Autor Wątek: [Śpiwory puchowe] Cumulus  (Przeczytany 64407 razy)

Offline fromage

Odp: [Śpiwory puchowe] Cumulus
« Odpowiedź #275 dnia: Maj 17, 2016, 08:51:09 »
Cytat: Shwarc w Wczoraj o 20:32:02
Cytat: wojtek656 w Wczoraj o 16:59:03
Skąd taka duża popularność Panyama 450 w stosunku do MT500?
Może ludzie się zawiedli na jakości puchu tego drugiego?

Sugerujesz że dawniej kupili śpiwór Cuma z wypełnieniem 700 i się na nim sparzyli/przejechali i teraz kupują worki z puchem 850. To raczej nie to. Nikt nigdzie nie pisze, że 700-ki "zdychaja" po 5 biwakach. Może Panyam ma po prostu lepszy PR w internecie a i lepiej/dumniej oraz krócej się nazywa...

Według mnie stosunek ceny do termiki+wagi Panyama może wydawać się dla wielu osób korzystne biorąc pod uwagę rónicę o niecałe 200 zł przy cenie produktu 850-1050 PLN. Pewnie wiele osób stwierdza, że skoro ładuje tyle kasy to dołożę 200, zejdę z wagi i będzie cieplej :)

Mnie to akurat nie przekonało dlatego zostałem przy MT500  ;D chodź z pewnością Panyam to świetny śpiwór.

Offline Shwarc

« Odpowiedź #276 dnia: Maj 17, 2016, 09:53:20 »
Też tak myślałem 15 lat temu gdy wybierałem pierwszego MT700. Mowiłem sobie, te 200g za 200zł, bez sensu, szkoda kasy. Okazało się jednak, że śpiwór nie uzyskiwał porównywalnego loftu z Panyamem 600, był cieńszy nie o 1, nie o 2cm, a o dobre 5cm. Dla czego? Przecież 700g\700cui to ok. 576g\850cui, a więc loft powinien w przybliżeniu być podobny tym bardziej, że krojem Panyamy i MT są identyczne. Mając tą wiedzę, podziękowałem w kolejnych śpiworach za puch 700 i mam tylko 850.

Offline fromage

« Odpowiedź #277 dnia: Maj 17, 2016, 10:04:51 »
Też tak myślałem 15 lat temu gdy wybierałem pierwszego MT700. Mowiłem sobie, te 200g za 200zł, bez sensu, szkoda kasy. Okazało się jednak, że śpiwór nie uzyskiwał porównywalnego loftu z Panyamem 600, był cieńszy nie o 1, nie o 2cm, a o dobre 5cm. Dla czego? Przecież 700g\700cui to ok. 576g\850cui, a więc loft powinien w przybliżeniu być podobny tym bardziej, że krojem Panyamy i MT są identyczne. Mając tą wiedzę, podziękowałem w kolejnych śpiworach za puch 700 i mam tylko 850.

I z pewnością dokonałeś świetnego wyboru - lżej i cieplej! Jeżeli kogoś "dwiście" PLN nie boli to czemu nie. :)

Dla mnie 100g to nie jest problem a termicznie MT500 to i tak więcej niż potrzebuję na dzień dzisiejszy. Pewnie się to zmieni i za 4-5 lat kupię puch do -20 ale to już będzie inny rodzaj aktywności, inna "półka" termiczna i inna cena...

Offline Shwarc

« Odpowiedź #278 dnia: Maj 17, 2016, 10:13:53 »
Czy lżej? Te 200g to naprawdę nie był powód, tu chodzi o uzyskanie deklarowanej termiki, a jej odzwierciedleniem jest wartość loftu. Jeśli MT700 jest aż o 5cm cieńszy niż jego brat bliźniak P600, to oznacza to jedno, termikę uzyska też dużo niższą zamiast podobnej. Zresztą nie chodzi tu tylko o przykład tej firmy, podobne wnioskwyciągnąłem u innego producenta. Podsumowując, 700cui to szajs.

Offline fromage

« Odpowiedź #279 dnia: Maj 17, 2016, 10:37:42 »
Czy lżej? Te 200g to naprawdę nie był powód, tu chodzi o uzyskanie deklarowanej termiki, a jej odzwierciedleniem jest wartość loftu. Jeśli MT700 jest aż o 5cm cieńszy niż jego brat bliźniak P600, to oznacza to jedno, termikę uzyska też dużo niższą zamiast podobnej. Zresztą nie chodzi tu tylko o przykład tej firmy, podobne wnioskwyciągnąłem u innego producenta. Podsumowując, 700cui to szajs.

