Autor W▒tek: [USA] Capitol Peak 4310m npm Colorado 2014  (Przeczytany 3984 razy)

0 u┐ytkownikˇw i 1 GoŠ przegl▒da ten w▒tek.

Offline piterito

• Pom├│g┬│: 55

[USA] Capitol Peak 4310m npm Colorado 2014
« dnia: Grudzie˝ 01, 2014, 03:44:57 »
Plan ju┬┐ jest: Colorado. Miernota tego sezonu odorowego musi zosta├Ž przerwana bezwzgl├¬dnie. Do planowanego terminu porodu naszego syna dwa tygodnie. Dostaj├¬ od ┬┐ony permit kr├│tkoterminowy z nakazem powrotu w jednym kawa┬│ku; bo sama nie b├¬d├¬ twoich dzieci wychowywa├Ž...?!
Tym razem jad├¬ z m┬│odym ┬┐eglarzem bez do┬Âwiadczenia, mo┬┐na powiedzie├Ž, skalno-wysoko┬Âciowego. Kiedy┬ musi by├Ž ten pierwszy raz , a m┬│odzieniec nader silny, weso┬│y i ┬┐wawy nie rodzi ┬┐adnych w┬▒tpliwosci co do zamiar├│w. A celem s┬▒ dwa czterotysi├¬czniki w jeden dzie├▒, co znaczy mniej wi├¬cej; nie jestem jeszcze taki stary.
Wyjazd w czwartek wieczorem i po osiemnastu godzinach...

...jeste┬Âmy pod Aspen. Nied┬│ugo p├│┬╝niej po kr├│tkim "offro┬│dzie" parkujemy przy pocz┬▒tku drogi u wylotu pi├¬knej doliny Capitol Creek Valley. P├│┬╝ne, s┬│oneczne popo┬│udnie w dzikim, odludnym zak┬▒tku Elk Mountains, p┬│ynie sobie leniwie i zdaje si├¬ nie zwraca├Ž uwagi na nowoprzyby┬│ych, zjechanych drog┬▒ intruz├│w. G├│ry racz┬▒ nas swoim wdzi├¬kiem i pot├¬g┬▒, ostrym powietrzem i zapachem jesiennych suchych traw i li┬Âci.

W oddali rysuje siê ponad kolorowym lasem wyra¼na, dramatyczna sylwetka Capitol Peak.

Nazywa si├¬ go najpi├¬kniejszym i najtrudniejszym (nietechnicznie, class IV) 14-sto tysi├¬cznikiem w Colorado, oczywi┬Âcie chodzi o stopy nie metry. S┬│ynna brzytwa w grani mi├¬dzy K2 a szczytem; Knife Edge / Ostrze No┬┐a, obros┬│a s┬│aw┬▒.
Ogarniamy si├¬ troch├¬ po wst├¬pnym ziewaniu, przeci┬▒ganiu ko┬Âci, siku w krzaczorach i pasztecie z bu┬│┬▒

Nak┬│adam na Krzycha limit na konserwy, bo chcia┬│ si├¬ spakowa├Ž jak na tydzie├▒ GSB, ehh ten m┬│ody, nieokie┬│znany metabolizm.

Jeste┬Âmy ju┬┐ do┬Â├Ž wysoko na starcie, ok 2850m npm. Plan zak┬│ada doj┬Âcie do ko├▒ca doliny, ob├│z nad Capitol Lake, nast├¬pnego dnia wczesnym rankiem atak na prze┬│├¬cz 3800m npm i w zale┬┐no┬Âci od warunk├│w kolejno, atak ni┬┐szego i ┬│atwiejszego Mt Daly 4054m npm i
piêknego Capitola piêkn±, masywn± i wymagaj±c± grani± pó³nocno-wschodni±. Powrót do namiotu wieczorem i kolejnego dnia rano odwrót.
Zosta³em z ty³u jak stary dziad, niech siê m³odzie¿ cieszy. Mam du¿o czasu, jestem dor±bany drog± i nieprzespan± noc±, z³apa³a mnie kolka, s±czê chmiel, krêcê filmiki...wczasy.

Maroon Bells-Snowmass Wilderness, rezerwat przyrody i steki na wolnym wypasie, znaczy nie ma tu nied┬╝wiedzi.

