Autor W▒tek: [┬Žpiwory puchowe] Cumulus  (Przeczytany 62485 razy)

0 u┐ytkownikˇw i 2 GoÂci przegl▒da ten w▒tek.

Offline fromage

• Pom├│g┬│: 3

Odp: [┬Žpiwory puchowe] Cumulus
« Odpowied╝ #275 dnia: Maj 17, 2016, 08:51:09 »
Cytat: Shwarc w Wczoraj o 20:32:02
Cytat: wojtek656 w Wczoraj o 16:59:03
Sk┬▒d taka du┬┐a popularno┬Â├Ž Panyama 450 w stosunku do MT500?
Mo┬┐e ludzie si├¬ zawiedli na jako┬Âci puchu tego drugiego?

Sugerujesz ┬┐e dawniej kupili ┬Âpiw├│r Cuma z wype┬│nieniem 700 i si├¬ na nim sparzyli/przejechali i teraz kupuj┬▒ worki z puchem 850. To raczej nie to. Nikt nigdzie nie pisze, ┬┐e 700-ki "zdychaja" po 5 biwakach. Mo┬┐e Panyam ma po prostu lepszy PR w internecie a i lepiej/dumniej oraz kr├│cej si├¬ nazywa...

Wed┬│ug mnie stosunek ceny do termiki+wagi Panyama mo┬┐e wydawa├Ž si├¬ dla wielu os├│b korzystne bior┬▒c pod uwag├¬ r├│nic├¬ o nieca┬│e 200 z┬│ przy cenie produktu 850-1050 PLN. Pewnie wiele os├│b stwierdza, ┬┐e skoro ┬│aduje tyle kasy to do┬│o┬┐├¬ 200, zejd├¬ z wagi i b├¬dzie cieplej :)

Mnie to akurat nie przekona┬│o dlatego zosta┬│em przy MT500  ;D chod┬╝ z pewno┬Âci┬▒ Panyam to ┬Âwietny ┬Âpiw├│r.

Offline Shwarc

• Pom├│g┬│: 208

« Odpowied╝ #276 dnia: Maj 17, 2016, 09:53:20 »
Te┬┐ tak my┬Âla┬│em 15 lat temu gdy wybiera┬│em pierwszego MT700. Mowi┬│em sobie, te 200g za 200z┬│, bez sensu, szkoda kasy. Okaza┬│o si├¬ jednak, ┬┐e ┬Âpiw├│r nie uzyskiwa┬│ por├│wnywalnego loftu z Panyamem 600, by┬│ cie├▒szy nie o 1, nie o 2cm, a o dobre 5cm. Dla czego? Przecie┬┐ 700g\700cui to ok. 576g\850cui, a wi├¬c loft powinien w przybli┬┐eniu by├Ž podobny tym bardziej, ┬┐e krojem Panyamy i MT s┬▒ identyczne. Maj┬▒c t┬▒ wiedz├¬, podzi├¬kowa┬│em w kolejnych ┬Âpiworach za puch 700 i mam tylko 850.

Offline fromage

« Odpowied╝ #277 dnia: Maj 17, 2016, 10:04:51 »
Te┬┐ tak my┬Âla┬│em 15 lat temu gdy wybiera┬│em pierwszego MT700. Mowi┬│em sobie, te 200g za 200z┬│, bez sensu, szkoda kasy. Okaza┬│o si├¬ jednak, ┬┐e ┬Âpiw├│r nie uzyskiwa┬│ por├│wnywalnego loftu z Panyamem 600, by┬│ cie├▒szy nie o 1, nie o 2cm, a o dobre 5cm. Dla czego? Przecie┬┐ 700g\700cui to ok. 576g\850cui, a wi├¬c loft powinien w przybli┬┐eniu by├Ž podobny tym bardziej, ┬┐e krojem Panyamy i MT s┬▒ identyczne. Maj┬▒c t┬▒ wiedz├¬, podzi├¬kowa┬│em w kolejnych ┬Âpiworach za puch 700 i mam tylko 850.

