Autor Wątek: [Francja] Val Frejus i La Norma  (Przeczytany 2880 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Edwinz0r

[Francja] Val Frejus i La Norma
« dnia: Styczeń 30, 2011, 12:47:20 »

Edwinowy przewodnik narciarski cz. 2 ;]

Ośrodki, które niezbyt przypadły mi do gustu. Byłem co prawda w terminie świąteczno - sylwestrowym, co wpłynęło pewnie na ilość ludzi oraz to, że pogoda nie była wyśmienita.

Valfrejus:
Ilość tras dla zaawansowanych jest imho niewystarczająca. W każdym punkcie znajdywały się jakieś niedopatrzenia. Najbardziej wkrzające było np niedokładne wyratrakowanie stoku, szeroka trasa, idealnie do carvingu a tu nagle w 2/3 szerokości dziura między przejazdami ratraka, która powodowała "rów" głęboki na 30 cm, szeroki na 40 cm.
Najciekawsza była bodajże Punta Bagna przy czym otwarta została dopiero 3ciego dnia. "Otwarcie" oznaczało zniszczenie wielkiej barery snieżnej, która uniemożliwiała wcześniej wjazd na trasę. Trasa była totalnie nieprzygotowana, typowo freeridowa. Wystawały skały, miejscami twardy wywiany śnieg, miejscami nawiany puch "po pachy".
Trasa Corniche, miała troszke większe szczęscie co do wiatru, więc była w porządku - tylko muldy i kamienie.
Bois Brule, podczas mojej obecności zaczynało brakować na niej śniegu z każdym dniem coraż bardziej się wycierała, stosowana głównie do powrotu z wyższych partii.

Widok ze szczytu Punta Bagna:


Niebieska trasa zjeżdżająca z Punta Bagna, na kreche i z kijkami;]


Poczatek trasy ktora wydawalaby się dobra do jazdy na krawędzi jakby ktoś co dzień nie sp****ł ratrakowania:


Plusem jest to, ze Valfrejus jako miejscowość wygląda na dedykowaną narciarzom i do stoku/wyciągu zawsze jest w miarę blisko

La Norma
Byłem tylko 1 dzień, gdyż karnet na Valfrejus obejmował 1 dzień w tym kurorcie. Trasy były lepiej przygotowane niż w Valfrejus, i ogólnie wydawało się być przyjemniej. Jedynym dużym minusem były praktycznie same stare wyciągi krzesełkowe. Do góry jechały latami, a co najgorsze przy moim wzroście oraz nartach z płytą pod wiązaniem najczęściej nie byłem w stanie położyć narty na podpórce co powodowało, że jeździłem ze zwisającymi nartami co na dłuższą metę jest bardzo nie komfortowe... Tak, tak wiem, w dupach się poprzewracało żeby narzekać na wyciągi krzesełkowe, ale jak już jedziemy na zachód to wymaga się troszkę czego innego;].
Trase, którą zapamiętałem jako bardzo przyjemną była czarna Norma II.
Nie zabrałem niestety aparatu więc widoczków nie powklejam, dla pocieszenia powiem, że nie były jakieś wielce wyborne.

Podsumowanie:
Osobom doświadczonym jadącym na narty wyjeździć się do bólu nie polecam. Do stawiania pierwszych kroków na nartach powinno być ok, zwłaszcza, że karnet jest sporo tańszy niż w innych bardziej renomowanych rejonach narciarskich we Francji, Włoszech czy Szwajcarii. Mój wyjazd uratował 1dniowy pobyt w Val Thorens - z Valfejus dojeżdża się w 20-30 min do Orelle, skąd dopłacając do karnetu 17E można korzystać z uciech Val Thorens. Doplacajac 21.5E mozna korzystać z całej doliny Bellevile (Val Thorens + Les Menuires + St. Martin de Bellevile), doplacajac 25E, mozna korzystac z calości trzech dolin, ale jak na jeden dzień to raczej się nie opłaci gdyż ciężko to przejeździć.
Dla mnie podczas całego wyjazdu najgorsza była świadomość tego, że praktycznie za górą stoją Trzy Doliny, czyli jeden z najlepszych ośrodków narciarskich na świecie.