Autor Wątek: [Namioty jednoosobowe] Jaki?  (Przeczytany 27382 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Elwood

Odp: [Namioty jednoosobowe] Jaki?
« Odpowiedź #100 dnia: Lipiec 21, 2016, 08:26:13 »

Widok o wczesnym poranku.

Może się koledze ATF przydać. Na zaproszenie wziąłem udział w profesjonalnym teście maty/pokrowca bivi cover model bradas BR-1528 (w środowsku znana jako fri-baj-forka).
https://www.youtube.com/watch?v=C8ccL1svI4E
Chciałem zauważyć, że wyraz "hel", który towarzyszy nam w teście, nie tyczy się miejsca, tylko warunków, w jakich test był przeprowadzony.

Pokrowiec/mata kosztuje pieniądz niebylejaki. W śmietnikach marketowych do nabycia ale polecam wiejskie sklepy z wyrazem agro w tytule. Dostępna w kolorach dwóch. Filmowym i niebieskim.
Dostępna jest wersja ultra w wymiarze 2x3m.

P.S.
Film za długo nie powisi, ze względu na prawa autorskie.
Świat jest do dupy ale życie jest cudem

Offline Elwood

« Odpowiedź #101 dnia: Lipiec 21, 2016, 10:38:56 »
Jeżeli kto zainteresowany, jak się profesjonalnie testuje temu podobne i nie tylko, zapraszam tu:
http://www.forum.outdoor.org.pl/podroze-i-wycieczki-rowerowe/so-many-roads-to-hell-2016-24h-i-male-cus/new/#new

Offline AlexTheFirst

« Odpowiedź #102 dnia: Sierpień 01, 2016, 21:05:31 »
A co sądzicie o budkach turystycznych, np.:
http://www.quechua.pl/budka-turystyczna-2-seconds-xl-0-id_8242946

Wygląda całkiem spoko na bałtycki długodystans. Jak ja to widze, to jakby był
deszcz, rozkładam w 2 minuty i się chowam. Łatwo i bez spiny. Mam rację, czy
średnio?

Offline sieku

« Odpowiedź #103 dnia: Sierpień 05, 2016, 12:35:08 »
Cytuj (zaznaczone)
Przeznaczenie:
dla turystów, do ochrony przed słońcem, wiatrem lub drobnym deszczem.
Przed tym co Cię to ochroni, nie trzeba się chronić. Albo zadanie to spełnia pierwsza z brzegu kurtka. Albo jeszcze lepiej parasol.

Z tymi "turystami" to bardziej chyba mieli na myśli "plażowiczów, którzy przyjechali z innego miasta". To jest namiot dla dzieci do zabawy na plaży, dla ochrony przed słońcem i jakimś tam wiatrem jak zmarznięte wyjdą z wody się osuszyć.

Offline Shwarc

« Odpowiedź #104 dnia: Sierpień 05, 2016, 15:19:42 »
Łatwo, szybko się rozkłada, ale jest to namiot jednopowłokowy i zawiera wszystkie wady takich namiotów. Brak wentylacji jeszcze bardziej pogłębia te wady. Zalejesz się wodą w środku. W trakcie wieczornego ochłodzenia wilgoć zawarta w powietrzu skropli ci się na tym tropiku od którego nie oddziela cię nic, a to oznacza iż każde dotknięcie ścianki = mokra odzież, śpiwór itd. Ilości wody na takich ściankach potrafią niekiedy być spore, myślę, że dobrą szklankę z takiej ściereczki niekiedy da się wykręcić.
Z drugiej strony, jesli masz gwarancje pogody to może? Ale po co wtedy taki namiot, wystarczy jakiś tarp.

Offline Misiek_86

« Odpowiedź #105 dnia: Listopad 18, 2016, 12:07:05 »
Hejka, poszukuję namiotu na wypady rowerowe, w oko wpadł
http://allegro.pl/namiot-1-os-gelert-track-1-tylko-1-6-kg-3000mm-i6613731749.html
Waga realna po kontakcie ze sprzedającym 1,7kg, zmieniając stelaż+szpilki pewnie zejdzie się do 1,3-1,5 myślicie warto go zakupić? Szukam jakiegoś do max 500zł
Wcześniejszy nick: michal13031986

Offline Yatzek

« Odpowiedź #106 dnia: Listopad 18, 2016, 12:43:05 »
Michale, Michale...

