Autor Wątek: Jaki namiot wybrać dla czteroosobowej rodziny?  (Przeczytany 10877 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline bestyjka  • Pomógł: 0
  • Najwyżej nie będę najlepsza.

Jaki namiot wybrać dla czteroosobowej rodziny?
« dnia: Lipiec 13, 2014, 21:46:30 »
Drodzy współforumowicze. Jestem laikiem jeśli chodzi o namioty - to znaczy, swego czasu kilkanaście razy zdarzało mi się jakieś rozkładać i składać. Niewiele się przy tym nauczyłam na temat wyznaczników jakości, a jeszcze mniej zapamiętałam. Niemniej, mamy ambicję aby rodzinnie korzystać z bliskości z przyrodą, więc podjęłam się znalezienia odpowiedniego namiotu dla nas.

I tu klops, ponieważ jakieś artykuły o tym jakie namioty wybierać znalazłam, ale producenci w opisach niezbyt chętnie informują o tym czy stosują tasiemki czy kliki (?), a ja sama też w życiu klika (?) na oczy nie widziałam i ciężko mi się odnieść. Zaczęłam szukać opinii, ocen, recenzji i cóż, większość dotyczy jedno lub dwuosobowych namiotów, a jak już znalazłam test większego namiotu to był z 2006 roku... Ugh.

Proszę, pomóżcie! Intuicyjnie stwierdziłam, że w granicach 400-600 zł znajdziemy już namiot dobrej jakości i w tej kategorii wybrałam kilka, które spełniają te parametry, które byłam w stanie ustalić (powierzchnia sypialni minimum 220x220 i waga maks 6kg, min 3000mmH2O). Dalej nie jestem w stanie prowadzić selekcji, bo po prostu za mało o tych namiotach (i o namiotach ogólnie) wiem.

Jesteśmy dwójką w miarę sprawnych fizycznie dorosłych ludzi z małym dzieckiem i perspektywą na drugie (więc w namiocie powinny się mieścić trzy i pół osoby, a potem, za 5-7 lat, kupimy sobie dwie dwójki). Szczyt naszych ambicji to majowy tydzień w Bieszczadach przy dobrych prognozach pogody. Ale miło by było, żebyśmy, mając dwójkę dzieci na głowie, nie musieli przeklinać namiotu i żeby te 5-7 lat wytrzymał (a optymalnie, żebyśmy go mogli przekazać dziecku, jak samo zacznie jeździć na wycieczki ;) ).

Może ktoś z was miał do czynienia z którymś z poniższych namiotów, albo przynajmniej z producentem i może powiedzieć "tego nie bierz, używają słabych nici" albo "ten jest spoko, ma dobrze rozmieszczone kieszenie"? Jeśli macie jakiekolwiek wskazówki, proszę, podzielcie się i pomóżcie dokonać wyboru.

Z góry dziękuję :) a oto lista tego, co znalazłam na własną rękę:

Fjord Nansen Andy IV

Vango Alpha 400

Husky Boyard

Coleman Darwin 4+

Coleman Rock Springs 4

Camp Trials Pinery 300

Pinguin Bora 3
Offline bestyjka  • Pomógł: 0
  • Najwyżej nie będę najlepsza.


Offline Shwarc

Odp: Jaki namiot wybrać dla czteroosobowej rodziny?
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 14, 2014, 10:25:43 »
Tak jest, Hannah Atol to moim zdaniem lepsza propozycja na bardziej stacjonarne wyjazdy rodzinne niż wcześniejsze propozycje. Przede wszystkim przedsionek. W Atolu jest znacznie większy, będziecie mieli gdzie ułożyć graty, kuchenki, kubki, buty, plecaki itd. Ewentualnie mniejsze przedsionki ale dwa, po jednej i po drugiej stronie wejścia do namiotu. To poza identyczną ilością miejsca, pozwala także zrobić lekki przeciąg wewnątrz gdy upał doskwiera, naprawdę docenisz to latem.
Z tych pozostałych propozycji osobiście bym pozostawił Fjorda i ewentualnie Vango (nie mam zaufania do tych śmiesznych okien), Colemany kojarzą mi się z tandetą rodem z marketu.

Offline Jonasz

Odp: Jaki namiot wybrać dla czteroosobowej rodziny?
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 14, 2014, 11:47:50 »
Używam Fjorda kilka lat, wprawdzie 4 maty mieszczą się pasownie jednak ze względu na kąty nachylenia ścianek przydałoby się dodatkowo  20 cm szerokości by wygodnie wyspać się z dwójką starszych dzieci.  Niestety udało mi się przedziurawić podłogę mimo tego, że dość solidnie wygląda, dlatego do stacjonarnego biwakowania niezależnie od typu namiotu warto rozważyć dodatkową podłogę. Łatwiej będzie też utrzymać w czystości sypialnię. Poza tym uszkodzeniem wszystko trzyma się należycie, nie było też problemu z przemakaniem. Konstrukcyjnie podoba mi się ten Husky, ze względu na możliwość zrobienia przeciągu w sypialni, pisał kolega o tym wcześniej, trochę tego rzeczywiście brakuje. Z zakupem namiotu warto poczekać do końca sezonu, wtedy ceny są niższe, sam tak kupowałem ok. 30% taniej.   

Offline Shwarc

Odp: Jaki namiot wybrać dla czteroosobowej rodziny?
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 14, 2014, 14:19:07 »
Trochę mało złotowek na fajne namioty w tym rozmiarze. 500/600zł to raczej nisko budżetowe propozycje.
http://www.huskypl.pl/namiot-extreme-lite-baron-4-os-zielony-d2588.html
ten ma 2 wejścia (przedsionki), aż 260cm szerokości co swobodnie pozwoli się pomieścić 4 osobowej rodzinie bez zbędnego ścisku, a i waga 4,5kg to nie tragedia w tym rozmiarze. Niestety złotówek brak.
Mi podoba się jeszcze ten, ale nie wiem czy szerokość sypialni by wam wystarczyła? No i nie jest to namiot tak do codziennego noszenia, raczej na stacjonarne wyjazdy. Konstrukcyjnie powinien być bardzo mocny i przetrwać nie jedna burzę i wichurę w Bieszczadach:
http://www.huskypl.pl/namiot-extreme-felen-3-4-os-zielony-d1393.html
No ale to samo, brak zł.