Autor Wątek: [Skarpety] Dobór skarpet w zależności od pory roku  (Przeczytany 18738 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline minus

[Skarpety] Dobór skarpet w zależności od pory roku
« dnia: Grudzień 18, 2007, 11:40:35 »
pytanie jakie mnie najszlo dzis to takowe jakowe skarpetusze dźwigacie na stopach swych zacnych w rozne pory roka pieknego.do wniosku slusznego raczej doszedł ja ze bawelniane to niczewo sie nie nadajetsja bo mokro to ścierwa przez cały czas są.spytac ja sie chcial co nosita w lato, zime i innsze pory roku?jakie tam zawartosci i czego najlepiej dobierac?
plus czy minus ;)

Piotrek

Odp: [Skarpety] Dobór skarpet w zależności od pory roku
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 18, 2007, 12:21:06 »
Ja mam tak, że używam różnych skarpet nie tylko w zależności od pogody, ale też od rodzaju butów.
Jak zakładam skórzaki ze skórzaną wyściółką, to najlepiej sprawdza się skarpeta wełniana (60% wełna, 30% PA, 10% elastan)
Jak buty na gore:
- lato: 60 - 80% coolmax
- zima:  60% wełna, lub 80% thermolite.
Tak naprawdę bardzo dużo zależy od stopy i od tego, jak skóra reaguje na różne materiały. Znam np. przypadki (mój szwagier :) ), gdzie w moment po założeniu skarpet coolmaxowych się robiło bagno straszne...

misio

« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 18, 2007, 12:35:09 »
ja w sumie używam teraz tylko Kaiteków, tego modelu co recenzował Kosmos, przez cały rok. nie wiem czy to nie jest dużym błędem, używanie tak dużej ilości coolmaxu też w zimie i może przez to czasem jest mi zimno w stopy, jednak one niesamowicie dobrze amortyzują wstrząsy i przy nich nigdy nie porobiły mi się żadne pęcherze etc.
wełny unikam na razie jak ognia, no chyba, że mnie ktoś przekona do Merino, tzn. jak se sam kupię i wypróbuję ;D.
u mnie też coolmax robi ogromny syf i bagno powyżej pewnej zawartości w skarpecie- strzelam, że powyżej 80%- do pewnego momentu jest znośnie, ale powyżej tej granicy to po prostu porażka.

Offline Pawouek

• Głupek Leśny

« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 18, 2007, 12:52:44 »
Ja w tej chwili mam taki zestaw jak poniżej.
zima - merynosy z coolmaxem (wstawki) - FjordNansen Trekking chyba. Niestety nie całkiem świadomy wybór (zajechałem wszystkie skarpetki zimowe, więc przed wyjazdem wpadłem do sklepu i brałem co było). Merynosowa wełna daje naprawdę dobra amortyzację no i grzeje nawet gdy skarpetki są mokre, a Coolmax od góry ładnie odprowadza pot.
Lato - też jakieś fjordy. Cieńkie z coolmaxem - nic szczególnego - niestety przy mojej potliwości trochę nie wyrabiają, za to grubsze mocniej grzeją, więc to taki kompromis.
Na taką pogodę "pomiędzy" - skarpety x-line polskiej firmy filmar (expansive).  Po kilku wypadach zbiły się mocno i amortyzację mają minimalną, ale nie ma to wpływu na odprowadzanie potu czy inkszą pracę takiego szpeja.  Mam 2 czy 3 pary juz od dłuuugiego czasu.

Offline Stańczyk

« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 18, 2007, 15:33:05 »
Stosuję: zimą - wełna + thermolite, latem - wełna + coolmax.
Natomiast coolmax na zimę ??? Toż to patent na lato.

misio

« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 18, 2007, 15:34:58 »
to są przesądy ;D.
ale obecnie staram się przestawić ;D. poprawię się, obiecuję i będę stosował parametry i materiały zgodnie z przeznaczeniem ;D.

Offline atanor

« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 18, 2007, 15:38:44 »
nie przesadzajcie z tym coolmaxem. jak jest gruby to i ciepły.

misio

« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 18, 2007, 15:41:01 »
coolmax raczej nie może być gruby ;D.

Piotrek

« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 18, 2007, 15:51:06 »
Coolmax może być gruby. To nie kwestia włókna, tylko sposobu tkania. Z coolmaxu można zrobić cieniutki, "siatkowy" splot, a może być wykończony takim splotem, że da efekt "frotte".
I moim zdaniem wielkim mitem jest, że coolmax nie nadaje się na zimę, bo chłodzi. Tak jak pisał atanor, jak będzie gruby, to i ciepły ;)

Offline atanor

« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 18, 2007, 15:55:41 »
coolmax raczej nie może być gruby ;D.
a zobacz na skarpety do szafy ;D

misio

« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 18, 2007, 16:00:47 »
no to dalej wynika, że włókno pozostaje tej samej grubości, tylko splot i materiał, z którym jest łączony, może być innej grubości.
tzn, mi się wydaje, że może pojawiać się jeden problem: coolmax ma za zadanie bardzo szybkie odprowadzanie nadmiaru wilgoci i co za tym idzie, osadzać się szybko na zewnątrz. w coolmaxowych koszulkach w zimie jest mi np. nieporównywalnie chłodniej niż w tych z np. w ProDri. no chyba, że marketing ma aż tak ogromny wpływ na mój organizm ;D.

