Autor Wątek: [Noże] Jaki wybrać?  (Przeczytany 106494 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline EMES

Odp: [Noże] Jaki wybrać?
« Odpowiedź #250 dnia: Czerwiec 15, 2016, 00:49:39 »
EMES, bo widzisz, przez te 20 lat łażenia po górach przerobiłem już wiele sprzętu, zabierałem bagnety, noże składane, plastikowe zabawki itp. wynalazki rodem z wojska. I niestety, ale kończy się to zawsze tym samym, dźwigam zbędne gramy, a to co potrzebuję nawet najlepszy nóż mi nie oferuje w dostatecznym zakresie (piła, śrubokręt, szczypce). Proste. Jak ktoś potrzebuje noża do patroszenia upolowanego zwierza, to niech zajży na forum myśliwskie, chce iść na wojnę z ISIS, to do wojska trzeba się zapisać. Normalna turystyka górska nie wymaga od noża cech bojowych i tyle w temacie. W dobie wszendobylskiej żywności liofilizowanej, suszonej, pakowanej w opakowania jednorazowe o ułatwionym dostępie, potrzeba posiadania wielkich noży jest zbędna. Na dobrą sprawę nawet plastikowa jednorazówka by większości z nas wystarczyła.
Chwalisz się czy żalisz?
Tylko Szwarc wifzisz ja nawet nie zacząłem pisać o nożu a o Twojej formie przekazu. Może masz rację a może nie. Zależy od charakteru wycieczki. Ale Twoje pieprzenie na zasadzie wiem najlepiej ciężko się znosi i akurat o to mi chodziło a nie o To czy ma to być kozik czy klingońska klinga bo jak na razie sam zainteresowany niewiel powiedział.
Ad vivendum velut ad natandum is melior qui onere liberior

Offline Shwarc

« Odpowiedź #251 dnia: Czerwiec 15, 2016, 07:33:01 »
Moja forma przekazu jest cały czas taka sama, pokazuję że wiele bajerów noży bojowych i scyzoryków jest totalnie zbędna. Nie chcesz to nie czytaj, szukasz zaczepki, nudzisz się, masz misję jakąś, dać ci lekarstwo na to?

Offline EMES

« Odpowiedź #252 dnia: Czerwiec 15, 2016, 14:07:28 »
To pierwsze się zgadza. Wcześniej Chrust Cię jeszcze stopował teraz już piep... czasami bez umiaru. Reszta bez komentarza bo to nie mój poziom.
Ad vivendum velut ad natandum is melior qui onere liberior

Offline mar_kow

« Odpowiedź #253 dnia: Czerwiec 21, 2016, 22:09:50 »
No to i ja wtrącę trzy grosze... :) Jako że jestem czynnym użytkownikiem forum knives.pl moje grosze mogą nie być do końca obiektywne :) Osobiście przerabiałem wiele form ostrości w różnych sytuacjach. I faktycznie wszystko zależy od sytuacji. Faktem jest że posiadanie noża nawet najgorszego jest lepsze od własnych zębów... W czasie pieszych wędrówek nóż typu mora jest kwintesencją użyteczności. W warunkach zagranicznych urlopów zawsze w plecaku mam Leathermana TTi i faktycznie kilka razy okazał się niezbędny. Osobiście preferuję raczej budżetowe rozwiązania, aczkolwiek droższe noże = lepsza stal. Z drugiej strony ostrzenie bez dedykowanej ostrzałki nie jest już takie praktyczne... Nie ma idealnego rozwiązania - wszystko zależy kto jaką gotówką dysponuje oraz osobiste preferencje.

Offline Grzesiek

« Odpowiedź #254 dnia: Czerwiec 24, 2016, 11:58:07 »
Troszkę OT.
 mar kow, skoro jesteś użytkownikiem knivesa , to może wiesz , lub jezeli nie to czy mógłbyś się dowiedzieć od nożowników , czy nóż "higonokami" wystepuje w innych wymiarach (wiekszych) niż 8 cm. ?

Offline mar_kow

« Odpowiedź #255 dnia: Czerwiec 24, 2016, 14:12:11 »
Troszkę OT.
 mar kow, skoro jesteś użytkownikiem knivesa , to może wiesz , lub jezeli nie to czy mógłbyś się dowiedzieć od nożowników , czy nóż "higonokami" wystepuje w innych wymiarach (wiekszych) niż 8 cm. ?

Osobiście nie widziałem większych wersji, może jakieś +/- kilka mm. Ale to nie problem - można zamówić u "mejkerów" pod wymiar. Chłopaki robią naprawdę cudeńka z damastu również. Wystarczy się zarejestrować i zamówić :)

Offline Misiek_86

« Odpowiedź #256 dnia: Lipiec 05, 2016, 19:04:49 »
koledzy chce kupić jakiś budżetwy nuż na autostopowe i górskie kilkudniowe wypady z namiotem
zazwyczaj pożyczałem od brata jego nuż Sanrenmu Enlan EL-01B
https://www.militaria.pl/sanrenmu/noz_skladany_sanrenmu_enlan_el-01b_p7200.xml?cat=376
wydaje mi się, że jest bardzo dobrym wyborem, macie jakieś inne propozycje do 100zł? 

Z noży posiadam taki zestaw:
głownia stała - Mora Robust oraz Mora Companion MG stal nierdzewna
Scyzoryk - victorinox outrider
Folder (składany) - sanrenmu 710 oraz  Sanrenmu 7007LUP-GH
Wiem, nie są to noże drogie, ale na biwaki spokojnie wystarczają. Większość i tak prac obozowych spokojnie zrobimy vickiem, do cięższej pracy używam robust daje radę już ponad rok czasu nic złego z nim nie dzieje się,

Offline Ivan

« Odpowiedź #257 dnia: Lipiec 11, 2016, 13:12:10 »
Nie używałem, ale z lekkich noży składanych, wyglądających na łatwe do czyszczenia moją uwagę przykuł Baladeo Lightweight Knife

Offline sieku

« Odpowiedź #258 dnia: Lipiec 11, 2016, 17:27:58 »
22g to faktycznie malutko :o dokładnie tyle co waży sama pochwa proponowanego przeze mnie budżetowego noża z Juli  :P

Jednak opinie jakie znalazłem na jego temat są niepewne. Przy silnym napieraniu na ostrze ponoć nie wytrzymuje blokada i nóż "wywija" się na drugą stronę. Zabezpieczenie złożonego ostrza też mogłoby być lepsze. Wrzucony do kieszeni lub plecaka może coś uszkodzić, albo skaleczyć.
Tutaj to poprawili:
http://www.ferrehogar.es/baladeo-Lightweight-Knife-37-g-red

Offline misiak76

• Status GG
    • Coś skromnego na Polskich Krajobrazach
« Odpowiedź #259 dnia: Lipiec 12, 2016, 15:22:34 »
Całkiem ciekawy nożyk ale i tak mojego vicka bym na niego nie zamienił ;)

Wysłane z mojego 6045Y przy użyciu Tapatalka

Offline Elwood

« Odpowiedź #260 dnia: Lipiec 14, 2016, 22:40:22 »
Dobry na prezent.
Łatwiej go będzie obdarowanemu zaakceptować.
Świat jest do dupy ale życie jest cudem