Autor W▒tek: Garmin Forerunner 910xt [Testujemy dzi├¬ki navio.rix.pl]  (Przeczytany 12017 razy)

0 u┐ytkownikˇw i 1 GoŠ przegl▒da ten w▒tek.

Offline jarul

• Pom├│g┬│: 59

• galeria
Garmin Forerunner 910xt [Testujemy dziêki navio.rix.pl]
« dnia: Stycze˝ 27, 2013, 21:08:58 »
Dzi├¬ki uprzejmo┬Âci firmy NAVIO z Tarnowa otrzyma┬│em do test├│w "zegarek" sportowy Garmin Forerunner 910xt.

Ze strony producenta:
Cytuj (zaznaczone)
Forerunner 910XT to jedyne uniwersalne urz┬▒dzenie z modu┬│em GPS, kt├│re dokonuje szczeg├│┬│owych pomiar├│w dla p┬│ywania oraz rejestruje dystans, tempo, wysoko┬Â├Ž i t├¬tno¹ podczas biegu i jazdy na rowerze.
Zrodlo: https://buy.garmin.com/shop/shop.do?cID=142&pID=90671

Zgrabna paczuszka opr├│cz zegarka zawiera:

- ┬│adowarka z wyj┬Âciem USB
- 3 rodzaje wtyk├│w
- pasek z czujnikiem têtna
- kilka skr├│conych instrukcji w ro┬┐nych j├¬zykach 
- stick USB do transferu danych ANT+
- przed³u¿kê do paska

Zegarek na pierwszy rzut oka sprawia bardzo pozytywne wra┬┐enie, nie ma si├¬ w┬│a┬Âciwie do czego przyczepi├Ž. Nie wydaje si├¬ zbyt plastikowy. Wewn├¬trzn┬▒ strona jest z aluminium. Pasek tez powinien sporo wytrzyma├Ž. Jest rowniez dobrze "wentylowany".
Do ³adowania pod³±cza siê go za pomoc± klipsa (z tylu s± dwa otwory na bolce).

Obs┬│uga jest bardzo intuicyjna. Po uruchomieniu nale┬┐y wprowadzi├Ž wszystkie podstawowe dane (waga, wiek itp.) i wybra├Ž rodzaj jednostek (metryczne/UK). Godzina ustawia si├¬ automatycznie poprzez GPS, tak samo kalibruje si├¬ wysoko┬Âciomierz, dlatego nalezaloby wyj┬Â├Ž na zewnatrz.
Zegarek mimo wielko┬Âci do┬Â├Ž zgrabny. Podobnej wielko┬Âci co Suunto Core. Poza tym wygodnie le┬┐y na r├¬ce.

Offline jarul

• galeria
Odp: Garmin Forerunner 910xt [Testujemy dziêki navio.rix.pl]
« Odpowied╝ #1 dnia: Luty 19, 2013, 20:13:44 »
Oprogramowanie (Agent Ant) do obs┬│ugi urz┬▒dzenia nale┬┐y ┬Âci┬▒gn┬▒├Ž ze strony producenta (http://connect.garmin.com). Wybieramy z listy nasze urz┬▒dzenie i przeprowadzamy instalacje. Po instalacji pod┬│┬▒czamy za┬│┬▒czonego sticka i czekamy chwile na po┬│┬▒czenie z zegarkiem.
┬»adnych  problemow z odnalezieniem zegarka nie by┬│o, wszystko intuicyjnie rozwi┬▒zane.

Z poziomu Garmin Connect mo┬┐emy zarz┬▒dza├Ž w┬│a┬Âciwie wi├¬kszo┬Âci┬▒ ostawie├▒ zegarka. Poprzez ustawienie wagi, wzrostu do planowania trening├│w czy przebiegu trasy.

Po ustawieniu wszystkiego i za┬│o┬┐eniu czujnika t├¬tna ruszy┬│em na pierwszy trening. Najpierw to co najbardziej mnie ciekawi┬│o, mianowicie wyszukiwanie satelity GPS. Zastanawia┬│em si├¬ jak d┬│ugo b├¬dzie potrzebowa┬│ by "si├¬ odnale┬╝├Ž".
Przy u┬┐yciu SportTrackera, czy ostatnio Runtastic Pro zawsze musia┬│em min. 2-3 minuty poczeka├Ž na po┬│┬▒czenie si├¬ z satelitami. Co cz├¬sto mocno irytowa┬│o, zw┬│aszcza w taka pogod├¬ jak obecnie panuje. W tym przypadku czas potrzebny na po┬│┬▒czenie to ok 1 min. Tak┬┐e du┬┐o lepiej. Cho├Ž niby powinno trwa├Ž to ok. 30s.

Po wci┬Âni├¬ciu prawego przycisku START uruchomiamy stoper i tym samym zapis danych. Podczas biegu mamy dost├¬p do 4 ekran├│w (tz. Pola Danych) z szczeg├│┬│owymi danymi naszego treningu. Ka┬┐dy ekran mo┬┐e pokazywa├Ž jednocze┬Ânie od 1 do 4 interesuj┬▒cych nas warto┬Âci. Do wyboru mamy 49 opcji np.:

- czas
- czas okr┬▒┬┐enia
- dok┬│adno┬Â├Ž GPS
- dystans
- kalorie
- kierunek
- nachylenie
- pr├¬dko┬Â├Ž
- tempo
- pr├¬dko┬Â├Ž pionowa
- têtno
- wysoko┬Â├Ž n.p.m.

itp.

Dodatkowo na 5 ekranie mo┬┐emy ustawi├Ž wirtualnego partnera.

Ka┬┐dy z ekran├│w mo┬┐emy tak ustawi├Ž, aby pokazywa┬│ nam to co akurat przy danym treningu nas interesuje. Co ciekawe, nie ma opcji pokazywania aktualnej godziny! Aby sprawdzi├Ž aktualna godzin├¬, nale┬┐y wej┬Â├Ž w menu (przycisk MODE), gdzie w prawym dolnym rogu, bardzo ma┬│a czcionka jest ona pokazana. Tak┬┐e "zegarek" nie nadaje si├¬ kompletnie do codziennego u┬┐ytku.

