Autor W±tek: [¦piwory syntetyczny] ¦piwór 3 - sezonowy  (Przeczytany 89587 razy)

0 użytkowników i 1 Go¶ć przegl±da ten w±tek.

Offline Rychu

Odp: [¦piwory syntetyczny] ¦piwór 3 - sezonowy
« OdpowiedĽ #225 dnia: Styczeń 31, 2015, 15:00:33 »
"I hate the people destroying my plans..." Acid Drinkers

Galeria zdjęć :)

Offline dansci

« OdpowiedĽ #226 dnia: Styczeń 31, 2015, 17:47:09 »
@Rychu a takie ładne grafiki w googlach z 3m thinsulation :)

No dobra @PRS. Skoro praktyczie wszystko to jeden kij w tych syntetykach i pewnie komfort zależy od tego ile napchali no to szukam najtańszych. Po hipermarketach biegać raczej nie będę, szperam po internetach dalej i widzę nowych faworytów: Volven Traveller 115zł i Spokey Shelter 135zł (na allegro, a od jutra s± kupony, więc pewnie z 10-20zł będzie taniej). Z powyższego wynika, że drugi pewnie ciut cieplejszy, bo cięższy. Chyba też trochę lepiej skonstruowany, choćby dlatego, że ma obudowany zamek (tak rozumiem te stwierdzenia "patka termiczna").
Pozostaje liczyć na w miarę ciepł± pogodę w Norwegii i planować w przyszło¶ci zakup czego¶ typu LL300.

Offline mirecc

« OdpowiedĽ #227 dnia: Styczeń 31, 2015, 21:06:09 »
No to jak Ci zależy tylko na cenie to proszę:
m.sklep-presto.pl/product-pol-9083-Spiwor-mumia-Spawn-Hi-Tec.html

Offline Rychu

« OdpowiedĽ #228 dnia: Styczeń 31, 2015, 23:52:59 »
No dobra @PRS. Skoro praktyczie wszystko to jeden kij w tych syntetykach
No nie wszystko jedno tak naprawdę. Jeszcze jest kilka kwestii wpływaj±cych na cenę i wagę:
- materiały poszycia - od tego zależy masa, oraz czy ¶piwór jest milutki czy ob¶lizgły
- listwa termiczna przy zamku - no w moim starym campusie naprawdę pizga w okolicy lewego barku
- sposób zabezpeczenia przed rozsunięciem się suwaka - j.w.
- krój kaptrura

także wybór nie jest taki łatwy ;)
"I hate the people destroying my plans..." Acid Drinkers

Galeria zdjęć :)

Offline dansci

« OdpowiedĽ #229 dnia: Luty 01, 2015, 00:14:51 »
No nie jest, nie spodziewałem się, że tyle będę nad tym siedział. Sorry, że tak zawalam ten w±tek. Lubię swoj± robotę za marne grosze, poszło by się do korpo po 6k na rękę i bym już dawno co¶ kupił :P
@mirecc dla siebie potrzebowałbym Tromsa XL (mam 186cm), a ten już jest za 279zł na popularnym portalu aukcyjnym (chociaż 10zł wła¶nie dali w kuponie).
Może te tanie jednak wytrzymałyby ze 2-3 wycieczki. Miałem wcze¶niej jaki¶ biedronkowy Green Line i przetrwał kilka wyjazdów letnich i się nie rozpadł. W razie W igłę i nitkę mam zawsze przy sobie.
Ten Hi-Tec niby ma przyzamkow± listwę, rzep przy zamku. Kroju kaptura wygodnego dla mnie nie znam, więc tutaj się nie da wybrać. A materiał poszycia, no cóż, mam wrażenie, że jestem w stanie zasn±ć prawie we wszystkim, szczególnie podczas zmęczenia wyjazdowego.
Jutro chyba żonie przedstawię sytuację, niech kobieta podejmie męsk± decyzję  :D

