Autor Wątek: DIY ocieplacz hamakowy  (Przeczytany 1688 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline marmajgabin

DIY ocieplacz hamakowy
« dnia: Październik 04, 2017, 22:30:50 »
Cześć!

Mam do Was pytanie sposób szycia cienkiego nylonu, ~40g/m2.
Udało mi się kupić taki nylon i primaloft w dość okazyjnej cenie i chciałbym go wykorzystać na zrobienie czegoś w rodzaju „koca”, ocieplacza pod hamak. Wiem, że wszystko można sobie kupić ale jest też chęć zrobienia czegoś samemu.
W sieci znalazłem gdzieś opis że zwykła maszyna może nie chcieć szyć tak cienkiego materiału, że będzie on podskakiwał itp. Ale jakoś co niektórzy sobie szyją różne rzeczy.
Czy ktoś próbował szyć takie coś i może mi coś poradzić? Jakieś rady co do rodzaju nici, szwu?

Pozdrawiam,
Marcin

Offline MaciekZ

Odp: DIY ocieplacz hamakowy
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 04, 2017, 23:30:57 »
Niestety - nie umiem pomóc w tej kwestii ale czy możesz zdradzić jak/gdzie można kupić w detalu nylon i primaloft?

Offline Ivan

« Odpowiedź #2 dnia: Październik 05, 2017, 09:54:34 »
Szyłem nylon (a konkretnie wiatrówkę rowerową z Decathlonu) bez problemu zwykłą maszyną ze standardową igłą. Nici też były "jakiekolwiek", oczywiście poliestrowe. Stopka maszyny była ustawiona na minimalny docisk, wszystko tak szyję. Ścieg dość gęsty, 2-3 mm. Nic mi nie skakało, nie marszczyło się, ale nie wiem jaka to była gramatura nylonu. Był raczej z tych cienkich, bo cała wiatrówka waży 100g.

Też słyszałem, że są problemy z szyciem cienkich nylonów, aczkolwiek sam się z tym nie spotkałem, a kilka nylonów już szyłem. Podobno, aby cienki materiał "nie skakał" trzeba szyć przez gazetę. Usztywnia wiotki materiał, a po wykonaniu szwu się ją po prostu odrywa.

Offline marmajgabin

« Odpowiedź #3 dnia: Październik 05, 2017, 12:01:26 »
Niestety - nie umiem pomóc w tej kwestii ale czy możesz zdradzić jak/gdzie można kupić w detalu nylon i primaloft?

ja go akurat odkupiłem od kogoś, ale kupić można na https://www.extremtextil.de/

Szyłem nylon (a konkretnie wiatrówkę rowerową z Decathlonu) bez problemu zwykłą maszyną ze standardową igłą. Nici też były "jakiekolwiek", oczywiście poliestrowe. Stopka maszyny była ustawiona na minimalny docisk, wszystko tak szyję. Ścieg dość gęsty, 2-3 mm. Nic mi nie skakało, nie marszczyło się, ale nie wiem jaka to była gramatura nylonu. Był raczej z tych cienkich, bo cała wiatrówka waży 100g.

Też słyszałem, że są problemy z szyciem cienkich nylonów, aczkolwiek sam się z tym nie spotkałem, a kilka nylonów już szyłem. Podobno, aby cienki materiał "nie skakał" trzeba szyć przez gazetę. Usztywnia wiotki materiał, a po wykonaniu szwu się ją po prostu odrywa.

aha, ok dzięki. Po wstępnym docięciu kształtu będę musiał popróbować.
rozumiem, że szyty materiał między gazetę i dalej?

Offline misiak76

• Status GG
    • Coś skromnego na Polskich Krajobrazach
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 05, 2017, 17:36:35 »
Ja szyłem w warstwie materiał i na to gazeta ale dlatego, że na gazecie narysowałem wzór jaki szyłem aby było równo ;)

Wysłane z mojego ONEPLUS A3003 przy użyciu Tapatalka

Offline Ivan

« Odpowiedź #5 dnia: Październik 06, 2017, 13:38:53 »
rozumiem, że szyty materiał między gazetę i dalej?

gazeta NA szyte materiały. Materiał między gazety to już chyba tylko w beznadziejnych sytuacjach ;)
A, i dobrze dobierz naciąg nitki. Bo jak za duży to materiał się może marszczyć. Ja szyłem na minimalnym - trochę słabszy i by się robiły pętle na nici.

Offline Barsus

• tekst osobisty

• Da Się? Da! Czyli opowieści różnej treści.
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 06, 2017, 20:42:32 »
Ja jeszcze odesłałbym cię do Rafała z wciąż w drodze. Gość szyje różne rzeczy od tarpów i hamaków po sakwy bikepackingowe i ma duże doświadczenie z takimi rzeczami. Może coś doradzi.
Kiedyś pisał tu na forum bodaj  w wątku o wiatrówce cumulusa ale nie pamiętam pod jakim nickiem. Znajdziesz namiary na niego na jego blogu.
black hole sun

Offline marmajgabin

« Odpowiedź #7 dnia: Październik 08, 2017, 17:53:14 »
Super!
Dzięki za pomoc!
Jak coś się ruszy w temacie to dam znać,  mam nadzieje że ocieplacz uda się zrobić i będzie działał:)

Offline misiak76

• Status GG
    • Coś skromnego na Polskich Krajobrazach
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 09, 2017, 12:44:46 »
Ja przerobiłem stary śpiwór ;)

Wysłane z mojego ONEPLUS A3003 przy użyciu Tapatalka