Wszystkie opisane powy┬┐ej dane dotycz┬▒ funkcji biegania. Zegarek mo┬┐na ustawi├Ž na "Rower" lub "P┬│ywanie". Tych funkcji jeszcze nie u┬┐ywa┬│em.

Wy┬Âwietlacz jest oczywi┬Âcie pod┬Âwietlany (na niebiesko). Wystarczy dwa razy pukn┬▒├Ž w tarcze aby si├¬ "zapali┬│a". Bardzo praktyczne rozwi┬▒zanie, szczeg├│lnie podczas biegania po zmroku.

Zegarek wyposa┬┐ony jest w alarm wibracyjny. Przy standardowym ustawieniu, co 1 km zegarek automatycznie zapisywa┬│ okr┬▒┬┐enie i informowa┬│ o ┬Ârednim tempie i czasie. Oczywi┬Âcie sami mo┬┐emy ustawi├Ž d┬│ugo┬Â├Ž danego okr┬▒┬┐enia lub ca┬│kiem zrezygnowa├Ž z automatyki i manualnie wciskaj┬▒c przycisk LAP zapisywa├Ž dane okr┬▒┬┐enie.

Urz┬▒dzenie jest bardzo wygodne, nie czu├Ž go na r├¬ce podczas biegania. Tylko do czujnika t├¬tna trzeba si├¬ przyzwyczai├Ž i po testowa├Ž z odpowiednim napi├¬ciem paska. Jak na razie jestem zachwycony jego mo┬┐liwo┬Âciami i wygoda/┬│atwo┬Âci┬▒ u┬┐ycia.

Offline jarul

• galeria
« Odpowied╝ #2 dnia: Marzec 06, 2013, 21:10:05 »
Treningi z Garminem

Jak ju┬┐ wspomnia┬│em, za po┬Ârednictwem us┬│ugi Garmin Connect mo┬┐emy wygodnie zaplanowa├Ž nasze treningi a nast├¬pnie przes┬│a├Ž je do zegarka.  ┬Žwietnie sprawdza si├¬ to np. przy treningach interwa┬│owych. Dla nie wtajemniczonych; przyk┬│adowo planujemy sobie 10 min rozgrzewki, nast├¬pnie interwal sk┬│adaj┬▒cy si├¬ z 5 min. w zakresie 85% maksymalnego t├¬tna po kt├│rym odpoczywamy w truchcie 90 sek. Ca┬│y interwal powtarzamy 4 razy  i ko├▒czymy 5/10 min rozbieganiem. P├│┬╝niej zrzucamy trening na zegarek, a on "prowadzi" nas, informuj┬▒c kiedy co i w jakim zakresie nale┬┐y wykona├Ž. Nie mam por├│wnania do innych urz┬▒dze├▒ tego typu ale naprawd├¬ przydatna i wygodna funkcja.

Je┬┐eli jednak nie mamy czasu lub wiedzy na temat planowania trening├│w, mo┬┐emy skorzysta├Ž z gotowych plan├│w treningowych dost├¬pnych na stronie Garmina.

Wybieramy interesuj┬▒cy nas trening, wpisujemy dat├¬ rozpocz├¬cia lub imprezy do kt├│rej chcemy si├¬ przygotowa├Ž, a nast├¬pnie plan zostaje wpisany do naszego kalendarza. P├│┬╝niej pozostaje tylko zrzuci├Ž zaplanowane treningi na zegarek i gotowe. (obecnie jestem w trzecim tygodniu takiego planu do maratonu). Treningi dost├¬pne s┬▒ w wielu j├¬zykach, jednak nie po polsku.
 W kalendarzu mo┬┐emy na bierzaco sprawdza├Ž co nas czeka w danym dniu, jak r├│wnie┬┐ przegl┬▒da├Ž ju┬┐ odbyte przez nas treningi. Mo┬┐emy oczywi┬Âcie dodawa├Ž wszelkie wydarzenia, imprezy/zawody. Tu przyda┬│a by si├¬ jeszcze mo┬┐liwo┬Â├Ž synchronizacji np. z kalendarzem google lub iCal.

Przy pomocy Garmin Connect, mamy mo┬┐liwo┬Â├Ž dok┬│adniej analizy ka┬┐dego z odbytych trening├│w. Du┬┐ym plusem Forerunner 910xt jest barometryczny wysoko┬Âciomierz. Co powinno wyeliminowa├Ž przek┬│amania pojawiaj┬▒ce si├¬ w przypadku urz┬▒dze├▒ obliczaj┬▒cych zmiany deniwelacji tylko na podstawie wskaza├▒ GPSu. Do tego zegarka nie trzeba co chwile kalibrowa├Ž, poniewa┬┐ robi to automatycznie. Jak to dok┬│adnie funkcjonuje postaram si├¬ wyja┬Âni├Ž w kt├│rym┬ z kolejnych post├│w.
W ka┬┐dym razie wskazania s┬▒ do┬Â├Ž dok┬│adne. Na razie mam za sob┬▒ jedna wycieczk├¬ w g├│ry i na szczycie zegarek wskazywa┬│ wysoko┬Â├Ž jedynie o 9 metr├│w mniejsza od faktycznej.

Jak na razie nadal jestem zachwycony tym urz┬▒dzeniem i minus├│w jeszcze nie znalaz┬│em.

W nast├¬pnym w┬▒tku postaram si├¬ por├│wna├Ž wskazania Garmina z aplikacjami typu SportsTraker.

Offline ina

• Tytu┬│ tytu┬│├│w.

• Pom├│g┬│: 159

• fotki
« Odpowied╝ #3 dnia: Marzec 06, 2013, 22:57:53 »
Podoba mi si├¬ to urz┬▒dzenie. I z ciekawo┬Âci┬▒ przeczytam por├│wnanie ze ST, cho├Ž ju┬┐ widz├¬ r├│┬┐nice.
Mam ma┬│e cycki, ale du┬┐e jaja.