"nasza" gra├▒ i szczyt

W zachodz┬▒cym s┬│o├▒cu ukazuje si├¬ majestat naszej g├│ry...ciary przechodz┬▒ kiedy patrz├¬ na t┬▒ ┬Âcian├¬, feromony szcz├¬┬Âcia szalej┬▒, adrenalina uderza do g┬│owy, mog├¬ i┬Â├Ž ju┬┐ teraz...
Rozbijamy sie na piêknej ³±czce z widokiem wartym milion $$$

(zdjêcie z kolejnego dnia)

Idziemy po wodê do lodowatego strumyka, który swoje ¼ród³o ma w równie lodowatym jeziorze Capitol Lake

Krzychu nie czuje si├¬ najlepiej, nie ma apetytu, co mnie martwi. Jest blady, narzeka na b├│l g┬│owy i totalny brak si┬│y. Jeste┬Âmy na 3600m npm, troch├¬ za wcze┬Ânie na mulatora, ja czuj├¬ sie pomimo zm├¬czenia bardzo dobrze. Licz├¬, ┬┐e mu przejdzie kiedy si├¬ prze┬Âpi. Noc by┬│a gwie┬╝dzista, cicha, z kilkustopniowym mrozem. M├│j lajtowy ┬Âpiw├│r spisa┬│ si├¬ na medal. Wstaj├¬ o godz pi┬▒tej, robi├¬ kaw├¬, herbat├¬ i dwa liofy; jajecznica z boczkiem...zjad┬│em je sam, m┬│ody dalej mizerny, nie je. Zmarz┬│ w nocy, niewiele spa┬│. Chce i┬Â├Ž jednak w g├│r├¬. Zak┬│adamy, ┬┐e dojdzie tak daleko ile zdo┬│a, potem wraca sam je┬Âli b├¬dzie to bezpieczne, a ja id├¬ dalej.
Pogoda kryszta³owa, dzieñ zapowiada siê piêkny. Decydujemy siê na Capitol na pierwszy strza³.

Krzychu cz┬│apie swoim tempem, wysoko┬Â├Ž zmiot┬│a go z n├│g. Jak na ironi├¬ nigdy nie mia┬│ choroby morskiej, a p┬│ywa┬│ ju┬┐ troch├¬ po oceanach i pomniejszych ka┬│u┬┐ach. Szkoda mi go i podziwiam za up├│r mimo wszystko.

Tzw "alpen glow"

Prze³êcz Daly Pass

Pocz┬▒tek d┬│ugiej grani, gdzie┬ tam stoj├¬.

Po szybkiej ocenie terenu i stanu partnera rezygnuj├¬ z tego wariantu. Gra├▒ jest pi├¬knie poszarpana, ostra, ska┬│a bardzo zwietrza┬│a, wyczyta┬│em, ┬┐e jest w niej du┬┐o ruch├│w pi┬▒tkowych z bardzo du┬┐┬▒ ekspozycj┬▒. To si├¬ mie┬Âci w moim stylu w g├│rach, lubi├¬ fristajl ale bez eksces├│w. Decyduj├¬ si├¬ na wysoki, ┬│atwiejszy trawers w lewo po┬│udniow┬▒ ┬Âcian┬▒ do K2, wierzcho┬│ka w grani przed Knife Edge na 4000m npm.
Krzychu czuje si├¬ winny, chce obej┬Â├Ž sam zeby nie psu├Ž mi planu. Wybijam mu to z g┬│owy i dreptamy razem. Droga sprawia frajd├¬, s┬│o├▒ce pi├¬knie grzeje, wiatr niewyczuwalny, sceneria zapiera dech w piersiach.

Wychodzimy z trawersu na gra├▒ pod K2 po lu┬╝nych zwaliskach granitowych

...a na grani zaczyna siê dopiero prawdziwa uczta dla zmys³ów

Mt Daly

kolorowe g├│ry tylko w Colorado

Pierre Lakes, nazwana przez nas Dolin± Trzech Stawów Amerykañskich z kilkoma czterotysiêcznikami w tle

Przystanek na K2

Ostrze No┬┐a i szczyt

Krzychu zaczyna Knife Edge

Pi├¬kna brzytwa opada ostro ┬Âcianami na obydwie strony oko┬│o 700 metr├│w.
Knife Edge mo┬┐na przej┬Â├Ž okrakiem lub bokiem po p├¬kni├¬ciach trzymaj┬▒c si├¬ r├¬kami brzytwy. Wybrali┬Âmy drugi wariant w trosce o swe m├¬stwo. Spodziewa┬│em si├¬ wi├¬kszych trudno┬Âci, ale ekspozycja by┬│a przednia. Film nie jest mojego autorstwa, daje pogl┬▒d na spraw├¬.

w┬▒sk┬▒ gra├▒k┬▒ na sam szczyt

Per┬│a Chmielowa.
Czterech lokals├│w na szczycie, z Boulder i Denver. Mi┬│a atmosfera, degustacje domowych nalewek i ┬│iskacz├│w, wymiana pogl┬▒d├│w, focie i pstryki grupowe, lanie dupy z fakami w┬│┬▒cznie. Sympatyczna atmosfera ludzi g├│r.

