Autor Wątek: [Obuwie] Wkładki do butów górskich.  (Przeczytany 19151 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Koshal

[Obuwie] Wkładki do butów górskich.
« dnia: Luty 02, 2012, 21:06:44 »
Mam nadzieje, że tym razem trafiłem w dobry dział forum ;)

Pytanko krótkie: Ktoś zmieniał / używał innych niż seryjne wkładek do butów górskich/trekkingowych? Po ostatnich 2 wypadach w nowych butach Salewy stwierdziłem, że fabryczne wkładki są o kant dupy potłuc. Jeżeli but nie jest dowiazany bardzo bardzo mocno, mają tendencję do przesuwania się (przy schodzeniu). To bardzo wkurzające i jak się okazało mordercze dla dużego palucha.

Sama wkładka jest wygodna i stopa na niej nie jeździ. Spód wkładki jest srebrny (pewno śiakaś izolacja) i śliski. Potrafi się przesuwać przy schodzeniu a nawet lekko 'rolować' po palcami. Tak być nie może. Rozważam więc dwie możliwości. Albo podkleję obecna, fabryczną wkładkę w jakiś czarnomagiczny sposób, albo poszukam innych wkładek, które rozwiążą problem.
A jeżeli wkładki - to jakie? Starczą zwykłe, czy poszukać jakiś cudów techniki?

any suggestions will be appreciated..
"Przyszłość Nie Jest Nam Do Niczego Potrzebna - Powiedział Mędrzec
W Chwili Obecnej Mamy Wszystko, Czego Nam Potrzeba"

Offline Koshal

Odp: [Obuwie] Wkładki do butów górskich.
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 02, 2012, 21:11:22 »
Patrzyłem ale strasznie drogie to tałatajstwo.. :/

Offline atanor

« Odpowiedź #3 dnia: Luty 02, 2012, 21:49:03 »
Ja używałem wkładek Boreala, maja znakomitą amortyzację i wentylację, ale niektórym ta kratka potrafi robić odciski.
http://www.ceneria.pl/Wkladki_do_butow_BOREAL,8192,442,0,0,P,porownaj.html

Poza tym przetrwały dwie pary butów ;D

Offline Tadek

Odp: [Wkładki] Wkładki do butów górskich.
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 02, 2012, 21:51:03 »
używam wkładek "Trezeta Raf" -  cena to około 30zł (we Wrocku ostatnio kupowałem za 26zł) Są mięciusie i jak dla mnie bardzo wygodne. Oczywiście można się przyczepić do wszystkiego ale jeśli nie potrzebujesz aby się samo dopasowywały albo ryja urywały to powinieneś być zadowolony. Dodam jeszcze, że ładnie pachną i to nie tylko przez pierwszy tydzień! ścierają się dość szybko (po roku do wymiany), ale jestm z nich i tak zadowolony. Poszukaj, poczytaj, zdecyduj.
Jeleniogórski Klub Jaskiniowy

Offline Ivan

« Odpowiedź #5 dnia: Luty 03, 2012, 08:59:41 »
Ja używałem wkładek Boreala, maja znakomitą amortyzację i wentylację, ale niektórym ta kratka potrafi robić odciski.
http://www.ceneria.pl/Wkladki_do_butow_BOREAL,8192,442,0,0,P,porownaj.html

Poza tym przetrwały dwie pary butów ;D
Potwierdzam. Grube, amortyzujące, trwałe (nie zbijają się ani nie rozklejają). Jednak te dziury są spore i czasem przy cieńszej skarpecie w tym miejscu na pięcie robi się odcisk. Mam je z 5 lat, rok temu już się odkleiła siatka od białej pianki, ale pozszywałem igłą z nitką i dalej pociskam. Podobne (tzn biała pianka z dziurami) robi chyba Chiruca albo Scarpa, ale to nie ta sama jakość co Boreal.

A jakie wkładki polecilibyście na silne mrozy? Są w sklepach obuwniczych takie z alumatą pod spodem i wełną na wierzchu, nawet nie za drogie, ale boję się, że przez ta śliską alumatę pod spodem będą wędrowały po całym bucie. No i nie mam za bardzo miejsca w bucie na gruba wkładkę, tak max z 3 mm.

Online mikel

« Odpowiedź #6 dnia: Luty 03, 2012, 09:38:28 »
Ivan
Ja miałem taką alu wkładkę z bazarku i decathlonu. W pierwszym przypadku podwijała się z przodu i niezbyt dobrze trzymała, w drugim było z tym o wiele lepiej. Ale i tak starczyło mi na jeden czy dwa sezony i poległa, a mając teraz żelową wkładkę amortyzującą z lidla to nie czuję dużej różnicy w porównaniu do tych niby zimowych, poza tym że lepiej amortyzuje ;D

Offline rumcajs

• ... i owoc żywota twojego je ZUS

• RH+ Medycyna Ratunkowa
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 03, 2012, 11:38:29 »
Ja używałem wkładek Boreala, maja znakomitą amortyzację i wentylację (...)
Potwierdzam, nie przepadam za produktami Boreala, więc wkładki kupowałem z nuta nieśmiałości, ale jestem bardzo zadowolony. Wyglądają niezbyt przekonująco, ale są świetne.