Offline PRS

« OdpowiedĽ #230 dnia: Luty 01, 2015, 17:41:33 »
Sorry, że tak zawalam ten w±tek.
Nie pierdacz. Po to jest forum by¶ pytał ,,do bólu" choćby i 2 miesi±ce.
2 dekady temu firmy ,,markowe" (np. polski Alpinus) wypełniały ¶piwory syntetyczne ,,spec włóknami" w formie pustych w ¶rodku (w przekroju) silikonowanych rurek. Puste przekroje miały za zadanie uwięzić powietrze, silikon poprawić sprężysto¶ć, ograniczyć chłonno¶c wilgoci etc. bla, bla, bla. Firmy zaczęły stosować włókna 4, 6 kanalowe itd.
Obecnie w większo¶ci tańszych ¶piworów używa się poliestru z recyklingu (uwarunkowania prawne?, ekobonusy?)
Volven to ,,marka" jednego ze znanych sklepów ,,sportowych" sprzedaj±cych też w necie. Akurat posiadam ten ¶piwór. Ani mały, ani ciepły ani lekki. Na moje o 50 zł za drogi jak na chiński szit. Brak kołnierza termicznego. Jest listwa wzdłuż zamka, sam zamek ,,nołnejm" ale się nie pierdzieli. Zacięcia na zbliżonym (statystycznie) poziomie co w innych ,,markowych" ¶piworach czyli jest nieĽle. Obicie wewnętrzne to policoton. Na pewno ,,milej" się ¶pi ale chłonie to wodę jak cholera. Po jednym praniu już tylko chłodne lato - ciepła jesień.
Porównuj±c (przez materiał) włókna to s± bardziej zbite (nie sprężyste) w porównaniu do Stavangera Fjorda Nansena.
Spokey to firma sprzedaj±ca chinszczyznę na zasadzie - w tym sezonie mamy to i nie ważne czy dobre czy kiepskie bo w następnym już ,,wchodzi" inny katalog znad Wielkiej Żółtej Rzeki (przykładem jest a w zasadzie był bardzo dobry namiot Cygnus - cena/waga/jako¶ć).
Hi-Tec. Broń Cię Panie Boże. Cena do jako¶ci niewspółmierna. I do tego pod górkę z ewentualnymi reklamacjami.
Troms w rozm XL to już niezłe ,,wiadro" http://www.fjordnansen.pl/site/?mod=offers&prod=478  ;D
Do samochodu OK ale czy w bagaż podręczny...???
Jak nie chcesz kupić taniego chinola z Reala czy Carefura to polecam serię Magura od krajowego producenta z grodu Kraka http://www.eksplo.com.pl/pl/spiwory-sytnetyczne

Offline dansci

« OdpowiedĽ #231 dnia: Luty 02, 2015, 16:56:50 »
Ok. Więc w tych tanich warto zwrócić uwage na markę. Skre¶lam Volvena. Skre¶lam Hi-Teca. Tylko w takim razie w czym ¶piwór za powiedzmy 50 zł może być lepszy od tego Hi-Teca za 85zł, oprócz tych 35 zł w kieszeni? Chyba, że mam założyć, że wszystko jest lepsze od Hi-Teca :D
Dobra, przejdę się jeszcze do hipermarketów poszperać. Jak nic nie wynajdę to może ten Spokey dla siebie bym wzi±ł, a nuż akurat okaże się przyzwoity. Dla żony to chyba nie bardzo, bo on ma 230cm, a żona niecałe 170cm.
Magura II trochę droższa. Waga kusi, bo widzę że do 900g, ale to pewnie za¶ straty na temperaturze. A tych ich opisów temperatur nie do końca pojmuję, nie wiem jaki tam jest komfort:

Temperatura komfort / ekstr. [°C]: +18/-2 / -8

znaczy że do -2 da radę? Przy zmielonych PET-ach 2x100g ? To zaleta dwóch warstw, powietrze międy nimi pomaga (ten Spokey też ma 2 warstwy)?

Offline PiotrekB

« OdpowiedĽ #232 dnia: Luty 03, 2015, 07:24:26 »
My¶lę, że przy -2 może nie zamarzniesz, może, ale komfortu to na pewno nie u¶wiadczysz.