¯yj tak, aby twoim znajomym zrobi³o siê nudno, gdy ciê zabraknie.

Pomoc dla Rodziny Dybla

Offline jarul

• galeria
« Odpowied╝ #4 dnia: Kwiecie˝ 10, 2013, 16:29:11 »
W ostatnim czasie podczas trening├│w r├│wnolegle z 910xt u┬┐ywa┬│em darmowej applikacji SportsTracker zainstalowanej na telefonie Samsung Galaxy S2, jednak podczas treningu z┬│apa┬│a mnie straszna ulewa, kt├│rej telefon niestety nie prze┬┐y┬│ i wszystkie dane przepad┬│y zanim zdarzy┬│em je zsynchronizowa├Ž. Dlatego tez lekkie op├│┬╝nienie. Tak┬┐e wszystkie treningi u┬┐yte do tego por├│wnania by┬│y biegane z Galaxy S Plus z systemem Android 2.3.6. Wspominam o tym bo jednak wydaje mi si├¬, ze na nowszym telefonie by┬│o lepiej/szybciej z wyszukiwaniem sygna┬│u GPS.

O to wyniki i wnioski:

Czas wyszukiwania i dokladnosc GPS:
W przypadku obu urz┬▒dze├▒ trwa to ro┬┐nie. W przypadku Garmina najkr├│cej trwa┬│o to ok. 5s!
Najd┬│u┬┐ej ok. 90s gdy pierwszy raz wybra┬│em si├¬ na trening na urlopie. Po kilkunastu sekundach zegarek, nie mog┬▒c znale┬╝├Ž satelity "spyta┬│" mnie czy znajduje si├¬ w budynku. Gdy klikn┬▒┬│em, ze "nie" po chwili "spyta┬│" ponownie czy od ostatniego treningu przeby┬│em setki kilometr├│w. Po odpowiedzi, ze "tak" poszuka┬│ jeszcze chwile i w ko├▒cu znalaz┬│ (telefon potrzebowa┬│ jeszcze ok. 4-5 min.).
┬Žrednio czas potrzebny na po┬│┬▒czenie z GPS wynosi ok. 20-30s.

Je┬┐eli chodzi o telefon, to ju┬┐ nie jest tak kolorowo. Najkr├│cej ok. 1min. Najd┬│u┬┐ej: nie mia┬│em cierpliwo┬Âci czeka├Ž i zazwyczaj w┬│┬▒cza┬│em stoper nie czekaj┬▒c na GPS. Na poni┬┐szych obrazkach mo┬┐na mniej wi├¬cej zobaczy├Ž kiedy telefon z┬│apa┬│ sygna┬│.

(Tutaj jeszcze czeka┬│em ze startem a┬┐ oba urz┬▒dzenia z┬│api┬▒ sygna┬│.)

Trening #1

Trening #2

Jak wida├Ž nie ma wi├¬kszych r├│┬┐nic w zapisanych danych. Mo┬┐e za wyj┬▒tkiem maksymalnej pr├¬dko┬Âci. W Treningu #2 (Garmin) wida├Ž chwilowy skok pr├¬dko┬Âci do 42km/h  co jest oczywi┬Âcie jakim┬ b┬│├¬dem pomiaru. Podobnie w przypadku SportsTrackera. Jest to chyba spowodowane jakim┬ chwilowym zanikiem sygna┬│u, cho├Ž garmin ani razu nie informowa┬│ o jego utracie. W przypadku SportsTrackera, skoki takie zd┬▒┬┐aj┬▒ si├¬ do┬Â├Ž cz├¬sto.
Znaczna r├│┬┐nic├¬ za to mo┬┐na zauwa┬┐y├Ž w przypadku spadku/wzrostu wysoko┬Âci. Wysoko┬Âciomierz barometryczny w Garminie jednak ma tu du┬┐y wp┬│yw na poprawno┬Â├Ž pomiaru.

Trening #3

Ten trening jest przyk┬│adem kiedy uruchamiaj┬▒c stoper nie czeka┬│em na po┬│┬▒czenie z GPS. Jak wida├Ž telefon odnalaz┬│ si├¬ dopiero w po┬│owie treningu! B├¬d┬▒c w ruchu telefon ma problemy z wy┬│apaniem satelity. Rozwin┬▒┬│em tez niez┬│┬▒ maksymaln┬▒ pr├¬dko┬Â├Ž ;)

Pami├¬tam, ze przy bieganiu w g├¬stym li┬Âciastym lesie telefon gubi┬│ do┬Â├Ž cz├¬sto sygna┬│. Jednak p├│ki nie zrobi si├¬ zielono nie b├¬d├¬ m├│g┬│ sprawdzi├Ž jak to wygl┬▒da w przypadku Garmina.

Wygoda u┬┐ytkowania i funkcjonalno┬Â├Ž

Tutaj w┬│a┬Âciwie nie ma co por├│wnywa├Ž. Wyci┬▒ganie telefonu z kieszeni/saszetki, czy gdzie tam mamy go schowanego, jest na d┬│u┬┐sz┬▒ met├¬ irytuj┬▒ce. Zegarek jest tu du┬┐o wygodniejszy. Dodatkowo nale┬┐y tu wymieni├Ž wra┬┐liwo┬Â├Ž na warunki atmosferyczne lub mo┬┐liwo┬Â├Ž upadku (przy spoconych rekach wcale o to nie trudno).

Je┬┐eli chodzi o funkcjonalno┬Â├Ž to w przypadku telefonu, wszystko sprowadza si├¬ do naszych wymaga├▒ i dobraniu odpowiedniej aplikacji.
SportsTracker to darmowy apps i opr├│cz ┬│adnej oprawy graficznej i podstawowych wska┬╝nik├│w wiele nam nie daje. My┬Âl├¬ ze wi├¬kszo┬Â├Ž funkcji Garmina mo┬┐na by by┬│o prze┬│o┬┐y├Ž na aplikacje (mo┬┐liwo┬Â├Ž tworzenia trening├│w itp.). Nie wiem czy takie istniej┬▒, nie szuka┬│em, ale na pewno nie b├¬d┬▒ ju┬┐ darmowe.
Oczywi┬Âcie mo┬┐na tez dokupi├Ž odpowiedni czujnik t├¬tna.