Offline atanor

« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 18, 2007, 16:23:24 »
chrost, ale gdzie tu widzisz problem? ze zbyt szybkim odprowadzaniem wilgoci? ;D
i co ma grubosć włókna do grubości dzianiny?

misio

« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 18, 2007, 16:26:13 »
no to ja się pytam, co ma ta grubość właśnie: włókno coolmax pozostaje zawsze tej samej grubości, czy nie?

widzę w tym problem, że w takim czymś jest chłodniej i człowiek się szybciej wyziębia. przynajmniej jeśli chodzi o koszulki i ich użytkowanie w zimie.

Offline atanor

« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 18, 2007, 16:32:59 »
jkjp
idąc za Twoim tokiem rozumowania polar 100 od 300 nie różni się termiką bo mają taką samą grubość włókna.
może w luźnym kroju jest problem? jaka to koszulka?

Piotrek

« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 18, 2007, 16:41:27 »
A ja to widzę tak:
- fakt, pojedyncze włókno coolmax jest cienkie (przypuszczam, że kilka setnych milimetra).
- pojedyncza nić (czyli splot wielu włókien) może być różnej grubości.
- ja mówiąc szczerze nie odczułem różnic w termice skarpet coolmaxowych podobnej grubości (w zależności od procentowego udziału coolmaxu), co nie zmienia faktu, że taka różnica w przypadku koszulek jest moim zdaniem zauważalna.
:)

misio

« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 18, 2007, 16:42:09 »
Atanor, skarpetki z samego coolmaxu widziałeś kiedyś? grube są czy cienkie? cieniuśkie jak cholera dla przypomnienia. dodatki, "zbicie" włokien, tworzą to co nazwałeś "grubym coolmaxem", a nie sam coolmax. może się przywaliłem do zwrotu.

nie jest to żaden problem luźnego kroju, tylko coolmax`u. w każdym innym materiale jak ProDri, PowerDry jest mi w zimie ok, jednak w przypadku Jaxowego, Craftowego coolmaxu, zawsze mi pizgało. obawiam się po prostu, że podobnie jest w przypadku skarpetek w zimie i stąd wydaje mi się, że czasem jest mi zimno w stopy. teraz zakupiłem jakieś takie zimowe jakieś firmy na L ;D i będę miał porównanie.

Offline ma.ya

« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 19, 2012, 19:05:23 »
Podłączę się pod temat gdyż sama jestem na etapie poszukiwań skarpet na wiosnę/lato.

Do tej pory używałam skarpet z CCC lub Wisporta i nigdy nie przywiązywałam do tego uwagi...

Za czym zatem się rozglądać? Czy grubsza skarpeta z 80-85% Coolmaxem sprawdzi się w terenie?

Co proponujecie do nubukowych butów bez membrany?

Offline Shwarc

« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 19, 2012, 19:09:27 »
osobiście to zawsze wełenkę z tych dziwnych owiec merino, czy lato czy zima, wełna najlepsza.

Offline mikron

« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 19, 2012, 19:27:04 »

Ja również polecam wełnę,w zależności od pory roku zakładam grubsze lub cieńsze skarpety,ewentualnie dwie pary.
Tam, gdzie kończy się szlak,zaczyna się przygoda.

Offline Photon

« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 19, 2012, 19:44:40 »
Mi się bardzo dobrze sprawdzają skarpety Columbia z Merino Nastopy.pl. Może nie są to skarpety na lodowiec, ale te co mają poniżej 30% Merino, spoko na lato

Offline ma.ya

« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 19, 2012, 19:46:21 »
Dzięki Panowie :)

Merino zawsze kojarzyło mi się z zimą :)
Zawsze się dziwiłam jak widziałam latem na szlaku kogoś w grubych wełnianych skarpetach robionych przez babcie na drutach :)

Więc jakie modele proponujecie?

Butki wzięłam minimalnie większe z myślą o grubszych skarpetach. Po drugie Hanwagi to twarde (sztywne) buty i w cienkiej skarpecie zrobię sobie pewnie krzywdę ;)

Zatem jakaś cienka skarpeta z coolmaxem + skarpeta z merino?

Offline bobas

« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 19, 2012, 19:52:02 »
Ja proponuję Bridgedale Comfort Trekker

http://8a.pl/skarpety/bridgedale-comfort-trekker

edit: Jest też wersja damska

Offline ina

« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 19, 2012, 23:06:26 »
Z wełny nie znaczy grube :)
Mam małe cycki, ale duże jaja.

Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, gdy cię zabraknie.

Pomoc dla Rodziny Dybla