Offline Koshal

« Odpowiedź #8 dnia: Luty 03, 2012, 13:06:26 »
Macałem dzisiaj w drodze do fabryki nowy model wkładek Boreala, faktycznie wygladają bardzo porządnie. Podskocze w przyszlym tygodniu z butem albo wkładką żeby podpasować. No i cena nie urywa dupy. Trza przetestować. Dzięki za podpowiedzi.
Po przygodzie z pazurem, definitywnie odradzam jakiekolwiek wkladki z alu izolacja pod spodem. Jeżdżą, potrafią się nawet zwijać pod palcami przy schodzeniu i niedowiazanym bucie. ma-sa-kra.

Offline Owain

« Odpowiedź #9 dnia: Luty 29, 2012, 14:52:32 »
Ja szukam wkładek dobrze amortyzujących przodostopie bo przy każdej twardej podpodeszwie w butach górskich szybko boli mnie (odgniata) w lewej stopie przodostopie. Dlatego Ironman jest dla mnie ciulowy bo podnosi mocno piętę przez te sztywne plastikowe elementy przenosząc ciężar na przodostopie właśnie, które jest już gorzej amortyzowane. Niby jest tam ten czerwony żelowy placek ale niewiele to daje. Jeszcze eksperymentowałem z wkładkami Kaps Active Gel ale to już Hardcore, wkładki super miękkie ale mają 6-7 mm grubości i stopa na nich pływa jak na worku z wodą. Dobre ale chyba dla... spadochroniarzy:)

Offline Yatzek

« Odpowiedź #10 dnia: Luty 29, 2012, 17:01:39 »
Kaps Active Gel ale to już Hardcore, wkładki super miękkie ale mają 6-7 mm grubości i stopa na nich pływa jak na worku z wodą. Dobre ale chyba dla... spadochroniarzy:)

Eee tam... Ja skaczę w sandałach albo w adidasach...

W swoich Alvikach Quest też już muszę wymienić wkładki, ale wolałbym nie płaskie, a takie jak tam są - wyprofilowane głęboko, bo wydaje mi się, że to lepiej stabilizuje stopę, pozwalając nosić w zależności od potrzeby grubsze skarpety. Na Allegro pojawiają się regularnie Trezety, ale nie wiem, czy to dobry model. Bo na razie widzę, że polecane są właśnie Trezety i Boreale. To jeszcze poproszę trzeci model do wyboru...
Wędrówką życie jest człowieka...

Offline Shwarc

« Odpowiedź #11 dnia: Luty 29, 2012, 19:12:06 »
Ja kupiłem w zeszłym roku wkładki Meindla od Vacumów i też sobie chwalę.

« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 10, 2012, 23:00:35 »
Miałem też kiedyś wkładki Boreala - świetna sprawa, ale po przemoczeniu butów na wylot materiał odlepił się od pianki. Niestety, w moim mieście jedyny sklep który je miał wycofał się z ich sprzedaży, bo uznali że są za drogie. Jako zastępstwo kupiłem jakieś Feel Free za 15 zetów, ale nie ich co porównywać z Borealem.

Offline Ivan

« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 11, 2012, 11:45:02 »
Miałem też kiedyś wkładki Boreala - świetna sprawa, ale po przemoczeniu butów na wylot materiał odlepił się od pianki.
Dziwne, ja buty z takimi wkładkami przemaczałem wiele razy i nic się nie odlepiało. Wkładki służyły chyba ze 4 lata i były przekładane z butów do butów. W końcu materiał odlepił się od pianki na pięcie. Przyszyłem go nitką, normalnie na wylot na chama i trzyma :)

Offline Owain

« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 12, 2012, 18:38:43 »
Ale heca. Przyszły mi wkładki Boreala ze skalnika ale jakieś inne, nie jestem w całym necie w stanie znaleźć ich fotki... a wkładki są zacne, nie takie jak na fotach z szarym materiałem od strony stopy i białymi rombami od podeszwy ale z szaro-zielonymi rysunkami  od stopy a od podeszwy z czarnymi rombami i czerwonymi plackami pod piętą i przodostopiem. Dodatkowo bokami usztywnienia ale nie plastikowe jak w ironmanach ale jakieś z twardej pianki. Wkładki dobrze amortyzują a jednocześnie nie są grube a co dla mnie najważniejsze nie podnoszą wyżej pięty, ktora jest na tym samym poziomie co przodostopie. Zamówiłem Boreale bo chciałem podcinać te romby by pod przodostopiem podkleić żelowe placki - tymczasem nie muszę bo już są podcięte i mogę zamienić czerwone placki na żelik:) Lecę kupić jeszcze ze dwie pary:)

