Autor Wątek: [Buty wysokie] Buty na zimowe Tatry  (Przeczytany 67261 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Looted

Odp: [Buty wysokie] Buty na zimowe Tatry
« Odpowiedź #225 dnia: Kwiecień 11, 2017, 22:25:33 »
Miałeś rację co do przemakania. Nalałem do butów wody do pełna, zostawiłem na trzy godziny - ani śladu wilgoci na zewnątrz buta, goretex chyba rzeczywiście trzyma. Najwyraźniej wilgoć wzięła się z potu, a zewnętrzna warstwa skóry przemokła i straciła właściwości oddychania.

Co do twardości - nie miałem na myśli cholewki tylko podeszwę. Cholewka La Sportivy jest rzeczywiście dużo sztywniejsza, ale sama podeszwa amortyzuje na tyle, że but zdaje się trochę sprężynować/odbijać od ziemi pomimo sztywności podeszwy. W Salewach kroki wydawały się dużo... cięższe, brak było tego wrażenia sprężynowania.

Z łydkami dramatu nie ma, nie są to zdarte pięty/poobijane palce. Myślę, że uda się coś zdziałać grubszymi skarpetami/odpowiednim wiązaniem/techniką schodzenia. Albo po prostu się w tym miejscu trochę rozchodzą.

Online MaciekZ

« Odpowiedź #226 dnia: Kwiecień 11, 2017, 22:32:45 »
 ;)
Ja raczej testowałem w odwrotny sposób. Postawiłem ostrożnie w misce, zanurzone poniżej miejsca gdzie mogłaby się wlać woda. Obciążyłem butelką z wodą coby nie wypływały. Jeden po 3 godzinach w środku był suchy. Potem wziąłem się za drugi, ale o nim zapomniałem. Rano okazało się że również w tym bucie w środku jest sucho. :)
Życzę dopasowania butów do nogi - albo odwrotnie ;)

Offline powik

« Odpowiedź #227 dnia: Wrzesień 28, 2017, 15:28:32 »
Cześć,
Tak jak parę osób przede mną, szukam wysokich butów na zimowe wyprawy w Tatry, przyszłościowo Alpy/Kaukaz latem. Nie planuje wspinania.
Wertując strony forum, jestem nastawiony na półautomaty.
Wybrane mam poniższe modele:
- Zamberlan Jorasses GT RR
- Meindl Jorasse GTX
- Salewa Crow GTX

W obwodzie są:
- Scarpa Maverick GTX
- Zamberlan Dufur GTX RR
- Zamberlan Pelmo Plus GT RR

Mierzyłem też La Sportivy któreś Trango, ale uwierało mnie przy achillesie. Rozglądałem się też za Scarpą, ale jakoś nie znalazłem ciekawych modeli.
W weekend wybieram się na mierzenie Meindla i Zamberlana, problem z ostatnimi jest taki, że jest ciężko dostępny w moich rozmiarach 42-43 (normalnie noszę 41-42). Dlatego o ile mi podpasuje to będzie to Meindl. Szukałem opinii na ich temat, ale ciężko z czymś konkretnym. Ktoś używał/używa?
Salewy przymierzałem, leżały bardzo dobrze, wezmę je jak się okaże, że nic innego nie będzie pasować :p
Chętnie przygarnę uwagi, opinie od osób, które mają/mierzyły powyższe.
Może jakieś wytyczne,o których zapomniałem?
Tak wiem, MKM ;)

Online MaciekZ

« Odpowiedź #228 dnia: Wrzesień 28, 2017, 15:42:21 »
Pamiętaj że nawet w obrębie jednej marki kopyto może być różne. Meindle Air Revolution 4.1 odebrałem jako buty dość szerokie i byłem potem zdziwiony gdy Meindle Jorasse okazały się zbyt wąskie. Przedstawiciel Meindla wyjaśnił mi że jako but bardziej techniczny są robione na węższym kopycie.
Ja jako but zimowy (ale ze świadomością że nie jest ocieplany) kupiłem Salewy Vultur GTX (wersja "szmaciana" to Raven 2 GTX). Są nieco wyższe niż Crow (trzy a nie dwa haczyki na cholewce) ale i droższe. W moim przypadku Alpy i Kaukaz nie wchodzą w grę więc wydaje mi się że na zimowe Tatry powinny wystarczyć.