Czytasz forum, to może natknąłeś się na namioty Naturehike. Model CloudUP 2 używany przeze mnie spełnia Twoje wymagania, a na dodatek będziesz mógł w nim usiąść, czego w Gelercie już nie zrobisz... Ponadto Gelert to - jak zauważyłem - sporo zwrotów i uszkodzeń, aczkolwiek sam nie miałem z nim doświadczeń.
No to może chińczyk...? :)
Wędrówką życie jest człowieka...

Offline Misiek_86

« Odpowiedź #107 dnia: Listopad 18, 2016, 12:58:49 »
Yatzek: czytam czytam, nawet chwilkę wymieniliśmy zdanie o nim. Jest on na liście :) , ale tak jeszcze patrzę inne propozycje.Pewnie zakończy się na tym Naturehike :) Tutaj za pewne zamówię :)
http://rigilkent.eu/namioty/41-ultralekki-namiot-naturehike-cloud-up-2-osobowy-pu-5000-mm-6927595787113.html

Offline Shwarc

« Odpowiedź #108 dnia: Listopad 18, 2016, 15:01:40 »
Yatzek, a czy materiał tropiku w okolicy nóg nie dotyka ci sypialni gdy się lekko zwilży od rosy/deszczu lub oziębi? Słyszałem taką opinię właśnie, a i z doświadczenia własnego wiem, że Silnylon zwyczajnie flaczeje w takich okolicznościach więc nie wykluczam takiej przypadłości w konstrukcji, gdzie ściana boczna nie ma swojego odciągu.
Chińczyk ma też:
http://www.naturehike.com/star-river-2-series-ultralight-two-men-tent/
http://www.naturehike.com/mongar-ultralight-two-men-tent/

Offline Yatzek

« Odpowiedź #109 dnia: Listopad 18, 2016, 17:44:39 »
Yatzek, a czy materiał tropiku w okolicy nóg nie dotyka ci sypialni gdy się lekko zwilży od rosy/deszczu lub oziębi? Słyszałem taką opinię właśnie, a i z doświadczenia własnego wiem, że Silnylon zwyczajnie flaczeje w takich okolicznościach więc nie wykluczam takiej przypadłości w konstrukcji, gdzie ściana boczna nie ma swojego odciągu.
Chińczyk ma też:
http://www.naturehike.com/mongar-ultralight-two-men-tent/

Tak, mój CloudUP2 ma taką przypadłość, zwłaszcza gdy nie podpinam przednich odciągów i nie rozkładam bardzo starannie.
Tak było w pierwszą noc na Szlaku Kaszubskim, gdzie doszła jeszcze do tego mega wilgoć przy stawie. Wszyscy mieliśmy wtedy mniej lub więcej wilgoci wszędzie.
Ale po dobrym naciągnięciu na gumkach dbających o naprężenie i zapięciu odciągów przednich, ten problem już nie występuje.
Tym niemniej widziałbym tu małą poprawkę. Spróbuję ją przekazać po kompletnym teście do dystrybutora, może on to zapoda chińczykom. Mała wentylacja szczytowa też by się przydała.

Jednak mimo to, namiot jest całkiem OK i z tymi zastrzeżeniami uważam, że wart jest czterech stówek. Gdyby producent wykonał poprawki nie podnosząc ceny, byłoby blisko ideału... :)

Te dwa kolejne modele z linków wyglądają też ciekawie i chętnie bym je sprawdził na szlaku. No ale wszystkiego nie dam rady oblecieć.

Po niedzieli chcę trochę poGorcować z CloudUP2... :)

Offline Shwarc

« Odpowiedź #110 dnia: Listopad 18, 2016, 19:54:30 »
Tam brakuje chociaż dwóch odciągów od ścian bocznych. Ja swojego też musiałem delikatnie poprawić z tego powodu (gdzieś skróciłem, coś wydłużyłem, zmieniłem kąty i problem przestał istnieć), bo wilgoć na tropiku jest niemal zawsze i silnylon flaczeje, a nie sposób w nocy naciągać namioty.

