Autor Wątek: [Plecaki średnie] Plecak trekkingowy  (Przeczytany 183321 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline wolves016

Odp: [Plecaki średnie] Plecak trekkingowy
« Odpowiedź #875 dnia: Listopad 24, 2015, 14:02:32 »
Dziękuje za odpowiedzi :D. Tak też zrobię podjade do jakiegoś sklepu i przymierzę ; )

Offline Yatzek

« Odpowiedź #876 dnia: Listopad 24, 2015, 14:20:55 »
Dla Kestrela granicę utraty komfortu noszenia ustawiłbym raczej na gdzieś około 14 kilogramów, ale to zależy też od sposobu pakowania tego plecaka. Przy dobrym dopasowaniu systemu nośnego, jest to bardzo wygodna konstrukcja.
Wędrówką życie jest człowieka...

Offline PRS

« Odpowiedź #877 dnia: Listopad 24, 2015, 14:46:32 »
Wybierz kolego plecak ,,uniwersalny". Taki do 40 (realnych) litrów.
Później (jak Ci się ,,turystyka" spodoba ) dokupisz pewnie coś mniejszego na weekendowe wypady (23-30 L), a przed dłuższą (pewną/potwierdzoną) wyrypą coś większego (65+ ).
Atmos to coś ,,pośredniego" między klasycznym wyściełaniem pleców a ,,rasowym" siatkowcem. Największy minus w średnich litrażach to brak dostępu od dołu (brak dzielonych komór), piszę w ,,średnich" bo w mniejszych nie jest już to tak upierdliwe.
Gregory - musisz mierzyć - poczytaj dlaczego na forum lub w sieci.
LA także - nie każdemu pasuje (indywidualna budowa ciała) więc też przed zakupem radzę zmierzyć.
I zamiast ,,mountanian" raczej celowałbym w Trek http://www.gamisport.pl/plecaki-turystyczne/-rednie-plecaki-30-60l-/p/plecak-lowe-alpine-airzone-trek-45-55-tabasco-zinc/
Kestrele mają swoje wady o których było wielokrotnie pisane na forum.

Do listy dorzuciłbym też Deutera ACT Lite.

Offline wolves016

« Odpowiedź #878 dnia: Listopad 24, 2015, 17:44:55 »
Dzięki wielki za wskazówki. Zatem zabieram się za lekturę i nie pozostaje mi nic jak jechać do Krk czy innego miasta gdzie są ww. plecaki i mierzyć ; )

Offline dbs_001

« Odpowiedź #879 dnia: Listopad 24, 2015, 18:18:16 »
Największy minus w średnich litrażach to brak dostępu od dołu (brak dzielonych komór), piszę w ,,średnich" bo w mniejszych nie jest już to tak upierdliwe.
Mój mały Deuter Futura 26 ma dzielona komorę i dostęp od dołu, ale rzeczywiście w tak małym plecaku raczej nie jest to koniczne, bo dostęp do całego „ładunku” jest dosyć łatwy.

Offline rzepek

« Odpowiedź #880 dnia: Listopad 25, 2015, 09:01:35 »
Dla Kestrela granicę utraty komfortu noszenia ustawiłbym raczej na gdzieś około 14 kilogramów, ale to zależy też od sposobu pakowania tego plecaka. Przy dobrym dopasowaniu systemu nośnego, jest to bardzo wygodna konstrukcja.
Hm, dwa tygodnie temu wróciłem z  treku. Kestrel 58l ważył ok 15-16 kg z wodą. Plecy zaczęły bolec dopiero od 12-13 dnia. A ja mam problemy z kręgosłupem.