Offline powik

« Odpowiedź #229 dnia: Wrzesień 28, 2017, 16:18:06 »
Czytałem co wybrałeś :) Widziałem też, że sporo mierzyłeś. Jak oceniasz twardość podeszwy Salew do pozostałych butów?
Vultury nie odpowiednie na Kaukaz/Alpy?
Buty Salewy miałem wysokie, ale na lato Alp Trainery. Zchodziłem sporo w nich, sprawdzały się bardzo dobrze, pomimo tego, że puszczały wodę.
Dlatego do Salewy mam jakieś tam zaufanie pod względem wygody i komfortu. Jednak chciałbym "dać szansę" innym producentom ;)

Garmont odpadają, nigdzie ich nie mogę znaleźć do pomierzenia.

Online MaciekZ

« Odpowiedź #230 dnia: Wrzesień 28, 2017, 20:31:53 »
Nie odważę się porównywać bo większości którą mierzyłem nie miałem szansy przetestować w terenie, w czasie dłuższym niż kilkadziesiąt minut. Ale nie odbieram TYCH Salew jako szczególnie twardych, chociaż na lato w Beskidach mam miększe buty ;) . Vultur są na pewno trochę sztywniejsze niż Alp Trainery, ale to ciągle wygodny but (jeżeli oczywiście przypasuje do kształtu stopy). Z kolei na zimę dawniej miałem Zamberlany - pod automaty, a więc bardzo sztywne. Jednak to są buty na wąską stopę a więc nie dla mnie.
Co do Alp i Kaukazu miałem na myśli że nie byłem i nie będę w tamtych górach, więc tu muszą się wypowiedzieć inni. Ja nie mam zdania. Salewa jak najbardziej zalicza ten model do butów na lato w Alpach.
Wracając jeszcze do butów które Cię zainteresowały - Meindle będą sztywniejsze i nieco węższe od Salew. Zamberlany tym bardziej - z tych trzech Salewa jest najszersza ale nie jakaś strasznie szeroka (ja dla komfortu wolałbym but jeszcze nieco szerszy, ale wtedy może pojawić się problem z trzymaniem kostki i pięty). Mam wielki żal do Salewy że przestała robić Blackbirdy w dwóch wersjach szerokości...  :'(

Offline powik

« Odpowiedź #231 dnia: Wrzesień 28, 2017, 22:39:21 »
Nie odważę się porównywać bo większości którą mierzyłem nie miałem szansy przetestować w terenie, w czasie dłuższym niż kilkadziesiąt minut. Ale nie odbieram TYCH Salew jako szczególnie twardych, chociaż na lato w Beskidach mam miększe buty ;) . Vultur są na pewno trochę sztywniejsze niż Alp Trainery, ale to ciągle wygodny but (jeżeli oczywiście przypasuje do kształtu stopy). Z kolei na zimę dawniej miałem Zamberlany - pod automaty, a więc bardzo sztywne. Jednak to są buty na wąską stopę a więc nie dla mnie.
Co do Alp i Kaukazu miałem na myśli że nie byłem i nie będę w tamtych górach, więc tu muszą się wypowiedzieć inni. Ja nie mam zdania. Salewa jak najbardziej zalicza ten model do butów na lato w Alpach.
Wracając jeszcze do butów które Cię zainteresowały - Meindle będą sztywniejsze i nieco węższe od Salew. Zamberlany tym bardziej - z tych trzech Salewa jest najszersza ale nie jakaś strasznie szeroka (ja dla komfortu wolałbym but jeszcze nieco szerszy, ale wtedy może pojawić się problem z trzymaniem kostki i pięty). Mam wielki żal do Salewy że przestała robić Blackbirdy w dwóch wersjach szerokości...  :'(
A czemu zrezygnowałes z tych Zamberlan na automatach? Nie są one trochę za sztywne na zimowe warunki w Tatrach? Nie brałem ich pod uwagę, bo według mnie przejście w takich butach chociażby Chocholowskiej lub Koscieliskiej to chyba mordęga dla nóg.
Ogólnie nie mam szerokiej stopy, ale jestem ciekaw tych Meindl, w sobotę będę na Śląsku to pozwiedzam sklepy.
A jeszcze jedno jak z rozmiarówką u Ciebie? Jak się ma u Ciebie rozmiar na lato, a jak na zimę?
Boję się że w sklepie jak będę przymierzał (z dwoma skarpetkami oczywiście ;) ) , wybiorę to później się okaże, że na przykład ocierają, uwierają.