Dla ciebie Odorze  ;D

Podr├│┬┐nik bajerzy z rodzicami na fejstajmie. Mama jest przera┬┐ona, tato zazdro┬Âci;D

Le┬┐eli┬Âmy na szczycie grubo ponad godzin├¬. Odpu┬Âci┬│em ju┬┐ drug┬▒ g├│rk├¬, w zamian m┬│ody dzielnie zdecydowa┬│ si├¬ zej┬Â├Ž grani┬▒ do
prze┬│├¬czy. Poczu┬│ si├¬ troch├¬ lepiej, nawet zjad┬│ co┬ na g├│rze. Zabawa by┬│a ┬Âwietna z ekstremaln┬▒ nut┬▒, ekspozycja i zwietrza┬│y granit nie pozwala┬│y na g┬│upoty i trzyma┬│y skutecznie po┬Âladki mocno zaci┬Âni├¬te. Chwilami ┬┐a┬│owa┬│em ,┬┐e pozwoli┬│em m┬│odzie├▒cowi na tak┬▒ szar┬┐├¬. Strat wi├¬kszych ani ofiar nie by┬│o poza rozwalon┬▒ r├¬k┬▒ m┬│odego ┬Âmia┬│ka.

Pod koniec zej┬Âcia us┬│ysza┬│em za garbem z kt├│rego w┬│a┬Ânie zszed┬│em huk spadaj┬▒cych kamieni. Zastyg┬│em z przera┬┐enia, to by┬│o jeszcze jakie┬ 200m w pionie nad dnem po┬│udniowej dolinki nad prze┬│├¬cz┬▒...polecia┬│? Krzykn┬▒┬│em za nim kilka razy...cisza. Zrzuci┬│em plecak i rzuci┬│em si├¬ w g├│r├¬ w jego stron├¬. Jest ! Stoi za garbem w miejscu, gdzie trzeba by┬│o ze┬Âlizgn┬▒├Ž si├¬ po p┬│ytach zwisaj┬▒c na r├¬kach. Rzuca mi├¬sem i trzyma si├¬ za praw┬▒ d┬│o├▒. Naruszy┬│ poka┬╝ny kamie├▒, zsun┬▒┬│ si├¬ w d├│┬│ jakie┬ dwa metry i zatrzyma┬│ na w┬▒skiej p├│┬│ce. Ten tymczasem spadaj┬▒c odbi┬│ si├¬ od jego d┬│oni i polecia┬│ w d├│┬│. ┬úapa szybko napuch┬│a, krwawi.  Tak oto Krzysztof zawar┬│ braterstwo krwi z g├│rami. To wr├│┬┐y dobry pocz┬▒tek wielkiej przygody.

S┬│o├▒ce by┬│o jeszcze wysoko kiedy dotarli┬Âmy do namiotu. Standardowe czynno┬Âci obozowo-towarzyskie p┬│yn├¬┬│y sobie w leniwej, sielskiej atmosferze. Patrzyli┬Âmy na dumnego kolosa przed nami, z lekkim niedosytem na niezrealizowanego Mt Daly po lewej. T┬│uste ┬Âwistaki robi┬│y jeszcze ostatnie zapasy przed zim┬▒, a nam ┬Âwietnie le┬┐a┬│o si├¬ na trawie.

Noc min├¬┬│a niezbyt przyjemnie. Wieczorem przysz┬│a burza z efektownymi wy┬│adowaniami (czyli nad granic┬▒ lasu rosyjska ruletka), wiatrem, deszczem a potem ┬Âniegiem z deszczem. Wali┬│o p├│┬│ nocy, wiatr szarpa┬│ namiot niemi┬│osiernie. Ranek nie napawa┬│ optymizmem i zmobilizowa┬│ nas do szybszego zwini├¬cia obozu i odwrotu. Niskie chmury snu┬│y si├¬ po szczytach, my z nieukrywanym b├│lem serca zchodzili┬Âmy w d├│┬│ dostrajaj┬▒c humor do pogody.

Teraz do domu, pod warunkiem, ┬┐e byd┬│o przepu┬Âci...