I z pewno┬Âci┬▒ dokona┬│e┬ ┬Âwietnego wyboru - l┬┐ej i cieplej! Je┬┐eli kogo┬ "dwi┬Âcie" PLN nie boli to czemu nie. :)

Dla mnie 100g to nie jest problem a termicznie MT500 to i tak wi├¬cej ni┬┐ potrzebuj├¬ na dzie├▒ dzisiejszy. Pewnie si├¬ to zmieni i za 4-5 lat kupi├¬ puch do -20 ale to ju┬┐ b├¬dzie inny rodzaj aktywno┬Âci, inna "p├│┬│ka" termiczna i inna cena...

Offline Shwarc

« Odpowied╝ #278 dnia: Maj 17, 2016, 10:13:53 »
Czy l┬┐ej? Te 200g to naprawd├¬ nie by┬│ pow├│d, tu chodzi o uzyskanie deklarowanej termiki, a jej odzwierciedleniem jest warto┬Â├Ž loftu. Je┬Âli MT700 jest a┬┐ o 5cm cie├▒szy ni┬┐ jego brat bli┬╝niak P600, to oznacza to jedno, termik├¬ uzyska te┬┐ du┬┐o ni┬┐sz┬▒ zamiast podobnej. Zreszt┬▒ nie chodzi tu tylko o przyk┬│ad tej firmy, podobne wnioskwyci┬▒gn┬▒┬│em u innego producenta. Podsumowuj┬▒c, 700cui to szajs.

Offline fromage

« Odpowied╝ #279 dnia: Maj 17, 2016, 10:37:42 »
Czy l┬┐ej? Te 200g to naprawd├¬ nie by┬│ pow├│d, tu chodzi o uzyskanie deklarowanej termiki, a jej odzwierciedleniem jest warto┬Â├Ž loftu. Je┬Âli MT700 jest a┬┐ o 5cm cie├▒szy ni┬┐ jego brat bli┬╝niak P600, to oznacza to jedno, termik├¬ uzyska te┬┐ du┬┐o ni┬┐sz┬▒ zamiast podobnej. Zreszt┬▒ nie chodzi tu tylko o przyk┬│ad tej firmy, podobne wnioskwyci┬▒gn┬▒┬│em u innego producenta. Podsumowuj┬▒c, 700cui to szajs.

Nie do ko├▒ca si├¬ tutaj zgodz├¬ - im wi├¬cej puchu tym wi├¬ksze r├│┬┐nice w lofcie a co za tym idzie termice 700 a 850. MT500 vs. Panyam450 czyli 700 a 850cuin  r├│┬┐nica wynosi -2 st C do temp. komfortu podawanej przez producenta i -50g. Dla mnie te 2C i -50g nie jest warte 200 PLN. dla Cibie mo┬┐e by├Ž oczywi┬Âcie inaczej :)

Powiem tak - w ┬Âpiworach z du┬┐┬▒ ilo┬Âci┬▒ puchu na pewno 850 to must have ale tam gdzie puchu jest mniej te r├│┬┐nice 700-850 cuin s┬▒ coraz mniejsze a czy istotne - o tym decyduje ju┬┐ to ile chce si├¬ pieni├¬dzy wyda├Ž.

Offline wojtek656

• Pom├│g┬│: 8

« Odpowied╝ #280 dnia: Maj 17, 2016, 10:46:40 »
Je┬Âli MT700 jest a┬┐ o 5cm cie├▒szy ni┬┐ jego brat bli┬╝niak P600, to oznacza to jedno, termik├¬ uzyska te┬┐ du┬┐o ni┬┐sz┬▒ zamiast podobnej. Zreszt┬▒ nie chodzi tu tylko o przyk┬│ad tej firmy, podobne wnioskwyci┬▒gn┬▒┬│em u innego producenta. Podsumowuj┬▒c, 700cui to szajs.

