Autor Wątek: [Śpiwory puchowe] Cumulus Teneqa 850/900  (Przeczytany 22431 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Shwarc

Odp: [Śpiwory puchowe] Cumulus Teneqa 850/900
« Odpowiedź #75 dnia: Maj 07, 2014, 01:45:45 »
Nie, pytam o przyczyny braku komfortu cieplnego. Dziwne to bardzo by w śpiworze mającym 850g puchu w rozmiarze Teneqi, było zimno przy raptem -10st

Offline madmun

« Odpowiedź #76 dnia: Maj 07, 2014, 21:27:00 »
Nie, pytam o przyczyny braku komfortu cieplnego. Dziwne to bardzo by w śpiworze mającym 850g puchu w rozmiarze Teneqi, było zimno przy raptem -10st

ano racja, ja przy 450 gramach nie zależnie od zmęczenia do -4/-5 mam pełen komfort ...
R.T.F.M
outdoor to nie rurki z kremem

Offline ciuh

« Odpowiedź #77 dnia: Marzec 20, 2015, 07:41:27 »
Te roztrzepywanie pleców na boki to takie awaryjne środki, strasznie upierdliwe na dłuższą metę. Oczywiście zadziała jeśli się nie będziesz zbytnio wiercił. Jedynym ratunkiem jest dosypka. Tej konstrukcji nie da się inaczej naprawić.

Ile należy dosypać puchu w plecy jeśli lubię zasypiać na boku?

Offline PRS

« Odpowiedź #78 dnia: Marzec 20, 2015, 08:19:17 »
Jeśli zamawiasz nówkę sztukę to poproś od razu o dopuszenie (czyli już bazowo zamawiasz większą ilość puchu) i rozsypkę 50/50 czyli po równo w plecy i korpus. Cumulus wie najlepiej ile tego puchu w takim układzie będzie więcej.

Offline Shwarc

« Odpowiedź #79 dnia: Marzec 20, 2015, 08:21:51 »
Tak jest najlepiej i najpewniej jak mówi PRS. Wydaje mi się, że 120 do 150g powinno to być więcej.

Offline ciuh

« Odpowiedź #80 dnia: Marzec 20, 2015, 08:32:21 »
Dzięki za informację. Lex w jednym z tematów pisał, że zamówienie grupowe powinno ruszyć w kwietniu i rozglądam się za czymś (niekoniecznie ten model) na nasze warunki zimowe.

Offline ye2bnik

• Mój stan Skype
« Odpowiedź #81 dnia: Październik 24, 2016, 20:41:43 »
Czołem. Krótkie pytanie - czy standardowa długość Tenequa będzie ok dla osobnika 186cm wzrostu, czy trzeba przedłużać? W Cumulusie mówią, że będzie ok, ale ktoś wyżej pisał, że wg niego górna granica wzrostu to 182...  ::)
Sypiam we wszystkich możliwych pozycjach, starając się utrzymać mimo wszystko głowę w kapturze :)
Dzięki

Offline wojtek656

« Odpowiedź #82 dnia: Październik 24, 2016, 22:32:06 »
http://www.forum.outdoor.org.pl/spiwory-puchowe/(spiwory-puchowe)-cumulus/250/

Przedłużaj. Jak by to był śpiwór na >+10 to mógłbyś odpuścić, a tak nie ma się co szczypać

Offline semow

« Odpowiedź #83 dnia: Październik 25, 2016, 14:43:20 »
+1
tym bardziej że do tego typu śpiwora wrzuca się na noc sporo badziewia, które nie lubi zimna.

Offline PiotrekB

« Odpowiedź #84 dnia: Październik 25, 2016, 15:01:10 »
Koniecznie przedłużaj

Offline Shwarc

« Odpowiedź #85 dnia: Październik 25, 2016, 15:09:22 »
Pewnie, że przedłużać. Prosta zasada: wzrost +25/30cm, a że na zimę, to jak będzie +35 nic się nie stanie, a nawet lepiej jak napisał semow.

Sypiam we wszystkich możliwych pozycjach,
A w zw. z tym, to proponuję rozsypkę puchu 50:50 i aby zachować deklarowaną termikę przyda się dodatkowe ok. 150g.

Offline ye2bnik

• Mój stan Skype
« Odpowiedź #86 dnia: Październik 25, 2016, 16:56:46 »
Dzięki, panowie.
Przeróbka + dosypka i robi się poważniejszy koszt, nawet przy grupowym. Z drugiej strony, jak d... mi marzła na Elbrusie, gotów byłem natychmiast wybulić trochę grosza za wiaderko puchu  ;)

Offline Shwarc

« Odpowiedź #87 dnia: Październik 25, 2016, 18:25:02 »
 A przydało by się jeszcze jakieś obicie DRY, by szronu nie wcierać. Takie ceny niestety :(

Offline ye2bnik

• Mój stan Skype
« Odpowiedź #88 dnia: Październik 25, 2016, 19:53:10 »
A przydało by się jeszcze jakieś obicie DRY, by szronu nie wcierać. Takie ceny niestety :(
Endurance znaczy? Ma to sens faktycznie...