FILM
Ale Ameryka..., Utah 2013

pijê tylko czyst±, palê tylko Klubowe... zdejm kapelusz

Offline Koshal

• Pom├│g┬│: 40

Odp: [USA] Capitol Peak 4310m npm Colorado 2014
« Odpowied╝ #1 dnia: Grudzie˝ 01, 2014, 07:06:44 »
Naprawdê klawo tam!
"Przysz┬│o┬Â├Ž Nie Jest Nam Do Niczego Potrzebna - Powiedzia┬│ M├¬drzec
W Chwili Obecnej Mamy Wszystko, Czego Nam Potrzeba"

Offline uysy

• Pom├│g┬│: 94

• Zdj├¬cia z wycieczek g├│rskich.
« Odpowied╝ #2 dnia: Grudzie˝ 01, 2014, 18:13:05 »
No kuwa, jest co tam robi├Ž! :)
Zacnie!
"Karol Wojty┬│a wytrwa┬│ do ko├▒ca swojego ┬┐ycia, ale tak to ju┬┐ jest na tym ┬Âwiecie, ┬┐e Niemcy pracuj┬▒ do emerytury, a Polacy do ┬Âmierci."
Pomoc dla rodziny Dybla

Offline crimson

• Pom├│g┬│: 123
  • rocznik '89

• www.outdoor.org.pl
« Odpowied╝ #3 dnia: Grudzie˝ 01, 2014, 20:00:53 »
┬Âlicznie, pogratulowa├Ž zw┬│aszcza m┬│odzie├▒cowi braterstwa krwi z g├│rami, a Tobie, ┬┐e zaszczepi┬│e┬ w m┬│odzie├▒cu ch├¬├Ž pchania si├¬ wy┬┐ej ni┬┐ kilka metr├│w nad poziomem morza :)
nie jestem ca┬│kowicie bezu┬┐yteczny, przecie┬┐ zawsze mog├¬ s┬│u┬┐y├Ž za z┬│y przyk┬│ad

stormbringer coming time to die

Offline piterito

• Pom├│g┬│: 55

« Odpowied╝ #4 dnia: Grudzie˝ 02, 2014, 20:15:11 »
No kuwa, jest co tam robi├Ž! :)
Zacnie!
No raczej :)

Mlodzian sie zarzekal, ze juz powyzej 3000m nie wychodzi, ale ja mu nie wierze.
Ale Ameryka..., Utah 2013

pijê tylko czyst±, palê tylko Klubowe... zdejm kapelusz

Offline crimson

• rocznik '89

• www.outdoor.org.pl
« Odpowied╝ #5 dnia: Grudzie˝ 02, 2014, 20:56:23 »
ja te┬┐ bym mu nie uwierzy┬│, bo w sumie trudno w og├│le w to uwierzy├Ž :D
nie jestem ca┬│kowicie bezu┬┐yteczny, przecie┬┐ zawsze mog├¬ s┬│u┬┐y├Ž za z┬│y przyk┬│ad

Offline madmun

• Pom├│g┬│: 143

« Odpowied╝ #6 dnia: Grudzie˝ 02, 2014, 21:23:27 »
:(
Ale widoki,
z┬│y kraj wybra┬│em na emigracje ... :(
R.T.F.M
outdoor to nie rurki z kremem

Offline crimson

• rocznik '89

• www.outdoor.org.pl
« Odpowied╝ #7 dnia: Grudzie˝ 02, 2014, 21:37:39 »
ale do tego dobrego masz jecha├Ž na szkolenie, a widoki zaiste ciekawe

Offline madmun

« Odpowied╝ #8 dnia: Grudzie˝ 03, 2014, 06:48:45 »
Ale zwiedzania nie mam w programie :(
R.T.F.M

Offline cygnus

• Cygnus

• Pom├│g┬│: 31

« Odpowied╝ #9 dnia: Grudzie˝ 03, 2014, 09:48:01 »
Piknie, panie piknie ! I per┬│a na szczycie :)

Nazywa siê go najpiêkniejszym i najtrudniejszym (nietechnicznie, class IV)

A┬┐ musia┬│em sobie googln┬▒├Ž co to takiego ten class IV.

:(
Ale widoki,
z┬│y kraj wybra┬│em na emigracje ... :(

W 18h tez powiniene┬ dojecha├Ž w jakie┬ fajne miejsce :)

pozdrawiam
Cygnus

Offline madmun

« Odpowied╝ #10 dnia: Grudzie˝ 04, 2014, 07:53:19 »
W 18h tez powiniene┬ dojecha├Ž w jakie┬ fajne miejsce

dowcipasek ;D
R.T.F.M