Autor Wątek: [Materace "nadmuchiwane"]  (Przeczytany 25914 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline RH

• Mój stan Skype
Odp: [Materace "nadmuchiwane"]
« Odpowiedź #25 dnia: Kwiecień 29, 2012, 16:05:17 »
Az mi sie nie chce wierzyc w te przyblizone R, to wartosc dla 8mm sklejki...
"Gdy waga na początku wyświetla 11 - nie przejmuj się - tak robią pelikany" - Paulo Coelho

Offline r3das

« Odpowiedź #26 dnia: Kwiecień 29, 2012, 18:58:29 »
zgadzam sie ze lepiej spac na alu niz bez ale to i tak nie zmienia faktu ze to bardzo mierny wynik w porownaniu z matami czy materacami

misio

« Odpowiedź #27 dnia: Kwiecień 29, 2012, 19:07:00 »
Na dmuchanym materacyku pizga tak samo i ile nie bardziej: oziębia się nadmuchane do środka powietrze i nie jest za fajnie...

Offline cygnus

• Cygnus

• Mój stan Skype
« Odpowiedź #28 dnia: Kwiecień 29, 2012, 19:52:14 »
Znalazlem dosyc ciekawy artykuł o TOG i R-Value ( US ) , R-Value ( w Europie )
http://www.outdoorsmagic.com/thoughts-from-the-outdoors/trans-atlantic-tog-war-explained/7302.html

Mata piankowa Multimat tego typu
http://www.multimat.uk.com/product.asp?Ref=3&Label=Adventure&Nav=1&ProductRef=21
ma tog value 2.3   = 0,23 RSI

A materacyk z Multimat tog Value 1.7     = 0,17 RSI
http://www.multimat.uk.com/product.asp?Ref=3&Label=Adventure&Nav=1&ProductRef=23

pozdrawiam
Cygnus

Offline Ivan

« Odpowiedź #29 dnia: Kwiecień 29, 2012, 23:21:16 »
R=0,42.

Czyli zaden
A czemu żaden? Mi alumata na lato, przy syntetycznym śpiworze była ok. Przy puchowym gorzej, brałem tylko kiedy wiedziałem, że będę spał na suchym runie leśnym, które samo z siebie izoluje. Po złożeniu alumaty na pół R-value robi się podobne do Packlon Lego.
A materacyk z Multimat tog Value 1.7     = 0,17 RSI
Przy czym R w jednostkach SI (czyli europejskie) trzeba przemnożyć razy 5,7 aby wyszło amerykańskie. Therm a Rest podaje wartości R w jednostkach amerykańskich. Dla alumaty też podałem w amerykańskich.

Offline marcus

« Odpowiedź #30 dnia: Marzec 14, 2013, 19:14:35 »
Witam,
ośmielę się zapodać mój pierwszy wątek na tym forum - ale drżą mi kolana cholera... :-\
Mam mały problem z wyborem materacyka - może któryś z Was ma takowy, lub słyszał o nich jakieś wieści. Usiłowałem wcześniej poruszyć ten mój egoistyczny w końcu temat na innym forum - traktujący głównie o " specyficznych zimowych nartach"- ale coś nie ma do tej pory odzewu. Albo mnie koledzy tam zlali, albo po prostu nic o interesujących materacykach nie wiedzą  :(
Wracając do sedna... Który Panów i Pań zdaniem materac z niżej wymienionych (w linkach) jest lepszy ???

http://8a.pl/maty-i-materace/materac-pacific-outdoor-ether-thermo-6
http://hyaliteequipment.com/sleeping-pads/view/adventurer-ac-womens-accw

Obydwa są 3 sezonowe.Ten drugi jest modelem damskim, docieplonym dodatkowo w stopach. Ma wg producenta długość 168 cm, ale z moim małym wzrostem 172 cm chyba bym się zmieścił (znalazłem gdzieś w necie test jakiegoś Żabojada, że zmieścił się na nim na styk - a Kolo miał 175 cm). Ten model damski mogę tez kupić sporo taniej, co jest ważkim argumentem w tej loterii fantowej  :D
Jeśli mogę prosić o radę - byłbym cały happy !!!!!!!! Wiem, że na forum kilka lat temu był już wątek o Ether Thermo 6, ale ja pytam w nieco innym znaczeniu, a i czas już spory minął - więc może są nowe Wasze spostrzeżenia...

Offline kubi

« Odpowiedź #31 dnia: Marzec 18, 2013, 11:54:10 »
Ja to w ogole nie wiem o co pytasz... Nikt Ci tego nie porowna bo do tego musialby miec obydwa i je jakis czas uzytkowac. Co jest raczej niemozliwe bo jeden jest meski a drugi damski.
"Wszystko jest w Górach, najważniejsze żeby w Nich być, bo tu odzyskuje się równowagę." - Dybel

| POMOC DLA RODZINY DYBLA |

Picasa & Wikiloc

Offline marcus

« Odpowiedź #32 dnia: Marzec 18, 2013, 13:21:24 »
Hey, dzięki za odzew ! Teoretycznie jest to możliwe, jeśli użytkuje je jakaś parka (facet i dziewucha). I panna (lub mały gość) prześpi się raz na tym, a innym razem na drugim materacu  :D Ale praktycznie - przyznaję Ci rację - b. mała szansa. NIE PRZEMYŚLAŁEM DOBRZE PYTANIA z tym "co jest lepsze"- sorki !!! Ale głównie chodziło mi o spostrzeżenia z użytkowania tych konkretnych modeli... Lub podobnych 3 sezonowych. Jeśli nie mylę się, to Ty miałeś chyba taki materac- tylko POE Elite ???? (chyba wyczytałem to na forum z postów ok. 2010 r). Jeśli tak, to powiedz mi proszę, czy nadal go użytkujesz (czy przetrwał tyle lat) i jak jest z komfortem spania... ? Pzdr.