Offline dansci

« OdpowiedĽ #233 dnia: Luty 03, 2015, 10:56:58 »
Sytuacja jest taka, że byłem wczoraj na zwiadach, co by pomacać to i owo. W Realu ¶piworów sztuk 0. W dwóch sporych sklepach ogólnosportowych najciekawsze na co się natkn±łem to ¶piwory firmy Lafuma. Z czego chyba najlepiej prezentował się model Ecrins 40, szczególnie przypadł żonie do gustu w wersji Lady o takich parametrach: http://i59.tinypic.com/143fgch.jpg. Stwierdziła, że 1,3kg to jeszcze ok, inne 1,5kg były za ciężkie. Rozłożony wygl±dał ciepło, robił wrażenie jednego z cieplejszych, które wisiały rozłożone. Wyszukałem w googlach, że ma 170g/m2 wypełnienia. Była też wersja męska/większa: http://i62.tinypic.com/zl57vp.jpg. Oboje stwierdzili¶my, że te 10-11L to chyba maks objęto¶ci jaki damy radę pomie¶cić, faktycznie niektóre niby kilka centymetrów większe, a wychodz± z tego spore wiadra. Damski można dostać za 130zł, męski za 150zł. Nie wiem czy to magia różowych wstawek, ale ten damski faworytem jest teraz.

W takiej sytuacji zacz±łem sobie przeliczać na litry wymiary tych wspominanych w w±tku ¶piworów, które rozważałem + decathlonowy wynalazek:
- Spokey Shelter ~ 17L - odpada,
- Hi-Tec Spawn ~ 15L - odpada,
- FN Troms XL ~ 11L,
- Quechua Rando 5 ~ 9L,
- Hannah Sherpa X3 ~ 9,5L.

Magura II niestety nie okre¶lona. Pewnie jest mała skoro tak niewiele waży. Oby tylko znosiła w miare temperatury powiedzmy około 5st. Chociaż z tego co piszecie to cudów nie ma i przynajmniej te 1200g to powinno być na takie warunki.
Tutaj jeszcze zdjęcie Tromsa L skompresowanego, wg wymiarów producenta wychodzi ~9,7L http://spiwor.com.pl/photos/31/61/02/spiwor-fjord-nansen-troms-l-1500g-lekki-i-cieply-3161026378_7_orginal.jpg. Może ten XL nie jest taki straszny przy 11L.
Na "s±siednim" forum wyczytałem chyba Twoj± @PRS, że jednak FN daje lepsze wypełnienie niż jest w Rando (tylko w Decathlonie łatwiej o gwarancję, o czym nie raz sam się przekonałem), st±d znowu on za mn± chodzi :D

Offline mirecc

« OdpowiedĽ #234 dnia: Luty 03, 2015, 15:10:04 »
Tu masz HT Spawn

a tu FN Troms L

a tu oba

Standardowy worek z zestawu pozwala tylko na tyle co na zdjęciu powyżej. Po zastosowaniu innego worka lub dodatkowych troków Tromsa można jeszcze skompresować o jakie¶ 25-30% Na zdjęciu oba s± skomoresowane na max i więcej się nie dało.

HiTec Spawn jest mniej kompresowalny i dodatkowo ma ogromny, niedopracowany, Ľle zaciagaj±cy się kaptur.

No i chciałem jeszcze je zważyć ale gdzie¶ przepadła mi elektroniczna dokładna waga i nic z tego.
Trzymaj±c oba w rekach czuć, że HT jest wyraĽnie cięższy od FN.

Offline PRS

« OdpowiedĽ #235 dnia: Luty 03, 2015, 15:44:39 »
Jak się Żonie Lafuma podoba to bezwzględnie kupuj. Co by to nie było. Każdy ,,żonki¶" z wieloletnim stażem Ci to powie ;)
Do tego jej zadeklarowany komfort 9 st.C prawdopodobnie się zgadza.
Co do pozostałych kwestii
A tych ich opisów temperatur nie do końca pojmuję, nie wiem jaki tam jest komfort
Nie ma znaczenia czy to Eksplo, Deuter, FjN, Lafuma itd.
Mog± sobie pisać co chc±.
W dużym uproszczeniu: (dla rozm. L)
- ¶piwory syntetyczne do 1 kg - realny ,,komfort" od 17 do 12 st. C
- 1 kg do 1,5 kg - od 12 st. do 0
- 1,5 w zwyż - poniżej 0 st.
Gdzie,
- raczej nie produkuje się ¶piworów poniżej 500-600 g bo ,,prze¶cieradło" bawełniane w formie mumii waży ok 450 g, ¶piwór taki zapewnial by termikę w temperaturach w jakich nie jest konieczne okrywanie się, raczej względy higieniczne, robactwo etc.
- ¶piwory 2 kg i cięższe to tak potężne ,,wiadra", że nadaj± się raczej do transportu na sankach, samochód, jacht, użycie stacjonarne.
Nie interesuje nas co producenci (se) wypisuj±, bo badanie wg. normy przeprowadzane na manekinie jest bardzo kosztowne, niewiele firm sobie na to pozwala, oraz badaj± jeden-dwa modele i na podstawie ich wyników ,,okre¶laj±" parametry innych nie patrz±c, że np. model badany miał kołnierz termiczny, a model ,,lżejszy" już go nie ma. Norma norm±, a życie życiem.
Do tego jest tak wiele subiektywnych czynników typu ,,dyspozycja dnia", że nie ma co się sugerować naniesionymi zakresami temperatur.
Waga.
Konstrukcja.
Materiał(y).