Offline crimson

• rocznik '89

• Status GG
    • Mój stan Skype
    • www.outdoor.org.pl
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 31, 2012, 19:02:02 »
Macałem dzisiaj w drodze do fabryki nowy model wkładek Boreala

i coś z tego macania wniknęło, zakupiłeś może, używasz, warto...?

szukam wkładek, które mają bardzo dobrą amortyzację, bo o ile w Asolo nie miałem nigdy problemu, to przy Meindlach zdarza mi się odbić pięty i to często, oryginalne Meindla są niewystarczające dla mnie, ktoś coś może jeszcze polecić?
nie jestem całkowicie bezużyteczny, przecież zawsze mogę służyć za zły przykład

stormbringer coming time to die

Offline aro5406

« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 31, 2012, 19:34:44 »
Też uzywam boreali i sobie chwale. Dosc szybko ulega wierzchni material destrukcji przy krawedziach wkladek ale na tym się konczy na dobra sprawe. Kupilem kiedys na probe wkładki żelowe ale zajmuja sporo miejsca w bucie i ostatecznie słuzą mi do zwykłych butów.

Offline Koshal

« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 01, 2013, 13:47:35 »
Tak, smigam w tych Borealach i nie mam powodów do narzekania. Jak na "moją nogę" nie sa to jakies specjalnei miekkie i amortyzujace wkladki, ale tez nie mam w tej materii wielkiego doswiadczenia. Najwazniejsze, ze nie jezdza i sie nie zwijaja w bucie. Z pieta nie mialem nigdy problemow, ale tak jak w kazdych innych butach/wkladkach - przy dlugich wyrypach zaczynaja mnie bolec zewnetrzne czesci palucha i pojawia sie tam odcisk/zgrubienie.
Nie zauwazylem, zeby material mi sie w nich jakos specjalnei zniszczyl, ale tez nie przykladalem do tego wiekszej uwagi. Po prostu dzialaja. Chociaz przyznam, ze chodza mi po glowie porzadne termoformowalne wkladki - wlasnie pod katem dluzszych dystansow

Offline esperal

« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 01, 2013, 15:15:46 »
crimson- to wkładki z moich Vikingów Anaconda http://www.magasinet.no/display.aspx?menuid=281&prodid=4064

Naprawdę ta norweska firma to geniusze jeśli chodzi o wygodę i jakość swoich produktów.
U mnie ta wkładeczka sprawdziła się znakomicie a najczęściej miałem problemy właśnie z piętami może dlatego że nie jestem w wadze piórkowej ;D
Niestety w Polandii nie znalazłem nikogo kto tym handluje a szkoda.

Offline betiglo

• Status GG
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 01, 2013, 15:37:24 »
Ja kupowałam wkładki do butów coprawda narciarskich w krakowskim Intersporcie /chyba tak nazywa sie -ten sklep przy zakopiance/,ale wykorzystuje je równiez do swoich trekingowych -b.stabilnie trzymają stopy przez lekkie podwyższenie wkładki po wewnętrznej stronie,z wkładkami chodzi mi się lepiej niż bez nich .
.....

Offline PILOT

« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 30, 2014, 18:35:48 »
Pomóżcie mi zakupić jakieś wkładki do butów  :-\  Czytałem o ironmanach , ale jest kilka rodzajów tych wkładek - już tam złożyłem zapytanie o konkretny model.  Dziennie chodzę co najmniej 10 kilometrów z obciążeniem  ( 10-15 kg) ,  raz w miesiącu trasa około 45 kilometrów. Po 25 kilometrze moje stopy mówią dość   :'(

Offline Ivan

« Odpowiedź #21 dnia: Lipiec 20, 2014, 20:11:27 »
A jakie wkładki polecacie na upały? Używałem już kilku par butów z dużymi panelami z siatki i wierzch stopy jest dobrze wentylowany natomiast podeszwa stopy - masakra, wieczna wilgoć i smród. Zwłaszcza w Salomonach, zarówno XA Pro 3D jak i tanim modelu który mam obecnie. Nie wiem dlaczego, może dlatego, że w obu parach Salomona wkładki są dość miękkie, stopa się w nie zapada, wkładka przylega na większej powierzchni i dlatego jest gorzej wentylowana. W używanych przeze mnie wcześniej butach firmy Five Ten wkładki były twardsze, problem dużo mniejszy, ale niestety nie da się ich kupić osobno. Znacie jakieś wkładki, które dobrze sprawdzają się podczas upałów? I dość istotne jest, aby wkładka nie była bardzo gruba na przodostopiu, dlatego polecana przeze mnie kilka postów wyżej wkładka Boreala niestety nie wchodzi w grę.

Offline Koshal

« Odpowiedź #22 dnia: Październik 13, 2017, 10:19:54 »
Kojarzy ktoś czy można nabyć gdzieś gotowe wkładki redukujące do butów ?
Takie naklejane pod język buta, ewentualnie na wewnętrznego botka.