Z tego co piszesz wynika, ┬┐e termika podawana przy MT jest zawy┬┐ana, b┬▒d┬╝ przy Panyamach zani┬┐ana... bo je┬┐eli jest faktycznie 5cm r├│┬┐nicy mi├¬dzy nimi, a konstukcyjnie i materia┬│owo s┬▒ identyczne, to r├│┬┐nica 5cm loftu ( procentowo ile to b├¬dzie + 25-30%?) nie mo┬┐e przecie┬┐ dawa├Ž r├│┬┐nicy 1st C. Chyba ┬┐e por├│wnujesz starego MT700, ktory by┬│ na ci├¬┬┐szym Pertexie i chyba deklarowana jako┬Â├Ž puchu te┬┐ w├│wczas by┬│a mniejsza je┬Âli si├¬ nie myl├¬ 680.
BTW te 16cm w piersiach w MT500 to bardzo przyzwoity loft przy takiej obj├¬to┬Âci ┬Âpiwora.

Offline Shwarc

« Odpowied╝ #281 dnia: Maj 17, 2016, 11:35:40 »
Wojtek, a ile cm ten Microlight m├│g┬│ obni┬┐y├Ž loft? Przecie┬┐ nie 4cm. S┬▒ to warto┬Âci pomijalne w praktyce. Zrozumia┬│ bym loft MT700 na poziomie 17cm, ale ┬Ârednia warto┬Â├Ž podana przez ok. 10 u┬┐ytkownik├│w wynosi┬│a 14cm. To stanowczo za ma┬│o bior┬▒c nawet delikatne przepe┬│nienie Panyama tymi 25g puchu.
Odno┬Ânie deklarowanej warto┬Âci cui 680, by┬│a to warto┬Â├Ž minimalna, a niestety puch pochodzi┬│ od tych samych dostawc├│w co u konkurencji, a tamci podawali 700.
Zreszt┬▒ robi┬▒c wyliczenia 700g\680cui=560g\850cui. Czy te 40g przepe┬│nienia ma usprawiedliwi├Ž 5cm loftu? No bez jaj. Dla por├│wnania, LL350 ma loft ok. 13cm przy te┬┐ zbli┬┐onych wymiarach.

Online brad

• Pom├│g┬│: 4

« Odpowied╝ #282 dnia: Luty 06, 2017, 13:30:46 »
Odkopa┬│em ten w┬▒tek, bo zmarz┬│em ostatnio lekko w moim ┬Âpiworze i zastanawia┬│em si├¬, czy spad┬│a mu mo┬┐e termika / loft, czy to tylko ja si├¬ starzej├¬ ;)...

Chodzi o Mammuta Ajungilak 3-Season z 550 gramami puchu 800cui w rozmiarze do 195cm wzrostu. Kiedy┬ por├│wnywa┬│em go teoretycznie z Cumulusowymi P450 i MT500. Tzn. por├│wnywa┬│em wersj├¬ do 180 cm wzrostu (z 500g puchu), bo pod wzgl├¬dem kroju odpowiada ona lepiej standardowym wersjom Cumulusa. I wychodzi┬│o mi wtedy, ┬┐e m├│j ┬Âpiw├│r jest cieplejszy (Panyam musia┬│by mie├Ž oko┬│o 470 gr puchu, a MT 571 gr). Teraz powinienem jeszcze raz zmierzy├Ž loft mojego ┬Âpiwora, ale nie pami├¬tam, jaki mia┬│ na pocz┬▒tku, wi├¬c kwesti├¬ zmarzni├¬tych n├│g zrzucam jednak na razie na gorsz┬▒ "form├¬ dnia", a nie pogorszenie termiki / mniejszy loft...  :P

Co do przedstawianych wcze┬Âniej wylicze├▒ mam tylko jedn┬▒ uwag├¬ - ┬┐eby por├│wnania ┬Âpiwor├│w na podstawie przeliczenia gram├│w i cui si├¬ zgadza┬│y, to musimy mno┬┐y├Ž, a nie dzieli├Ž. Nie w┬▒tpi├¬ Shwarc, ┬┐e to mia┬│e┬ na my┬Âli. Chodzi mi tylko o symbol: *. Czyli 700g*680cui=560g*850cui w twoim przyk┬│adzie.