Offline brejhart

« Odpowiedź #881 dnia: Grudzień 07, 2015, 08:14:11 »
Od kilku lat używam plecaka Deuter - Futura Pro 38. Jestem zadowolony. Czasem, szczególnie zimą, przydałby mi się troszkę większy. Chciałem dokupić sobie plecak Osprey Kestrel 48. Po małym reaserch'u okazało się, że taniej można zakupić wersję 58. Dodatkowo wersja 58 ma regulowaną klapę co jest dla mnie dodatkowym plusem. Czy jest między nimi jakaś duża różnica w wielkości tak "na oko", bo wymiarami i wagą jakoś dużo się nie różnią. Czytałem porównanie wersji 28,38,48. Czy różnica między 38, a 48 będzie proporcjonalna jak między 48, a 58.  Nigdzie w pobliżu nie mam możliwości odwiedzenia jakiegoś sklepu z tymi plecakami. Z drugiej strony coś mi się kołacze w tyle głowy, że jeśli tyle czasu mieściłem się w 38 to przeskok na 58 będzie przesadą. Choć do tej pory nie chodziłem z namiotem na plecach, a ma to w planach.
Właśnie  pojawiła się nowa oferta i wersję 48 mogę mieć taniej, choć niewiele, więc kwestia finansowa nie ma już znaczenia. Mimo wszystko będę wdzięczny za sugestie.

P.S. Wcześniej wyczytałem że mają się pojawić nowe wersje tych plecaków. Gdzie można znaleźć jakie będą różnice i jak je rozpoznać?

Offline Yatzek

« Odpowiedź #882 dnia: Grudzień 07, 2015, 10:47:01 »
Opisując niegdyś Kestrela 38, porównałem go poglądowo do jego większego brata o pojemności 58 litrów.
Fota porównawcza - http://outdoor.org.pl/images/stories/artykuly/yatzek_osprey/74+DSC_9193a1.jpg
Akurat nie był to tekst poświęcony wersji 58, ale jakaś korelacja wielkości jest. Wersje starsze, ale pojemności stałe.
Cały tekst tu - http://outdoor.org.pl/?p=738
Wędrówką życie jest człowieka...

Offline brad

« Odpowiedź #883 dnia: Grudzień 07, 2015, 15:07:33 »
Nigdy nie używałem ani Kestrela 28, ani 38 (choć oba miałem w rękach), natomiast w wyborze między 48 i 58 na korzyść tego drugiego przemawiała właśnie ruchoma klapa. Wyboru 58 nie żałuję. Muszę jednak dodać, że w moim przypadku (a czytając różne opinie widać, że jest to kwestia bardzo indywidualna) noszenie w Kestrelu sporych ciężarów nie stanowi problemu i system nośny daje radę nawet do 19 kilo (zważone). Na zdjęciu poniżej było coś koło 18 kg, bo na tym etapie wyprawy poszła już część żarcia.

Jedna rzecz jest jasna - różnica w wielkości między 48 i 58 jest relatywnie mniejsza, niż między 28 i 38, ponieważ 10 litrów różniących te plecaki stanowi tylko 20,8% objętości 48 i aż 35,7% objętości 28.
W tym wypadku nie obawiałbym się na twoim miejscu 58. Możliwość kompresji jest, a gdy trzeba, to dzięki ruchomej klapie można w pełni wykorzystać objętość komina (a nawet więcej) i nic nie leci z tyłu na głowę ;). To Kestrela 58 czyni moim zdaniem plecakiem bardziej uniwersalnym. Oczywiście przy założeniu - o czym wspominałem wyżej - że system nośny wraz ze wzrostem objętości „udźwignie” też wagę. Ale to musiałbyś stwierdzić już bardziej organoleptycznie ;) i przymierzyć gdzieś odpowiednio obciążony plecak.

Offline misiak76

• Status GG
    • Coś skromnego na Polskich Krajobrazach
« Odpowiedź #884 dnia: Grudzień 08, 2015, 01:18:33 »
P.S. Wcześniej wyczytałem że mają się pojawić nowe wersje tych plecaków. Gdzie można znaleźć jakie będą różnice i jak je rozpoznać?

