Autor W▒tek: Garmin Oregon 450 [Testujemy dzi├¬ki navio.rix.pl]  (Przeczytany 7169 razy)

0 u┐ytkownikˇw i 1 GoŠ przegl▒da ten w▒tek.

Offline Tadek

• Pom├│g┬│: 29

Garmin Oregon 450 [Testujemy dziêki navio.rix.pl]
« dnia: Grudzie˝ 15, 2012, 20:16:28 »
Dzi├¬ki Navio otrzyma┬│em i ja swoj┬▒ pierwsz┬▒ nawigacj├¬ firmy Garmin. Przez firm├¬ kuriersk┬▒ by┬│em ostatni. Z drugiej strony kto si├¬ mo┬┐e spodziewa├Ž, ┬┐e w Jeleniej G├│rze s┬▒ dwa, s┬▒siaduj┬▒ce adresy - Plac Ratuszowy 38. Co by nie by┬│o - jest.

Paczka przysz┬│a zadziwiaj┬▒co du┬┐a...

... w stosunku do tego co by┬│o w ┬Ârodku.

ps. kto uwa┬┐a, ┬┐e r┬▒czka na zdj├¬ciu jest ciut makabryczna?  ;D

Dla zobrazowania wielko┬Âci oregona 450 jeszcze dwie fotki

Na wy┬Âwietlaczu jak wida├Ž, znajduje si├¬ jeszcze oryginalna folia zabezpieczaj┬▒ca ekran.

A oto ca┬│y zestaw jaki do mnie dotar┬│. Jest to zestaw podstawowy tj. bez czujnika t├¬tna i kadencji. Wystarczaj┬▒co skomplikowana i nowoczesna zabawka aby ch┬│opiec jak ja mia┬│ du┬┐o zabawy i pracy w odkrywaniu i sprawdzaniu wszystkich jej mo┬┐liwo┬Âci.

Skrócony podrêcznik u¿ytkownika jest 'bardzo skrócony'. Nie dowiemy siê z niego zbyt wiele. Od razu wiêc zasiêgn±³em do pe³nej instrukcji dostêpnej w internecie. W³±czy³em go w domu licz±c na to, ¿e przy oknie zorientuje siê gdzie jest. Zawiod³em siê niestety. Podejrzewam jednak i¿ nie jest to wina sprzêtu a grubych murów kamienicy oraz gêstego zabudowania na rynku. Gdy wyszed³em z domu i uda³em siê na plac ratuszowy odnalaz³ siê bardzo szybko. Miêdzy gêsto ustawionymi budynkami mia³ z tym problem, jednak jak siê okaza³o tylko przez fakt i¿ by³a to jego pierwsza akcja poszukiwawcza satelitów ;)
Zorientowa┬│em mu kompas i uda┬│em si├¬ do domu. Za dwie godzinki mia┬│em ruszy├Ž w g├│ry wi├¬c rozpocz┬▒┬│em poszukiwania map i oprogramowania. Okaza┬│o si├¬ to nie ┬│atwe i do tej chwili jestem w temacie tym zielony. Garniak jest skarbnic┬▒ wiedzy w tym temacie jednak maj┬▒c 2 godzinki nie by┬│o szans aby uda┬│o si├¬ za┬│adowa├Ž jak┬▒┬ mapk├¬. Prawd├¬ m├│wi┬▒c troszk├¬ mnie to zmartwi┬│o.

Jeszcze dwa rzuty oka na Oregona w domciu...

...oraz w g├│rkach ;D

Mimo, ┬┐e mapy nie uda┬│o mi si├¬ za┬│adowa├Ž zabra┬│em go ze sob┬▒. Pad┬│o gdzie┬ pytanie jak ekran dotykowy zachowuje si├¬ na mrozie. Chcia┬│em to wi├¬c sprawdzi├Ž. Wklepa┬│em wi├¬c wsp├│┬│rz├¬dne z mapy i pos┬│uguj┬▒c si├¬ map┬▒ podstawow┬▒ i koordynatami pozwoli┬│em mu ┬Âledzi├Ž tras├¬. Niestety nie skalibrowa┬│em w nim wysoko┬Âciomierza przez co nie opowiem nic o tej funkcji. Zaobserwowa┬│em jednak kilka rzeczy.
Zaczep -  uchwyt, kt├│ry mocujemy z ty┬│u urz┬▒dzenia wydawa┬│ mi si├¬ do┬Â├Ž niepewnie montowany. Obawia┬│em si├¬, ┬┐e w trakcie marszu mo┬┐e si├¬ on luzowa├Ž i co gorsza wypi┬▒├Ž podczas marszu. W praktyce jednak rzecz ma si├¬ ca┬│kiem dobrze i solidnie siedzi w szynach. Musz├¬ jednak przywykn┬▒├Ž do tak delikatnego zabezpieczenia, ca┬│y bowiem czas mam obaw├¬, ┬┐e mo┬┐e si├¬ on wypi┬▒├Ž.
Baterie - Nast├¬pnym razem kupi├¬ inne baterie aby mie├Ž por├│wnanie na kilku modelach i firmach. Tym razem za┬│adowa┬│em baterie firmy Grundig alkaline. Jak pisa┬│em - w mie┬Âcie urz┬▒dzenie chodzi┬│o oko┬│o 3godzin, potem ok 30min drogi do podn├│┬┐a Karkonoszy oraz dwie godziny pod g├│r├¬. Gdy doszli┬Âmy na miejsce nawigacja poinformowa┬│a mnie, ┬┐e bateryjki padaj┬▒ i po chwili si├¬ wy┬│┬▒czy┬│a. Ca┬│┬▒ drog├¬ chcia┬│em trzyma├Ž j┬▒ w┬│┬▒czon┬▒ aby sprawdzi├Ž czas aktywnego dzia┬│ania. Jasno┬Â├Ž wy┬Âwietlacza ustawiona by┬│a na oko┬│o 3/4 mocy. W Oregonie 450 wskazuj├¬ si├¬ tak┬┐e jakich baterii si├¬ u┬┐ywa co uczyni┬│em zaraz po w┬│┬▒czeniu. Wp┬│yw na d┬│ugo┬Â├Ž dzia┬│ania mia┬│a te┬┐ niska temperatura od -2 do -7 stopni. Postaram si├¬ przebada├Ž ┬┐ywotno┬Â├Ž baterii korzystaj┬▒c z r├│┬┐nych producent├│w, zmieniaj┬▒c jasno┬Â├Ž wy┬Âwietlacza oraz maj┬▒c na uwadze temperatur├¬ powietrza.
Wy┬Âwietlacz - Korzystaj┬▒c ze telefonu z nawigacj┬▒, strasznie denerwuj┬▒ca jest konieczno┬Â├Ž ┬Âci┬▒gania r├¬kawiczek. W przypadku nawigacji terenowej skre┬Âla┬│oby to j┬▒ natychmiastowo wi├¬c jest to lepsza alternatywa. Jak wspomnia┬│em, korzysta┬│em z 3/4 mocy wy┬Âwietlacza co by┬│o a┬┐ za du┬┐o w warunkach nocnych w jakich wchodzili┬Âmy do g├│ry. Ekran by┬│ bardzo czytelny. Nie chcia┬│em jednak zmniejsza├Ž mocy gdy┬┐ zale┬┐a┬│o mi na r├│wnomiernym zu┬┐yciu baterii. Gdy Oregon jest w┬│┬▒czony a wy┬Âwietlacz zablokowany wygasza si├¬ on delikatnie a aby go pod┬Âwietli├Ž wystarczy dotkn┬▒├Ž lekko ekranu aby zn├│w si├¬ zapali┬│. Pad┬│a gdzie┬ sugestia, ┬┐e wy┬Âwietlacze przy bardzo niskich temperaturach troch├¬ 'zamulaj┬▒' tj. s┬▒ wolniejsze i mniej czu┬│e. Odpowiadaj┬▒c na t├¬ sugesti├¬ musz├¬ powiedzie├Ž, ┬┐e przy -7 stopniach nie zauwa┬┐y┬│em ┬┐adnej r├│┬┐nicy w obs┬│udze mojej nawigacji ( tj. nie mojej ;D )
Przycisk w┬│/wy┬│ -  mo┬┐na? mo┬┐na! Mo┬┐e jestem nerwowy, ale strasznie dra┬┐ni┬▒ce s┬▒ urz┬▒dzenia, kt├│re potrafi┬▒ si├¬ same, przypadkowo w┬│┬▒cza├Ž i wy┬│┬▒cza├Ž. Tutaj nie ma takiego problemu mimo, ┬┐e przycisk jest do┬Â├Ž du┬┐y a przy tym p┬│aski jest tak skonstruowany, ┬┐e trzeba chcie├Ž aby go wcisn┬▒├Ž. Nie oznacza to, ┬┐e w┬│┬▒cza si├¬ go si┬│┬▒ woli. Pisz┬▒c, ┬┐e jest du┬┐y mam na my┬Âli 'w sam raz'. W zimowej r├¬kawicy ci├¬┬┐ko by┬│oby bowiem szuka├Ž jakiego┬ male├▒kiego guziczka.