O funkcjonalno┬Âci Garmina by┬│o ju┬┐ wcze┬Âniej, nic nowego nie odkry┬│em.

Podsumowuj┬▒c:

Telefon sprawdza si├¬ w wi├¬kszo┬Âci przypadkow ca┬│kiem dobrze. Aby otrzyma├Ž jak najdok┬│adniejsze dane nale┬┐y pami├¬ta├Ž o jego ograniczeniach. Ja przyk┬│adowo przed wyj┬Âciem na trening w┬│┬▒czam wyszukiwanie GPS ju┬┐ w domu i wystawiam telefon na balkon.
Jak dla mnie du┬┐y minus za niedok┬│adne naliczanie spadku/wzrostu wysoko┬Âci. Dlatego zawsze biega┬│em z Suunto Core i robi┬│em na jego podstawie odpowiednio korekcje w SportsTracker.

Jednak je┬┐eli pobiegamy troch├¬ z urz┬▒dzeniem takim jak Garmin 910xt ju┬┐ nie b├¬dziemy chcieli si├¬ z nim rozsta├Ž.

┬Žnieg ju┬┐ topnieje tak┬┐e licz├¬, ze na dniach zaczn├¬ testowa├Ž zegarek na rowerze.

Offline jarul

• galeria
« Odpowied╝ #5 dnia: Kwiecie˝ 21, 2013, 14:43:44 »
Niestety od kilku dni zegarek nie chce przesy┬│a├Ž danych o treningach na komputer. W FAQ na stronie Garmina znalaz┬│em kilka "rozwi┬▒za├▒" mojego problemu. Jednak jak na razie nie pomaga nic na d┬│u┬┐ej. 

Najpierw wyskakiwa┬│ mi komunikat, ze ostatnie pr├│ba przes┬│ania danych by┬│a nie udana. Agent ANT pokazywa┬│ status przesy┬│ania danych. Wygl┬▒da┬│o to tak, ze dochodzi┬│o do 85% i wyskakiwa┬│ jaki┬ b┬│┬▒d.  Zgodnie z instrukcja w FAQ usun┬▒┬│em zegarek z listy w agencie ANT, a nast├¬pnie ustawi┬│em na ponowne wyszukiwanie urz┬▒dzenia.  Zegarek zosta┬│ na nowo odnaleziony przez ANT, i zacz┬▒┬│ pobiera├Ž wszystkie dane z zegarka na nowo. Trwa┬│o ┬│adnie ponad godzin├¬!! Na ko├▒cu i tak wyskoczy┬│ znowu ten sam b┬│┬▒d! Ale ju┬┐ przy 100%! Kiedy ci┬Ânienie zacz├¬┬│o mi skaka├Ž, w ko├▒cu po restarcie komputera jako┬ si├¬ uda┬│o.

Jednak po kolejnym treningu to samo. Znowu usun┬▒┬│em zegarek z listy i znowu musia┬│em czeka├Ž, tym razem ok. 2 godzin!!!

Tragedia! Nie mam pojêcia czy to wina zegarka czy sticka ANT. Oprogramowanie przeinstalowywa³em ju¿ 2 razy i tez nic nie pomaga.

Offline EMES

• Pom├│g┬│: 55

« Odpowied╝ #6 dnia: Kwiecie˝ 21, 2013, 19:02:32 »
Przy moim 310 mia³em ten sam problem i w koñcu podda³em siê. Widzê, ¿e garmin dalej nie rozwi±za³ tego problemu. Wykup p³atne konto a na pewno zadzia³a ;D.
Ad vivendum velut ad natandum is melior qui onere liberior

Offline archi_p

• Pom├│g┬│: 8

« Odpowied╝ #7 dnia: Kwiecie˝ 23, 2013, 12:50:43 »
mam dokladnie to samo przy moim 310xt - cholernie irytujaca sytuacja : mozna w miare bez problemow przeslac dane do sieci ale sciagniecie na lokalny pc po prostu nie dziala bo Garmin Training Center nie widzi sprzetu. upgrade ANt soft nie pomoglo, reinstalacja GTC tez nie. czasami pomaga restart komputera. Dosc ze irytujace jak cholera. ANT Agent czesto sie wywala i wysyla dumpy do supportu. Oczywiscie zero reakcji. Niestety w moim przypadku nikt mi nie udostepnial  ;) sprzetu i musialem za niego zaplacic wiec sie mecze...ale strasznie mnie to wqrtyzania i zniecheca do uzywania. A i jeszcze coraz wolniej znajduje satelity. A jak to wyglada w 910?

Offline jarul

• galeria
« Odpowied╝ #8 dnia: Kwiecie˝ 23, 2013, 20:02:33 »
upgrade ANt soft nie pomoglo

W┬│asnie chyba po tej nowej aktualizacji Agent ANT zacz┬▒┬│ si├¬ ten problem. Dzisiaj dopiero po wielu pr├│bach w ko├▒cu uda┬│o mi si├¬ zrzuci├Ž treningi z zesz┬│ego tyg.  >:(

A i jeszcze coraz wolniej znajduje satelity. A jak to wyglada w 910?

Tu wszystko furczy jak trzeba. Znajduje szybciutko.

Offline jarul

• galeria
« Odpowied╝ #9 dnia: Maj 06, 2013, 12:05:46 »
Problem z zrzucaniem danych minal tak szybko jak sie zaczal. Nie mam pojecia w czym byl problem, naszczescie wszystko juz dziala jak powinno.

Urzadzenie sprawsza sie bdb jako licznik rowerowy. Dokupilem czujnik kadencji / pr├¬dko┬Âci GSC10 oraz uchwyt na rower. Wszystko dziala jak powinno. Jedynie czujnik tetna nalezy mocniej zacisnac na klatce piersiowej. Jak jest za luzny potrafi strasznie przeklamac pomiary. Mi wskazywal nawet 280 uderzen/min. Takze nalezy o tym pamietac.