Pisałem do polskiego dystrybutora ale ten mnie zlał. To napisałem do osprey o te nowości i dostałem odpowiedź, że planują wprowadzić lekkie zmiany w roku 2016 ale będą to tylko zmiany kosmetyczne i ma być kilka nowości.
Jakby nie mówić to kupiłem sobie pod choinkę Kestrela 48 zieloną ;)

Offline Norda

« Odpowiedź #885 dnia: Styczeń 16, 2016, 07:30:09 »
Szukam plecaka w przedziale 45-55 na kilkudniowe wędrówki z namiotem i całą resztą.
Po przejżeniu kilkunastu modeli od Gregora, Ospreya, Deutera i LA, na placu boju pozostaly dwa modele:
- Alpine Lowe Trek +45:55
- Osprey 48
Czy są jeszcze jakieś inne modele warte uwagi z podobnymi parametrami, komfortem noszenia i rozwiązaniami konstrukcyjnmi ?
Siatkowce odpadają

Offline misiak76

• Status GG
    • Coś skromnego na Polskich Krajobrazach
« Odpowiedź #886 dnia: Styczeń 16, 2016, 11:24:11 »
Mógłbyś dorzucić jeszcze ten do porównania
https://sherpa.pl/plecak-aircontact-45-10-black-titan
Low Alpine Trek 45-55 ma też jakiś rodzaj siatki dystansowej może nie na całych plecach ale coś tam jest.

Offline Norda

« Odpowiedź #887 dnia: Styczeń 16, 2016, 14:22:53 »
Bralem tego aircontacta pod uwagę ale odpadł ze względu na wagè. Prawie kilo różnicy a to już połowa wagi namiotu jedynki :)
Wiem że wagę robi system nośny i teoretycznie im większa tym system bardziej rozbudowany a plecak jest wygodniejszy ale do komfortowego noszenia max. 15kg na plecach te dwa powyższe stykną.
Co do siatkowców to chodziło mi o te wklesłe plecy i trudniejszy dostęp do komory. Niby w tak dużym litrażu może nie było by tak męczące. W przypadku LA chyba chodzi o inną konstrukcję aczkolwiek fajnie że zwrócono na to uwagę. Przyjże się przy najbliższej sposobności.

Offline dbs_001

« Odpowiedź #888 dnia: Styczeń 16, 2016, 15:01:05 »
Jeśli odrzuciłeś Aircontacta tylko ze względu na wagę, to może Deuter ACT Lite 40 + 10 przypadł by Ci do gustu, z opisu producenta wynika, że to 760 g różnicy na korzyść ACT (2430 g Aircontact vs. 1670 g ACT)

« Odpowiedź #889 dnia: Styczeń 16, 2016, 16:11:14 »
Dodam w swoim subiektywnym odczuciu że act lite 40+10 jest zdecydowanie wygodniejszy od kestrela 48 w przypadku ciężarów większych niż 10kg.
Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga.

Offline Norda

« Odpowiedź #890 dnia: Styczeń 16, 2016, 16:45:30 »
ACT Lite był brany pod uwagę ale także odpadł ze względu  na małe czy też brak możliwości troczenia na zewnątrz, tak jak w przypadku tych przeze mnie wyminionych. Generalnie jest kilka modeli innych producentów ale czasami internety milczą o ich wygodzie.
Alpine Lowe  Trek 45:55 mi się bardzo widzi, ma kilka rozwiązań których nie ma Kestrel 48. Jednak chcialbym zasięgnąć języka a nuż będzie ciekawsza opcja :)
Chciałbym  z wagą plecaka zmieścić się do 1.8kg.