To na chwil├¬ obecn┬▒ wszystko. Nie zd┬▒┬┐y┬│em si├¬ nim bowiem jeszcze dobrze pobawi├Ž. Ko├▒cz┬▒c zapodaj├¬ jeszcze dwie fotki z kr├│tkiego wypadu na g├│r├¬.

Jak wida├Ž cieszy mnie nowa zabawka, mimo ┬┐e czeka mnie nad ni┬▒ du┬┐o pracy.

Jeleniog├│rski Klub Jaskiniowy

Offline £u¿yn

• Pom├│g┬│: 70
  • zdielaj pauzu, wkuszaj Twix!

• KTK Morena
Odp: Garmin Oregon 450 [Testujemy dziêki navio.rix.pl]
« Odpowied╝ #1 dnia: Grudzie˝ 16, 2012, 14:59:18 »
po obejrzeniu tego cude├▒ka mam wra┬┐enie, ┬┐e mo┬┐na go przypadkiem otworzy├Ž, przez umiejscowienie zaczepu. nie wiem czy nie lepiej u┬┐ywa├Ž gpsa z podczepionym uchwytem.
Tadek, jak mo¿esz, zrób fotê tego elementu, bo nie wiem czy czytelnie to opisa³em
"Na ┬Âwiecie s┬▒ 2 rzeczy nie do zaj***nia: armia czerwona i polski turysta!"

Offline Tadek

« Odpowied╝ #2 dnia: Stycze˝ 06, 2013, 15:47:20 »
Przepraszam za ma┬│e sp├│┬╝nienie - w┬│a┬Ânie wr├│ci┬│em z g├│rek do domku i ju┬┐ pisz├¬ co i jak.
Ca³y czas szukam lepszych map. Do mapy polskich Karkonoszy po których siê porusza³em mam wiele zastrze¿eñ.
Je┬Âli chodzi o zapi├¬cie:

Chodzi o ten ma┬│y, srebrny prostok┬▒cik, kt├│rym otwieramy klap├¬ obudowy. Bawi┬│em si├¬ niem troszk├¬ i wydaje si├¬ by├Ž solidnie zbudowany. Moim zdaniem nie ma obawy, ┬┐e przypadkowo otworzymy urz┬▒dzenie. Jest to do┬Â├Ž silny zatrzask, kt├│ry raczej uniemo┬┐liwia przypadkowo┬Â├Ž. Oczywi┬Âcie nie dawa┬│bym gwarancji, ┬┐e trzymany w klapie z r├│┬┐nymi przedmiotami typu klucze, scyzoryk lub spork klapka nie zostanie przypadkowo podwa┬┐ona otwieraj┬▒c obudow├¬. Chocia┬┐ i taka wersja wydaje mi si├¬ ma┬│o prawdopodobna przez moc zamkni├¬cia. Oczywi┬Âcie 101% gwarancj├¬ daje za┬│o┬┐enie uchwytu tj.:

A jak by┬│o w karkonoszach - nocne w├¬drowanie w brzydkiej pogodzie zniech├¬ci┬│o nas do p├│j┬Âcia na azymut sugeruj┬▒c si├¬ jedynie wskazaniami GPSa. Zrobimy tak przy lepszej pogodzie:D Wybrali┬Âmy znan┬▒ nam drog├¬, kt├│ra jednak szlakiem nie jest. Oregon, kt├│rego testuj├¬ by┬│ ju┬┐ w tych okolicach i poprzednim razem nie mia┬│ ┬┐adnego problemu informuj┬▒c nas z du┬┐┬▒ dok┬│adno┬Âci┬▒, ┬┐e jeste┬Âmy u celu. Tym razem mieli┬Âmy ten sam cel, cho├Ž inn┬▒ tras├¬ i okaza┬│o si├¬, ┬┐e doszli┬Âmy do celu a on twierdzi┬│, ┬┐e zosta┬│o nam 350m. Nie doszli┬Âmy dlaczego pojawi┬│ si├¬ u niego tak du┬┐y b┬│┬▒d w orientacji - wi├¬kszo┬Â├Ž trasy widzia┬│ bardzo ┬│adnie, z du┬┐┬▒ dok┬│adno┬Âci┬▒ okre┬Âla┬│ nasz┬▒ lokalizacj├¬ jednak oko┬│o 500m przed celem jakby si├¬ zwiesi┬│. Gdy doszli┬Âmy do celu dalej pokazywa┬│ nam uparcie, ┬┐e do punktu mamy 350m. Widzia┬│ satelity i ┬│┬▒czno┬Â├Ž mia┬│ z nimi super, orientowa┬│ si├¬ z du┬┐┬▒ czu┬│o┬Âci┬▒ w jakim kierunku idziemy jednak pomyli┬│y mu si├¬ odleg┬│o┬Âci. Troch├¬ mnie to zmartwi┬│o. Zobaczymy jak b├¬dzie nast├¬pnym razem. Dodam, ┬┐e temperatura by┬│a dodatnia, nie pada┬│o cho├Ž by┬│a mg┬│a wi├¬c i wilgo├Ž, kt├│ra jednak nie powinna mie├Ž wp┬│ywu na urz┬▒dzenie.

Co by┬│oby mile widziane to procentowy wska┬╝nik baterii. Cztery kreseczki to wiekowe rozwi┬▒zanie, kt├│re jak czytam zosta┬│o ju┬┐ wyparte.
Powoli uczê siê dodatkowych funkcji urz±dzenia, które powoli, powoli daje mi co raz wiêksz± frajdê z u¿ytkowania.
Bardzo przyjemna funkcja blokady klawiatury, kt├│r┬▒ w┬│┬▒czamy w ┬│atwy spos├│b. Jaka by nie by┬│a pogoda wystarczy wcisn┬▒├Ž kr├│tko jedyny przycisk a na wy┬Âwietlaczu mamy wielkie jak w├│┬│ komendy kontrastu wy┬Âwietlacza oraz blokady klawiatury w kt├│r┬▒ trafimy w najwi├¬kszych nawet r├¬kawicach. Uwa┬┐am, ┬┐e to bardzo dobre zastosowanie - automatyczna blokada mog┬│aby nas irytowa├Ž w┬│┬▒czaj┬▒c si├¬ zbyt szybko lub w┬│┬▒czaj┬▒c si├¬ zbyt p├│┬╝no przez co mogliby┬Âmy przypadkowo poklika├Ž sobie na wy┬Âwietlaczu.
Nastêpnym razem wybieram siê w mniej znany teren, jednak papierow± wersjê bêdê trzyma³ w plecaku. Zobaczymy jak siê spisze.

Offline kubi

• Anio┬│ek moderator├│w :D.

• Pom├│g┬│: 97

« Odpowied╝ #3 dnia: Stycze˝ 06, 2013, 18:17:56 »
Ten zatrzask z karabinkiem wg mnie jest malo godny zaufania, kilka razy na poczatku mi sie odpial wiec wole swojego oregona nosic w kieszeni. Czas pracy w dosc znacznym stopniu zalezy od uzytych baterii, moj najdluzej dzialal na eneloopach.
"Wszystko jest w G├│rach, najwa┬┐niejsze ┬┐eby w Nich by├Ž, bo tu odzyskuje si├¬ r├│wnowag├¬." - Dybel

| POMOC DLA RODZINY DYBLA |

Picasa & Wikiloc

Offline Tadek

« Odpowied╝ #4 dnia: Stycze˝ 28, 2013, 11:27:06 »

Kolejnych s┬│├│w kilka na temat Oregona 450 –
Poprzednio pisa┬│em o zawieszeniu si├¬ urz┬▒dzenie i wskazywaniu do┬Â├Ž b┬│├¬dnej lokalizacji. Nie wiem sk┬▒d m├│g┬│ w├│wczas pojawi├Ž si├¬ ten b┬│┬▒d, czy to warunki atmosferyczne – w┬▒tpi├¬ szczerze jednak nie licz┬▒c tamtego wyj┬▒tku wszystko jest w najlepszym porz┬▒dku. Jestem w terenie przynajmniej raz w tygodniu – pieszo lub na nartach i nie zauwa┬┐y┬│em podobnych b┬│├¬d├│w – wr├¬cz przeciwnie – urz┬▒dzenie sprawuje si├¬ znakomicie, je┬Âli chodzi o dok┬│adn┬▒ lokalizacj├¬.
Je┬┐eli chodzi o baterie – Niedawno podczas spacerku nawigacja wy┬│┬▒czy┬│a si├¬ po 6h u┬┐ytkowania z powodu roz┬│adowanych baterii. U┬┐ywam oszcz├¬dnego trybu z przyciemnionym wy┬Âwietlaczem. Mrozy te┬┐ przyczyni┬│y si├¬ do tak kr├│tkiego czasu funkcjonowania. Jednak postanowi┬│em spr├│bowa├Ž w┬│┬▒czy├Ž go w domu nie zmieniaj┬▒c baterii i twierdzi┬│, ┬┐e na┬│adowane s┬▒ na ¾ - tu ponownie ubolewam nad wska┬╝nikiem poziomu baterii. Zabra┬│em go wi├¬c ze sob┬▒ na spacerek (zabra┬│em dodatkowe baterie) i dzia┬│a┬│ jeszcze przez 4 godziny! Dlaczego wi├¬c wy┬│┬▒czy┬│ mi si├¬ w g├│rkach wcze┬Âniej – mo┬┐e chcia┬│ tylko odpocz┬▒├Ž. Je┬┐eli chodzi o zu┬┐ycie baterii dalej jest to urz┬▒dzenie dla mnie zagadk┬▒ i pr├│buje ci┬▒gle rozgry┬╝├Ž najskuteczniejsze u┬┐ytkowanie.