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

Online MaciekZ

« Odpowiedź #232 dnia: Wrzesień 28, 2017, 23:02:14 »
Zamberlany Expert GTX (obecna, zielona wersja ma w nazwie jeszcze "Pro") to bardzo dobre, dość ciepłe buty, ale...
Przede wszystkim wąskie, a przy tym z grubej skóry która się nie dopasuje do nogi. Dodatkowo gumowy otok. W czasie jazdy autobusem z Krakowa do Zakopanego musiałem buty  nie tylko rozsznurowywać ale nawet zdejmować. Sprzedałem je z żalem. Na przejście całej Chochołowskiej po twardym rzeczywiście nie były najlepsze ale ciepło i suchość w każdych warunkach robiły wrażenie...

Rozmiarowo noszę 43,5 - 44,0. Długoś stóp ok. 283 i 287 mm - lewa dłuższa  :-\ . Zazwyczaj kupuję 44,0 i mam wystarczający luz w palcach. Jednak Salewy kupiłem 43,0 (w tym modelu jest taka numeracja że akurat 43,5 nie występuje, a szkoda bo miałbym ideał). No i okazuje się że mogą być chociaż kilka mm więcej byłoby lepsze. Przy większości mierzonych modeli z przodu było OK, ale zdarzało się że pięta się ruszała w marszu, w górę i w dół (minimalnie ale wyraźnie), pomimo solidnego zasznurowania (mierzyłem buty pod automaty, albo półautomaty). A otarć na ścięgnie Achillesa boję się panicznie.

Wypracowałem wariant w którym mam inne buty na zimę, a inne na warunki letnie. A raczej mam 3 pary: 1) lekkie na lato w Beskidach, 2) średnie - Tatry latem, Beskidy zimą, 3) zima w Tatrach. Nie bardzo mi się sprawdzała idea jednej pary gdzie zimą muszę zmieścić 1-2 pary grubszych skarpet i podpiąć raki, a latem na cieńkiej skarpetce muszą dać się ciasno zasznurować.
W tej sytuacji ciężko porównywać rozmiary bo każda para jest z innej firmy, a może i epoki ;) (najstarsze mają ponad 10 lat).

Offline EMES

« Odpowiedź #233 dnia: Październik 02, 2017, 22:06:08 »
Meindl robi takie wynalazki dla żołnierzy. Nazywają się Rib leicht, raczej nie w góry i chyba w turystyce się nie przyjmą. Pieruńsko drogie choć na alle widziałem za 800 zł Formoza je chyba nosi (?) i czasem się pojawiają. Ale ale wkładką można regulować "objętość" buta na stopie. Chrustu też kiedyś jakieś podejściówki z taką regulacją nosił. Ja na lato tylko krótkie już noszę.
Ad vivendum velut ad natandum is melior qui onere liberior

Online MaciekZ

« Odpowiedź #234 dnia: Październik 02, 2017, 22:36:04 »
Lada moment wrzucę relację z wypadu w Tatry. O Salewach słówko też tam będzie...

Offline sieku

« Odpowiedź #235 dnia: Październik 03, 2017, 11:00:25 »
Ale ale wkładką można regulować "objętość" buta na stopie.
Salewa też ma taki bajer, na pewno niektóre modele jak moje Rapace GTX maja w zestawie jakby 2 wkładki. "Jakby" bo wkładka składa się z 2 części: górnej niezmiennej, oraz piankowego spodu w wersji na szeroką, wysoką stopę oraz na węższą, niższą. Co z tego jednak, jak żeby zaznać na prawdę dobrej amortyzacji (w warunkach bezśnieżnych) musiałem dokupić wkładkę żelową.