A tak z innej beczki - czy ┬Âpiwory Cumulusa prezentowane na nowej stronie maj┬▒ inaczej podawane limity temperatur, czy s┬▒ to inne modele?

Offline Shwarc

« Odpowied╝ #283 dnia: Luty 08, 2017, 14:36:36 »
A no, ale najpierw ├Ś a pitem : bo z gramo cui trzeba ponownie zej┬Â├Ž w same gramy

Offline dave

« Odpowied╝ #284 dnia: Stycze˝ 19, 2018, 13:53:00 »
Cumulus wypu┬Âci┬│ now┬▒ edycj├¬ ┬Âpiwor├│w Lite Line. Przekonstruowany footbox i podobno te┬┐ kaptur.: http://cumulus.pl/pl/kategorie/spiwory/lite-line-400-419526?gid=23&vid=6

Hmm, ten kaptur nadal wydaje mi siê zbyt obszerny. Czekamy na pierwszych ochotników do zakupu. :P

Swoj┬▒ drog┬▒ w serii Alaska/Tenequa mogliby zmieni├Ž kaptur na taki jak w Excuisticu. No zobaczymy.
Like the fella says, in Italy for 30 years under the Borgias they had warfare, terror, murder, and bloodshed, but they produced Michelangelo, Leonardo da Vinci, and the Renaissance. In Switzerland they had brotherly love - they had 500 years of democracy and peace, and what did that produce? The cuckoo clock. So long Holly.

Offline Shwarc

« Odpowied╝ #285 dnia: Stycze˝ 21, 2018, 18:27:23 »
Czekamy na pierwszych ochotnik├│w do zakupu. :P
Nie ma zakup├│w zbrowych, nie ma ochotnik├│w ;)i

Offline bartwer

• Pom├│g┬│: 1

« Odpowied╝ #286 dnia: Stycze˝ 22, 2018, 00:22:27 »
Dok┬│adnie, ja obserwuje od d┬│u┬┐szego Lite Line Cumulusa i co zauwa┬┐y┬│em to tylko cena idzie w g├│r├¬ :( Nie chc┬▒ sprzedawa├Ž po rabatach to nie sprzedadz┬▒ w og├│le.

Offline P33

• Pom├│g┬│: 15

« Odpowied╝ #287 dnia: Stycze˝ 22, 2018, 12:31:29 »
Skoro cena idzie w górê to znaczy, ¿e raczej maj± chêtnych :)

Offline PrzemoMarco

« Odpowied╝ #288 dnia: Marzec 17, 2018, 12:44:27 »
Czekamy na pierwszych ochotnik├│w do zakupu. :P

Ale nie ma zakup├│w zbiorowych, bo cumulus ju┬┐ si├¬ w to nie bawi? Czy my nie zrobili┬Âmy zakup├│w grupowych i nie zebrali┬Âmy ochotnik├│w na kupno i nie mamy z czym i┬Â├Ž do cumulusa? Bo to dwie zupe┬│ne r├│┬┐ne sprawy. Na gie┬│dzie wspinaczkowej na FB jacy┬ ludzie zbieraj┬▒ ch├¬tnych, wi├¬c obstawiam raczej ten drugi wariant. Mo┬┐na za┬│o┬┐y├Ž w┬▒tek i zobaczy├Ž ile os├│b si├¬ zg┬│osi, my┬Âl├¬, ┬┐e ka┬┐dy wola┬│by co┬ takiego za┬│atwia├Ž to przez forum ni┬┐ przez "obcych cz┬│owiek├│w z FB" - ale faktem jest, ┬┐e ceny w cumulusie coraz wy┬┐sze. Mo┬┐e te┬┐ dlatego, ┬┐e u konkurencji ceny s┬▒ nieco wy┬┐sze, wi├¬c nawet jak cumulus podniesie kwoty to ch├¬tni i tak si├¬ znajd┬▒.