Od jakiegos czasu testuje funkcje "kursow". Polega to na tym, ze mozna sobie zaplanowac trase poprzez garmin.connect (tego jeszcze nie robilem) lub sciagnac gotowy track w formacie TCX. Dotej pory kozystalem glownie ze strony gpsies.com, gdzie mozna zaplanowac i zrzucic bezposrenio na zegarek wlasciwie kazdy track w dowolnym formacie.

Po wystartowaniu kursu, zegarek najpierw wczytuje chwile tracka, a nastepnie pokazuje nam "wezyk" naszej drogi i miejsce gdzie sie na nim znajdujemy. Bardzo przydatna funkcja. I chociaz nie ma porownania do normalnej kolorowej nawigacji, to jednak calkiem dokladnie pokazuje nasze polozenie na trasie i pozwala sie jej trzymyc. Wycinek naszego szlaku mozemy dowolnie oddalac lub przyblizac.

Inna funkcja, ktora uwazam za swietna jest profil wysokosci danego kursu. Zegarek wyswietla odcinek profilu i nasze polozenie na nim. Tutaj jednak zdazaja sie niedokladnosc. Zegarek albo sie troche spoznial, albo wyprzedza moje polozenie.

Offline jarul

• galeria
« Odpowied╝ #10 dnia: Maj 23, 2013, 10:49:42 »
W┬│a┬Âciwie nie wiem co tu dalej pisa├Ž. Wszystko dzia┬│a jak powinno. Obawia┬│em si├¬, ze mo┬┐e b├¬dzie gubi┬│ sygna┬│ w g├│rach b┬▒d┬╝ w g├¬stym lesie (tak si├¬ zdarza┬│o w przypadku Smartphona). Jednak do tej pory tego nie zauwa┬┐y┬│em. Powoli zbieram si├¬ do napisania ostatecznej "du┬┐ej" recenzji. Jak kto┬ chcia┬│by abym sprawdzi┬│ co┬ konkretnego to prosz├¬ pisa├Ž.

A tym czasem fotka z ostatniej wycieczki biegowej w rodzimych stronach.

http://connect.garmin.com/activity/316638825#.UZ3NUeBuc9w.facebook

Offline archi_p

• Pom├│g┬│: 8

« Odpowied╝ #11 dnia: Maj 23, 2013, 16:51:29 »
Sprawdzales jak zachowuje sie Virtual Racer? No i jeszcze Training Effect - z czym to sie je. Z grubsza to jest to (jeszcze poza wysokosciomierzem) co rozni 910 od 310, wiec ciekawy jestem czy/jak/dlaczego moze to uzasadniac roznice w cenie pomiedzy tymi dwoma modelami. No i bateria wytrzyma te 20h

Offline jarul

• galeria
« Odpowied╝ #12 dnia: Maj 25, 2013, 14:55:32 »
Sprawdzales jak zachowuje sie Virtual Racer?
A jak ma si├¬ zachowywa├Ž? Pytam bo nigdy tego nie u┬┐ywa┬│em. Ustawiasz sobie ┬Ârednie tempo dla VR i podczas biegu widzisz czy jeste┬ szybszy czy wolniejszy. To tak chyba dla motywacji, kiedy z nikim si├¬ nie ┬Âcigamy. (?)

Co do Trening Effect, za garmin connect:

Cytuj (zaznaczone)
Co to jest efekt treningu?
Czy zastanawiasz si├¬ czasami, jakie efekty zapewnia Tw├│j trening? Funkcja Efekt treningu mierzy wp┬│yw ├Žwicze├▒ na sprawno┬Â├Ž fizyczn┬▒ w zakresie aerobiku. Na podstawie t├¬tna funkcja Efekt treningu informuje u┬┐ytkownika o tym, czy wykonywane ├Žwiczenie utrzymuje jego sprawno┬Â├Ž fizyczn┬▒ czy j┬▒ poprawia. Maj┬▒c takie informacje, u┬┐ytkownik mo┬┐e zmienia├Ž intensywno┬Â├Ž ├Žwicze├▒ w celu osi┬▒gni├¬cia za┬│o┬┐onych cel├│w.

Efekt treningu dotyczy wszystkich form aerobiku, wszystkich rodzajów sprzêtu i wszystkich zdrowych osób.

Skala efekt├│w treningu

5.0 – Przeci┬▒┬┐enie
4.0 – Du┬┐a poprawa
3.0 – Poprawa
2.0 – Utrzymanie poziomu
1.0 – Poni┬┐ej poziomu

Spogl┬▒dam na ta cyferk├¬ ale r├│wnie dobrze mog┬│o by jej nie by├Ž.

Z grubsza to jest to (jeszcze poza wysokosciomierzem) co rozni 910 od 310, wiec ciekawy jestem czy/jak/dlaczego moze to uzasadniac roznice w cenie pomiedzy tymi dwoma modelami.

oj tych ró¿nic jest chyba znacznie wiêcej.

Nie biega┬│em do tej pory powy┬┐ej 3h, zawsze po powrocie do domu wy┬│┬▒czam zegarek. W┬│┬▒czam go dopiero przed nast├¬pnym treningiem (wtedy wyszukiwanie GPS wlacza sie automatycznie). Dlatego ci├¬┬┐ko mi jest oceni├Ž te 20h. Nie liczy┬│em do tej pory co jaki czas musz├¬ go na┬│adowa├Ž. Po prostu jak widz├¬ je juz zostala jedna lub czasami dwie kreski to laduje. A laduje sie naprawde szybko!

Offline jarul

• galeria
« Odpowied╝ #13 dnia: Czerwiec 24, 2013, 11:19:53 »
Po 5 godzinnym biegu (zapis pozycji co sekunde) zjadlo ok. 1/3 baterii. Wynik jak dla mnie zadowalajacy.
Podany przez orgow dystans 35,9 km nie zgadzal sie do konca z tym co zapisal zegarek. Choc zarejestrowane 37,3 km mozna jescze wytlumaczyc. Co do wysokosci: organizatorzy podali 1892m,  garmin zapisal 1966 m przy podejsciu. Jednak wysokosc w poszczegolnych punktach (punkty kontrolne, najwyzszy punkt) mniej wiecej sie zgadzala. Suma roznic jednak wykazala ponad 70m "blad". Nie wiem jak wlasciwie orgi robia te pomiary i kto ma racje.