Offline Shwarc

« Odpowiedź #89 dnia: Październik 25, 2016, 20:29:10 »
Tak. Jak śpisz w namiocie już przy -10 st. to od środka na materiale sypialni zamarza ci cała wilgoć którą wydychasz + to, co zawarte w powietrzu. Każdy ruch jaki wykonasz ocierając się o taki zamarznięty namiot powoduje, iż wycierasz śpiworem ten szron. Dodatkowo szron w dużych ilościach odłoży ci się w okolicy klaty, to też w większości twój oddech. A spanie na jakiś śniegu, w jamie, gdy zacina śniegiem pod wiatą? Przydaje się.
Ja doszyłem sobie takie spec śliniaki polarowe na klatę, by na tym szron się odkładał.

Fakt, że taki materiał powoduje, iż śpiwór wolniej schnie, ale wystarczy dobrać ciemne materiały (najlepiej czarne) i jakoś sobie idzie z tym suszeniem poradzić. Jest jeszcze zjawisko sublimacji czyli przemiana bezpośrednio lodu w parę. Tragedii nie ma.

Offline Doczu

• Cham nikczemnego wzrostu

• Status GG
« Odpowiedź #90 dnia: Październik 26, 2016, 02:39:01 »
to co shwarc pisze to prawda. Jeśli jednak zimą będziesz mieć możliwość co 2 lub 3 nocki wysuszyć śpiwór, to jednak zastanowiłbym się nad sensem inwestowania w endurance, bo i waga idzie do góry i kompresja. Ale to oczywiście także zależy jak intensywnie będziesz śpiwora używał no i czy są ograniczenia budżetowe. U mnie rocznie ten śpiwór używany jest dosłownie kilka razy po nocce lub dwie, więc nie odczuwam potrzeby inwestowania w dry.
... i aby zachować deklarowaną termikę przyda się dodatkowe ok. 150g.
Z tym akurat się nie zgodzę, bo akurat te -22 w "standardzie" śpiwór spokojnie daje radę, no ale tu wchodzimy raczej w indywidualną termikę i trudno jednoznacznie wyrokować.
Jak kilka stron wcześniej pisałem - miewałem sytuacje gdy nie miałem komfortu w temperaturach z zakresu okolic zera do -8, i nie znalazłem przyczyny (wilgoć, zmęczenie, niewłaściwa bielizna itp. lub wszystko na raz)
Na pewno musisz dla swojego rozmiaru, spiwór przedłużyć, bo ja mam 172cm i prawdę powiedziawszy nie wyobrażam sobie w nim gościa 10 cm wyższego.

Offline Shwarc

« Odpowiedź #91 dnia: Październik 26, 2016, 07:59:04 »
Doczu, waga nie idzie do górę (35 vs 36g) a i rożnicy w kompresji jakiejś nie widać.

A druga część, ja odpisałem na zagadnienie spania w 100 pozycjach i propozycji rozsypki 50:50, a ty wyrwałeś zdanie z kontekstu zmieniając jego sens tym samym.
I teraz, jeśli puch z góry dołożysz w plecy by móc się wiercić w nocy, to czy u góry nadal będzie taki sam loft? No raczej nie.

Offline wojtek656

« Odpowiedź #92 dnia: Październik 26, 2016, 09:24:47 »
Dwa zdania nt. Endurance. Swego czasu używałem Raba na tej tkaninie głównie przy spaniu pod chmurką w okresie letnim i w takim użytkowaniu membrana się nie sprawdza, gdyż wieczorno/nocna kondensacja pary wodnej wnika w puch równie łatwo i szybko jak w przypadku zwykłego Pertexu. Dodatkowo wysuszenie takiego śpiwora jest trochę bardziej czasochłonne. Zdarzył mi się też nocleg, gdzie zaczęło padać bezpośrednio na ten śpiwór i tu przewaga nad zwykłym Pertexem jest znaczna. Obecnie używam Cuma LL 500 na zwykłym pertexie ale z puchem hydro i wilgotne noce są znacznie przyjemniejsze  - śpiwór tylko nieznacznie traci loft.
BTW wrócę jeszcze do długości śpiworów dla wyższych osobników. Swego czasu pisałem, że przy moich 188cm da się spać w śpiworze o dł. 200cm (Rab Summit Alpine z płytkim kapturem) Tak, da się, ale komfort w użytkowaniu przedłużonego LL jest zdecydowanie większy - przede wszystkim nie napina się śpiwora i loft jest przez to większy.