Tego modelu na zimę jednak nie polecam. Pomimo mojego optymizmu przy zakupie co do membran i nowoczesności konstrukcji - puszczają wodę już na widok chmury na horyzoncie. Przez cordurowy język, który jakiś durny projektant zaplanował aż do czubka. Kawałek nubuku w tym miejscu załatwił by sprawę, gdyż na reszcie buta daje się on wzorowo zaimpregnować.

Offline powik

« Odpowiedź #236 dnia: Październik 04, 2017, 12:01:44 »
Udało mi się przymierzyć parę modelów butów:
- Zamberlan Pelmo: fajny dość klasyczny but bez udziwnień z jednego kawałka nubuku, dość dobrze leżał, jednak wiązanie mogło by być ciut mniej "klasyczne". Nie mogłem go dociągnąć, aby trzymało jeszcze lepiej pięte. 42.5 pasowały, 43 trochę nabrało przestrzeni.
- Zamberlan Dufur: poprzeszywany w różne strony, nie udało mi się dopasować rozmiaru, 42 ciut za małe, 43 za duże. Może to i lepiej, bo wizualnie nie moje preferencje
- Zamberlan Jorasses: przymierzyłem 42 i były ciasne, w śródstopiu i przy paluchach, większych rozmiarów nie było, a szkoda. Pewnie by się skończyło na 43.
- Zamberlan Baltoro: skóra taka sama jak w Expertach, brakowało by tylko gumowego otoku ze wszystkich stron. Ogólnie jedna rzecz dyskwalifikowała, sztywniesza niż przy pozostałych modelach cholewka z tyłu przy achillesie, przez co powodowała ucisk przy ustawieniu nogi w pozycji "zejściowej"
- La Sportiva Trango Alp i Trango Evo: udało mi się tylko przymierzyć 42.5, innych rozmiarów nie było, w zasadzie leżało ok, jednak dla porównania chciałbym też 42. Bardzo fajny motyw z blokowaniem sznurówki aby się nie rozwiązała (imo kolorystycznie nie moje klimaty)
- Meindl Jorasse: dziwne, że 42 pasował, a 42.5 już był kapkę luźny. Jak założyłem 3 skarpetkę to było by dobrze, ale gdzie ja będę miał 3 skarpetki na sobie. Wysoka cholewka, z dodatkowym ściągaczem. Ogólnie mój faworyt, wygodne, sznurowanie przystępne, stopom w warukach sklepowych się podobało ;) Przydałoby się teraz dorwać jakąś promocję na nie.

Nie mierzyłem Raven 2 i Vultur od Salewy, to też mam w planach jako jedne z ostatnich butów. I może jeszcze Scarpa Maverick.
Jakoś spodziewałem się, że tych modeli będzie więcej. Asolo i Aku odpuściłem.

Jako bonus dla siebie przymierzyłem jeszcze Zamberlany Experty, wielkie, sztywne buty, istne klocki :) Pomimo tego wygodne, 43 leżał idealnie. Mam wrażenie, że jednak nie sprawdziły by się w moich zastosowaniach, to są chyba bardziej techniczne buty.

Offline powik

« Odpowiedź #237 dnia: Październik 20, 2017, 09:45:59 »
Zamówiłem i dojechały do mnie Meindl'e Jorasse.
No i dziwna sprawa, bo po nastu minutach łażenia w nich po mieszkaniu, czuje uwieranie w prawym bucie w miejscu gdzie stopa jest najszersza (bliżej kości z prawej strony). Dziwne, bo tylko prawa noga,a nie posiadam ich jakoś niesymetrycznych..
Śmieszne jest to, że jak wyjmę stopę i włożę mija chwila, aż znowu poczuję uwieranie.
Testowałem na cienkiej, na grubej i na obu naraz skarpetkach.
Pytanie, na ile mogę być "naiwny", że się ten prawy but ułoży? Ewentualnie jest jakaś możliwość, aby mu "pomóc"?