Wr├│c├¬ na chwil├¬ do przycisku On/Off – jest super
Wspominana srebrna klapka od obudowy – bez zastrze┬┐e├▒.
Je┬Âli jednak chodzi o „zatrzask z karabinkiem” – jeszcze si├¬ na nim nie zawiod┬│em, ale alternatyw┬▒ jest drugie zabezpieczenie w postaci sznureczka, kt├│ry mo┬┐emy zamontowa├Ž od spodu urz┬▒dzenia jak smycz do telefonu. Sam tego (jeszcze? )nie stosuje jednak widzia┬│em takie podw├│jne zabezpieczenie. Podczas spaceru, gdy chc├¬ raz na jaki┬ czas spojrze├Ž na nawigacj├¬ gdy┬┐ raczej ci├¬┬┐ko si├¬ zgubi├Ž tak┬┐e w┬│o┬┐y┬│bym go do kieszeni, jednak przy je┬╝dzie na azymut na turach po Karkonoszach dobrze jest mie├Ž go pod r├¬k┬▒.
Tak┬▒ te┬┐ ostatnio prze┬┐y┬│em przygod├¬ – chocia┬┐ Karkonosze znam bardzo dobrze postanowi┬│em sprawdzi├Ž  i siebie, i nawigacj├¬. Ustali┬│em w domu tras├¬ jak┬▒ chc├¬ pojecha├Ž jednak gdy wjecha┬│em w g├│rki uleg┬│a ona ca┬│kowitej zmianie i bie┬┐┬▒cym modyfikacjom. W tym momencie by┬│em naprawd├¬ zadowolony z testowanego urz┬▒dzenia. Szlaki i ┬Âcie┬┐ki ma┬│o cz┬│owieka interesuj┬▒ b├¬d┬▒c dobrze zorientowanym w lesie z nartami na nogach. To jest ogromna frajda. Cz├¬sto chodzi┬│em w ten spos├│b po g├│rach, kt├│rych nie zna┬│em wcze┬Âniej, jednak orientowanie mapy papierowej to marnowanie czasu i nie dor├│wnuje nawigacji. W dodatku na nartach przemieszczam si├¬ szybciej, wi├¬c cz├¬┬Âciej chc├¬ si├¬ zorientowa├Ž w terenie. Wystarczy klikn┬▒├Ž na wy┬Âwietlaczu przyk┬│adowy punkt na trasie, rzuci├Ž okiem na odleg┬│o┬Â├Ž, potem szybka decyzja i dalej w drog├¬. Bardzo mi si├¬ to spodoba┬│o.

W┬│┬▒czy┬│em go tak┬┐e kilkukrotnie w mie┬Âcie sprawdzaj┬▒c dok┬│adno┬Â├Ž lokalizacji. Je┬┐eli chcemy uzyska├Ž dok┬│adny i bardzo precyzyjny odczyt musimy odsun┬▒├Ž si├¬ od ┬Âcian budynk├│w. Spaceruj┬▒c chodnikiem wzd┬│u┬┐ kamienic mo┬┐emy si├¬ troszk├¬ zdziwi├Ž ogl┬▒daj┬▒c odczyt ┬Âladu. Mo┬┐e by├Ž on troch├¬ przesuni├¬ty lub dziwnie skaka├Ž zygzakiem. Na to jednak s┬▒dz├¬ nie ma rady. Czy to komu┬ mo┬┐e przeszkadza├Ž, te┬┐ w┬▒tpi├¬.
Je┬┐eli chodzi o mapy – u┬┐ywam darmowych wersji map dla urz┬▒dze├▒ Garmina, kt├│re sw┬▒ szczeg├│┬│owo┬Âci┬▒ nie powalaj┬▒ jednak s┬▒ wystarczaj┬▒ce do mych cel├│w jak i do test├│w. Od┬│o┬┐y┬│em nawet mapy papierowe aby sprawdzi├Ž czy posiadane mnie zawiod┬▒. O mapach do Garmina mo┬┐na by wiele pisa├Ž i pisa├Ž, ale sam nie u┬┐ywa┬│em jeszcze ┬┐adnej mapy dedykowanej tj. komercyjnej. Nie mog├¬ si├¬ wi├¬c na ich temat wypowiedzie├Ž. Problem z mapami jest jednak ogromny i s┬▒dz├¬, ┬┐e to najwi├¬ksza bol┬▒czka przy mojej zabawie Oregonem 450. Chc┬▒c jedynie za┬│adowa├Ž mapy dost├¬pne w Internecie, potrzeba do tego nie raz 3 r├│┬┐nych program├│w!!! Oczywi┬Âcie nie gwarantuje to sukcesu :D Po┬Âwi├¬ci┬│em kilka nocy aby cho├Ž troszk├¬ przybli┬┐y├Ž sobie temat ┬│adowania i konwertowania r├│┬┐nych plik├│w z mapami i dalej poruszam si├¬ w temacie jak we mgle. Nie pr├│bowa┬│em jeszcze tworzenia w┬│asnych map – kosztowa┬│o by mnie to zbyt wiele czasu, kt├│rego nie posiadam. Zastanawiam si├¬ ju┬┐ sk┬▒d bra├Ž mapy przy planowanych wyjazdach w Alpy. Mam nadziej├¬, ┬┐e u┬┐ytkownicy portalu garniak.pl lub ┬Ârodowisko alpinist├│w w├│wczas pomo┬┐e.

Nast├¬pnym razem postaram si├¬ troch├¬ wi├¬cej napisa├Ž na temat obs┬│ugi map, kompasu, dodatk├│w, wskazywania celu, komputera pok┬│adowego i r├│┬┐nych ‘bajer├│w’ jakie posiada testowany Oregon 450. Chcia┬│em sprawdzi├Ž dzi┬ jak ma si├¬ kalendarz w├¬dkarskich bra├▒, ale wed┬│ug niego najlepsze s┬▒ w┬│a┬Ânie w momencie, gdy siedz├¬ przed monitorem. 

Offline Tadek

« Odpowied╝ #5 dnia: Luty 20, 2013, 13:53:07 »
Wcze┬Âniej by┬│em bardzo sceptycznie nastawiony do nawigacji terenowych. Zacz┬▒┬│em jej jednak ufa├Ž i wybieram si├¬ z ni┬▒ na 3 dni foczenia po czeskich Karkonoszach, ma┬│o mi znanych. Wra┬┐enia opisz├¬ w wi├¬kszym te┬Âcie w przysz┬│ym tygodniu, dzi┬ ma┬│a 'zajawka' i kilka spostrze┬┐e├▒:

- Padaj┬▒ pytania na temat przydatno┬Âci w samochodzie. To nie jest nawigacja samochodowa! Je┬Âli wgramy sobie mapk├¬ drogow┬▒ to oczywi┬Âcie poka┬┐e nam gdzie jeste┬Âmy jednak w niczym nie b├¬dzie lepsza od mapy papierowej, no mo┬┐e za wyj┬▒tkiem ┬Âwiec┬▒cego w nocy ekranu.

- Pierwsze wra┬┐enie z u┬┐ytkowania by┬│o bardzo przyjemne. Zauwa┬┐y┬│em jednak po czasie, ┬┐e obs┬│uguj┬▒c Oregona 450 odruchowo u┬┐ywam drugiej r├¬ki. Z pocz┬▒tku nie zwraca┬│em na to uwagi, lecz gdy z┬│apa┬│em si├¬ na tym zacz┬▒┬│em si├¬ zastanawia├Ž. W d┬│oni le┬┐y bardzo przyjemnie, cho├Ž jest troszk├¬ gruby. Gdy do┬│o┬┐y├Ž do niego tylni zaczep z karabinkiem to staje si├¬ jeszcze ciut grubszy. S┬▒dz├¬ jednak, ┬┐e nie w tym rzecz. Telefon cho├Ž ten jest chudziutki obs┬│uguje wy┬│┬▒cznie kciukiem. Mam kilka podejrze├▒, lecz opisz├¬ to w wi├¬kszym te┬Âcie wraz ze zdj├¬ciami. Mo┬┐e bowiem chodzi├Ž o spos├│b obs┬│ugi map i oprogramowania lub te┬┐ zas┬│anianie sobie cz├¬┬Âci┬▒ doln┬▒ kciuka a tak┬┐e fragmentem d┬│oni zbyt du┬┐ego kawa┬│ka wy┬Âwietlacza. Chocia┬┐ wydaje si├¬ to dziwaczne zobrazuje to por├│wnuj┬▒c GPSa z smartfonem.