Nie do końca się tutaj zgodzę - im więcej puchu tym większe różnice w lofcie a co za tym idzie termice 700 a 850. MT500 vs. Panyam450 czyli 700 a 850cuin  różnica wynosi -2 st C do temp. komfortu podawanej przez producenta i -50g. Dla mnie te 2C i -50g nie jest warte 200 PLN. dla Cibie może być oczywiście inaczej :)

Powiem tak - w śpiworach z dużą ilością puchu na pewno 850 to must have ale tam gdzie puchu jest mniej te różnice 700-850 cuin są coraz mniejsze a czy istotne - o tym decyduje już to ile chce się pieniędzy wydać.

Offline wojtek656

« Odpowiedź #280 dnia: Maj 17, 2016, 10:46:40 »
Jeśli MT700 jest aż o 5cm cieńszy niż jego brat bliźniak P600, to oznacza to jedno, termikę uzyska też dużo niższą zamiast podobnej. Zresztą nie chodzi tu tylko o przykład tej firmy, podobne wnioskwyciągnąłem u innego producenta. Podsumowując, 700cui to szajs.

Z tego co piszesz wynika, że termika podawana przy MT jest zawyżana, bądź przy Panyamach zaniżana... bo jeżeli jest faktycznie 5cm różnicy między nimi, a konstukcyjnie i materiałowo są identyczne, to różnica 5cm loftu ( procentowo ile to będzie + 25-30%?) nie może przecież dawać różnicy 1st C. Chyba że porównujesz starego MT700, ktory był na cięższym Pertexie i chyba deklarowana jakość puchu też wówczas była mniejsza jeśli się nie mylę 680.
BTW te 16cm w piersiach w MT500 to bardzo przyzwoity loft przy takiej objętości śpiwora.

Offline Shwarc

« Odpowiedź #281 dnia: Maj 17, 2016, 11:35:40 »
Wojtek, a ile cm ten Microlight mógł obniżyć loft? Przecież nie 4cm. Są to wartości pomijalne w praktyce. Zrozumiał bym loft MT700 na poziomie 17cm, ale średnia wartość podana przez ok. 10 użytkowników wynosiła 14cm. To stanowczo za mało biorąc nawet delikatne przepełnienie Panyama tymi 25g puchu.
Odnośnie deklarowanej wartości cui 680, była to wartość minimalna, a niestety puch pochodził od tych samych dostawców co u konkurencji, a tamci podawali 700.
Zresztą robiąc wyliczenia 700g\680cui=560g\850cui. Czy te 40g przepełnienia ma usprawiedliwić 5cm loftu? No bez jaj. Dla porównania, LL350 ma loft ok. 13cm przy też zbliżonych wymiarach.

Offline brad

« Odpowiedź #282 dnia: Luty 06, 2017, 13:30:46 »
Odkopałem ten wątek, bo zmarzłem ostatnio lekko w moim śpiworze i zastanawiałem się, czy spadła mu może termika / loft, czy to tylko ja się starzeję ;)...

Chodzi o Mammuta Ajungilak 3-Season z 550 gramami puchu 800cui w rozmiarze do 195cm wzrostu. Kiedyś porównywałem go teoretycznie z Cumulusowymi P450 i MT500. Tzn. porównywałem wersję do 180 cm wzrostu (z 500g puchu), bo pod względem kroju odpowiada ona lepiej standardowym wersjom Cumulusa. I wychodziło mi wtedy, że mój śpiwór jest cieplejszy (Panyam musiałby mieć około 470 gr puchu, a MT 571 gr). Teraz powinienem jeszcze raz zmierzyć loft mojego śpiwora, ale nie pamiętam, jaki miał na początku, więc kwestię zmarzniętych nóg zrzucam jednak na razie na gorszą "formę dnia", a nie pogorszenie termiki / mniejszy loft...  :P

Co do przedstawianych wcześniej wyliczeń mam tylko jedną uwagę - żeby porównania śpiworów na podstawie przeliczenia gramów i cui się zgadzały, to musimy mnożyć, a nie dzielić. Nie wątpię Shwarc, że to miałeś na myśli. Chodzi mi tylko o symbol: *. Czyli 700g*680cui=560g*850cui w twoim przykładzie.

