Autor Wątek: [Tatry] 3-dniowka rekonesans zimowy  (Przeczytany 2422 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Gugul  • Pomógł: 3

[Tatry] 3-dniowka rekonesans zimowy
« dnia: Listopad 25, 2013, 21:50:47 »
[polecam cierpliwosc i wybor filmów w wersji HD :)]
W zeszłym tygodniu udało mi się wyskoczyć na parę dni w Tatry. Poniżej kilka zdjęć bo pogoda wyjątkowo się udała.
Miałem zamiar naładować akumulatory, przymierzyć się do zimy i sprawdzić nowe buty i raki w bezlawinowych jeszcze warunkach.
Początek trasy w Kuźnicach i żółtym szlakiem doliną Jaworzynki do przełęczy między Kopami i dalej do Murowańca.
Do przełęczy śniegu mało, gdzieniegdzie pojedyncze płaty.


Przed zmierzchem jeszcze krótki rekonesans warunków podejście pod Czarny Staw i czarnym w stronę KarbaWarunki na podejściu dosyć nieprzyjemne, mieszanka lodu i skał nie pozwalała na łatwe pokonywanie trasy, bez raków ślisko a w rakach na skale tak sobie. Wracałem zastanawiając się czy trasa na 5 Stawów przez Zawrat ma sens w takich warunkach czy też lepiej wybrać się inną drogą. W nocy popadało trochę więc stwierdziłem zobaczę jak wygląda bieżąca sytuacja. Wyglądało tak
Czarny Staw po opadach http://aper.smugmug.com/Sports/Tatry-20-22-listopad-2013/i-C5TT7p3
świeży lekko zmrożony śnieg, doskonale trzymający buta. Zawrat w chmurach ale co tam warto spróbować.
pokrywa śnieżna powyżej stawu stała więc raki poszły w ruch. I tak niebieskim aż do Zmarzłego Stawuwidok w stronę Zawratu i na Zmarzły   http://aper.smugmug.com/Sports/Tatry-20-22-listopad-2013/i-2pxtdQ3
Po drodze spotykam Rafała, który wybrał tę samą drogę i od tej pory razem zmagamy się z trasą. Widać że pogoda od południowej strony piękna, słońce oświetla wyższe partie. My cały czas jeszcze w cieniu.

http://aper.smugmug.com/Sports/Tatry-20-22-listopad-2013/i-mfqqBqv/0/X2/GOPR7661-X2.jpg

Śnieg miejscami już sięga ud. Podchodzę z niemałym wysiłkiem podpierając się kijami. Trzeba popracować nad wydolnością w przyszłości. Próbujemy podejść łańcuchami ale mniej więcej w połowie okazuje się że są już w lodzie a nie uśmiecha nam się wspinaczka w dosyć stromej skale.

Zmuszeni jesteśmy zawrócić i wznowić podejście żlebem. Jest to dosyć ciężkie wchodzenie w głębokim śniegu ostatnie 50 metrów do przełęczy pokonuje robiąc przerwy co 20 kroków. Został jeszcze do pokonania próg skalny, który nie jest jeszcze pokryty śniegiem i trzeba się trochę pomęczyć żeby go sforsować. W końcu udaje się i jesteśmy na Zawracie. Widok jaki nas tam zastaje rekompensuje wszelkie trudy


Panorama z Zawratu http://aper.smugmug.com/Sports/Tatry-20-22-listopad-2013/i-mXxkzh9Odpoczywamy chwilę i schodzimy słoneczną stroną do 5 Stawów, temperatura sięga 14 stopni co jest miłą odmianą po wcześniejszym -2.
Zadni staw i podchodzące chmury http://aper.smugmug.com/Sports/Tatry-20-22-listopad-2013/i-BtmmQCC

Kozice też preferują tą stronę po drodze naliczyłem 7 kozic i 3 małe. Dalsza trasa to już podziwianie widoków i czysty relaks.Nocleg na Piątce (byliśmy jedynymi turystami). Na kolejny dzień zaplanowałem przejście Świstówką do Morskiego i powrót na pociąg. Pogoda utrzymała się gwarantując poczucie estetycznej pełni.

http://aper.smugmug.com/Sports/Tatry-20-22-listopad-2013/i-MQrVqqphttp://aper.smugmug.com/Sports/Tatry-20-22-listopad-2013/i-pHsjMXP

Do Morskiego doszedłem akurat na śniadanie, dawno nie widziałem żeby było tak opustoszałePo śniadaniu zejście w dół i powrót do domu. Jak się okazało po powrocie były to ostatnie dni przed nastaniem prawdziwej zimy.


Offline Jakub123  • Pomógł: 2

Odp: [Tatry] 3-dniowka rekonesans zimowy
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 25, 2013, 23:10:29 »
Ha, warun bomba i fotki też rewelka. pogratulować wypadu i przetarcia się w sumie nieciekawych warunkach podłoża :)

Odp: [Tatry] 3-dniowka rekonesans zimowy
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 26, 2013, 09:38:59 »
Fotki z Zawratu - RE-WE-LA-CJA! ;D Gratki :)
The road goes ever on and on...