Autor W▒tek: [Buty wysokie] Meindl Engadin  (Przeczytany 5572 razy)

0 u┐ytkownikˇw i 1 GoŠ przegl▒da ten w▒tek.

Offline dave

• Pom├│g┬│: 8

[Buty wysokie] Meindl Engadin
« dnia: Kwiecie˝ 16, 2016, 14:05:17 »
Hejo, my┬Âl├¬ ┬┐e czas od┬Âwie┬┐y├Ž temat. Zosta┬│em praktycznie bez wysokich but├│w, wi├¬c to niedopatrzenie trzeba by┬│o jak najszybciej nadrobi├Ž. Buty mia┬│yby s┬│u┬┐y├Ž do turystyki plecakowej w Sudetach i Beskidach, w opcji wiatowo-namiotowo-schroniskowej. Jako ┬┐e moje stopy niezbyt lubi┬▒ si├¬ z membran┬▒, swoj┬▒ uwag├¬ skierowa┬│em wi├¬c w kierunku trep├│w wykonanych w ca┬│o┬Âci ze sk├│ry, bez ceraty, raczej z gatunku tych sztywniejszych. Po przewertowaniu for internetowych, zainteresowa┬│em si├¬ modelami Hanwag Yukon, Meindl Engadin/Ortler/Borneo 2 oraz Scarpa Kinesis Pro. Ortler├│w i Scarp nie uda┬│o mi si├¬ niestety przymierzy├Ž, wi├¬c w mojej przepastnej, gestapowskiej szafie wyl┬▒dowa┬│y zatem Engadiny. To model produkowany od lat, na ich temat napisano ju┬┐ praktycznie wszystko, st┬▒d ogranicz├¬ si├¬ jedynie do wrzucenia kilku fotek i zdawkowych informacji:

But w ca┬│ej okaza┬│o┬Âci:

- cholewka wykonana z olejowanego nubuku
- gumowy otok
- wy┬Âci├│┬│ka ze sk├│ry naturalnej
- podeszwa Vibram Multigriff
- kategoria B/C, czyli but stosunkowo sztywny

Ty┬│ buta:

Sk├│rzana wy┬Âci├│┬│ka:

Podeszwa Vibram Multigriff:

Waga w rozmiarze 9 UK (43) - 969g/szt.

Za buty zap┬│aci┬│em 809 z┬│. Tego typu kamasze nie nale┬┐┬▒ do tanich, licz├¬ jednak ┬┐e inwestuj┬▒c b┬▒d┬╝ co b┬▒d┬╝, niema┬│┬▒ sum├¬ pieni├¬dzy, dokona┬│em dobrego zakupu. Teraz czas na rozchodzenie ich w okolicznych lasach, a w maju mam nadziej├¬ zabra├Ž je w Beskidy. Zobaczymy jak si├¬ spisz┬▒. :)
Like the fella says, in Italy for 30 years under the Borgias they had warfare, terror, murder, and bloodshed, but they produced Michelangelo, Leonardo da Vinci, and the Renaissance. In Switzerland they had brotherly love - they had 500 years of democracy and peace, and what did that produce? The cuckoo clock. So long Holly.

Offline Shwarc

• Pom├│g┬│: 208

Odp: [Buty wysokie] Meindl Engadin
« Odpowied╝ #1 dnia: Kwiecie˝ 17, 2016, 11:35:40 »
B├¬dzie pewnie fajnie, ale nie spodziewaj si├¬ ich wieczno┬Âci

Offline dave

« Odpowied╝ #2 dnia: Kwiecie˝ 17, 2016, 18:04:37 »
Zdaj├¬ sobie spraw├¬ z pewnych mankament├│w, typu odklejaj┬▒cy si├¬ otok, ale to by┬│ ┬Âwiadomy wyb├│r. :) I tak powinny by├Ž trwalsze, ni┬┐ szmaciaki. :)
Like the fella says, in Italy for 30 years under the Borgias they had warfare, terror, murder, and bloodshed, but they produced Michelangelo, Leonardo da Vinci, and the Renaissance. In Switzerland they had brotherly love - they had 500 years of democracy and peace, and what did that produce? The cuckoo clock. So long Holly.

