Autor Wątek: Gary tytanowe od chińczyków.  (Przeczytany 4781 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline marekm

Odp: Gary tytanowe od chińczyków.
« Odpowiedź #25 dnia: Sierpień 21, 2017, 20:55:50 »
Czy ktoś widział gdzieś może komplet z taką całkiem przyzwoitą, małą patelnia (albo samą patelnię) tylko trochę bliżej - żeby nie czekać miesiąc na przesyłkę z chin??

Amazon.co.uk

Online misiak76

• Status GG
    • Coś skromnego na Polskich Krajobrazach
« Odpowiedź #26 dnia: Listopad 13, 2017, 09:44:10 »
Ktoś z Was gotował w tych grach na ognisku lub wstawiał w żar. Ciekawi mnie jak to się zachowuje przy takim potraktowaniu ich.

Wysłane z mojego ONEPLUS A3003 przy użyciu Tapatalka

Offline Shwarc

« Odpowiedź #27 dnia: Listopad 13, 2017, 12:46:10 »
Gotowaliśmy w tytanowym czajniczku na ognisku - zero problemów.

Offline P33

« Odpowiedź #28 dnia: Listopad 13, 2017, 15:38:16 »
Poza tym, że zaanoduje sie miejscowo to nie będzie jakichkolwiek problemów.

Offline Mamrot

« Odpowiedź #29 dnia: Listopad 14, 2017, 23:36:36 »
Ktoś z Was gotował w tych grach na ognisku lub wstawiał w żar. Ciekawi mnie jak to się zachowuje przy takim potraktowaniu ich.

Oni z tej samej tytanowej blachy robią kuchenki i nie czytałem żeby ktoś miał jakieś problemy.

Offline Doczu

• Cham nikczemnego wzrostu

• Status GG
« Odpowiedź #30 dnia: Listopad 15, 2017, 08:44:13 »
Ja na Toaks 1000 gotowałem w ogniu. Pojawiają się lekkie przebarwienia, ale nic się nie dzieje. Przy topieniu sniegu trzeba uważać, bo może się odkształcić, ale przy wodzie zero problemów.

Offline sieku

« Odpowiedź #31 dnia: Listopad 15, 2017, 08:56:06 »
Gotując w garach Toaks na palniku BRC-3000 też powstają przebarwienia na spodzie. Nie wpływają w żaden sposób na ogólną trwałość wyrobu.

Offline Shwarc

« Odpowiedź #32 dnia: Listopad 15, 2017, 11:46:19 »
Jakby garnek miał się stopić na ognisku, to tak samu musiał by na palniku. Nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że na palniku jest nawet wyższa temperatura. Jedyne co może zaszkodzić to grzanie pustego garnka, bo wtedy nagrzejemy go do temperatury płomienia.

Offline Doczu

• Cham nikczemnego wzrostu

• Status GG
« Odpowiedź #33 dnia: Listopad 15, 2017, 15:52:29 »
Ale kto mówi o stopieniu ?
Tytan ma temp topnienia ponad 1600 stopni :)
Raczej własnie odkształcenia się martwi misiak.
Jak pisałem wyżej - z wodą nic się nie dzieje. Ze śniegiem raczej odradzałbym, bo trudno zapanować nad wytworzeniem się "poduszki powietrznej"

Offline Mamrot

« Odpowiedź #34 dnia: Listopad 15, 2017, 16:46:49 »
Jedyne co może zaszkodzić to grzanie pustego garnka, bo wtedy nagrzejemy go do temperatury płomienia.

Zaszkodzić raczej nie powinno. Wszak kuchenka której zdjęcie wstawiłem nie ma odbiornika ciepła w formie zawartości garnka.
To ten sam stop tytanu o tej samej grubości co garnki i nie słychać narzekania.

Dawno temu w domowych warunkach, mając kuchnię na gaz,
udawało mi się "spalić" kilka czajników gdy woda się wygotowała ;D ale one nigdy się nie stopiły ani nie zdeformowały.

Offline Shwarc

« Odpowiedź #35 dnia: Listopad 16, 2017, 11:55:40 »
Tytan ma temp topnienia ponad 1600 stopni
Wydaje mi się, że łatwo jest się zbliżyć do tej wartości w żarze ogniska. Paleniska kowalskie uzyskują ok. 1300st.

Szybko wyguglałem i czytam:

Cytuj (zaznaczone)
Średnia temperatura spalania się metanu (czyli to co masz w zwykłych kuchenkach) to ponad 2100 C, LPG (czyli w zapalniczkach i też do kuchenek ale zasilanych z butli) to ok 1900 C.
Zauważ tutaj taką różnicę. LPG spalane w powietrzu ma o ok 800C niższą temperaturę niż jakbyś go spalał w czystym tlenie (wtedy temperatura osiąga nawet 2800C).
My jedziemy na LPG czyli mieszance Propoan-Butan. Jak widać w sprzyjających okolicznościach (odpowiedni płomień, odpowiednie miejsce w płomieniu, duże otwory dotleniające - trudne do osiągnięcia ale...) stopienie tytanu na palniku mogło by mieć miejsce, a pogięcie to już z łatwością, o czy piszesz.

Offline sieku

« Odpowiedź #36 dnia: Listopad 16, 2017, 21:31:55 »
Zwłaszcza, że palnik BRC działa na garnek bardziej punktowo. Jak świeczka. Tak czy owak, jak pisałem... nic się z garem niepokojącego nie dzieje. Więc i do ogniska wpakowałbym go bez lęku, choć przy zastosowaniu odpowiednich środków ostrożności. Gary Toaksa maja wykonane z tworzywa nakładki na uchwyty, z nimi wysoka temperatura ogniska poradzi sobie bez trudu. Garnek też trzeba jakoś potem zdjąć z ognia, a większość (choć niektóre tak) nie jest wyposażona w taki "wiadrowaty" uchwyt za który można zahaczyć patykiem ;)

« Odpowiedź #37 dnia: Listopad 16, 2017, 22:39:28 »
Używam swojego kubka tytanowego (Evernew, nie Toaks, któryś z nich jest z grubszej blachy, ale nie pamiętam który) w ogniu i na razie się nie stopił. Odkształcenia robią się zwłaszcza od topienia śniegu (na palniku), przebarwienia na niebiesko występują zarówno od palnika jak i ognia. Co do ognia to powinno zależeć czy garnek się kładzie nad ogniem (mam kuchenkę na drewno) czy na rozżarzonych węglach. Na węglach kładę bardzo rzadko i teraz nie jestem pewna czy część tych odkształceń nie pochodzi właśnie ze stawiania na węglach, ale tak przypuszczam.

Offline sieku

« Odpowiedź #38 dnia: Wczoraj o 23:23:22 »
Ogólnie to w miarę możliwości powinno się wieszać gar nad ogniem, stawiać na ruszcie (też nad ogniem) lub obok ogniska. To zagotowania wody potrzeba 100 st. a rozżarzone węgle to ile? 1000?  ;)

« Odpowiedź #39 dnia: Dzisiaj o 00:48:56 »
W 1000 się szybciej zagotuje... Nie noszę ze sobą rusztu, a obok moich minimalistycznych ognisk nie jest zbyt gorąco :)