Autor W±tek: [Konserwacja] Nubuk+membrana  (Przeczytany 124290 razy)

0 u¿ytkowników i 2 Go¶ci przegl±da ten w±tek.

Offline P33



  • Pomóg³: 15

Odp: [Konserwacja] Nubuk+membrana
« Odpowied¼ #350 dnia: Kwiecieñ 15, 2018, 16:26:24 »
A po co siê na tej wodzie masz opieraæ tym preparatem?

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk



Offline Mondi



  • Pomóg³: 0

Odp: [Konserwacja] Nubuk+membrana
« Odpowied¼ #351 dnia: Kwiecieñ 15, 2018, 16:59:52 »
"Po co" to nikt mi jeszcze nie wyt³umaczy³, ale kilka ju¿ osób radzi³o, ¿eby wybraæ taki, a unikaæ impregnatów silikonowych etc.

Offline P33



  • Pomóg³: 15

Odp: [Konserwacja] Nubuk+membrana
« Odpowied¼ #352 dnia: Kwiecieñ 15, 2018, 18:27:39 »
No sylikony na pewno skórze buta nie pomog±. Skórzane buty najlepiej jest impregnowaæ t³uszczami bo woda jak na moje ¶rednio impregnuje ;) Tak jak pisa³em generalnie s± dwie drogi: Mink Oil albo Dubbin. Jest te¿ na rynku ¶rodek który jest ich po³±czeniem.
Popatrz sobie na multirenowacja.pl albo u porz±dnego szewca w swoim mie¶cie, o ile taki siê osta³.

Offline Mondi



  • Pomóg³: 0

Odp: [Konserwacja] Nubuk+membrana
« Odpowied¼ #353 dnia: Kwiecieñ 15, 2018, 21:10:00 »
Pewnie masz na my¶li TARRAGO Dubbin Mink Oil Tucan ;) Pierwszym po umyciu bêdzie Crazy Oil, ale ¿eby Mink Oil albo Dubbin do nubuku z membran±? Nie zapcha to buta na amen? Albo (o zgrozo) nie przerobi nubuku na lico?

Offline Shwarc



  • Pomóg³: 208

Odp: [Konserwacja] Nubuk+membrana
« Odpowied¼ #354 dnia: Kwiecieñ 16, 2018, 09:31:43 »
Na lico nie przerobi, ale nieco upodobni. Tego nie da siê unikn±æ. Je¶li jednak siê upierasz, to zastosuj co¶ w aerozolu tylko pamiêtaj, z konserwacj± skóry i trwa³o¶ci± ma to niewiele wspólnego.

Mo¿esz zastosowaæ sam Crazy Oil i na to daæ aerozol, mo¿e nie bedzie tak trwa³e jak t³uszcz i wosk, ale z pewno¶ci± lepsze dla skóry. Wypróbuj sobie na jakich¶ starszych butach, zobacz o co w tym chodzi.

Offline sieku



  • Pomóg³: 28

Odp: [Konserwacja] Nubuk+membrana
« Odpowied¼ #355 dnia: Kwiecieñ 16, 2018, 09:52:42 »
A i pamiêtaj, nigdy nie wierz ludziom którzy u¿ywaj± s³owa "zalepianie" w jakiejkolwiek odmianie i formie ;D ;D ;D
W tej kwestii mam tylko jedno do dodania ;) :


W zakresie negatywnego oddzia³ywania t³uszczu na membranê, zacytowa³em wypowied¼ przedstawiciela producenta owej membrany. P33, Nie brzmisz mi na cz³owieka nosz±cego czapkê z folii aluminiowej na g³owie wiêc sk±d za³o¿enie, ¿e s± to absolutne bzdury. Ale forum ma s³u¿yæ wymianie do¶wiadczeñ, wiêc wymieniajmy je ;)

Warto dodaæ, ¿e pomimo takiego stanowiska, Goretex uzna³ reklamacjê na przemakaj±ce buty nawet pomimo impregnowania go wymienianymi wy¿ej t³uszczami. Buty te zaimpregnowane wg metody AXE na obszarach skórzanych by³y fantastycznie wodoszczelne, woda la³a siê przez jêzyk wykonany z cordury (mimo i¿ pryska³em to czym siê da³o, z drogimi NANO w³±cznie). Wnoszê po tym, ¿e metoda ta fajnie siê sprawdza w obuwiu bez membrany lub w takim w ca³o¶ci wykonanych ze skóry.