Offline Piotrek

• Pom├│g┬│: 79

• Galerjanki
« Odpowied╝ #3 dnia: Kwiecie˝ 17, 2016, 19:17:27 »
No, i n├│┬┐ki potrafi┬▒ lepiej obetrze├Ž... ;D

Offline rzepek

• Pom├│g┬│: 0

« Odpowied╝ #4 dnia: Kwiecie˝ 18, 2016, 13:30:54 »
Kupi┬│em engadiny zim┬▒. Uda┬│o mi si├¬ skoczy├Ž na tylko jeden wyjazd do Chocho┬│owskiej. Pierwszy dzie├▒ Grze┬Â. Drugi Wo┬│owiec. Gdy schodzi┬│em na polan├¬, myslalem, ┬┐e zdejm├¬ buty i b├¬d├¬ szed┬│ boso. Na dole okaza┬│o si├¬, ze poni┬┐ej ┬│ydki mam siniaka wielko┬Âci pi├¬┬Âci. Mam nadzieje, ze si├¬ rozbij┬▒ 😁

Offline siendziaty

• raczkuj┬▒cy

• Pom├│g┬│: 0

« Odpowied╝ #5 dnia: Kwiecie˝ 18, 2016, 19:48:52 »
Mia┬│em podobne wra┬┐enie po spokojnym weekendzie w Tatrach. Jerseye obdarly do krwi. Kolejny weekend i nastepne... rewelacja, ┬┐adnych obtar├Ž, idealne wygodne. Fakt, po pierwszych dw├│ch dniach i wydaniu 600 z┬│ mia┬│em ochot├¬ si├¬ poci┬▒├Ž. B├¬dzie dobrze :)

Offline EMES

• Pom├│g┬│: 55

« Odpowied╝ #6 dnia: Kwiecie˝ 18, 2016, 20:10:18 »
 Nie rozumiem was. Kupujecie buty z pancernej wr├¬cz sk├│ry w por├│wnaniu do lekkich szmaciaczk├│w, napieracie spore trasy po g├│rach i zdziwieni, ┬┐e obtar┬│y. :D
Proszê was, mo¿e jeszcze frytki do tego???
Ad vivendum velut ad natandum is melior qui onere liberior

Offline Shwarc

« Odpowied╝ #7 dnia: Kwiecie˝ 18, 2016, 20:29:04 »
No, i n├│┬┐ki potrafi┬▒ lepiej obetrze├Ž... ;D
Bez przesady, obtarcia to sprawa bardzo indywidualna, a nie norma jak sugerujesz

Offline Piotrek

• Pom├│g┬│: 79

• Galerjanki
« Odpowied╝ #8 dnia: Kwiecie˝ 18, 2016, 21:19:21 »

Bez przesady, obtarcia to sprawa bardzo indywidualna, a nie norma jak sugerujesz

Sugerowa┬│em? :)
Raczej nie, ale wzi┬▒┬│bym troch├¬ plastr├│w na pierwsze wyprawy, je┬┐eli si├¬ nie przydadz┬▒ b├¬dzie mo┬┐na rozda├Ž.

Offline aro5406

• Pom├│g┬│: 34
  • Dobre rzeczy wymagaj┬▒ czasu.

« Odpowied╝ #9 dnia: Kwiecie˝ 19, 2016, 08:00:54 »
Mam odmienne do┬Âwiadczenia z tym butem. By┬│em zdziwiony, ┬┐e praktycznie nie wymaga┬│ rozchodzenia, chodzi┬│o sie jak w papuciu. Pewnie to kwestia indywidualna. Og├│lnie jak dla mnie but bardzo wygodny i trwa┬│y. Nie rozumiem tylko dlaczego Maindl w tych butach uparcie stosuje poziomy szew w wy┬Âci├│┬│ce na wysoko┬Âci mniej wi├¬cej kostki ? To potencjalne miejsce gdzie po czasie mo┬┐e pu┬Âci├Ž.