W gora, na zalesionych zboczach przykrytych ciezkimi chmurami ani razu nie stracil sygnalu GPS. Zreszta do tej pory jeszcze mi sie to wogole nie zdazylo.

Offline jarul

• galeria
« Odpowied╝ #14 dnia: Pa╝dziernik 02, 2013, 13:29:43 »
Dzi├¬ki uprzejmo┬Âci firmy NAVIO z Tarnowa oraz portalu outdoor.org.pl otrzyma┬│em do test├│w zegarek sportowy Garmin Forerunner 910xt. Poni┬┐szy test opiera si├¬ na doswiadczeniach z ponad 7 miesieczego uzytkowania.

Specyfikacja na stronie producenta:
https://buy.garmin.com/shop/shop.do?cID=142&pID=90671

1. Wyposa┬┐enie
- Wyposa┬┐enie podstawowe

Zgrabna paczuszka opr├│cz zegarka zawiera:

- ┬│adowarka z wyj┬Âciem USB
- 3 rodzaje wtyk├│w
- pasek z czujnikiem têtna
- kilka skr├│conych instrukcji w ro┬┐nych j├¬zykach 
- stick USB do transferu danych ANT+
- przed³u¿kê do paska

- Wyposa┬┐enie dodatkowe

Garmin oferuje szereg dodatkowych akcesoria zwi├¬kszaj┬▒c tym samym, i tak do┬Â├Ž znaczna, funkcjonalno┬Â├Ž urz┬▒dzenia.
Osobi┬Âcie dokupi┬│em uchwyt oraz rowerowy czujnik pr├¬dko┬Âci/rytmu. ┬úatwe w monta┬┐u i po kr├│tkim z parowaniu z zegarkiem gotowe do u┬┐ytkowania.
Akcesoria dostêpne m.in. na stronie producenta:
http://www.garmin.com/pl/accessories

2. Jakosc wykonania i ergonomia u┬┐ytkowania

Design zegarka mo┬┐e nie zachwyca ale w┬│a┬Âciwie nie ma si├¬ tez do czego przyczepi├Ž. Sprawia wra┬┐enie solidnego. Nie wydaje si├¬ zbyt plastikowy. Wewn├¬trzn┬▒ strona jest z aluminium. Zegarek by┬│ u┬┐ywany prze zemnie przede wszystkim do biegania i zadziej na rowerze. Czasami r├│wnie┬┐ podczas trekkingu w g├│rach. Po tych kilku miesi┬▒cach u┬┐ytkowania nie wida├Ž w┬│a┬Âciwie ┬┐adnych oznak zu┬┐ycia.

Zegarek mimo wielko┬Âci jest do┬Â├Ž zgrabny. Podobnej wielko┬Âci co Suunto Core. Poza tym wygodnie le┬┐y na r├¬ce. Wszystkie przyciski s┬▒ ┬│atwo dost├¬pne. Te umieszczone z boku "chodz┬▒" jednak troch├¬ oci├¬┬┐ale i nale┬┐y je troch├¬ mocniej przycisn┬▒├Ž.

3. Tryby Pracy

Zegarek stworzony zosta┬│ do triatlonu. Poza bieganiem i jazda na rowerze mamy do dyspozycji r├│wnie┬┐ tryb"p┬│ywanie". Prze┬│┬▒czanie pomi├¬dzy poszczeg├│lnymi trybami przebiega szybko i wygonie. Nale┬┐y chwile przytrzyma├Ž przycisk "mode" i wybra├Ž odpowiedni tryb.

- Bieganie

Zegarka u┬┐ywa┬│em g┬│ownie do biegania. Zar├│wno na asfalcie jak i w g├│rach. Po wci┬Âni├¬ciu prawego przycisku START uruchomiamy stoper i tym samym zapis danych. Podczas biegu mamy dost├¬p do 4 ekran├│w (tz. Pola Danych) z szczeg├│┬│owymi danymi naszego treningu miedzy kt├│rymi mo┬┐emy przeskakiwa├Ž r├¬cznie za pomoc┬▒ przycisk├│w g├│ra/dol lub tak ustawi├Ž zegarek, aby automatycznie, co kilka sekund zmienia┬│ aktualnie pokazywany ekran. Ka┬┐dy mo┬┐emy tak ustawi├Ž, aby pokazywa┬│ nam to co akurat przy danym treningu nas interesuje. Ka┬┐dy ekran mo┬┐e pokazywa├Ž jednocze┬Ânie od 1 do 4 interesuj┬▒cych nas warto┬Âci. Do wyboru mamy 49 opcji np.:

- czas
- czas okr┬▒┬┐enia
- dok┬│adno┬Â├Ž GPS
- dystans
- kalorie
- kierunek
- nachylenie
- pr├¬dko┬Â├Ž
- tempo
- pr├¬dko┬Â├Ž pionowa
- têtno
- wysoko┬Â├Ž n.p.m.

itp.

Dodatkowo na 5 ekranie mo┬┐emy ustawi├Ž wirtualnego partnera.
Wy┬Âwietlacz jest pod┬Âwietlany. Aby aktywowa├Ž pod┬Âwietlenie wystarczy stukn┬▒├Ž w tarcze zegarka dwa razy. Bardzo praktyczne i wygodne rozwi┬▒zanie.