Jeżeli sytuacja się nie zmieni, to wracam do punktu wyjścia, a wtedy to chyba będę czegoś szukał wśród automatów (Zamberlany Experty leżały dobrze, ale to już są klockowate buty, będę się w nich męczył na zimowych trekkingach)

Online MaciekZ

« Odpowiedź #238 dnia: Październik 20, 2017, 10:10:52 »
Jak już pisałem Meindl zalicza ten model do butów z zacięciem technicznym (informacja od przedstawiciela dystrybutora na Polskę), a więc tu nie ma być wygodnie. Ma być precyzyjnie. Ale w obu butach, a nie w jednym ;)
Raczej powątpiewam czy się ułożą - gumowy otok dość skutecznie uniemożliwia "rozbicie się" buta.

Offline powik

« Odpowiedź #239 dnia: Październik 20, 2017, 10:59:45 »
Najbardziej mnie zastanawia, że to tylko jeden but. Pytanie czy jest sens prosić o drugą parę tego samego numeru.
Póki co dam sobie jeszcze weekend na poczłapanie po mieszkaniu, jak to nic nie da to zwrot :/

Online MaciekZ

« Odpowiedź #240 dnia: Październik 20, 2017, 15:21:47 »
A nie masz takiej opcji żeby np. jutro podjechać i potestować w sklepie? Bo tak na odległość to tracisz czas i pieniądze (na przesyłki). Jak druga para będzie dobra to OK, ale jeśli nie to zaczynasz od nowa zabawę z kolejnym modelem, co może potrwać i wreszcie... zima się skończy ;) Widzę że mają w Skalniku ale tylko 44,5...
Poza tym Meindla akurat nie podejrzewałbym o fuszerkę z nierównymi butami. Ewentualnie pomierz co się da (szerokość i długość wkładki, może jakoś da się zmierzyć długość i szerokość buta wewnątrz...) i porównaj wymiary w obu butach. Ale nawet to może nic nie wyjaśnić.
Znam ten ból ale u mnie przynajmniej wiem skąd to wszystko - lewa stopa dłuższa od prawej o 0,5 cmm  :-\

Jak jesteś bardzo zdeterminowany to w zasięgu jednodniowej wycieczki masz Górny Śląsk i Kraków. Jak telefonicznie ustalisz odłożenie Twojego rozmiaru do zmierzenia, to gra może być warta świeczki. Mnie się zdarzało jeździć na przymiarkę z Krakowa do Gliwic...

Offline misiak76

• Status GG
    • Coś skromnego na Polskich Krajobrazach
« Odpowiedź #241 dnia: Październik 20, 2017, 15:58:14 »
Ewentualnie te oddajesz, otrzymujesz kasę i zamawiasz sobie buty na rozmiar.
http://www.makaraobuv.sk/_index.htm
Na następny sezon ja u nich zamawiam buty :) W tym muszę rozwalić swoje obecne ;)

Wysłane z mojego ONEPLUS A3003 przy użyciu Tapatalka

Offline powik

« Odpowiedź #242 dnia: Październik 20, 2017, 16:53:48 »
Akurat taką wycieczkę sobie zrobiłem z parę tygodni temu i wtedy Meindl'e pasowały :) Chociaż raczej w nich nie łaziłem po sklepie tyle czasu co w domu, wiadomo trochę inne warunki.
Pobawię się przez weekend w testowanie, najwyżej czekać mnie będzie druga wycieczka i wtedy oddam do rąk własnych.
Póki co porozglądam się za planem B..

Offline dave

« Odpowiedź #243 dnia: Wczoraj o 19:11:09 »
Ewentualnie te oddajesz, otrzymujesz kasę i zamawiasz sobie buty na rozmiar.
http://www.makaraobuv.sk/_index.htm
Na następny sezon ja u nich zamawiam buty :) W tym muszę rozwalić swoje obecne ;)

Wysłane z mojego ONEPLUS A3003 przy użyciu Tapatalka

Który model chcesz zanabyć?