Offline fromage

« Odpowiedź #111 dnia: Listopad 18, 2016, 22:15:33 »

Właśnie ten w kolorze zielonym się do mnie transportuje. Opiszę swoje pierwsze wrażenie jak rozłożę.

Offline Misiek_86

« Odpowiedź #112 dnia: Listopad 22, 2016, 19:17:42 »
Który z tych dwóch według was warto zakupić:
Starlight 1 - Robens - http://www.robens.de/en/Products/Tents/Trail/Starlight1
FN Tordis 1 - http://www.szumgum.com/namiot-fjord-nansen-tordis-i.html.
Chyba, że macie inne propozycje ze stelażem zewnętrznym w podobnej cenie max 600zł, czym taniej tym lepiej

Offline Snajk

• Hopsasa.

• Taki tam param pam pam blog
« Odpowiedź #113 dnia: Styczeń 03, 2017, 12:24:39 »
Hej,

Mam duże pytanie o mały namiot  ;).
Poszukuję jak "najlżejszego" namiotu 1 osobowego bądź małej dwójki. Zależy mi na tym by móc spokojnie usiąść w środku.
Potencjalny teren użytkowania: Polska 3 sezonowo, Norwegia w lecie itp.
Stelaż zewnętrzny by móc rozłożyć na sucho w czasie deszczu.
Cena: 400-600zł?
No i powstaje pytanie czy zakupić np: FN Tordis I który waży około aż 1,8kg czy pójść w jakiś namiot jednopowłokowy który będzie jeszcze sporo  lżejszy.
Ale czy w jednopowłokowcu w Norwegi podczas deszczu bardziej sucho nie będzie na zewnątrz namiotu niż w środku?

A może jakieś inne konstrukcje? Np: coś do rozłożenia na kijach trekingowych? Bo zwykły tarp to boję się ze na pustkowiu w Norwegii może nie dać rady.

Pozdrawiam!
Snajk
www.wldc.cba.pl - mój blog trochę podróżniczy

Offline semow

« Odpowiedź #114 dnia: Kwiecień 14, 2017, 20:34:47 »
Hej,

Mam duże pytanie o mały namiot  ;).
Poszukuję jak "najlżejszego" namiotu 1 osobowego bądź małej dwójki. Zależy mi na tym by móc spokojnie usiąść w środku.
Potencjalny teren użytkowania: Polska 3 sezonowo, Norwegia w lecie itp.
Stelaż zewnętrzny by móc rozłożyć na sucho w czasie deszczu.
Cena: 400-600zł?
No i powstaje pytanie czy zakupić np: FN Tordis I który waży około aż 1,8kg czy pójść w jakiś namiot jednopowłokowy który będzie jeszcze sporo  lżejszy.
Ale czy w jednopowłokowcu w Norwegi podczas deszczu bardziej sucho nie będzie na zewnątrz namiotu niż w środku?

A może jakieś inne konstrukcje? Np: coś do rozłożenia na kijach trekingowych? Bo zwykły tarp to boję się ze na pustkowiu w Norwegii może nie dać rady.

Pozdrawiam!
Snajk

Podbijając temat :)

Zacząłem rozglądać się za jednoosobowym namiotem, który byłbym w stanie spakować na rower tak żeby nie trzeba było wozić sakw ani plecaka. W skrócie - mały i lekki. Do tego potrzebna jest podłoga, żeby można było w miarę bezpiecznie samopompę rozłożyć. Przyda się też wewnętrzna sypialnia/moskitiera.

W opcji budżetowej na pierwszy ogień biorę Ali i taką konstrukcję 1,5-warstwową. Trzeba dosztukować masz na potrzeby roweru (kijka trekkingowego nie będę woził). Z wagą można by zejść do ~1100 g.
Ewentualnie opcja z wejściem od frontu. Wygląda na mniej wygodne rozwiązanie, z tym że osobna sypialnia może być fajnym rozwiązaniem.

Alternatywy na Ali: namioty bazujące na konstrukcji Hubby lub CloudUp. W przypadku Hubby z wagą netto oscylujemy w okolicach 1300 g (na ile to realne), CU to wersja 1/2 osobowa o wadze ~1600 g.