- Zauwa┬┐y┬│em problem z od┬Âwie┬┐eniem lokacji i ┬Âladu w momencie obudzenia GPSa. U┬┐ywam urz┬▒dzenia ci┬▒gle w trybie oszcz├¬dno┬Âci baterii. Gdy wi├¬c pobawi├¬ si├¬ nim chwilk├¬ odwieszam go na pasek i id├¬ dalej, ten za┬ w┬│┬▒cza si├¬ w tryb u┬Âpienia. Przeszed┬│em 300-400m dotykam go aby sprawdzi├Ž lokalizacj├¬ a ten twierdzi, ┬┐e nie ruszy┬│em si├¬ z miejsca. Chwilami zajmowa┬│o mu to kilka, kilkana┬Âcie sekund czasami jednak do 1,5min. To troszk├¬ mnie zmartwi┬│o i postaram si├¬ temu przyjrze├Ž. Znajdowa┬│em si├¬ w g├│rach w terenie zalesionym przy temperaturze ok -3stopni. Sprawdzi┬│em nawet czy ma kontakt z satelitami. Posiada┬│ takowy z kilkoma jednak musia┬│em posta├Ž aby si├¬ odnalaz┬│. W jednym przypadku mia┬│o to wp┬│yw na ┬Âlad mej trasy. W wi├¬kszo┬Âci jednak przypadk├│w ┬Âlady s┬▒ wyznaczone w┬│a┬Âciwie.

Offline Tadek

« Odpowied╝ #6 dnia: Marzec 16, 2013, 19:40:17 »
W tym te┬Âcie zaczn├¬ od wagi:
Wed┬│ug podanych powinien on wa┬┐y├Ž  192,7g z bateriami
Wed┬│ug moich pomiar├│w wa┬┐y on 187g z bateriami oraz 141g bez baterii.
Z w┬│o┬┐onymi bateriami oraz zamontowanym zaczepem wa┬┐y 218g

Pisa┬│em ostatnio o niewygodnym sposobie trzymania. Mam na my┬Âli fakt, ┬┐e obs┬│uguj┬▒c go jedn┬▒ r├¬k┬▒ zas┬│aniam sobie zbyt du┬┐┬▒ powierzchni├¬ wy┬Âwietlacza. D┬│onie mam ma┬│e - jestem lalkarzem. Wp┬│yw na to ma par├¬ wymiar├│w i rozwi┬▒za├▒.  Podstawa to grubo┬Â├Ž – nie mo┬┐na uj┬▒├Ž go palcami opieraj┬▒c o d┬│o├▒ aby sam kciuk w├¬drowa┬│ po wy┬Âwietlaczu. Trzeba go chwyci├Ž g┬│├¬bszym uj├¬ciem.  R├│┬┐nica w operowaniu telefonem a nawigacj┬▒ jest tak wielka, ┬┐e w kwestii  wygody pozostan├¬ bezlitosny.  Drugim parametrem jest szeroko┬Â├Ž kt├│r┬▒ mo┬┐na by zwi├¬kszy├Ž wy┬Âwietlacz o kilka mm – to ma znaczenie.  Kolejn┬▒ jest dolna cz├¬┬Â├Ž - nawigacja nie posiada ┬┐adnych przycisk├│w z frontu jednak zamiast to wykorzysta├Ž  jako atut, wy┬Âwietlacz stanowi zbyt ma┬│┬▒ powierzchni├¬ w stosunku do powierzchni ca┬│ego urz┬▒dzenia.
Aby z poziomu mapy dotkn┬▒├Ž przycisku u do┬│u ekranu w celu powi├¬kszenia lub oddalenia mapy musz├¬ przesuwa├Ž nawigacj├¬ w d┬│oni co jest k┬│opotliwe. W tym celu mo┬┐na zastosowa├Ž przyciski boczne jak ma to miejsce w smatfonach. Jednak przy takiej grubo┬Âci chc┬▒c si├¬ga├Ž kciukiem wy┬Âwietlacza nie ma opcji aby palec wskazuj┬▒cy si├¬ga┬│ kraw├¬dzi urz┬▒dzenia.

W celu zobrazowania mojego czepialstwa wrzucam kilka zdj├¬├Ž aby mo┬┐na by┬│o por├│wna├Ž na ile wygodnie le┬┐y w d┬│oni telefon/nawigacja. Dodam ┬┐e telefon jest kilka milimetr├│w d┬│u┬┐szy. warto zwr├│ci├Ž uwag├¬ jak┬▒ powierzchni├¬ zajmuje kciuk na wy┬Âwietlaczu - to utrudnia obs┬│ug├¬. 

Fakt, ┬┐e Oregona 450 obs┬│uguje si├¬ ‘wygodnie’ dopiero dwiema d┬│o├▒mi potwierdzi┬│o spotkanie w ostatni weekend skiturowego  u┬┐ytkownika, kt├│rego podejrza┬│em w g├│rach. Kije wbi┬│ po bokach i bawi┬│ si├¬ obur┬▒cz.

Mam jeszcze jedn┬▒ uwag├¬ – bardzo r├│┬┐ni si├¬ czas odnalezienia si├¬ urz┬▒dzenia. Czasami znajduje si├¬ bardzo szybko lokuj┬▒c mnie pr├¬dko na mapie a czasami trwa to bardzo d┬│ugo tj. kilka minut. Umy┬Âlnie napisa┬│em ‘kilka’ bo para to dwa. Kolega ┬úu┬┐yn podczas niedawnej, wsp├│lnej wycieczki nie zapomnia┬│ si├¬ troszk├¬ po┬Âmia├Ž gdy┬┐ jego telefon szybciej si├¬ zorientowa┬│ ni┬┐ testowany GPS. Jego bateria pad┬│a jednak du┬┐o szybciej a w telefonie ci├¬┬┐ko j┬▒ wymieni├Ž na dwa, nowe ‘paluszki’.
Nie ulega jednak w┬▒tpliwo┬Âci┬▒, ┬┐e podczas warunk├│w i trasy, kt├│r┬▒ planowali┬Âmy przyda┬│ si├¬ i co wi├¬cej – pomimo cz├¬stego zagl┬▒dania w wy┬Âwietlacz oraz mrozu, trzymany na wierzchu bez pokrowca wytrzyma┬│ 9h15’ nie wy┬│┬▒czaj┬▒c si├¬.  Jak pisa┬│em wcze┬Âniej, potrafi┬│ on robi├Ž figla wy┬│┬▒czaj┬▒c si├¬ samoistnie z powodu roz┬│adowanych baterii a w┬│┬▒czony ponownie dzia┬│a┬│ jeszcze kilka godzin. By┬│em z niego dumny zw┬│aszcza gdy kierowa┬│ nas na azymut w g├¬stym lesie, w nocy brodz┬▒c po pas w ┬Âniegu (daleko nas nie musia┬│ prowadzi├Ž bowiem szybko zarz┬▒dzili┬Âmy odwr├│t) Przyda┬│a si├¬ opcja kieruj i id┬╝, kt├│ra to faktycznie pilnuje piechura. Komputer podro┬┐y to r├│wnie┬┐ ┬Âwietna funkcja. Jednak na przyk┬│adzie ostatniego spaceru zmartwi┬│ nas on m├│wi┬▒c i┬┐ ┬Ârednie tempo wysz┬│o nam 1,5km/h :D

Offline £u¿yn

• Pom├│g┬│: 70
  • zdielaj pauzu, wkuszaj Twix!

• KTK Morena
« Odpowied╝ #7 dnia: Marzec 17, 2013, 11:01:34 »
Po tym jak widzia┬│em tego GPSa w u┬┐yciu pozostaje mi tylko przytakn┬▒├Ž temu co fismol pisze - zar├│wno w kwestii wad i zalet. fajnie, ┬┐e wytrzyma┬│ nam ca┬│onocn┬▒ eskapad├¬, by┬│ bardzo przydatny. Podoba mi si├¬ opcja pomiaru odleg┬│o┬Âci, cho├Ž akurat wtedy nie podnosi┬│a nas na duchu ;D.

a kom├│ra pad┬│a ale teraz ju┬┐ wiem jak ustawi├Ž phone na d┬│u┬┐sz┬▒ prac├¬, zobaczymy podczas nast├¬pnego wypadu jak si├¬ sprawdz┬▒ :).
"Na ┬Âwiecie s┬▒ 2 rzeczy nie do zaj***nia: armia czerwona i polski turysta!"

Offline Tadek

« Odpowied╝ #8 dnia: Kwiecie˝ 03, 2013, 19:02:44 »
Pora na kolejny skr├│t informacji.

Dzi┬ troszk├¬ o geocaching.