« Odpowiedź #891 dnia: Styczeń 16, 2016, 20:26:27 »
ACT Lite był brany pod uwagę ale także odpadł ze względu  na małe czy też brak możliwości troczenia na zewnątrz
żartujesz chyba, do pętelek na górnej klapie i na wysokości dolnej komory dokupujesz troki i masz kolejne dwa miejsca do troczenia, do tego dochodzą boczne troki które co prawda nie są takie długie jak w kestrelu ale też dają radę. Jeżeli to dla Ciebie jeszcze mało miejsca na troczenie to proponowałbym zastanowić się na większym plecakiem w innym wypadku będziesz obwieszony jak choinka  :P

Offline Norda

« Odpowiedź #892 dnia: Styczeń 16, 2016, 21:51:42 »
Na zdjęciach sklepowych trudno wypatrzeć tych pętelek ma górnej klapie , a na razie tylko w ten sposób weryfikuje :)
Jeśli coś takiego jest to fajnie.
Generalnie to z tymi zdjeciami to dziwna sprawa, np.
http://www.discshop.se/sport_fritid/deuter_act_lite_40_10_svart/P107123
Calkiem inne foto niż w większosci sklepów. Czyżby stary model ?
Bo "drabinki" z gumy nie zrobie na froncie plecaka?
Jakby jednak nie patrzeć to ten Alpin Lowe ma min. szersza dostępność do środka, wieksze kieszenie boczne, pojemność.

Offline Grzesiek

« Odpowiedź #893 dnia: Styczeń 17, 2016, 07:31:29 »
Ten na zdjęciu to stary model. Kupilem dokladnie taki sam od lexa w 2012r. Ile On go jeszcze mial nie wiem.
Mialem porownanie pomiędzy nim a kestrelem 38.
W plecaku 17 kg. A wlasciwie w plecakach. Szedlem ja z Ospreyem , szwagier z Deuterem.  W plecakach po rowno -17 kg.
Nioslem troche swój,  trochę szwagra ,dla porownania. Osprej wypada blado przy Deuterze. Pozniej  próbowałem jeszcze Gregory Savant i tez jest gorszy od Deutera.  Wedlug mnie  plecak o tej pojemności MUSI mieć twardy pas biodrowy.
 Co do pojemności LA to już Szwarc  pisał , że zawyzają.

Offline lupuss

• Blog "Pomysł na wycieczkę"
« Odpowiedź #894 dnia: Styczeń 17, 2016, 08:59:07 »
Ospreye wbrew zdjęciom w internecie trzeba nosić nisko.

Offline Grzesiek

« Odpowiedź #895 dnia: Styczeń 17, 2016, 09:48:09 »
Nosilem nisko. Szwagier ma 190cm , ja 164.
Żeby dopasować wielkość do szwagra (po zamianie) Osprey był dopasowany do niego. Po powtornej zamianie kombinowalismy z ustawieniem , ale w żadnym nie było tak wygodnie jak przy Deuterze.

Offline Norda

« Odpowiedź #896 dnia: Styczeń 17, 2016, 10:47:04 »
Może faktycznie przyjrzę się temu ACT Lite i coś z tego będzie. Dzieki za porady i kolejne wskazane.
Jakieś inne modele, producenci ?

Offline rolin

« Odpowiedź #897 dnia: Styczeń 18, 2016, 11:34:01 »
Czy materiał w deuterach nie wspinaczkowych da radę w okazjonalnych kontaktach ze skałą podczas np. przechodzenia granią?
Bo nie ma takiej góry, na którą nie mogę wejść...

Offline sieku

« Odpowiedź #898 dnia: Styczeń 18, 2016, 11:41:01 »
Da rade ;) Deutery są wykonane znacznie pancerniej niż dajmy na to Osprey'e. Oczywiście bez przesady ;)
Posiadamy 2 deutery Aircontact i niejedną skałę czy bagażnik busa już zaliczyły. Puki co bez uszczerbku.

« Odpowiedź #899 dnia: Styczeń 18, 2016, 13:13:52 »
nie do końca się zgodzę, mam act lite, miałem K48 natomiast K38 mam cały czas i nawet przed chwilą macając K38 wydaje się bardziej pancerny od act lite. Nie zmienia to jednak faktu że act lite jest również wytrzymały. Natomiast macając ospreya escapista i act lite to ten drugi wydaje się mocniejszy, z tą różnicą że to dwa plecaki do zupełnie różnych zastosowań