Na razie pierwszy wariant najbardziej mnie przekonuje ze względu na wagę + wentylację.
Może przerabialiście temat i macie jakieś przemyślenia? Ewentualnie doświadczenia z tymi namiotami?

Offline Yatzek

« Odpowiedź #115 dnia: Kwiecień 14, 2017, 21:27:30 »

W opcji budżetowej na pierwszy ogień biorę Ali i taką konstrukcję 1,5-warstwową.

Z podobną konstrukcją na Cubenie, wędruje Leśna.
Ja też skłaniam się ku takiemu rozwiązaniu, bo jest najpraktyczniejsze, wymaga jednego kijka/masztu i oferuje całkiem spory przedsionek. Wentylacja jest akceptowalna, a w upałach plusy są jeszcze bardziej zauważalne.
Dobrze radzi sobie z wiatrem i śniegiem, więc jeśli w wykonaniu czegoś się nie zepsuje, to warto poważnie go wziąć pod uwagę.
Moim typem takiej właśnie konstrukcji jest Big Sky Wisp, - tak lekki jak drogi... Ale materiałowo i cenowo bliźniaczych konstrukcji jest do wyboru.

CloudUP2 mam, ale nadal jest za ciężki. Namiot jednoosobowy - jak dla mnie - nie może ważyć powyżej kilograma. Choć CloudUP2 to formalnie dwójka, ale... no... tylko do zdjęcia...  ;D

Offline misiak76

• Status GG
    • Coś skromnego na Polskich Krajobrazach
« Odpowiedź #116 dnia: Kwiecień 14, 2017, 21:42:20 »
Na szybkiego taką jedynkę znalazłem
http://s.aliexpress.com/2226vMfi 1.3 KG Naturehike 20D Silikonowe Tkaniny Ultralight
A tak naprawdę to nic lepszego od wersji 1 nie widzę ;)

Wysłane z mojego ONEPLUS A3003 przy użyciu Tapatalka

Offline semow

« Odpowiedź #117 dnia: Kwiecień 14, 2017, 22:56:42 »
Z podobną konstrukcją na Cubenie, wędruje Leśna.
Ja też skłaniam się ku takiemu rozwiązaniu, bo jest najpraktyczniejsze, wymaga jednego kijka/masztu i oferuje całkiem spory przedsionek. Wentylacja jest akceptowalna, a w upałach plusy są jeszcze bardziej zauważalne.
Dobrze radzi sobie z wiatrem i śniegiem, więc jeśli w wykonaniu czegoś się nie zepsuje, to warto poważnie go wziąć pod uwagę.
Moim typem takiej właśnie konstrukcji jest Big Sky Wisp, - tak lekki jak drogi... Ale materiałowo i cenowo bliźniaczych konstrukcji jest do wyboru.
Tak rekomendacja dla tej konstrukcji do mnie przemawia :)

http://s.aliexpress.com/2226vMfi 1.3 KG Naturehike 20D Silikonowe Tkaniny Ultralight
To jest to o czym pisałem "hubba". Fajna konstrukcja ale na papierze gorzej wychodzi.

Offline sieku

« Odpowiedź #118 dnia: Kwiecień 15, 2017, 10:42:49 »

Offline Wodnik

• Górski włóczykij

• Górski włóczykij

• Status GG
« Odpowiedź #119 dnia: Kwiecień 15, 2017, 11:15:57 »
Straszna trumna i jak na namiot, gdzie nie ma stelaża tylko używa się roweru i koła, to te "Weight (Tent only) 1.35 kg". Brzmi komicznie :p Zresztą spory po spakowaniu.
Sam przeglądałem różnorakie "jedynki", ba, nawet nie patrząc na cenę i zawsze coś nie pasuje. Idealna była by dużaa jedynka, albo dwójka. Ale tu ciężko o coś naprawdę lekkiego.
Na razie używam Camp Minima 1 SL i... jest lekki (1kg), pakowny, ale ciasny, wchodzenie do niego to mordęga, a przebrać się w środku, czy nie daj boże próbować coś upichcić, to masakra.
Górski włóczykij

Offline misiak76

• Status GG
    • Coś skromnego na Polskich Krajobrazach
« Odpowiedź #120 dnia: Kwiecień 15, 2017, 13:48:06 »