Podczas u┬┐ytkowania Oregona zauwa┬┐y┬│em funkcj├¬ geocaching, kt├│ra z pocz┬▒tku mnie nie interesowa┬│a. Klikaj┬▒c na ni┬▒ z pocz┬▒tku te┬┐ niczego istotnego si├¬ cz┬│owiek nie jest w stanie dowiedzie├Ž. Nie mia┬│em bladego poj├¬cia, czym jest geocaching, wi├¬c skorzysta┬│em z podpowiedzi szukajki. Poniewa┬┐ urz┬▒dzenia garmin przydaj┬▒ si├¬ do tej zabawy i s┬▒ z ni┬▒ powi┬▒zane postanowi┬│em si├¬ troszk├¬ ‘wkr├¬ci├Ž’. Dla tych, kt├│rzy nie wiedz┬▒ o czym m├│wi├¬ – geocaching to zabawa w poszukiwanie skarb├│w, kt├│re kto┬ wcze┬Âniej przygotowa┬│. Miejsca poszukiwa├▒ s┬▒ przer├│┬┐ne tj. miasto, las, g├│ry, ska┬│y… Teoretycznie z nawigacj┬▒ nie powinni┬Âmy mie├Ž ┬┐adnego problemu ze znalezieniem skrytek, ale tu pojawia si├¬ element tw├│rczy osoba, kt├│ra dany skarb chowa┬│a. Skrytki maj┬▒ swoj┬▒ wycen├¬ wielko┬Âci oraz trudno┬Âci i. Na pocz┬▒tku lepiej zabiera├Ž si├¬ za te ┬│atwe. Dla przyk┬│adu podam opis skrytki o nazwie ‘ekstremalna’
– „Zawsze chcieli┬Âmy za┬│o┬┐y├Ž skrzynk├¬, kt├│ra b├¬dzie si├¬ wtapia├Ž w otoczenie a przechodz┬▒ca rzesza mugoli nie b├¬dzie mie├Ž poj├¬cia ┬┐e co┬ takiego jak kesz jest w zasi├¬gu ich wzroku. Wybrali┬Âmy centrum Jeleniej G├│ry, miejsce gdzie na minut├¬ przechodzi oko┬│o 20 os├│b. Radz├¬ podejmowa├Ž kesza w parach poniewa┬┐ jedna z os├│b musi sta├Ž na czatach.W okolicy jest wiele ciekawych miejsc do zwiedzenia m.in. Ratusz,Ksi┬▒┬┐nica Karkonoska i wiele innych. Nam przede wszystkim chodzi┬│o o sprawdzenie waszego sprytu i umiej├¬tno┬Âci podejmowania kesza :)Skrzynka jest doskonale widoczna,ale imituje architektur├¬ miejsk┬▒ wi├¬c patrzysz na ni┬▒.....i nie wiesz ┬┐e to skrzynka, podj┬▒├Ž j┬▒ jest bardzo trudno.
 W przygotowanie tej skrzynki w┬│o┬┐yli┬Âmy wiele pracy i stara├▒. Samo zak┬│adanie skrzynki zaj├¬┬│o nam 1,5 h i to o 4 w nocy :)Zalecamy podejmowanie skrzynki w godzinach wieczornych lub nocnych”

Jak wida├Ž w powy┬┐szym przyk┬│adzie ludziska, kt├│rzy chowaj┬▒ skrzynki staraj┬▒ si├¬ nam umili├Ž ┬┐ycie wierz┬▒c, ┬┐e kto┬ i dla nich przygotuje ciekaw┬▒ zabaw├¬.
S┬│├│w kilka o samym urz┬▒dzeniu i obs┬│udze ww. gry - mamy do wyboru albo wpisa├Ž wsp├│┬│rz├¬dne albo przes┬│a├Ž je kabelkiem. Wybieramy na stronie internetowej skrytk├¬ lub skrytki jakie nas interesuj┬▒. Mo┬┐na to zrobi├Ž przegl┬▒daj┬▒c np. map├¬ okolicy lub okre┬Âli├Ž to np.kodem pocztowym.

Gdy wybierzemy, klikamy ‘Wy┬Âlij do mojego GPSa’

Po uruchomieniu, na mapie znajdziemy nowe punkty, kt├│re wskazuj┬▒ nasz skarb. Jednak w g┬▒szczu ikonek (je┬Âli znajdujemy si├¬ w mie┬Âcie) ci├¬┬┐ko wyszukiwa├Ž tej konkretnej. I tu przychodzi z pomoc┬▒ funkcja Geocache. Wchodzimy w ni┬▒ i dzi├¬ki prostej obs┬│udze sterujemy ‘skarbami’, kt├│re mamy na swoim GPS. Urz┬▒dzenie mo┬┐e wy┬Âwietli├Ž nam pe┬│n┬▒ list├¬ naszych skarb├│w, pokaza├Ž nam znalezione do tej pory. Mo┬┐emy tak┬┐e skorzysta├Ž z filtra, dzi├¬ki kt├│remu b├¬dziemy ogl┬▒da├Ž tylko te ┬│atwe lub o innych wskazanych kryteriach. Oczywi┬Âcie po klikni├¬ciu na interesuj┬▒cy nas skarb nawigacja szybko wskazuje nam jego lokalizacj├¬ na mapie. Gdy wy┬Âwietli si├¬ on na mapie mo┬┐emy dowiedzie├Ž si├¬ o nim czego┬ wi├¬cej klikaj┬▒c jego opis u g├│ry ekranu. Informacje te s┬▒ automatycznie wysy┬│ane do naszego urz┬▒dzenia wraz z waypointem. Opr├│cz podstawowych informacji na temat wsp├│┬│rz├¬dnych, wielko┬Âci i trudno┬Âci skrzynki dostajemy te┬┐ kr├│tki opis danego skarbu. Czasami jest to informacja na temat samej skrzynki a czasami na temat okolicy w jakiej si├¬ znajduje.  Aby jednak funkcja ta by┬│a dost├¬pna potrzebujemy konta Premium na portalu geocaching.

Offline Tadek

« Odpowied╝ #9 dnia: Maj 09, 2013, 18:14:58 »
Jako w├¬dkarz postanowi┬│em skomentowa├Ž - kalendarz bra├▒. Bardzo mi┬│o ze strony producenta, ┬┐e dorzuci┬│ taki bonus jednak nie spotka┬│em zawodowego w├¬dkarza, kt├│ry by si├¬ tym kiedykolwiek kierowa┬│. Mi┬│a inicjatywa jednak zb├¬dna. Oczywi┬Âcie mo┬┐na uzna├Ž, ┬┐e im wi├¬cej bajer├│w na nawigacji tym ciekawiej. Moim zdaniem powinna ona by├Ž prosta. Dodatkowe, zb├¬dne ikony na panelu sterowania tylko przeszkadzaj┬▒ w obs┬│udze konkret├│w.

Zacz┬▒┬│em biega├Ž trzymaj┬▒c nawigacj├¬ w r├¬ku jako komputer podr├│┬┐y. Poniewa┬┐ przyjemnie le┬┐y w d┬│oni nie przeszkadza mi to w trakcie biegu. Tutaj skromna sugestia na temat stopera. Ciekawe rozwi┬▒zanie dla biegaj┬▒cych po bie┬┐ni gdy┬┐ odhacza on okr┬▒┬┐enia. Jednak z nawigacj┬▒ terenow┬▒ biegamy w terenie lub te┬┐ prowadzimy jaki┬ marszobieg. Sugerowa┬│bym delikatne przerobienie stopera np. dodanie funkcji pami├¬ci czas├│w, zwi├¬kszenie czytelno┬Âci. Jednak plus, ┬┐e jest.

Teraz si├¬ troszk├¬ po┬┐al├¬ - chwali┬│em wcze┬Âniej nawigacj├¬ za szybko orientacj├¬ w terenie. Wczoraj zrobi┬│a mi wielkiego psikusa. Gdy wyszed┬│em z domu uruchomi┬│em nawigacj├¬. Po przej┬Âciu 450m nawigacja powiedzia┬│a mi, ┬┐e nie widzi ┬┐adnych satelit├│w i czy ma szuka├Ž dalej. Troch├¬ mnie to wnerwi┬│o, ale kaza┬│em szuka├Ž dalej. Odnalaz┬│a si├¬ po kolejnych 850m (co daje 1,3km na lokalizacj├¬) Nie mam poj├¬cia co si├¬ z ni┬▒ sta┬│o, nigdy wczesniej mi a┬┐ nie wariowa┬│a. To nie koniec. Doszed┬│em z ┬┐on┬▒ w Rezerwat Doliny Bobru - Jest to szeroki w┬▒w├│z o ┬│agodnie opadaj┬▒cych zboczach. Nawigacja gubi┬│a si├¬ w tym terenie co chwilk├¬. Postanowi┬│em j┬▒ wy┬│┬▒czy├Ž.
Za 10 dni przejdzie ostatni du¿y test terenowy po którym napiszê wiêcej.