O wadze już Ci w przybliżeniu napisałem. Konstrukcja - ¶piwory nie letnie dobrze by miały kaptur, listwę podzamkow± i kołnierz termiczny.
Materiały to Nylon (poliamid) jako obicie i włókna wielokanalowe (wypełnienie).

Jak widać na zalinkowanym zdjęciu Troms trochę mniej ¶ci¶niety będzie mial 30 cm wysoko¶ci (szeroko¶ć podobna, bo robi się prawie kula) czyli np. w przypadku moich plecaków o wysoko¶ci komory głównej 50-60 cm będzie zajmował równo połowę wora.

Magura po skompresowaniu jest kul± o ¶rednicy ok 17-20 cm (w zależno¶ci od wersji). To typowy ¶piwór letni - ,,schroniskowy" czy na lotnisko. Na plus to, że nie jest produkowany w Chinach tylko w Polsce, jest objęty serwisem producenta tak gwarancyjnym jak i pogwarancyjnym.
Fjordy maj± ,,lepsz±" ocieplinę ale jeżeli chodzi o jej przełożenie na termikę to jestem mocno sceptyczny... - wniosek z autopsji.

Offline mirecc

« OdpowiedĽ #236 dnia: Luty 03, 2015, 16:01:16 »
Edytuj±c post dodałem jeszcze zdjęcie gdzie oba ¶piwory s± na maxa ¶ci¶nięte. W miom plecaku 70l, Troms L zajmuje około 1/6 miejsca. Spawn jeĽdzi tylko autem, nie podróżuje w plecaku. Był kupiony na szybko w ostatniej chwili i za minimalne pieni±dze tuż przed wyjazdem na Jure dla zdumiewajaco szybko rosn±cego syna.

Przy okolo +5°C na zewn±trz, młody w namiocie miał komfortowo.

Offline dansci

« OdpowiedĽ #237 dnia: Luty 04, 2015, 18:00:35 »
Poszły zamówienia na Lafumę i FN Tromsa. Wzi±łem tego Tromsa mimo jego ceny, trochę oszczędzili¶my na Lafumie, więc nie ma tragedii. Je¶li się okaże że jest ciut cieplejszy to mogę nosić te kilkaset gram więcej i w razie czego próbować jako¶ się zamieniać z żonk± w kryzysowych dla niej momentach.

Dzięki Wam za t± niezwykle cenn± pomoc :) Postaram się zdać relację jak już troszkę poużywam.

Offline Wilier

« OdpowiedĽ #238 dnia: Wrzesień 22, 2015, 21:22:43 »
hej,
szukam jakiego¶ w miarę uniwersalnego ¶piwora (o ile jest to osi±galne), do tej pory zawsze pożyczałem od brata (Fjord Nansen fradveng, komfort chyba 15 lub 12), no ważył tyle co nic, zajmował jeszcze mniej, naprawdę idealny je¶li ¶pi się w pomieszczeniu. Chciałbym jednak kupić co¶ na ciut niższe temperatury. Ogólnie ¶piwora będe używał zarówno pod namiotem na 3 dniowych wypadach w Bieszczady, kilku tygodniowej wyprawie rowerowej jak i na autostopie do Hiszpanii. Waga w okolicach 1kg byłaby wielkim atutem, na 650g jak w przypadku ¶piworu brata nie liczę :)
Wiadomo studencka kieszeń nie jest zbyt głęboka (a nawet je¶li to pusta zazwyczaj :D) więc chciałbym zachować dobry stosunek cena/jako¶ć.
Z tego co poszperałem w internecie to na razie podobaj± mi się 2 ¶piwory.
1. Fjord Nansen DRAMMEN http://www.sklep-presto.pl/product-pol-34330-Spiwor-mumia-Drammen-XL-Fjord-Nansen.html
2. Salewa micro 800 http://www.sklep-presto.pl/product-pol-50639-Spiwor-mumia-Micro-800-Salewa.html?gclid=CLnSqYSni8gCFUINcwod17sLRw&gclsrc=aw.ds
Macie jakie¶ propozycje? Powiedzmy max 300zł.
pozdrawiam