Ju¿ teraz Mondi musia³e¶ zauwa¿yæ, ¿e w temacie impregnacji obuwia, zw³aszcza nubukowego ciê¿ko o jedn±, akceptowan± przez wszystkich "prawdziw± prawdê". Ponadto jest to kwestia na tyle dra¿liwa, ¿e ³atwo zamieniæ merytoryczn± dyskusje w karczemn± przepychankê ;) Proponuje by¶ domy¶lnie doda³ sobie na pocz±tku ka¿dej wypowiedzi: "Moim zdaniem...." i wyci±gn±³ z tego jaki¶ wspólny mianownik. Przetestowanie na jakich¶ starszych butach wydaje siê dobrym pomys³em.

Je¶li nubuk ma pozostaæ nubukiem, pamiêtaj o szczotkowaniu.

Offline Shwarc



  • Pomóg³: 208

Odp: [Konserwacja] Nubuk+membrana
« Odpowied¼ #356 dnia: Kwiecieñ 17, 2018, 00:31:15 »
A jak ta odrobina t³uszczu ma przedostaæ siê przez 3mm skóry? I dwa, ile milionów zgiêæ i taræ ma wytrzymaæ membrana? Nie ma szans, w konsekwencj but skórzany trzeba zaimpregnowaæ metod± t³uszczow± choæby po to, by uelastyczniæ ponownie wyschniêt± od wody, potu, kurzu i s³oñca skórê.

Offline sieku



  • Pomóg³: 28

Odp: [Konserwacja] Nubuk+membrana
« Odpowied¼ #357 dnia: Kwiecieñ 17, 2018, 09:21:31 »
Ja sobie wyobra¿am tak, ¿e jednak w czasie ruchu na zgiêciach w³a¶nie skóra jest "wy¿ymana" z nadmiaru tego co w ni± wpakujemy i nadmiar impregnatu wychodzi tam gdzie mu najbli¿ej na powierzchnie (co widaæ) ale i wg³±b i zostaje na membranie.
I dwa, ile milionów zgiêæ i taræ ma wytrzymaæ membrana? Nie ma szans, w konsekwencj but skórzany trzeba zaimpregnowaæ metod± t³uszczow± choæby po to, by uelastyczniæ ponownie wyschniêt± od wody, potu, kurzu i s³oñca skórê.
Oczywi¶cie, ¿e membrana w koñcu padnie i je¶li but jako but dalej siê do czego¶ nadaje to trzeba go potraktowaæ jak ka¿dy inny który nie mia³ jej od pocz±tku. Tylko, je¶li but ma wstawki z innych materia³ów.... Tak w³a¶nie by³o z moimi butami. Membrana nie dawa³a rady - zaimpregnowa³em t³uszczem i gdyby tylko jêzyk te¿ by³ skórzany to nie by³oby tematu.
Poza tym pytanie dotyczy³o impregnacji nowych butów nubuku z membran±. Za wcze¶nie wiêc by mówiæ o przetartej membranie i ponownym uelastycznianiu skóry.

Offline Shwarc



  • Pomóg³: 208

Odp: [Konserwacja] Nubuk+membrana
« Odpowied¼ #358 dnia: Kwiecieñ 17, 2018, 10:42:53 »
No mo¿e, ale jednocze¶nie na tych zgiêciach ta membrana ma najmniejsz± trwa³o¶æ, nie jest w stanie wytrzymaæ milionów tak mocnych zgiêæ i szorowañ.

No w³a¶nie, dla tego unikajmy materia³ów, bo one s± najmniej trwa³e i je¶li padnie ich wewnêtrzna impregnacja (Cordura od wewn±trz jest pokrywana taka jakby gum±), to mega trudno co¶ z tym zrobiæ, a muchozole o kant mo¿na sobie pot³uc.

Ech, moje do¶wiadczenie pokazuje, ¿e pada do¶æ szybko. Mia³em dwie pary na GTX, za ka¿dym razem to samo w krótkim czasie od nowo¶ci. Kichaæ te GTXy. Zreszt± membrana membran±, ale jak taki nubuk nasi±knie wod±, to te¿ kaszana mimo, i¿ membrana trzyma. O ¿adnej paroprzepuszczalno¶ci mowy byæ nie mo¿e, bo i jak skoro na zewn±trz membrany mamy tak± sam± wilgotno¶æ jak i od ¶rodka. W konsekwencji ³azimy w bucie mokrym i od ¶rodka (pot) i od zewn±trz (woda). Nie widzê ró¿nicy, a wiêc jedyne co mo¿na zrobiæ, to postaraæ siê maksymalnie uodporniæ but od zewn±trz (t³uszcz + wosk) i liczyæ na to, ¿e system kanalików i wentylacji wewnêtrznej jako¶ sobie bêdzie radzi³.