Offline dave

« Odpowied╝ #289 dnia: Marzec 17, 2018, 17:43:52 »
PrzemoMarco, na temat tego jak sprawa w tej chwili wygl┬▒da, to chyba tylko lex m├│g┬│by si├¬ wypowiedzie├Ž. Ja nie mam poj├¬cia na jakim etapie to utkn├¬┬│o i czy w og├│le odor wsp├│┬│pracuje jeszcze z Cumulusem.
Like the fella says, in Italy for 30 years under the Borgias they had warfare, terror, murder, and bloodshed, but they produced Michelangelo, Leonardo da Vinci, and the Renaissance. In Switzerland they had brotherly love - they had 500 years of democracy and peace, and what did that produce? The cuckoo clock. So long Holly.

Offline PrzemoMarco

« Odpowied╝ #290 dnia: Marzec 17, 2018, 21:09:26 »
Wi├¬c zaczekajmy na ewentualn┬▒ wypowied┬╝ Lexa, kt├│ry ju┬┐ nie raz pomaga┬│ forumowiczom - bo mo┬┐e si├¬ okaza├Ž, ┬┐e nie ma co zwala├Ž na cumulusa i m├│wi├Ž, ┬┐e nie oferuje zni┬┐ek, bo mo┬┐e wina le┬┐y po naszej stronie. A by├Ž mo┬┐e wszyscy forumowicze, s┬▒ ju┬┐ po prostu dzi├¬ki Lexowi obkupieni i nikt niczego nie potrzebuje :) 

Offline dave

« Odpowied╝ #291 dnia: Kwiecie˝ 02, 2018, 21:01:13 »
Kolejne nowo┬Âci w Cumulusie. Przekonstruowano ┬Âpiwory Panyam 450 i Panyam 600, na podobnej zasadzie jak seri├¬ LiteLine. Cena - odpowiednio 1.099 i 1.269 z┬│.

Nadto dwie syntetyczne wk┬│adki docieplaj┬▒ce do ┬Âpiwor├│w - Heat Liner oraz Heat Liner Plus. Obicie Toray Airtastic, ocieplina Climashield Apex... 549 i 619 z┬│. Ciekawe czy w dobie tanich puchaczy Aegismaxa znajd┬▒ w og├│le nabywc├│w...

Offline Shwarc

« Odpowied╝ #292 dnia: Kwiecie˝ 03, 2018, 17:57:31 »
No wreszcie wyszli z epoki kamienia do epoki br┬▒zu ;)
Kaptury te¿ s± wiêksze/g³êbsze? Ciekawe czy krój ro¿nicowy jest faktycznie ró¿nicowy czy tylko udaje takowy?

Offline dave

« Odpowied╝ #293 dnia: Kwiecie˝ 03, 2018, 21:07:52 »
Nie wiem, po tych zdj├¬ciach ci├¬┬┐ko wyczu├Ž. Poczekamy a┬┐ kto┬ kupi. ;) Mnie w tych kapturach najbardziej denerwuje system zaci┬▒gania, bo ten gumosznurek zawsze wrzyna mi si├¬ w nos. W ┬Âpiworze trzysezonowym kaptur mo┬┐na w sumie zaci┬▒gn┬▒├Ž minimalnie i spa├Ž w czapce, ale zim┬▒?

Offline PrzemoMarco

« Odpowied╝ #294 dnia: Kwiecie˝ 05, 2018, 21:26:46 »
No to chyba najlepiej jakby poprawili jeszcze teneque i tam dodali solidny kaptur. Ciekawe jaki jest rozklad puchu, kiedys bylo 40/60 potem 45/55 ale chyba bez przeprojektowania komor.

Offline Shwarc

« Odpowied╝ #295 dnia: Kwiecie˝ 06, 2018, 20:03:08 »
Nie tylerozk┬│ad puchu co stosunek szeroko┬Âci plec├│w do g├│ry. U nich wychodzi┬│o to niemal 1:1, a powinno by├Ž ok. 1:2