Autor Wątek: Wiaty i szałasy w Karpatach  (Przeczytany 8851 razy)

misio

Wiaty i szałasy w Karpatach
« dnia: Maj 23, 2009, 21:17:17 »
znalazłem następujące linki - jak już było u nas, to dajcie znać i się zrobi co należy - to wrzucam tutaj, żeby w kupie wsio było:

http://www.boudy.info/index.php?txt=cz

http://hiking.sk/hk/li/chaty-nizke_tatry.html

Offline czis

Odp: Wiaty i szałasy w Karpatach
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 24, 2009, 07:00:39 »
www.turistickamapa.sk   cała Słowacja w szlakach, dodatkowo mozna zobaczyc położenie schronisk, wiat i chatek oraz zobaczyc zdjecia. Odnośniki do wiat sa właąnie chyba na ta strone hiking.sk

Offline ina

« Odpowiedź #2 dnia: Maj 24, 2009, 08:50:43 »
Z własnych doświadczeń:

Słowackie Tatry Zachodnie:

Polana pod Klinem - szałas

1. Ze Starobociańskiej Przełęczy żółtym szlakiem Zadnią Raczkową Doliną ok. 1.30h w dół, 2h w górę
2. Z Liliowego Karbu ok. 1h w dół, 1.30h w górę
3. Z Bystrego Karbu (pod Błyszczem) niebieskim, potem zielonym ok. 1.20h w dół, 1.40h w górę (2h na Bystrą)

Szałas z zewnątrz

Szałas w środku

Obok szałasu płynie strumyk.

Bieszczady

Wiata na Przełęczy pod Czerteżem

Na czerwonym szlaku granicznym między Rawkami a Rabią Skałą

Taborisko

Taborisko z "salonem"

Pięterko

Niedaleko wiaty jest źródełko.
Mam małe cycki, ale duże jaja.

Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, gdy cię zabraknie.

Pomoc dla Rodziny Dybla

misio

« Odpowiedź #3 dnia: Maj 24, 2009, 22:12:33 »
Wielka Fatra
Chatka na przełęczy pod Suchym Wierchem.
w środku nie za czysto, ale da się przeżyć. jest piec kuchenny, chyba 4 prycze, ale nie pamiętam dokładnie.
wodę można otrzymać wychodząc z chaty i obierając ścieżkę odbijającą nie w stronę Szerokiego Wierchu, ale lekko w prawo w dół. są tam poidła dla bydła. namiotem można rozbić się spokojnie na polu za chatką: jakieś 100 m od niej.

Offline ina

« Odpowiedź #4 dnia: Maj 25, 2009, 00:28:55 »
Trzeba wspomnieć, że na Słowacji można legalnie nocować w każdej wiacie/szałasie, byle się nie rozbijać namiotem (info od Słowaków).

Pomoc dla Rodziny Dybla

Offline czis

« Odpowiedź #5 dnia: Maj 25, 2009, 06:53:26 »
Tomku to jest raczej pod Suchym Wierchem........ reszta opisu się zgadza :)

misio

« Odpowiedź #6 dnia: Maj 25, 2009, 07:18:00 »
racja! już poprawiam! raz byłem to nie pamiętam, ale przynajmniej miło wspominam ;D.

Offline ina

« Odpowiedź #7 dnia: Maj 25, 2009, 10:07:01 »
Trzeba wspomnieć, że na Słowacji można legalnie nocować w każdej wiacie/szałasie, byle się nie rozbijać namiotem (info od Słowaków).

Ina , sorry ale czy dobrze zrozumiałem: "na Słowacji nie można rozbijać namiotów" ?
Domyślam się, że jeżeli nie dotyczy to campingów, ale czy rozbijanie namiotu "na dziko" równa się mandat czy coś jeszcze gorszego??? Czy może źle odczytałem twoją odpowiedź?
Innymi słowy, kiedy i w jakich okolicznościach nie można na Slowacji rozbijać namiotu.

Przepraszam za nieścisłość, chodzi o tereny Parków Narodowych.

Pomoc dla Rodziny Dybla

Offline semow

« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 15, 2016, 11:11:01 »
Orientujecie się jak wygląda opcja przekimania na Hali Górowej, kiedy nie ma tam nikogo z obsługi?

Offline Shwarc

« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 15, 2016, 19:47:15 »
Super spoko. Jedno z pomieszczeń jest otwarte całorocznie, dwa ogromne tarasy w środku, wielki stół, ławy, ogromna koza. Możesz iść śmiało.