Offline Tadek

« Odpowied╝ #10 dnia: Czerwiec 11, 2013, 13:13:45 »
w┬│a┬Ânie sko├▒czy┬│em trzy tygodniow┬▒ przerw├¬ w pracy podczas kt├│rej szlaja┬│em si├¬ troch├¬ tu i tam - Tatry i Sudety. Poniewa┬┐ Tatry znam bardzo s┬│abo uzna┬│em, ┬┐e b├¬dzie to najlepszy test dla nawigacji. Jednak tak dobrze oznakowane g├│ry nie wymaga┬│y ratowania si├¬ nawigacj┬▒. Co innego w Zakopanym i okolicznych wsiach - tam si├¬ przyda┬│a:)
Mi┬│o zaskoczy┬│ mnie czas dzia┬│ania na, kt├│ry marudzi┬│em zim┬▒ - podczas ciep┬│ego dnia (ok20stopni) dyndaj┬▒ca przy plecaku, u┬┐ywana raz na kilka godzin wytrzyma┬│a 17 godzin a to o godzin├¬ wi├¬cej ni┬┐ podaje producent. W zim├¬ sprawa ma si├¬ jednak odwrotnie i bateryjki nawet przy niewielkim mrozie dostawa┬│y do┬Â├Ž szybki wycisk.
Odnios├¬ si├¬ tu do mojej wypowiedzi sprzed kilku miesi├¬cy - nawigacja przydaje si├¬ poza szlakami np. uprawiaj┬▒c skituring - jest wspania┬│a i bajecznie przydatna. Nied┬│ugo wybieram si├¬ na poszukiwanie jaski├▒ gdzie r├│wnie┬┐ b├¬dzie mi niezb├¬dna. Mam nadziej├¬, ┬┐e pojad├¬ w dziury nim przyjdzie mi pisa├Ž test ko├▒cowy.
Zdj├¬cia z tatr dodam w te┬Âcie ko├▒cowym, kt├│ry ju┬┐ wkr├│tce.

Offline Tadek

« Odpowied╝ #11 dnia: Lipiec 24, 2013, 20:44:03 »
OREGON 450 – recenzja podsumowuj┬▒ca 6 miesi├¬cy u┬┐ytkowania

Po sze┬Âciu miesi┬▒cach u┬┐ytkowania nadszed┬│ czas na recenzj├¬ ko├▒cow┬▒, podsumowuj┬▒c┬▒ zauwa┬┐one funkcje, zalety i wady urz┬▒dzenia, kt├│re dzi├¬ki uprzejmo┬Âci  http://www.navio.rix.pl/ mog┬│em testowa├Ž, za co bardzo dzi├¬kuj├¬.

W wyposa┬┐eniu podstawowym otrzyma┬│em:
-urz┬▒dzenie Garmin Oregon 450 z naklejk┬▒ os┬│aniaj┬▒c┬▒ wy┬Âwietlacz
-kabel USB
-skrócone przewodniki u¿ytkowania w kilku jêzykach
-zaczep z karabinkiem u┬│atwiaj┬▒cym noszenie

-czas wykonywanych test├│w
Wszystkie testy w okresie 6 miesi├¬cy mia┬│em okazj├¬ wykonywa├Ž podczas wycieczek jedno oraz wielodniowych. Czasami korzystaj┬▒c jednego dnia jedynie przez 2-3 godziny, a czasami przez kilkana┬Âcie godzin ci┬▒giem. Uwa┬┐am, ┬┐e nawigacja s┬│u┬┐y┬│a mi wystarczaj┬▒co d┬│ugo, aby oceni├Ž jej wady i zalety oraz aby dostrzec jej funkcjonalno┬Â├Ž. Towarzyszy┬│a mi podczas wielu g├│rskich wycieczek, kr├│tkich i tych dalszych.  Zabiera┬│em j┬▒ zawsze, nawet podczas nie d┬│ugich przechadzek po mojej okolicy. Korzysta┬│em z niej r├│wnie┬┐ kilkukrotnie na tych samych, powtarzaj┬▒cych si├¬ trasach, chc┬▒c sprawdzi├Ž jej dok┬│adno┬Â├Ž i powtarzalno┬Â├Ž.

-przeznaczenie produktu
Moim zdaniem nawigacja Oregon 450 nadaje si├¬ do turystyki g├│rskiej w r├│┬┐nych jej odmianach. W naszym kraju sprawdzi si├¬ niemal wsz├¬dzie. Pos┬│u┬┐y nam podczas spacer├│w po g├│rach zast├¬puj┬▒c nam map├¬, jak r├│wnie┬┐ schowana do plecaka podczas jazdy na rowerze zapami├¬ta nasza tras├¬, kt├│r┬▒ mo┬┐na potem przenie┬Â├Ž na komputer i przeanalizowa├Ž trening. Niezast┬▒piona jest podczas wypraw skiturowych, kiedy poruszamy si├¬ na azymut z dala od szlak├│w turystycznych i ruchu pieszego. Tutaj nie wyobra┬┐am sobie lepszego doradcy przy wyborze trasy oraz lokalizatora naszego po┬│o┬┐enie, kiedy fantazja zawiedzie nas na nartach w odleg┬│e i  nieznane dot┬▒d miejsce.

- warunki testowania
Dzi├¬ki temu, ┬┐e otrzyma┬│em Oregona 450 w grudniu i korzysta┬│em z niego do czerwca mia┬│em okazj├¬ u┬┐ytkowa├Ž go w bardzo zr├│┬┐nicowanych warunkach pogodowych. Od mroz├│w w okolicach -15 stopni, przez ┬Ânie┬┐yce oraz wiosenne ulewy, a┬┐ po letnie upa┬│y, kt├│re zdarzaj┬▒ si├¬ nawet w Polsce. Mieszkam w Jeleniej G├│rze i w tych okolicach u┬┐ywany by┬│ najcz├¬┬Âciej. Jest to region g├│rzysty o bardzo urozmaiconym charakterze. G├│ry, doliny, prze┬│├¬cze, niecki, kotliny i w┬▒wozy to do┬Â├Ž zr├│┬┐nicowany krajobraz, gdzie GPS mia┬│ mo┬┐liwo┬Â├Ž wykazania si├¬.

Tarty

Karkonosze

- w┬│asne, pierwsze wra┬┐enie
Pierwszym wra┬┐eniem po wyj├¬ciu Oregona 450 z pude┬│ka by┬│o – „przyjemnie le┬┐y w r├¬ku” Nast├¬pnie zwr├│ci┬│em uwag├¬ na du┬┐y wy┬Âwietlacz. Ca┬│o┬Â├Ž sprawia┬│a wra┬┐enie bardzo solidnej konstrukcji, kt├│rej nie gro┬┐┬▒ delikatne otarcia. Dzi├¬ki temu, jako u┬┐ytkownik i tester poczu┬│em si├¬ pewniej uwa┬┐aj┬▒c, bardzo s┬│uszne zreszt┬▒, ┬┐e ci├¬┬┐ko go popsu├Ž.

- opis zewn├¬trzny – waga, wymiary
Podajê wymiary z w³asnych pomiarów:
Wysoko┬Â├Ž – 112mm.
Szeroko┬Â├Ž – 59mm.
Grubo┬Â├Ž w najwi├¬kszym punkcie – 33mm.
Waga urz┬▒dzenia – producent podaje wag├¬ 192,7 g z bateriami
Dokona┬│em w┬│asnych pomiar├│w na wadze z dok┬│adno┬Âci┬▒ do 1 grama :
Nawigacja bez baterii - 141g
Nawigacja z bateriami – 187g
Nawigacja z bateriami i zaczepem mocuj┬▒cym – 218g

- wygl┬▒d obudowy
W budowie zewn├¬trznej urz┬▒dzenia nie ma ┬┐adnych ostrych kraw├¬dzi. Ma ono ob┬│y kszta┬│t, dzi├¬ki czemu przyjemnie le┬┐y w d┬│oni. W trakcie u┬┐ytkowania nie wp┬│ywa negatywnie na komfort pracy tj. nie uwiera, nie ociera. Wykonane jest z przyjemnego w dotyku tworzywa sztucznego bardzo odpornego na warunki zewn├¬trzne jak zarysowania, czy nie mocne uderzenia i wstrz┬▒sy. Wi├¬kszo┬Â├Ž powierzchni frontalnej zajmuje wy┬Âwietlacz o szeroko┬Âci 39 mm (3,9 cm) i wysoko┬Âci 69 mm (6,9 cm), co delikatnie odbiega od danych producenta na korzy┬Â├Ž nawigacji (3,8 i 6,3cm.)
Od spodu znajduje si├¬ miejsce na tzw. smycz do podwieszenia oraz ukryty pod szczeln┬▒, gumow┬▒ za┬Âlepk┬▒ port mini USB. U g├│ry z prawej strony znajduje si├¬ przycisk w┬│/wy┬│.
Z ty┬│u umieszczona zosta┬│a dedykowana przez producenta ‘szyna’ do zaczepu, a u jej spodu niewielki zatrzask s┬│u┬┐┬▒cy do otwierania klapy obudowy.

- umiejscowienie element├│w i wp┬│yw na u┬┐ytkowanie
zaczep – przez ca┬│y okres u┬┐ytkowania korzysta┬│em jedynie z oryginalnego zaczepu do┬│┬▒czonego do nawigacji. Cho├Ž na pocz┬▒tku obawia┬│em si├¬, ┬┐e jest on zbyt w┬▒t┬│y i niepewny, jednak w┬▒tpliwo┬Âci moje zosta┬│y rozwiane. Ani razu, podczas wielu wypad├│w w g├│ry, podczas setek przebytych kilometr├│w, nawigacja nie wypi├¬┬│a si├¬ oraz nie poluzowa┬│a.