Offline Shwarc

« Odpowied╝ #10 dnia: Kwiecie˝ 21, 2016, 12:20:26 »
Dla tego trzeba sobie naklei├Ž sk├│rzane zapi├¬tki i b├¬dzie git

Offline dave

« Odpowied╝ #11 dnia: Maj 03, 2017, 19:13:36 »
Po roku od kupna, buty sprawuj┬▒ si├¬ znakomicie. Wr├│ci┬│em w┬│a┬Ânie z Beskidu Makowskiego/Wyspowego, w obecnych warunkach (┬Âliskie i g┬│├¬bokie b┬│ota, mokre trawy) dawa┬│y rad├¬. Odno┬Ânie wygody - na pierwszej wyprawie prawy but zjad┬│ mi pi├¬t├¬ "do mi├¬sa". Potem przesta┬│ obciera├Ž i obecnie chodzi si├¬ jak w kapciach. Mog┬│yby mie├Ž tylko nieco lepsz┬▒ amortyzacj├¬, ale mo┬┐e to ja zbyt lekki jestem. P├│ki co, zakup mog├¬ uzna├Ž za zdecydowanie trafiony. Je┬Âli napotkam na jakie┬ problemy z trwa┬│o┬Âci┬▒, nie omieszkam was o tym poinformowa├Ž. ;)

Offline lechu

• Pom├│g┬│: 5

« Odpowied╝ #12 dnia: Maj 03, 2017, 22:14:51 »
dave -> mam takie pytanie, jaki masz luz licz±c od du¿ego palca do koñca wk³adki? kupi³em via internet borneo 2 pos³uguj±c siê sugestiami ze strony polskiego dystrybutora ( http://www.meindl.pl/dob%C3%B3r-obuwia ), mam równie¿ rozmiar 43 i tak siê zastanawiam czy ta tabelka z rozmiarami nie jest troszkê zawy¿ona i jak inni w butach meindla dobieraj± sobie luz
Wielka Rzeczpospolita" BORDER="0

Offline Shwarc

« Odpowied╝ #13 dnia: Maj 03, 2017, 22:57:50 »
Ja chyba normalnie bym potrzebowa┬│ rozmiar 46, ale odnosz├¬ wra┬┐enie, ┬┐e z Meindla powinno by├Ž to 45,5. To taka gra na milimetry, mo┬┐e by├Ž o 2 za du┬┐o, a i r├│wnie dobrze o 2 za ma┬│o. O ile w pierwszym przypadku jako┬ sobie poradzimy o tyle w drugim sine palce s┬▒ murowane.

Offline dave

« Odpowied╝ #14 dnia: Maj 04, 2017, 17:24:04 »
Po postawieniu stopy w skarpecie na wk┬│adce, mam ok 1cm luzu. Przy schodzeniu palce nie dobijaj┬▒ do czubka buta.  Gdy kupowa┬│em buty, cyfry w tej tabelce wygl┬▒da┬│y nieco inaczej - zamiast wide┬│ek, podane by┬│y sta┬│e warto┬Âci. Po przymierzeniu ich w sklepie rozmiar wydawa┬│ si├¬ idealnie dobrany - pi├¬ta nie lata┬│a, a w palcach nic mnie nie uciska┬│o. Teraz mam wra┬┐enie, ┬┐e but lekko si├¬ rozbi┬│ i dzi┬ bra┬│bym chyba rozmiar 8.5. Nie jest to jednak jakim┬ problemem, do tych but├│w zak┬│adam we┬│niane skarpety Smartwoola z serii PhD Outdoor, kt├│re daj┬▒ du┬┐y komfort chodzenia i kompensuj┬▒ luz powsta┬│y w wyniku rozchodzenia wy┬Âci├│┬│ki.

Sporo te┬┐ mo┬┐na zmieni├Ž odpowiednim sznurowaniem. Je┬Âli co┬ Ci├¬ uwiera, b┬▒d┬╝ stopa w bucie lata - spr├│buj zasznurowa├Ž buty jako┬ inaczej i na 90% b├¬dzie lepiej. Inspiracji mo┬┐esz poszuka├Ž na youtube, np. https://www.youtube.com/watch?v=SOE28brAcEc .