Offline kubi

« Odpowiedź #33 dnia: Marzec 18, 2013, 13:28:08 »
Przetrwal ale przyznam ze rzadko jest uzywany bo mam TAR Prolite 4 i glownie na tym spie. Ethera uzytkuje moja lepsza polowa ale twierdzi ze srednio jest wygodny i woli spac na Thermarescie.
"Wszystko jest w Górach, najważniejsze żeby w Nich być, bo tu odzyskuje się równowagę." - Dybel

| POMOC DLA RODZINY DYBLA |

Picasa & Wikiloc

Offline marcus

« Odpowiedź #34 dnia: Marzec 20, 2013, 14:29:29 »
OK, jeszcze raz dzięki Kubi za Twój odzew ! Nie było innych odpowiedzi, więc zdecydowałem się i zamówiłem Adventurer-a. Zobaczymy... czy to nie była wielka pomyłka... :'(
Może za jakiś czas, jak materac na maxa poużywam (mam też dodatkowo samopompę jak Ty), pokuszę się o jakiś komentarz na forum. O ile będzie to kogoś interesowało... ;D

Offline gregon

« Odpowiedź #35 dnia: Luty 23, 2014, 13:59:41 »
Widze, ze materace nie sa zbyt poularne na odorze i zachodze w glowe dlaczego?
Nie mialem wprawdzie kontaktu z samopompami, ale milo wspominam dziesiatki nocek na materacu. Widze duzo zalet a wspominane wady raczej mnie nie przekonuja. Pompowanie nie jest dla mnie specjalnie uciazliwe. Ryzyko przebicia takie samo, a materac dorownuje waga, bije cena i objetoscia. Ze wzgledu na ryzyko przebicia przeznaczenie zakladam na krotsze wyprawy (do 2-3 dni drogi od auta) lub aby sie porzadnie wyspac po dlugim wypadzie (na dluzsze hajki kupuje Z-Lite). Nie bardzo dociera do mnie jak 2,5cm mata moze byc wygodniejsza od 9cm materaca. Moze ktos mi naswietli sprawe lopatologicznie?
Na razie upatrzylem Trekker XL. Waga 700g, 195 x 63 x 9 cm, po zlozeniu rozmiar duzego kubka:

http://www.e-horyzont.pl/materac-trekker-xl_44965t?p[cat]=134

misio

« Odpowiedź #36 dnia: Luty 23, 2014, 14:10:00 »
Widze duzo zalet a wspominane wady raczej mnie nie przekonuja. Pompowanie nie jest dla mnie specjalnie uciazliwe. Ryzyko przebicia takie samo, a materac dorownuje waga, bije cena i objetoscia.

Zimą na materacyku nadmuchiwanym jest zimno. Izolacja od podłoża jest praktycznie zerowa.
Mnie to przekonuje, bo tego doświadczyłem.
Pompowanie jest uciążliwe szczególnie zimą, kiedy materacyk od środka po prostu zamarznie.
I tak jak pisałem: objętościowo nie jest to to samo co samopompa: samopompę zwiniesz praktycznie zawsze do takich samych minimalnych rozmiarów a zwijanie materaca nie dość, że trwa mega długo, to ciężko go doprowadzić do minimalnych [zakupowych] rozmiarów.
Ceną może i bije na głowę, ale ma ogromną tendencję do przebijania, bo nie posiada żadnych wzmocnień ani zabezpieczeń. Samopompę przebijesz najczęściej wtedy, kiedy masz pod spodem coś ostrego i się na tym położysz dociskając ją. Na samopompę masz łatki i rzadko rozdziera ona się dalej a materacyk rwie się bardzo często dalej i łatki nic nie dadzą.
W przypadku materacyka puszczanie powietrza przy zaworze jest wprost nagminne.
Latem w ogóle się nie opłaca tego brać tylko lepiej karrimatę.

Lepiej Ci się śpi na lekko twardym łóżku czy na takim, w które się zapadasz?
Znasz materacyk, z którego nie schodzi powietrze?

Offline gregon

« Odpowiedź #37 dnia: Luty 23, 2014, 14:17:21 »
Spalem na jednym materacu chyba z 5 lat (jeszcze chyba pamietal PRL)  i nigdy nie bylo problemu. Poza tym wyprawe planuje na lato i temp w porywach do zera z puchowym workiem, badz grubym syntetykiem. Twardosc mozna regulowac dmuchaniem zaleznie od potrzeb.

misio

« Odpowiedź #38 dnia: Luty 23, 2014, 14:22:49 »
Twardosc mozna regulowac dmuchaniem zaleznie od potrzeb.