A tak z innej beczki - czy śpiwory Cumulusa prezentowane na nowej stronie mają inaczej podawane limity temperatur, czy są to inne modele?

Offline Shwarc

« Odpowiedź #283 dnia: Luty 08, 2017, 14:36:36 »
A no, ale najpierw × a pitem : bo z gramo cui trzeba ponownie zejść w same gramy

Offline dave

« Odpowiedź #284 dnia: Styczeń 19, 2018, 13:53:00 »
Cumulus wypuścił nową edycję śpiworów Lite Line. Przekonstruowany footbox i podobno też kaptur.: http://cumulus.pl/pl/kategorie/spiwory/lite-line-400-419526?gid=23&vid=6

Hmm, ten kaptur nadal wydaje mi się zbyt obszerny. Czekamy na pierwszych ochotników do zakupu. :P

Swoją drogą w serii Alaska/Tenequa mogliby zmienić kaptur na taki jak w Excuisticu. No zobaczymy.
Like the fella says, in Italy for 30 years under the Borgias they had warfare, terror, murder, and bloodshed, but they produced Michelangelo, Leonardo da Vinci, and the Renaissance. In Switzerland they had brotherly love - they had 500 years of democracy and peace, and what did that produce? The cuckoo clock. So long Holly.

Offline Shwarc

« Odpowiedź #285 dnia: Styczeń 21, 2018, 18:27:23 »
Czekamy na pierwszych ochotników do zakupu. :P
Nie ma zakupów zbrowych, nie ma ochotników ;)i

Offline bartwer

« Odpowiedź #286 dnia: Styczeń 22, 2018, 00:22:27 »
Dokładnie, ja obserwuje od dłuższego Lite Line Cumulusa i co zauważyłem to tylko cena idzie w górę :( Nie chcą sprzedawać po rabatach to nie sprzedadzą w ogóle.

Offline P33

« Odpowiedź #287 dnia: Styczeń 22, 2018, 12:31:29 »
Skoro cena idzie w górę to znaczy, że raczej mają chętnych :)

« Odpowiedź #288 dnia: Marzec 17, 2018, 12:44:27 »
Czekamy na pierwszych ochotników do zakupu. :P

Ale nie ma zakupów zbiorowych, bo cumulus już się w to nie bawi? Czy my nie zrobiliśmy zakupów grupowych i nie zebraliśmy ochotników na kupno i nie mamy z czym iść do cumulusa? Bo to dwie zupełne różne sprawy. Na giełdzie wspinaczkowej na FB jacyś ludzie zbierają chętnych, więc obstawiam raczej ten drugi wariant. Można założyć wątek i zobaczyć ile osób się zgłosi, myślę, że każdy wolałby coś takiego załatwiać to przez forum niż przez "obcych człowieków z FB" - ale faktem jest, że ceny w cumulusie coraz wyższe. Może też dlatego, że u konkurencji ceny są nieco wyższe, więc nawet jak cumulus podniesie kwoty to chętni i tak się znajdą.

Offline dave

« Odpowiedź #289 dnia: Marzec 17, 2018, 17:43:52 »
PrzemoMarco, na temat tego jak sprawa w tej chwili wygląda, to chyba tylko lex mógłby się wypowiedzieć. Ja nie mam pojęcia na jakim etapie to utknęło i czy w ogóle odor współpracuje jeszcze z Cumulusem.
Like the fella says, in Italy for 30 years under the Borgias they had warfare, terror, murder, and bloodshed, but they produced Michelangelo, Leonardo da Vinci, and the Renaissance. In Switzerland they had brotherly love - they had 500 years of democracy and peace, and what did that produce? The cuckoo clock. So long Holly.

« Odpowiedź #290 dnia: Marzec 17, 2018, 21:09:26 »
Więc zaczekajmy na ewentualną wypowiedź Lexa, który już nie raz pomagał forumowiczom - bo może się okazać, że nie ma co zwalać na cumulusa i mówić, że nie oferuje zniżek, bo może wina leży po naszej stronie. A być może wszyscy forumowicze, są już po prostu dzięki Lexowi obkupieni i nikt niczego nie potrzebuje :) 

Offline dave

« Odpowiedź #291 dnia: Kwiecień 02, 2018, 21:01:13 »
Kolejne nowości w Cumulusie. Przekonstruowano śpiwory Panyam 450 i Panyam 600, na podobnej zasadzie jak serię LiteLine. Cena - odpowiednio 1.099 i 1.269 zł.