Tak z ciekawo┬Âci - wa┬┐y┬│e┬ mo┬┐e buta? Pami├¬tam, ┬┐e gdy przymierza┬│em je w sklepie, r├│┬┐nica w wadze wyczuwa┬│em tylko wtedy, gdy na jednej nodze mia┬│em Borneo, a na drugiej Engadina. Nie stwierdzi┬│em natomiast r├│┬┐nicy w kszta┬│cie kopyta. ;)

Offline lechu

• Pom├│g┬│: 5

« Odpowied╝ #15 dnia: Maj 08, 2017, 15:40:51 »
but├│w nie wa┬┐y┬│em, ale jak dorw├¬ jak┬▒┬ dok┬│adn┬▒ wag├¬ kuchenn┬▒ to nie omieszkam, dave-> mam jeszcze takie pytanie apropos dopasowania, czy mierzy┬│e┬ d┬│ugo┬Â├Ž stopy bez skarpetek i jak to wysz┬│o po za┬│o┬┐eniu skarpet?
Wielka Rzeczpospolita" BORDER="0

Offline dave

« Odpowied╝ #16 dnia: Maj 08, 2017, 17:54:28 »
Nie mierzy┬│em, nie mam zreszt┬▒ tak d┬│ugiej linijki :D Zawsze dobiera┬│em rozmiar na oko - tak aby stopa w bucie si├¬ nie rusza┬│a i zarazem but nie uwiera┬│ z powodu ciasnoty. Zreszt┬▒ r├│┬┐ni producenci szyj┬▒ na r├│┬┐nych kopytach, co daje ten efekt, ┬┐e but - nawet pomimo teoretycznie dobrze dobranego rozmiaru - mo┬┐e nas np. uciska├Ž w palce, co poskutkuje konieczno┬Âci┬▒ kupna wi├¬kszego egzemplarza, ni┬┐ wynika┬│oby to z tabelki. Sam zreszt┬▒ mia┬│em taki przypadek, mierz┬▒c Hanwagi Alaska (Yukon├│w, kt├│re r├│wnie┬┐ bra┬│em pod uwag├¬, akurat nie by┬│o w sklepie). Na d┬│ugo┬Â├Ž OK, pi├¬ta siedzia┬│a nawet nieco lepiej ni┬┐ w Meindlach (obydw├│ch) niestety jak dla mnie zbyt w┬▒skie w palcach, wi├¬c odpu┬Âci┬│em i wzi┬▒┬│em Engadiny, kt├│re od razu le┬┐a┬│y dobrze.

Offline dave

« Odpowied╝ #17 dnia: Kwiecie˝ 16, 2018, 20:34:46 »
Dobra, wrzuc├¬ tu mo┬┐e kilka zdj├¬├Ž z od┬Âwie┬┐enia/impregnacji moich but├│w po ostatnim wyje┬╝dzie. Buty maj┬▒ dwa lata, ich eksploatacja nie by┬│a intensywna. Tak prezentuj┬▒ si├¬ obuwie przed ca┬│┬▒ zabaw┬▒:

Na pierwszy ogie├▒ umy┬│em buty glicerynowym myd┬│em do sk├│r. Buty nigdy nie by┬│y traktowane syntetycznymi ┬Ârodkami typu Nikwax, wi├¬c ┬┐adna agresywna chemia nie by┬│a potrzebna:

OK, jedziemy. Myde³ko nie¼le siê pieni:

Zdjêcie z cyklu "znajd¼ trzy ró¿nice". Dolny but umyty, górny jeszcze nie:

Tak wygl┬▒da┬│a woda po umyciu obydw├│ch but├│w:

Po umyciu przetar┬│em je bawe┬│nian┬▒ szmatk┬▒ i odstawi┬│em na 24h celem ca┬│kowitego wysuszenia. Po tym czasie nanios┬│em na buty nieco oleju do sk├│r - ot minimalnie, ┬┐eby nie rozmi├¬kczy├Ž zanadto sk├│ry:

Nastêpnie znów odczeka³em 24h, aby olej ca³kowicie wsi±kn±³ w skórê. Kolejnym krokiem by³o nasmarowanie obuwia t³uszczem do skór:

Tak wygl┬▒daj┬▒ buty bezpo┬Ârednio po nat┬│uszczeniu:

Odstawi┬│em buty na kolejne 24h, po czym przetar┬│em je bawe┬│nian┬▒ szmatk┬▒ aby usun┬▒├Ž pozosta┬│o┬Âci t┬│uszczu. Delikatnie nasmarowa┬│em je te┬┐ wewn┬▒trz kremem Nivea, aby cho├Ž troch├¬ uelastyczni├Ž wy┬Âci├│┬│k├¬. A efekt ko├▒cowy wygl┬▒da nast├¬puj┬▒co:

Offline Shwarc

« Odpowied╝ #18 dnia: Kwiecie˝ 17, 2018, 00:23:53 »
Daj na to jaki┬ wosk. Mog├¬ poleci├Ž wosk Kapsa, ale chyba w Daichmanie maj┬▒ te┬┐ wosk naturalny na bazie pszczelego i czego┬ tam jeszcze.

Do ┬Ârodka od zwyk┬│ego Nivea lepiej sprawdza si├¬ krem na zim├¬ o nazwie Na ka┬┐d┬▒ pogod├¬:
https://www.rossmann.pl/Produkt/NIVEA-Baby-krem-ochronny-dla-dzieci-na-kazda-pogode-50-ml,96827,7261
Bo nie zawiera wody jak ten granatowy Nivea. Odczujesz to ju┬┐ podczas smarowania, niebo z ziemia.

Offline dave

« Odpowied╝ #19 dnia: Kwiecie˝ 17, 2018, 17:43:23 »
Dodatkowych wosk├│w nie u┬┐ywa┬│em, bo ten t┬│uszcz ju┬┐ ma w sk┬│adzie wosk pszczeli. Nie chcia┬│em przedobrzy├Ž. ;)

Zerknê na ten krem przy najbli¿szej okazji.

Offline Elwood

• Pom├│g┬│: 15

« Odpowied╝ #20 dnia: Kwiecie˝ 17, 2018, 19:01:32 »
Dave, m├│g┬│by┬ dok┬│adnie zmierzy├Ž d┬│ugo┬Â├Ž wk┬│adki?
Zasadniczo, to interesuje mnie d┬│ugo┬Â├Ž w realu nr 44 i 45 w tym modelu mendli. Ale mia┬│bym por├│wnanie.
┬Žwiat jest do dupy ale ┬┐ycie jest cudem

Offline dave

« Odpowied╝ #21 dnia: Kwiecie˝ 17, 2018, 20:06:12 »
283 mm, t├¬go┬Â├Ž F

Offline Elwood

• Pom├│g┬│: 15

« Odpowied╝ #22 dnia: Kwiecie˝ 17, 2018, 21:50:08 »
Dziêki.
┬Žwiat jest do dupy ale ┬┐ycie jest cudem

Offline sieku

• Pom├│g┬│: 28

« Odpowied╝ #23 dnia: Kwiecie˝ 18, 2018, 08:29:29 »
Masz je ju┬┐ dwa lata. Spora cz├¬┬Â├Ž komentarzy konsument├│w kt├│rzy nabyli te buty w 8a.pl wskazuje mniej wi├¬cej taki czas na odpadni├¬cie podeszwy. Jak jest u Ciebie? Jakie┬ niepokoj┬▒ce symptomy?

Offline mikel

• Pom├│g┬│: 22

« Odpowied╝ #24 dnia: Kwiecie˝ 18, 2018, 08:39:48 »
Mia┬│em te buty ok 3-4 lat. Je┬Âli podeszwa odpada przez utlenianie si├¬ po 2 latach, to tylko w le┬┐aku magazynowym.
Ale faktem jest, ┬┐e niestety na butach nie ma daty produkcji i nie wiemy czy kupiony but ma przed sob┬▒ 2, 4 czy 8 lat ┬┐ycia bez konieczno┬Âci wymiany podeszwy.