Offline Doczu

• Status GG
« Odpowiedź #93 dnia: Październik 26, 2016, 09:42:10 »
Doczu, waga nie idzie do górę (35 vs 36g) a i rożnicy w kompresji jakiejś nie widać.
Brałem najwyższe dane ze strony Cumulusa a tam mi wychodzi 35 vs 45 g/m2(44 tkanina + 1 membrana) daje to różnicę przynajmniej +/- ok. 100g na śpiwór. Dla jednych dużo dla innych nie.
Co do różnicy w kompresji, kolegi Teneqa na endurance zajmuje jednak nieco więcej miejsca w moim pokrowcu, ale tu nie będę kruszył kopii bo nie są to jakieś znaczące różnice. Wspomniałem dla porządku.
Natomiast co do dosypki i termiki -  ja niestety nie wiem jak mam rozmieszczony puch,  ponieważ mój śpiwór to prototyp Teneqi sprzed 7 lat, i różnic pomiędzy góra i dołem raczej nie widze, więc zakładam rozkład 50/50, ale sypiam również w różnych pozycjach i choć przy tych -22 nie sypiałem ostatnio, to w zeszłym roku miałem w namiocie -20 i jestem zdania że "zakres" mocy" był na tyle spory, by mi tyłek nie zmarzł gdyby temp. spadła te 2 stopnie niżej. Dlatego poddaję w wątpliwość dosypke tych 150g. Ale piszę na podstawie swoich odczuć. Z pewnością dosypka nie zaszkodzi, ale jak ktoś liczy każą wydaną złotówkę, to taka informacja może mieć znaczenie. Nie zamierzam nikomu wybijać z głowy dosypki jeśli bierze ją pod uwagę.

Offline Shwarc

« Odpowiedź #94 dnia: Październik 26, 2016, 11:42:58 »
Nie, 45g ma Microlight, Quantium Endurance ma 36g. Może zwykły Endurance kładziony jest na Micro i wtedy waga by się zgadzała choć z tego co pamiętam, Endurance ważył chyba coś 60g. To by usprawiedliwiało i wyższą wagę i gorszą kompresję, którą zaobserwowaliście.
http://cumulus.pl/pl/kategorie/spiwory/puchowe/excuistic-1000?gid=1&vid=6

No rozumiem. Ostatnio akurat dyskutowałem z kolegą co ma seryjną T850 i strasznie narzekał na ciągnięcie po bokach przy -15, dosłownie nie mógł spać. On też nie należy do ciepłolubów, a mu zimno było z tamtych okolic. A teraz jak ktoś się wierci to na pewno odkryje sobie cieńkie plecy.

Offline wojtek656

« Odpowiedź #95 dnia: Październik 26, 2016, 14:40:30 »
Cóż 1 stopień poniżej komfortu, to i komfortu nie było. Zapytaj go w co był ubrany? 

Offline Shwarc

« Odpowiedź #96 dnia: Październik 26, 2016, 14:55:49 »
Poszukaj sobie sam co określa Tlim, a co Tkomf, a potem przemyśl pytanie ponownie. Od siebie dodam, iż -15 dla 850g puchu i normalnego faceta to pikuś (patrz Doczu i -22)

Offline Doczu

• Status GG
« Odpowiedź #97 dnia: Październik 26, 2016, 15:24:11 »
Nie, 45g ma Microlight, Quantium Endurance ma 36g.
no to albo ja nie umiem czytać ze zrozumieniem, albo masz jakies inne dane :)
http://cumulus.pl/pl/dane-produktowe/tkaniny
Quantum max 35g/m2
Endurance max 45g/m2
Microlight max 55g/m2

A po bokach ciągnie mi także, jak dobrze nie roztrzepię puchu po komorach. Zawsze przed pójściem spać i kiedy już puch ma szansę się rozprężyć, staram się najstaranniej roztrzepać puch po komorach, bo ma tendencję do uciekania z boków.

Co do komfortu, to ja faktycznie używam określenia "komfort" dla tlim, ale to jest "mój" komfort.

Offline Shwarc

« Odpowiedź #98 dnia: Październik 26, 2016, 16:38:24 »
A widzisz, ja patrzałem na to co oni zastosowali w Exuisticu i jak miałbym wymieniać obicie, to tylko na takowe (36g) i takowe miałem na myśli, a jest to moim zdaniem właśnie wersja Quantium Endurance. Może faktycznie ten zwykły Endurance nie waży 60, a właśnie 44g? Tu mogłem się pomylić. Tym niemniej nie zmienia to faktu, że nadal możemy mieć tylko 1g na + a nie 10.

Zresztą hola hola. Dla czego wyszło ci ok. 100g wcześniej? Przecież obijamy tylko zewnętrznie, a jeśli tak, to ile tego materiału zużyjemy? Przecież nie 10m, a co najwyżej 3/4 m2. Biorąc nawet tę najcięższą wersję różnica w wadze wyniesie raptem 30/40g, w najlżejszej 4g. No chyba kręgosłup nikomu od tego nie pęknie ;D

Offline Doczu

• Status GG
« Odpowiedź #99 dnia: Styczeń 09, 2017, 12:08:52 »
Udało mi się dobić do -30,6 w Teneqa. Pomiar dokonywany był ok 1 w nocy i niewykluczone że nad ranem było niżej, ale bateria w termometrze zamarzła i musiałem ją wyjąć, przez co zapamiętane temperatury sie wykasowały. Ale 30 mam udokumentowaną na fotce.
Spało się bez zarzutu. Na stopach miałem botki puchowe yeti (stopy marzną mi nabardziej). Reszta to standardowa cienka bielizna termiczna z decathlonu. Jedynie głowę musiałem schować do środka, bo nie wziąłem kominiarki i czubek nochala mi marzł ;)