To jest to o czym pisałem "hubba". Fajna konstrukcja ale na papierze gorzej wychodzi.
Tylko, że te które pokazałeś nie miały w tropiku żadnej wentylacji a tu juz coś jest ;)

Offline sieku

« Odpowiedź #121 dnia: Kwiecień 15, 2017, 14:49:44 »
Podałem to bardziej jako ciekawostkę ;) sam jestem raczej przeciwny "trumnom". Pod względem funkcjonalności bliżej im to płacht biwakowych niż namiotów.
Bardziej przemawia juz do mnie koncepcja tarpa z podwieszaną pod niego sypialnią. Takie rozwiązanie ma w ofercie  STS, ale sa i inne, tańsze.

Odnośnie tej koncepcji opartej na kijku to rowerowo zawsze mozna go zastąpić jakimś na poczelaniu wyszukanym kijem (drewnianym), albo doszyć/dokleić na szczycie punkt mocowania dla linki rozpiętej miedzy drzewami. Przy czym nie muszą one być specjalnie grube jak przy hamaku np.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Offline Elwood

« Odpowiedź #122 dnia: Kwiecień 15, 2017, 18:16:17 »
Co prawda jednopowłokowy i dwuosobowy (komfortowe kimanie dla jednej osoby ze szpejem) ale spełnia wymagania na rower znakomicie. Niska waga, mało miejsca, stawia się go opieszale poniżej 10 minut.
Użytkowałem go przez dwa sezony i byłem z niego mega zadowolony:
https://www.addnature.pl/black-diamond-firstlight-namiot-zielony-394282.html

Można go trafić w okolicach 1000zł.
Na dzień dzisiejszy przekracza mój budżet i używam barachło za 70zł, które na dwu/trzydniowy wypad rowerem w teren, spokojnie daje radę.

Offline semow

« Odpowiedź #123 dnia: Kwiecień 15, 2017, 20:01:37 »

Tylko, że te które pokazałeś nie miały w tropiku żadnej wentylacji a tu juz coś jest ;)

No właśnie ten pierwszy rozkładany na kijku ma dwa otwory wentylacyjne - to jest poza wagą podstawowa zaleta.

Odnośnie tej koncepcji opartej na kijku to rowerowo zawsze mozna go zastąpić jakimś na poczelaniu wyszukanym kijem (drewnianym), albo doszyć/dokleić na szczycie punkt mocowania dla linki rozpiętej miedzy drzewami. Przy czym nie muszą one być specjalnie grube jak przy hamaku np.
Skłaniam się do tego żeby pomyśleć o jakimś rozkładanym maszcie, ale nie mam na razie pomysłu z czego by go dosztukować. Typowy masz namiotowy może być zbyt giętki.

Co prawda jednopowłokowy i dwuosobowy (komfortowe kimanie dla jednej osoby ze szpejem) ale spełnia wymagania na rower znakomicie. Niska waga, mało miejsca, stawia się go opieszale poniżej 10 minut.
Użytkowałem go przez dwa sezony i byłem z niego mega zadowolony:
https://www.addnature.pl/black-diamond-firstlight-namiot-zielony-394282.html

Mam podobny namiot polskiej produkcji (niestety jeszcze nie Montano):

bez przedsionka da radę zejść do 1,5 kg, ale kondensacja tam jest spora - w sumie to co stanowi zaletę zimą (to jest zamknięty worek z wewnętrznym stelażem i małymi otworami wentylacyjnymi), latem już jest raczej wadą.

Offline sieku

« Odpowiedź #124 dnia: Kwiecień 16, 2017, 07:59:17 »
Cytat: sieku w Wczoraj o 14:49:44

Skłaniam się do tego żeby pomyśleć o jakimś rozkładanym maszcie, ale nie mam na razie pomysłu z czego by go dosztukować. Typowy masz namiotowy może być zbyt giętki.
Maszt zamówisz u chińczyka pod wymiar. Swego czasu zamawiałem do FN Sierra. Czy wytrzyma to już inna kwestia. Może jednak jakiś zdekompletowany kijek bez grotu i rączki? Można by go nawet dociąć pod wymiar, celem oszczędzenia paru gramów/centymetrów. Na pewno będzie sztywniejszy od aluminiowego masztu.