Zegarek wyposa┬┐ony jest w alarm wibracyjny co ┬Âwietnie sprawdza si├¬ gdy mamy s┬│uchawki na uszach a przyk┬│adowo robimy interwa┬│y. Przy standardowym ustawieniu, co 1 km zegarek automatycznie zapisuje okr┬▒┬┐enie i informuje o ┬Ârednim tempie i czasie. Oczywi┬Âcie sami mo┬┐emy ustawi├Ž d┬│ugo┬Â├Ž/czasie danego okr┬▒┬┐enia lub ca┬│kiem zrezygnowa├Ž z automatyki i manualnie wciskaj┬▒c przycisk LAP zapisywa├Ž dane okr┬▒┬┐enie.
Urz┬▒dzenie jest bardzo wygodne, nie czu├Ž go na r├¬ce podczas biegania. Tylko do czujnika t├¬tna trzeba si├¬ przyzwyczai├Ž i po testowa├Ž z odpowiednim napi├¬ciem paska.
Og├│lnie do dzia┬│ania w tym trybie nie mam si├¬ do czego przyczepi├Ž.

- Rower

Urzadzenie sprawsza sie bdb jako licznik rowerowy. Dokupilem czujnik kadencji / pr├¬dko┬Âci GSC10 oraz uchwyt na rower. Wszystko dziala jak powinno. Jedynie czujnik tetna nalezy mocniej zacisnac na klatce piersiowej. Jak jest za luzny potrafi strasznie przeklamac pomiary. Mi wskazywal nawet 280 uderzen/min. Takze nalezy o tym pami├¬ta├Ž. Dodatkowo zyskujemy prosta nawigacje. Dzi├¬ki mo┬┐liwo┬Âci wgrywania kurs├│w mo┬┐emy wykorzystywa├Ž zegarek jako prymitywna, cho├Ž wystarczaj┬▒c┬▒ nawigacje o czym p├│┬╝niej.

- Plywanie

Zegarek ma wiele funkcji przypisanych trybowi "p┬│ywanie". Co ciekawe mozna go uzywac na kryrym basenie jak i na otwartych akwenach. Zegarek posiada wbudowany akcelerator ruchu. Dzieki niemu jest wstanie okre┬Âli├Ž np. ilo┬Â├Ž przep┬│yni├¬tych d┬│ugo┬Âci basenu, rozpozna├Ž styl p┬│ywania itp. ┬»aden ze mnie p┬│ywak, tak┬┐e testowanie tych funkcji sprowadzi┬│o si├¬ jedynie do przep┬│yni├¬cia ok. 200 m odcinka w Adriatyku podczas wakacji w Chorwacji. GPS dzia┬│a┬│ cho├Ž jak dok┬│adnie tego nie jestem w stanie oceni├Ž.

4. Funkcje i w┬│a┬Âciwo┬Âci

- zasieg i jako┬Â├Ž GPS

Czas potrzebny do odszukania satelit GPS ┬Ârednio wynosi ok. 30s. Najd┬│u┬┐ej ok. 3 min. gdy pierwszy raz wybra┬│em si├¬ na trening na urlopie w Portugalii. Po kilkunastu sekundach zegarek, nie mog┬▒c znale┬╝├Ž satelity "spyta┬│" mnie czy znajduje si├¬ w budynku. Gdy klikn┬▒┬│em, ze "nie" po chwili "spyta┬│" ponownie czy od ostatniego treningu przeby┬│em setki kilometr├│w. Po odpowiedzi, ze "tak" poszuka┬│ jeszcze chwile i w ko├▒cu znalaz┬│.
Nigdy podczas bieg├│w, czy to w g├│rach czy w g├¬stym lesie, nie zd┬▒┬┐y┬│o mi si├¬ aby zegarek zgubi┬│ zasi├¬g. 

- Nawigacja

Jak ju┬┐ wspomnia┬│em urz┬▒dzenie mo┬┐na wykorzystywa├Ž jako nawigacje. Polega to na tym, ze mozna sobie zaplanowac trase poprzez garmin.connect (tego jeszcze nie robilem) lub sciagnac gotowy track w formacie TCX. Dotej pory korzysta┬│em g┬│ownie ze strony gpsies.com, gdzie mozna zaplanowac i zrzucic bezposrenio na zegarek wlasciwie kazdy track w dowolnym formacie. Nawigowanie jest do┬Â├Ž prymitywne. Po wystartowaniu kursu, zegarek najpierw wczytuje chwile tracka, a nastepnie pokazuje nam "wezyk" naszej drogi i miejsce gdzie sie na nim znajdujemy. Jest to jednak bardzo przydatna funkcja. I chociaz nie ma porownania do normalnej kolorowej nawigacji, to jednak calkiem dokladnie pokazuje nasze polozenie na trasie i pozwala sie jej trzyma├Ž. Urz┬▒dzenie informuje nas r├│wnie┬┐ gdy zejdziemy ze szlaku. Jednak opcja ta jest dla mnie wielkim nie wypa┬│em, gdy┬┐ zegarek irytuj┬▒co, co chwile wy┬Âwietla ten komunikat gdy zjedziemy o cho├Žby 2 metry ze ┬Âladu. Mo┬┐liwo┬Â├Ž ustawienia r├¬cznie dowolnej tolerancji bardzo by si├¬ tu przyda┬│. Jednak nie doszuka┬│em si├¬ takiej opcji. Wycinek naszego szlaku mozemy dowolnie oddala├Ž lub przyblizac.
Dodatkowo zegarek mo┬┐e pokaza├Ž profil wysoko┬Âciowy i miejsce w kt├│rym si├¬ znajdujemy. Tutaj mam jednak zastrze┬┐enia co do dok┬│adno┬Âci naszej pozycji. Podczas moich test├│w na rowerze prawie zawsze wyst├¬powa┬│o lekkie op├│┬╝nienie co do mojej pozycji. Nie mniej bardzo pomaga to roz┬│o┬┐eniu sil podczas d┬│u┬┐szych bieg├│w/tras rowerowych.

- Bateria

Producent podaje 20h dzia┬│ania na na┬│adowanej baterii w trybie zapisu pozycji co 1s. Mo┬┐na przestawi├Ž na zapis co 30 i tym samym znacznie wyd┬│u┬┐y├Ž ten czas. Te 20h wydaje si├¬ by├Ž ca┬│kiem realne. Po 5 godzinnym biegu (zapis pozycji co sekunde) zjadlo ok. 1/3 baterii. Podczas ponad 15 godzinnego wej┬Âcia na Mont Blanc i zapisie co 30s zjad┬│ ok. polowy baterii. Jednak tu temperatury przez pierwsze kilka godzin nie przekracza┬│y 0┬░C.
Du┬┐a zaleta jak dla mnie jest czas ┬│adowania. Ca┬│kiem roz┬│adowany zegarek po ok. 30 - 40 min jest znowu na┬│adowany do pe┬│na.