Offline MajorSki

« OdpowiedĽ #239 dnia: Wrzesień 22, 2015, 22:36:46 »
Zwróć uwagę na to co napisał kolega PRS

ie ma znaczenia czy to Eksplo, Deuter, FjN, Lafuma itd.
Mog± sobie pisać co chc±.
W dużym uproszczeniu: (dla rozm. L)
- ¶piwory syntetyczne do 1 kg - realny ,,komfort" od 17 do 12 st. C
- 1 kg do 1,5 kg - od 12 st. do 0
- 1,5 w zwyż - poniżej 0 st.

Druga sprawa to loft takiego ¶piwora (grubo¶ć po rozłożeniu - czy leży jak placek czy "ro¶nie".
Niestety większo¶ć tanich ¶piworów do 10st to "placki".

Najpierw zastanów się w jakich temperaturach będziesz spał bo 1kg to będzie Tkomf=10-15st.
Osobi¶cie mogę odradzić wszystkie marketowe, natomiast polecić mogę jako budżetow± dosyć dobr± opcję Quechua Forclaz 0st Light z Tkomf -5st (dla mężczyzn) i wag± ok 1,4kg do wyrwania na promocji za ok 149-179zł (normalna cena 279zł). Całkiem dobry loft już kilka osób my¶lało, że ¶pię w ¶piworze, gdy go rozłożyłem. W lecie w Tatrach w D5S ¶pi±c na zewn±trz przy ok 12-14st musiałem lekko uchylać ¶piwór od góry i w nogach. Jak na razie spałem tylko do -10st, w większych temperaturach nie testowane.

Pozdrawiam
Tomek

Offline velka

« OdpowiedĽ #240 dnia: Wrzesień 23, 2015, 07:39:51 »
https://www.himountain.pl/sprzet/kategorie-sprzet/spiwory/spiwor-superpack-1000-2022.html

https://www.himountain.pl/sprzet/kategorie-sprzet/spiwory/spiwor-superpack-800-2014.html

W superpacku 800 spałem w listopadzie pod mnichem, były 3 stopnie na plusie. Oczywi¶cie byłem ubrany na cebulkę, ale był komfort. Teraz kupiłem dla dziewczyny 1000. Ile ciepleszy jest to nie wiem, ale już znacznie większy.  ;)

Offline Sandaczo

« OdpowiedĽ #241 dnia: Sierpień 19, 2016, 21:28:56 »
W 2 ostatnie tygodnie wrze¶nia wybieramy się w Tatry. 7 dni od schroniska do schroniska. W d5sp nie ma na chwilę obecn± miejsc w pokoju. Jeżeli dojdzie do sytuacji ze na glebie tez nie dostaniemy miejsca to jak± temp komf.  powinien mieć ¶piwór żeby przespać 2 noce przed schroniskiem ? Budżet ograniczony do 250zl dobrze żeby można go bylo wykorzystac również pod namiotem miedzy majem a wrzesniem ;-)

Offline Shwarc

« OdpowiedĽ #242 dnia: Sierpień 20, 2016, 10:34:38 »
0/-5st moim zdaniem, je¶li normalnie odczuwasz temperatury. Trafisz na piękny, słoneczny wyż, to w nocy na 1600m, a tym bardziej w dolinie, spodziewaj się przymrozków o tej porze roku.

PS. A sprzed pi±tki nie wyganiaj± czasem w dolinę? Pamiętaj też, że po takim noclegu bez zadaszenia, ¶piwór możesz mieć totalnie mokry od rosy.