Przycisk w┬│/wy┬│. - Rewelacyjnie umiejscowiony i zaprojektowany. Niby nic, jednak przemy┬Âlana konstrukcja u┬│atwia u┬┐ytkowanie. Umieszczony z boku przycisk jest zawsze pod kciukiem, przy tym nie odstaje i nie zahacza o nic. S┬│u┬┐y nie tylko do w┬│┬▒czania i wy┬│┬▒czania, ale umo┬┐liwia bezpieczne zablokowanie lub odblokowanie wy┬Âwietlacza. Pisze bezpieczne, poniewa┬┐ jest on zbudowany tak, ┬┐e nie ma mo┬┐liwo┬Âci przypadkowego wci┬Âni├¬cia go w trakcie u┬┐ytkowania.

Zatrzask obudowy – chocia┬┐ sprawia┬│ wra┬┐enie delikatnego, nie zdarzy┬│o mi si├¬ ani razu aby odpi┬▒┬│ si├¬ i otworzy┬│ klap├¬ tylni┬▒. Do┬Â├Ž silny zatrzask zabezpiecza przed tak┬▒ ewentualno┬Âci┬▒ nawet, gdy zaczep, kt├│ry go chroni nie jest zamontowany.

Wy┬Âwietlacz – zachowuje si├¬ bardzo dobrze na mrozie. Nosi┬│em go wielokrotnie przytroczonego do ramienia plecaka w ujemnych temperaturach i nigdy nie zauwa┬┐y┬│em mankamentu wy┬Âwietlacza spowodowanego mrozem. Jest du┬┐y i czytelny nawet przy du┬┐ym nas┬│onecznieniu.

Za┬Âlepka portu USB – oznaczona jest na niej strona, w kt├│r┬▒ powinno si├¬ j┬▒ otwiera├Ž, dzi├¬ki czemu ci├¬┬┐ko j┬▒ uszkodzi├Ž. Nawet wielokrotnie otwierana i zamykana nie straci┬│a na swojej wodoszczelno┬Âci. Nie jest nigdzie naddarta ani wyszczerbiona. W trakcie u┬┐ytkowania w mokrych warunkach, tj. na ┬Âniegu czy w deszczu, nigdy nie zauwa┬┐y┬│em pod ni┬▒ wilgoci.

- uwagi z u┬┐ywania – wodoodporno┬Â├Ž, trwa┬│o┬Â├Ž, funkcjonalno┬Â├Ž, komfort itp.

Blokada wy┬Âwietlacza – bardzo przydatna funkcja. Czyta┬│em o nawigacjach, kt├│re tego rozwi┬▒zania nie maj┬▒, co pono├Ž denerwuje u┬┐ytkownik├│w. Bardzo szybko i ┬│atwo si├¬ j┬▒ aktywuje oraz dezaktywuje, dzi├¬ki czemu nawet cz├¬sto zagl┬▒daj┬▒c na wy┬Âwietlacz, robi├¬ to prawie bezwiednie. Obs┬│uga blokady jest poprzedzona kr├│tkim klikni├¬ciem przycisku w┬│/wy┬│., dzi├¬ki czemu nie musimy si├¬ obawia├Ž, ┬┐e uruchomi si├¬ przypadkowo.

Komfort u┬┐ytkowania -  chocia┬┐ z Oregona 450 korzysta si├¬ bardzo ┬│atwo, pomy┬Âla┬│bym o rozwi┬▒zaniu umo┬┐liwiaj┬▒cym obs┬│ug├¬ jedn┬▒ r├¬k┬▒. Jest to mo┬┐liwe w tej nawigacji, lecz nie komfortowe. Ekran dotykowy, a┬┐ prosi si├¬ o obs┬│ug├¬ obur┬▒cz, co mo┬┐e czasami przeszkadza├Ž przy chodzeniu np. z kijkami trekingowymi lub czekanem.

Wodoodporno┬Â├Ž -  wspomnia┬│em o tym opisuj┬▒c budow├¬ Oregona 450, jednak rozwin├¬ swoje obserwacje w tym temacie. Je┬Âli chodzi o te cech├¬, obawia┬│em si├¬ wystawia├Ž GPSa na deszcz czy ┬Ânieg i nosi├Ž przypi├¬tego do ramienia plecaka. Jednak moja nieuwaga spowodowa┬│a, ┬┐e wyl┬▒dowa┬│ on kiedy┬ zanurzony w ┬Âniegu na kilkana┬Âcie minut. Po wykopaniu go by┬│em ju┬┐ pewien, ┬┐e nie straszny mu ┬Ânieg. Podczas wiosennych opad├│w deszczu nie chowa┬│em go specjalnie do plecaka ufaj┬▒c, ┬┐e wilgo├Ž nie dostanie si├¬ do ┬Ârodka urz┬▒dzenia – nie zawiod┬│em si├¬.

Baterie – Zastosowane s┬▒ tu baterie ‘paluszki’ AA. Dzi├¬ki temu w przypadku wy┬│adowania nie musimy si├¬ zastanawia├Ž nad ┬│adowaniem akumulatora, a co za tym idzie dost├¬pem do elektryczno┬Âci, tylko wyci┬▒gamy zapasowe baterie. Minusem jest jednak czas dzia┬│ania na jednym komplecie. Producent podaje czas 16 godzin. W okresie letnim czas ten nawet by┬│ d┬│u┬┐szy, bo wyni├│s┬│ 17 h jednak w zimie bywa┬│o r├│┬┐nie. Najkr├│tszy czas, po jakim urz┬▒dzenie wy┬│┬▒czy┬│o si├¬ z powodu wy┬│adowania baterii to 9 h. Co dziwne – na tym samym komplecie baterii, teoretycznie wy┬│adowanym, spr├│bowa┬│em uruchomi├Ž nawigacj├¬ po dw├│ch godzinach i okaza┬│o si├¬, ┬┐e mog┬│a na nim funkcjonowa├Ž kolejne dwie godziny. Dodam, ┬┐e korzysta┬│em z najbardziej energooszcz├¬dnego trybu. Pewne jest, ┬┐e podczas mroz├│w nale┬┐y si├¬ liczy├Ž ze skr├│conym czasem funkcjonowania na jednym komplecie baterii. Wed┬│ug mnie oscyluje to w okolicach 11-12 h pracy urz┬▒dzenia.

Sygna┬│, ┬│┬▒czno┬Â├Ž GPS - podczas trwania ca┬│ego testu sporadycznie zdarza┬│y si├¬ problemy z nawi┬▒zaniem lub utrzymaniem ┬│┬▒czno┬Âci. Nawigacja zgubi┬│a sygna┬│ dwukrotnie w du┬┐ych w┬▒wozach, kt├│rych zbocza si├¬ga┬│y kilkudziesi├¬ciu metr├│w. Utrata sygna┬│u nie trwa┬│a d┬│ugo, maksymalnie kilkaset sekund. By┬│y to jednak, jak napisa┬│em, sytuacje bardzo sporadyczne. Op├│┬╝nienia w nawi┬▒zywania ┬│┬▒czno┬Âci po uruchomieniu GPS-a, r├│wnie┬┐ nale┬┐a┬│y do rzadko┬Âci, z czego jestem og├│lnie zadowolony.

Trwa┬│o┬Â├Ž -  to jedna z najwi├¬kszych zalet Oregona 450. Po sze┬Âciu miesi┬▒cach intensywnego u┬┐ytkowania, jego stan oceniam na bardzo dobry. Nie stosowa┬│em ┬┐adnej folii ochronnej na wy┬Âwietlaczu a mimo to znajduj┬▒ si├¬ na nim jedynie dwa malutkie zarysowania w postaci kropek nie wi├¬kszych od ziarenka piasku. Na obudowie zarysowa├▒ tak┬┐e jak na lekarstwo, nale┬┐y si├¬ dobrze przypatrze├Ž, aby odnale┬╝├Ž dwa miejsca, kt├│re wskazuj┬▒ na to, i┬┐ jest to sprz├¬t u┬┐ywany. Jestem tym faktem bardzo zdziwiony i zadowolony. Po setkach godzin u┬┐ytkowania Oregona 450 mo┬┐na powiedzie├Ž, ┬┐e to do┬Â├Ž pancerna konstrukcja.

te dwie male├▒kie kropki na wy┬Âwietlaczu z lewej strony u do┬│u to jedyne zarysowania ekranu.