Offline Grzesiek

« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 15, 2016, 19:58:31 »
Po co mu koza? ::)
 ........Dobra wolę nie wiedzieć

Offline semow

« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 17, 2016, 08:37:22 »
Jeśli ogromna, to trochę strach ;D

Dzięki, trochę mi się plany zmieniły i celowałem w szałas na Mędralowej - niestety jak dotarłem na miejsce to okazało się że zajęła go grupa kowbojów i zawinąłem się do domu. W okolicy, przy czarnym przez Halę Kamińskiego do Czatoży jest też wiata, ale to nie to.

Ale Górowa jeszcze się przyda w tym sezonie, mam nadzieję, dzięki.

Offline misiak76

• Status GG
    • Coś skromnego na Polskich Krajobrazach
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 18, 2016, 09:16:37 »
Obyś wtedy nie trafił na indian ;)

Wysłane z mojego GT-I9100 przy użyciu Tapatalka

Offline Golek

« Odpowiedź #13 dnia: Maj 17, 2018, 11:44:50 »
Cześć, pierwszy post, więc tym bardziej cześć i czołem :)
Pozwolę sobie nieco odkopać temat, ale może warto.

Po górach  chodzę ile wlezie, ale w Bieszczady jeszcze nie dojechałem - za tydzień się to zmieni. ;D W związku z tym mam pytanie.
Trekking będzie 6 dniowy, po Biesach Wysokich. Pierwszy dzień spokojny - wyjście z Wetliny i dojście na Słowację do miejsca "Medova Baba". Na mapie Bieszczad wydanej przez ExpressMap jest w tym miejscu zaznaczone pole namiotowe. Na mapie Bieszczad Wysokich agencji wydawniczej WIT jest oznaczenie jakiejś wiaty. Korzystając z https://mapy.hiking.sk/ również odnajduję to miejsce - https://mapy.hiking.sk/?x=22.45949&y=49.08468&ref=permalink - oznaczone jako "inne zakwaterowanie". Pomimo tak wielu znaków wskazujących, że spać tam można - wolę się co do tego upewnić, ponieważ zarówno internet polski jak i słowacki nie mają żadnych informacji na temat spania w tym miejscu. Znalazłem w internecie jeszcze zdjęcie https://plus.google.com/photos/106397687569577523255/album/5806862035013261201/5806868578650753762.

Moje pytanie jest następujące: Czy jest to miejsce, do którego mogę bez problemu wejść i sobie tam przebiwakować do następnego dnia? Czy też może trzeba za to zapłacić? Jeśli tak to gdzie?
Zależy mi na tej informacji, ponieważ z tego co widzę namiotu lepiej tam nie rozbijać - to teren parku narodowego, a dzień jest zaplanowany lekki trekking wprowadzający :) i wolałbym uniknąć marszu aż pod Czerteż - przejdę tamtędy kolejnego dnia. (Wiem, że mogę zejść do Novej Sedlicy i tam przespać, ale wyjazd jest pomyślany nisko kosztowo i hm... przygodowo, czy jak tam to nazwać :). Szałasy, pola namiotowe i schroniska).

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź i pomoc !

Offline Shwarc

« Odpowiedź #14 dnia: Maj 17, 2018, 13:46:50 »
Osobiście bym się niczym nie przejmował i spał tam jak zabity. Postaram się jednak coś dowiedzieć o tym miejscu. Takie wiaty na Słowacji to najczęściej Utulnie, a więc legalne miejsca biwakowe/noclegowe na terenach parków i lasów. Jak będziesz spał w środku, to na 110% nikt ci nic nie zrobi.

Offline misiak76

• Status GG
    • Coś skromnego na Polskich Krajobrazach
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 17, 2018, 15:15:31 »
Osobiście bym się niczym nie przejmował i spał tam jak zabity. Postaram się jednak coś dowiedzieć o tym miejscu. Takie wiaty na Słowacji to najczęściej Utulnie, a więc legalne miejsca biwakowe/noclegowe na terenach parków i lasów. Jak będziesz spał w środku, to na 110% nikt ci nic nie zrobi.
Shwarc chyba dalszą część odpowiedzi umieściłeś w innym wątku

Wysłane z mojego ONEPLUS A3003 przy użyciu Tapatalka

Offline Shwarc

« Odpowiedź #16 dnia: Maj 17, 2018, 19:10:40 »
Ups, nawet nie zauważyłem :D

Czy jest tu jakiś admin? :D