Wtedy już nie będzie mowy o potrzebach.
Nie oszukujmy się, ale dobra samopompa to dobra samopompa a materacyk to dobry jest na spanie w domu i na wodzie latem.
Ilość reklamacji takiego sprzętu jest i była zawsze przeogromna.

Chyba, że człowiek pcha się w takie coś, co posiada piterito lub filemoon, ale nie chińszczyznę...

Twój materac rodem z PRL, o którym mówisz, ważył spokojnie z 2/3 kg w wersji jednoosobowej a w dwu, to nawet i z 5.

Offline gregon

« Odpowiedź #39 dnia: Luty 23, 2014, 14:31:56 »
Z waga starego materaca sie zgadza ;D. O tych problemach z zaworkami poczytam troche. Jesli to faktycznie nagminny problem to moze jednak zdecyduje sie na mate. Nie chce sytuacji gdy wywale 5-6 stow na mate, ktora przebije w pierwszy tydzien 3-miesiecznej wyprawy... Polecisz cos taniego, lekkiego i solidnego?

misio

Offline piterito

« Odpowiedź #41 dnia: Luty 23, 2014, 19:45:09 »
Zimą na materacyku nadmuchiwanym jest zimno. Izolacja od podłoża jest praktycznie zerowa.
Mnie to przekonuje, bo tego doświadczyłem.
Pompowanie jest uciążliwe szczególnie zimą, kiedy materacyk od środka po prostu zamarznie.
I tak jak pisałem: objętościowo nie jest to to samo co samopompa: samopompę zwiniesz praktycznie zawsze do takich samych minimalnych rozmiarów a zwijanie materaca nie dość, że trwa mega długo, to ciężko go doprowadzić do minimalnych [zakupowych] rozmiarów.
Ceną może i bije na głowę, ale ma ogromną tendencję do przebijania, bo nie posiada żadnych wzmocnień ani zabezpieczeń. Samopompę przebijesz najczęściej wtedy, kiedy masz pod spodem coś ostrego i się na tym położysz dociskając ją. Na samopompę masz łatki i rzadko rozdziera ona się dalej a materacyk rwie się bardzo często dalej i łatki nic nie dadzą.
Latem w ogóle się nie opłaca tego brać tylko lepiej karrimatę.

Lepiej Ci się śpi na lekko twardym łóżku czy na takim, w które się zapadasz?
Znasz materacyk, z którego nie schodzi powietrze?

;D ;D ;D
Therm-a-Rest Neo Air XTherm
Ale Ameryka..., Utah 2013

piję tylko czystą, palę tylko Klubowe... zdejm kapelusz

misio

« Odpowiedź #42 dnia: Luty 23, 2014, 20:27:00 »
Piterito, czytajmy całość a nie wybiórczo ;):

Chyba, że człowiek pcha się w takie coś, co posiada piterito lub filemoon, ale nie chińszczyznę...

Offline gregon

« Odpowiedź #43 dnia: Luty 23, 2014, 21:01:07 »
Piterito dzieki! Tego szukalem :). Na razie przekracza budzet, ale mam jeszcze dwa tygodnie. Sprobuje cos ugrac na gieldzie. Jak sie uda bedzie wypas, jak dostane becki to chinszczyzna z decatlonu ;)

Offline griffin

« Odpowiedź #44 dnia: Marzec 27, 2018, 15:22:31 »
Jakby ktoś szukał ciekawego materaca pompowanego to polecam Karrimor Helium Mat. Waży 470g, łatwo i szybko się pompuje (ma wbudowaną taką śmieszną wydajną pompkę), szybko się spuszcza powietrze, ma panele docieplone PrimaLoftem. Jest mniejszy niż samopompa z demobilu. Wygodny (jest przepaść między niem a dwoma karimatami), powietrze nie schodzi. Zapłaciłem za niego na SportsDirect ok 230 PLN. Jak na razie testowałem tylko raz w sprzyjających warunkach, więc się nie wypowiadam jeżeli chodzi o trwałość.

Offline dave

« Odpowiedź #45 dnia: Marzec 27, 2018, 16:08:09 »
Jak ten materac izoluje w niższych temperaturach? Napiszesz coś, jak już pokimasz na nim trochę? ;)
Like the fella says, in Italy for 30 years under the Borgias they had warfare, terror, murder, and bloodshed, but they produced Michelangelo, Leonardo da Vinci, and the Renaissance. In Switzerland they had brotherly love - they had 500 years of democracy and peace, and what did that produce? The cuckoo clock. So long Holly.

Offline griffin

« Odpowiedź #46 dnia: Marzec 27, 2018, 19:20:23 »
Napiszę, tyle, że ja w zimie jeszcze pod namiotem nie biwakowałem. Ale może w najbliższym sezonie? :) Jest szansa, że w jakieś zimniejsze rejony wybiorę się na jesieni, bo na razie przekroczyłem limit wypadów ;)