Nadto dwie syntetyczne wkładki docieplające do śpiworów - Heat Liner oraz Heat Liner Plus. Obicie Toray Airtastic, ocieplina Climashield Apex... 549 i 619 zł. Ciekawe czy w dobie tanich puchaczy Aegismaxa znajdą w ogóle nabywców...

Offline Shwarc

« Odpowiedź #292 dnia: Kwiecień 03, 2018, 17:57:31 »
No wreszcie wyszli z epoki kamienia do epoki brązu ;)
Kaptury też są większe/głębsze? Ciekawe czy krój rożnicowy jest faktycznie różnicowy czy tylko udaje takowy?

Offline dave

« Odpowiedź #293 dnia: Kwiecień 03, 2018, 21:07:52 »
Nie wiem, po tych zdjęciach ciężko wyczuć. Poczekamy aż ktoś kupi. ;) Mnie w tych kapturach najbardziej denerwuje system zaciągania, bo ten gumosznurek zawsze wrzyna mi się w nos. W śpiworze trzysezonowym kaptur można w sumie zaciągnąć minimalnie i spać w czapce, ale zimą?

« Odpowiedź #294 dnia: Kwiecień 05, 2018, 21:26:46 »
No to chyba najlepiej jakby poprawili jeszcze teneque i tam dodali solidny kaptur. Ciekawe jaki jest rozklad puchu, kiedys bylo 40/60 potem 45/55 ale chyba bez przeprojektowania komor.

Offline Shwarc

« Odpowiedź #295 dnia: Kwiecień 06, 2018, 20:03:08 »
Nie tylerozkład puchu co stosunek szerokości pleców do góry. U nich wychodziło to niemal 1:1, a powinno być ok. 1:2

Offline Grzesiek

« Odpowiedź #296 dnia: Maj 14, 2018, 18:41:22 »
Proszę wielmożnych...
pytanie do tych co dosypywali puch.
Czy jest sens dosypywać puch do śpiwora ? Mam śpiwór Cumulusa "Quantum 200". Po kilku ładnych latach widzę że loft jakby trochę padł   ( no wór mi zwiotczał normalnie) . Pomyślałem... może wyślę do Cumulusa , niech dosypią. Pamiętam, że ktoś z Was dosypywał.
I jak z perspektywy czasu , ma to sens? Shwarc , ty chyba dosypywałeś. Poradzisz coś?

Offline dave

« Odpowiedź #297 dnia: Maj 14, 2018, 20:10:35 »
Ja zacząłbym od wyprania śpiwora. Puch pod wpływem potu, tłuszczu, itp. mógł się po prostu zbrylić i loft siadł. Przed wysłaniem worka do ewentualnej dosypki i tak będziesz musiał to zrobić.

Offline Shwarc

« Odpowiedź #298 dnia: Maj 14, 2018, 22:20:40 »
Przy prawidłowo uszytym śpiworze puchu się nie dosypuje. Ale...
Dyskutowaliśmy chyba nawet o tym modelu lub którymś z tych UL 200g od Cumulusa i okazuje się, że ewidentnie w nim brakuje puchu. Sugestie właścicieli były takie, że przyjmie nawet do 100g dodatkowego. Musiał byś to gdzieś odnaleźć w archiwum outdora, może w teście o tym śpiworze? Nie pamiętam gdzie to było, ale na 90% na outdorze.
No i tak jaki kolega pisze, wypierz ten śpiwór najpierw, a zobaczysz jak dzieją się cuda. Jest Biały Jeleń do prania wełny i puchu, w nim wypierz. To jest 200g a więc nawet w pralce automatycznej by można. Nastaw delikatny program, dodatkowe płukanie, wirowanie na minimum i będzie OK. Teraz jest gorąco (ma kilka dni padać) więc dobra okazja na wypranie puchu i rozwieszenie na słońcu.
Zanim wyślesz, to i tak trzeba uprać więc wiadomo, może nawet nie będziesz chciał dopuszać.

Offline mikel

« Odpowiedź #299 dnia: Maj 15, 2018, 08:13:17 »
Inna sprawa, że ktoś kiedyś wysyłał stary śpiwór do producenta w podobnej sprawie. Wysypali puch, oddzielili zdatny i dosypka dotyczyła uzupełnienia strat. Może i u cumulusa dało by radę.
Ale jw. pranie potrafi zdziałać cuda