- Wysokosciomierz barometryczny

Du┬┐ym plusem Forerunner 910xt jest barometryczny wysoko┬Âciomierz. Co powinno wyeliminowa├Ž przek┬│amania pojawiaj┬▒ce si├¬ w przypadku urz┬▒dze├▒ obliczaj┬▒cych zmiany deniwelacji tylko na podstawie wskaza├▒ GPSu. Do tego zegarka nie trzeba co chwile kalibrowa├Ž, poniewa┬┐ robi to automatycznie. Dok┬│adno┬Â├Ž na bardzo dobrym poziomie. ┬Žredni b┬│┬▒d wskaza├▒ wynosi┬│ ok. +/- 15 m  w stosunku do rzeczywistej wysoko┬Âci.

5. Oprogramowanie

Garmin oferuje us┬│ug├¬ garminconnect.com do zarz┬▒dzanie zebranymi podczas trening├│w danych. Ponadto z poziomu Garmin Connect mo┬┐emy zarz┬▒dza├Ž w┬│a┬Âciwie wi├¬kszo┬Âci┬▒ ostawie├▒ zegarka. Poprzez ustawienie wagi, wzrostu do planowania trening├│w czy przebiegu trasy. Transmisja danych z zegarka do komputera lub odwrotnie za po┬Ârednictwem przesy┬│u danych ANT+  (stick USB w zestawie). Oprogramowanie (Agent Ant) do obs┬│ugi urz┬▒dzenia nale┬┐y ┬Âci┬▒gn┬▒├Ž ze strony producenta (http://connect.garmin.com).
Podczas moich test├│w mia┬│em kilku dniowy problem z zrzuceniem trening├│w na komputer. Nie wiem co by┬│o tego przyczyna. Kilkakrotnie przeinstalowywalem sterowniki jednak z miernym skutkiem. W ko├▒cu problem sam znik┬│ i wszystko zacz├¬┬│o dzia┬│a├Ž jak powinno.
Ostatnio jednak zn├│w nie mog├¬ zrzuci├Ž tracka zarejestrowanego podczas 15 godzinnego wej┬Âcia na Mont Blanc. Trasa jest zapisana w zegarku i mog├¬ ja przegl┬▒da├Ž itp. jednak nie chce si├¬ zrzuci├Ž na komputer. Wszystkie inne bie┬┐┬▒ce treningi s┬▒ przesy┬│ane po za tym jednym. Nie wiem w czym problem.

Ponad to czasami zdarza siê, ze podczas transportu danych zegarek sam siê wy³±cza.

- Tworzenie/importowanie treningow i kurs├│w

Jak ju┬┐ wspomnia┬│em, za po┬Ârednictwem us┬│ugi Garmin Connect mo┬┐emy wygodnie zaplanowa├Ž nasze treningi a nast├¬pnie przes┬│a├Ž je do zegarka.  ┬Žwietnie sprawdza si├¬ to np. przy treningach interwa┬│owych. Dla nie wtajemniczonych; przyk┬│adowo planujemy sobie 10 min rozgrzewki, nast├¬pnie interwal sk┬│adaj┬▒cy si├¬ z 5 min. w zakresie 85% maksymalnego t├¬tna po kt├│rym odpoczywamy w truchcie 90 sek. Ca┬│y interwal powtarzamy 4 razy  i ko├▒czymy 5/10 min rozbieganiem. P├│┬╝niej zrzucamy trening na zegarek, a on "prowadzi" nas, informuj┬▒c kiedy co i w jakim zakresie nale┬┐y wykona├Ž. Nie mam por├│wnania do innych urz┬▒dze├▒ tego typu ale naprawd├¬ przydatna i wygodna funkcja.

Je┬┐eli jednak nie mamy czasu lub wiedzy na temat planowania trening├│w, mo┬┐emy skorzysta├Ž z gotowych plan├│w treningowych dost├¬pnych na stronie Garmina.

Wybieramy interesuj┬▒cy nas trening, wpisujemy dat├¬ rozpocz├¬cia lub imprezy do kt├│rej chcemy si├¬ przygotowa├Ž, a nast├¬pnie plan zostaje wpisany do naszego kalendarza. P├│┬╝niej pozostaje tylko zrzuci├Ž zaplanowane treningi na zegarek i gotowe. (obecnie jestem w trzecim tygodniu takiego planu do maratonu). Treningi dost├¬pne s┬▒ w wielu j├¬zykach, jednak nie po polsku.
 W kalendarzu mo┬┐emy na bierzaco sprawdza├Ž co nas czeka w danym dniu, jak r├│wnie┬┐ przegl┬▒da├Ž ju┬┐ odbyte przez nas treningi. Mo┬┐emy oczywi┬Âcie dodawa├Ž wszelkie wydarzenia, imprezy/zawody. Tu przyda┬│a by si├¬ jeszcze mo┬┐liwo┬Â├Ž synchronizacji np. z kalendarzem google lub iCal.

6. Podsumowanie

Po tych kilku miesi┬▒cach trening├│w z 910xt nie wyobra┬┐am sobie biegania bez takiego zegarka. Poza opisanymi problemami z transportem danych do komputera urz┬▒dzenie nie sprawia┬│o mi ┬┐adnych problem├│w. Tak naprawd├¬ nie widz├¬, ┬┐adnych minus├│w. Brakuje mi jedynie paru funkcji przydatnych w g├│rach (temperatura, kompas itp.) no ale oczywi┬Âcie to nie zegarek tego typu.
Dziêkuje jeszcze raz firmie NAVIO z Tarnowa oraz naszemu portalowi outdoor.org.pl za udostêpnienie mi tego urz±dzenia.