male├▒ka rysa z ty┬│u

delikatne zadrapania na rogu

- por├│wnanie z innymi gps – korzy┬Âci i wady
Por├│wnuj┬▒c nawigacj├¬ Oregon 450 do nawigacji znajduj┬▒cych si├¬ w telefonach kom├│rkowych, a konkretnie smart fonach, na plus wychodzi urz┬▒dzenie Garmina przez fakt, i┬┐ do obs┬│ugi wy┬Âwietlacza w zimie nie potrzebujemy specjalnych r├¬kawiczek jak ma to miejsce w ‘kom├│rkach’. Przy bardzo mro┬╝nej pogodzie nie chcia┬│bym ┬Âci┬▒ga├Ž r├¬kawiczki do obs┬│ugi wy┬Âwietlacza.
Por├│wnuj┬▒c dalej Oregona 450 do telefon├│w trzeba powiedzie├Ž o bateriach – w przypadku kilkudniowej wyprawy g├│rskiej wystarczy zabra├Ž dodatkowe baterie paluszki, kt├│re i tak cz├¬sto nosimy np. do latarki czo┬│owej. W przypadku telefonu nie mamy cz├¬sto mo┬┐liwo┬Âci na┬│adowania go w g├│rach a i bateria szybko si├¬ wyczerpuje podczas korzystania z funkcji GPS. 
Id┬▒c dalej t┬▒ skal┬▒ por├│wnawcz┬▒, nale┬┐y wzi┬▒├Ž pod lup├¬ anten├¬ i odbi├│r sygna┬│u z satelit. Korzysta┬│em z kilku urz┬▒dze├▒ z wbudowanym GPSem. jednak ┬┐adne z nich nie by┬│o tak dok┬│adne i precyzyjne jak Oregon 450. Jemu r├│wnie┬┐ zdarza┬│y si├¬ drobne b┬│├¬dy – tj. utrata sygna┬│y w w┬▒wozie lub d┬│ugie oczekiwanie na po┬│┬▒czenie, jednak by┬│y to sytuacje sporadyczne. ┬»adna dotychczas u┬┐ywana przeze mnie nawigacja w telefonie, nie dor├│wnywa┬│a mu pod wzgl├¬dem dok┬│adno┬Âci i kontaktu z satelitami.

-mapy i funkcje

Dost├¬p do map jest bardzo ┬│atwy, je┬Âli pos┬│ugiwa├Ž si├¬ chcemy jedynie mapami komercyjnymi dedykowanymi do nawigacji Garmina. Mo┬┐na je zakupi├Ž przez Internet z przesy┬│k┬▒ do domu. Do┬│┬▒czony do nich jest program do obs┬│ugi map i urz┬▒dzenia poprzez komputer Mapsource, kt├│ry jest do┬Â├Ž prosty w obs┬│udze, je┬Âli po┬Âwi├¬ci mu si├¬ chwil├¬ czasu.
K┬│opot zaczyna si├¬ pojawia├Ž, kiedy chcemy za┬│adowa├Ž do urz┬▒dzenia inne mapy. W tym przypadku musia┬│em sp├¬dzi├Ž dziesi┬▒tki godzin czytaj┬▒c fora internetowe i ucz┬▒c si├¬ tworzenia map oraz wrzucania ich na Oregona 450. Jest to naprawd├¬ trudne i mo┬┐e z pocz┬▒tku zniech├¬ci├Ž. Potrzeba do tego kilku program├│w komputerowych. S┬▒ one darmowe i dost├¬pne w sieci, jednak pocz┬▒tkuj┬▒cy u┬┐ytkownik z pewno┬Âci┬▒ b├¬dzie si├¬ w┬Âr├│d tego gubi┬│.

Wysoko┬Âciomierz baryczny - nie mo┬┐na na nim polega├Ž w 100%, gdy┬┐ potrafi wskazywa├Ž ma┬│o precyzyjne odczyty. Jest jednak ciekawym
dodatkiem.

Funkcja celuj i id┬╝ – ciekawa i przydatna opcja. Szkoda, ┬┐e zosta┬│a umieszczona przez producenta na samym ko├▒cu w panelu g┬│├│wnym funkcji. Kiedy brn├¬li┬Âmy ze znajomymi noc┬▒ przez bardzo g├¬sty las po pas w ┬Âniegu, po wyznaczeniu w┬│a┬Âciwego kierunku nawigacja pomaga┬│a nam go utrzyma├Ž.

Kompas – chocia┬┐ korzystaj┬▒c z nawigacji, oddzielna funkcja kompasu mo┬┐e wydawa├Ž si├¬ zb├¬dna, korzysta┬│em z niej chc┬▒c nauczy├Ž pocz┬▒tkuj┬▒cych turyst├│w orientowania mapy. Kompas jest du┬┐y i czytelny z mo┬┐liwo┬Âci┬▒ ustawienia na wy┬Âwietlaczu dodatkowych opcji jak wykres wysoko┬Âci, czy wska┬╝nik pr├¬dko┬Âci.

Komputer podr├│┬┐y – bardzo przydatna funkcja. Zapami├¬tuje i oblicza dane naszej aktywno┬Âci fizycznej tj. ┬│┬▒czny czas, czas ruchu, postoju, pr├¬dko┬Â├Ž ┬Âredni┬▒ i maksymaln┬▒. Trzeba jednak pami├¬ta├Ž o ka┬┐dorazowym resetowaniu danych z pozycji konfiguracji urz┬▒dzenia. Jest to troch├¬ uci┬▒┬┐liwe i mog┬│oby si├¬ znajdowa├Ž bezpo┬Ârednio w zak┬│adce komputera.

Geocache -  To dzi├¬ki Garminowi odkry┬│em zabaw├¬ w poszukiwanie skarb├│w. Dzi├¬ki tej funkcji i portalowi http://www.geocaching.pl/ mo┬┐na si├¬ poczu├Ž odkrywc┬▒ nawet w najbardziej zat┬│oczonym miejscu miasta. Serdecznie polecam, jako zabaw├¬ w wolnej chwili. Urz┬▒dzenie Garmina jest do tego celu bardzo dobrze przystosowane i skonfigurowane z portalem, dzi├¬ki czemu wszystkie skarby przenosz┬▒ si├¬ na nasz┬▒ nawigacj├¬ u┬│atwiaj┬▒c nam i umilaj┬▒c zabaw├¬.

Planowanie trasy - o wiele ┬│atwiej zrobi├Ž to przy pomocy komputera i dedykowanego oprogramowania, ni┬┐ samej tylko nawigacji jednak dobrze, ┬┐e producent pomy┬Âla┬│ o takim rozwi┬▒zaniu.

Na Oregonie znajduj┬▒ si├¬ jeszcze menad┬┐er waypoint├│w oraz ┬Âlad├│w, dzi├¬ki czemu w prosty spos├│b korzystamy z zaznaczonych punkt├│w lokalizacji oraz ┬Âlad├│w, kt├│re nakre┬Âlili┬Âmy. To r├│wnie┬┐ jedne z najcz├¬┬Âciej u┬┐ywanych opcji, kt├│ra zwi├¬ksza atrakcyjno┬Â├Ž urz┬▒dzenia i czyni go bardziej funkcjonalnym.
Na Oregonie 450 znajdziemy r├│wnie┬┐ przegl┬▒dark├¬ zdj├¬├Ž, funkcj├¬ pomiaru powierzchni, wska┬╝nik wschodu i zachodu s┬│o├▒ca i ksi├¬┬┐yca, kalkulator, stoper, a tak┬┐e kalendarz dla w├¬dkarzy i my┬Âliwych. Jeszcze jedn┬▒ opcj┬▒ jest alarm, kt├│ry pomo┬┐e nam obudzi├Ž si├¬ o wyznaczonej godzinie, gdy planujemy np. wczesnoporanne wyj┬Âcie z namiotu na szlak.

- podsumowanie
Je┬┐eli kto┬ decyduje si├¬ na zakup nawigacji terenowej, Oregon 450 jest na pewno warty zainteresowania. Uwa┬┐am, ┬┐e wyb├│r modelu GPSa powinien by├Ž ju┬┐ uwarunkowany osobistymi preferencjami. Prawie wszystkie urz┬▒dzenia tego typu maj┬▒ spe┬│nia├Ž jedn┬▒ najwa┬┐niejsz┬▒ funkcj├¬ – pomoc w orientacji w terenie. Reszta czynnik├│w wp┬│ywaj┬▒cych na decyzj├¬ jest kwesti┬▒ indywidualnych upodoba├▒ i kompromis├│w. Mam nadziej├¬, ┬┐e w mojej recenzji do┬Â├Ž klarownie i obszernie zaprezentowa┬│em model Oregon 450, co w znacznym stopniu u┬│atwi podj├¬cie decyzji przy wyborze nawigacji dla siebie.

- ocena produktu ┬│┬▒cznie z ocen┬▒ ceny w skali 1-10
Nie chcia┬│em zamieszcza├Ž oceny w postaci cyfry, gdy┬┐ zawsze pozostanie to bardzo nie wymiern┬▒ ocen┬▒ oraz podkre┬Âli jej subiektywno┬Â├Ž. Stara┬│em si├¬ to zawrze├Ž w opisie i charakterystyce urz┬▒dzenia, jednak przez wzgl┬▒d na sugesti├¬ od u┬┐yczaj┬▒cego nawigacji do test├│w i stosuj┬▒c skal├¬ 1-10 kpt.: przyznaj├¬ Oregonowi 450 - 8 pkt., natomiast jego cenie - 5 pkt.

- sugestie do producenta – pe┬│na instrukcja do urz┬▒dzenia, procentowy wska┬╝nik poziomu baterii.

Raz jeszcze dziêkujê za udostêpnienie sprzêtu do testu.