Autor Wątek: [Francja] Tignes + Val d'Isere(Espace Killy)  (Przeczytany 2497 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Edwinz0r

[Francja] Tignes + Val d'Isere(Espace Killy)
« dnia: Styczeń 30, 2011, 14:52:14 »

Edwinowy przewodnik narciarski cz.3 ;]

Tignes (a właściwie Tignes + Val d'Isere) wraz z 3ma Dolinami walczy o pozycje najfajniejszego ośrodka narciarskiego w jakim dotychczas byłem (nie było tych ośrodków aż tak wiele, ale jakaś próbka tam jest;). Tras co prawda jest o połowę mniej niż w 3 dolinach (300 km), ale urok tego miejsca jest dla mnie niesamowity. Sama miejscowość do dedykowana stacja narciarska. Składa się z kilku części przy czym 2 głównych: Le Lac i Val Claret. Obie znajdują się na wysokości ok 2100 m n.p.m. Oddzielone są jeziorem (w zimie oczywiście zamarzniętym), zarazem położone są w dolince położonej sporo powyżej granicy lasu.
Podczas wschodu Słońca Val Claret prezentuje się tak:


Podczas mojego pierwszego pobytu (w grudniu), w nocy pierwszego dnia spadło niecały metr puchu (z 3jki lawinowej zrobiła się na jeden dzień 5tka! - później do końca wyjazdu mieliśmy 4rkę), wygenerowało to pierwszego dnia zamknięcie większości stoków, oraz wysłuchiwanie co 10 min głuchych odgłosów wybuchów - Gandarmów odstrzeliwywujących lawiny.
Tak padało jeszcze rano:

Ilość śniegu, napadanego w ciągu nocy prezentuje:


Przechodząc jednak do rzeczy:

Trasy, z których musisz zjechać (dla zaawansowanych):

- Val d'Isere - Face - trasa dobrze przygotowana, była miejscem zmagań męskiego zjazdu podczas olimpiady w 1992 roku. Dobrze przygotowana, kilka miejsc fajnie nachylonych. Cud miód i orzeski. W marcu po południu z powodu nasłonecznienia na dole trasy potrafi być sporo mokrego śniegu.
"Autor na Face'ie";]


- Val d'Isere - Rhone Alpes - kolejna świetnie przygotowana trasa. Przeprowadzane są na niej zawody pucharu świata (o ile dobrze pamiętam). Dzięki temu, że jest dobrze wyratrakowywana cieszyć się nią mogą nie tylko bardzo zaawansowani narciarze.


- Tignes - Double-M - czerwona (imho dla wszystkich!) w sumie tej trasy nie da się praktycznie uniknąć zjeżdżając z lodowca Grande Motte do Tignes. Super szeroka, długa, świetnie przygotowana trasa. Stromsze ścianki i bardzo długi kawałek do jazdy na krawędzi, po prostu wszystko w jednym. Jak kogoś kręcą takie klimaty to na dole tej trasy znajduje się Half-Pipe.

Miejsca które musisz odwiedzić (dla wszystkich!)

-Tignes - Grande Motte - szczyt, z którego schodzi lodowiec, jeździ się tam do czerwca bodajże ;O. Piękne widoki, najszersze trasy jakie w życiu widziałem (przypuszczalnie w jednym miejscu czerwony face schodzący z lodowca ma jakies 100-150 m szerokości!). Wszystko to przypieczętowane pięknym widokiem północnej ściany Grande Casse...

Panorama z najwyższej stacji kolejki na Grande Motte (3456 m n.p.m):


Szerokosc trasy oraz widok na Grande Motte (po lewej) i połnocną ścianę Grande Casse:


- Tignes - L'Aiguille Percee - warto odwiedzić aby zrobić zdjęcie poniekąd ikonie Tignes:


- Val d'Isere - lodowiec - Piękne widoki, a przede wszystkim przyjemny długi przejazd z Tignes (polecam połączyć z trasą Face, a powrót z trasą Rhone-Alpes - patrz wyżej). Sporo niezatrudnych, super przygotowanych z wyśmienitymi warunkami do jazdy na krawędzi tras. Po drodze warto przejechać się kolejką Leisierres Express, jest to jedna z niewielu kolejek, które nie kończą się na szczycie, tylko po pokonaniu grani zjeżdżają na dól (świetne widoki podczas przejazdu):


Val d'Isere lodowiec "TOP":


Po drodze spotykają nas widoki, piankowo-pokrytych dolinek:


Dodatkowo widac wyciąg Leisierres Express:


- Tignes / Val d'Isere - dolina łącząca obie miejscowości. W sumie cięzko ją pominąć podczas wyjazdu. Jeżeli ktoś kupi karnet tylko na Tignes, spora część wyciągów jest tam dostępna (bez bramek), trzeba jednak uważać żeby nie utknąć z powodu braku karnetu (nie wiem czy jest to możliwe czy nie:P). W śnieżnych warunkach dolinka ta urzeka swoim pięknem.
Info praktyczne:
Freeride dozwolony i bardzo często praktykowany, przez co pewnie cięzko znaleźć dziewicze stoki.  niektórych miejscach znajdują się specjlane punkty freeridowe z poradami, warunkami, itd. Poza tym zaleca się pytać ski patroli o warunki. Na stronie Tignes pierwsze co leci to film z goscmi jezdzacymi poza trasami.
W sumie mimo mojego praktycznego podejścia do życia w tej sekcji nigdy nie mam zbyt wiele do powiedzenia :< Zbyt podniecam się stokami. Anyway, cen karnetów nie podaję bo zbyt dynamicznie się to zmienia, bardzo łatwo sprawdzić tu:
http://www.tignes.net/

Podsumowanie:
Polecam każdemu, bez względu na zaawansowanie (różnorodność tras zapewni dostosowanie do wszystkich potrzeb). Jest to miejscowość do której odczuwam jakiś specjalny sentyment (nie wiem czemu). W porównaniu do 3 dolin wydaje mi się, że więcej jest tras szerokich i dobrze przygotowanych (procentowo na całość) - za to w 3 dolinach tras jest dwu krotnie więcej. Moim zdaniem każdy narciarz powinien odwiedzić oba kurorty! ;) Jakby mi ktoś zadał pytanie, który ośrodek wole nie potrafiłbym podać jednoznacznej odpowiedzi.
Przy wyborze ośrodka polecam przeczytać również "artykuł" o 3 dolinach ;).

PS. Większość zdjęć jest z wyjazdu marcowego, podczas którego mieliśmy lepszą pogodę.

Wiecej zdjęc, zuploadowanych pod kątem tego artykułu znajdziesz:
http://picasaweb.google.com/tmk.wieczorek/TignesValDIsere?authkey=Gv1sRgCIuX7Jyw-v-mYQ#