Offline Sandaczo

« OdpowiedĽ #243 dnia: Sierpień 20, 2016, 16:17:37 »
Czyli ¶piwór będzie spory  :-\ Czy ewentualnie jaka¶ płachta z castoramy ochroni przed ros± ?  :)
Wyganiaj± ?? :o pierwszy raz będę , jak dotrzemy po zachodzie to może nie przegoni±

Offline Shwarc

« OdpowiedĽ #244 dnia: Sierpień 20, 2016, 20:25:03 »
Zadaszenie typu tarp by¶ musiał zrobić, może położenie się na glebie pod ławk± tez by pomogło na rosę. Nie wiem dokładnie dla czego, ale pod zadaszeniem rosa się nie zbiera wieczorem, szyby auta pod wiata też nie zamarzaj±. Położenie się na samej ławce bez zadaszenia pozwoli przetrwać noc, ale ¶piwór możesz strasznie zmoczyć, a potem trzeba go jako¶ wysuszyć (ostatnio tak robiłem).

Tak mi się co¶ kojarzy, jest temat na forum o schroniskach, poszukaj bo pewnie tam o tym było. No chyba, że kto¶ potwierdzi że nie.

Offline Sandaczo

« OdpowiedĽ #245 dnia: Sierpień 22, 2016, 16:53:50 »
Ok dzięki :)

Offline Noane

« OdpowiedĽ #246 dnia: Styczeń 08, 2017, 15:14:11 »
Hej.
Szukam ¶piwora, ale nie znam się na nich i słabo się orientuję. Do tej pory używałam jakiej¶ starej koperty, prawdopodobnie pamiętaj±cej jeszcze Gierka, a na pewno stan wojenny. W zeszłym roku w lipcu zaliczyłam z ni± wypad pod namiot, pierwsze dwa dni fajnie, temperatura w dzień chyba z 40 stopni, potem nagle ochłodzenie i w nocy temperatura spadła do 8 stopni, my¶lałam, że tam zamarznę, cał± noc trzęsłam się z zimna.
Więc nauczona do¶wiadczeniem szukam namiotu z temperatur± komfortu powiedzmy 6 stopni, może nawet ciut cieplej, bo nie zamierzam rezygnować z wyjazdu z powodu ewentualnej paskudnej pogody. ¦piwora będę używać w Polsce pod namiotem. Głównie latem, może też póĽn± wiosn± i wczesn± jesieni±. Na pewno będę chciała jechać z nim na Woodstock.
Budżet mam do¶ć skromny, cena max 200-215 zł. Póki co wstępnie wytypowałam dwa:
1. Fjord Nansen Kjolen rozmiar M
2. Pinguin Savana Lady
Padło na te, bo często mi marzn± stopy, a one maj± tam niby dodatkowe ocieplenie.

I tak:
- Nie umiem się zorientować w którym wypełnienie i materiały s± lepsze. O ile o tych z Kjolen jeszcze co¶ znajdę, to o tych z Pinguina mi się nie udało, więc i tak nie mam porównania. Patrz±c na nie nie wiem, który jest lepszy.
- Pinguin jest dla maksymalnego wzrostu 175 cm, a ja mam 173. Czy taki rozmiar były ok, czy jednak za mały?
- Je¶li dobrze rozumiem te tabelki, to w FN w najwęższym miejscu jest 30 cm. Czy to nie jest trochę mało? W Savana jest 55.
- I jeszcze głupie pytanie, ale muszę je zadać. Zauważyłam, że podejrzanie dużo ¶piworów jest w kolorze niebieskim. Czy to jest spowodowane jakimi¶ względami praktycznymi, których nie potrafię się domy¶lić, czy po prostu tak o?

W ogóle trudno mi znaleĽć jakie¶ opinie, tylko tu: http://spacaky.heureka.cz/pinguin-savana-lady/recenze/#section znalazłam, że jest ok.

Offline iwonapro

• "Jak zjesz wykładowcę to kto da Ci wykształcenie?"

« OdpowiedĽ #247 dnia: Luty 23, 2017, 09:21:58 »
Im więcej centymetrów w stopach tym będzie tam zimniej, ale za to wygodniej.

Nie używałam tych ¶piworów, które sobie wyszukała¶, ale na papierze oba wydaj± się pasować do Twoich potrzeb.
"... żywi zmarłych nie naucz± niczego, ale z drugiej strony, umarli mog± nauczyć czego¶ tych co żyj±"

Offline Misiek_86

« OdpowiedĽ #248 dnia: Marzec 01, 2017, 14:46:20 »
Posiadam Fjord Nansen Kjolen rozmiar M, od nie dawna, pytaj jak co¶ chcesz wiedzieć o nim, za tydzień pewnie sprawdzę w terenie