Autor Wątek: [Akcesoria] Filtry połówkowe i ich zastsowanie  (Przeczytany 7568 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Shwarc

Odp: [Akcesoria] Filtry połówkowe i ich zastsowanie
« Odpowiedź #25 dnia: Październik 31, 2017, 10:47:11 »
Ponoć te wszystkie chińskie przystawki dają spoko radę, ale filtry???

Mnie bardziej chodzi o sens w ogóle taszczenia (zawsze to 50g wagi) i używania połówkowego szarego (a raczej szaro-niebieskawego :D ) na wyjazdach wielodniowych w góry. Nakręcany to nie jest jakaś tragedia finansowa (~100zł Marumi/Nisi), ale czy to ma sens w ogóle (niezależnie od systemu) przy możliwościach Lightrooma i takiej amatorskiej fotografii jaką uskuteczniamy? Planów z równiutkim, liniowym krajobrazem jest raczej niewiele (5% zdjęć?), większość to jednak krótsza perspektywa, a wtedy dopasowanie jakiegokolwiek filtra połówkowego jest niewykonalne. Tak bynajmniej mi się wydaje, dla tego pytam tych co mają. Kupić, by 5x nakręcić mija się z celem, bo w końcu zawędruje on na dno plecaka i tyle z tego będzie. Ale może się mylę i nie jest tak tragicznie i warto takowy używać częściej, nawet przy krótszej perspektywie zaciemniając niekiedy zbędne rzeczy?
Ten filmik widziałem:
https://www.youtube.com/watch?v=MzplfS4dTNc
i kurna, chyba średnio jest to przydatne, a raczej więcej psuje niż poprawia, szczególnie gdy zaniebieszcza góry jak w pierwszych minutach.

Offline misiak76

• Status GG
    • Coś skromnego na Polskich Krajobrazach
« Odpowiedź #26 dnia: Październik 31, 2017, 12:37:36 »
Ogólnie to filtr połówkowy w górach jest mało przydatny. Ze względu na to że nie ma równych powierzchni w górach ;) . Po ewentualnym zastosowaniu trzeba potem rozjaśnić miejsca zacienione przez filtr. Chyba, że filtr stosujemy aby zacienić tylko samo niebo np.: proporcje 1/3 góry bez nieba, 1/3 góry z niebem, 1/3 niebo. Wtedy przykrycie samego nieba ma sens. Z tym, że do takiej zabawy jest już potrzebny filtr cokina lub inne pochodne. W tym wypadku filtr nakręcany się nie sprawdzi w górach, chyba że miałby przyciemnianie 1/3 kadru od góry ale taki widziałem raz na targach a jego kwota mnie lekko zszokowała i wynosiła 400 - 690 zł w zależności od średnicy

Wysłane z mojego ONEPLUS A3003 przy użyciu Tapatalka

Offline piterito

« Odpowiedź #27 dnia: Październik 31, 2017, 13:46:41 »
CPL to jedyny przydatny filtr moim zdaniem. Pomiar światła na niebo lub jasne okolice kadru w wypadku wysokiego słońca, format RAW a potem lekkie wyciąganie z cienia. W południe przysłona otwarta na max i najlepiej tele kadry albo unikaj nieba.
Połówki są fajne na zdjęcia statyczne, a i tak tylko przy niskim słońcu. Nie zawracałbym sobie głowy.
Ale Ameryka...

piję tylko czystą, palę tylko Klubowe... zdejm kapelusz

Offline Shwarc

« Odpowiedź #28 dnia: Październik 31, 2017, 15:39:40 »
Polara kołowego mam choć ostatnio przestałem go zabierać nie wiedzieć czemu :D Zreszta to też nie jest idealna sprawa, bo on potrafi zaniebieszczyć niebo tylko z jednej strony, a wtedy w ogóle mamy lekką kichę.

Z tym 1/2 kadru zaciemnienia można by sobie poradzić, podnosząc nieco kard w górę by ustawić +/- pół nieba/pół gór, a potem w LR wyciąć zbędne, co zresztą często czynię i tak. Można też połówkowy okręcić, też nie ma problemu gorzej z tymi górami, ich nie da się niekiedy przestawić.

Ale ok, pomyślę jeszcze.
Przy okazji, to dobrze, że taki połówkowy nieco zaniebieszcza niebo? Często ludzie piszą o tej poświacie, ale może to celowy zabieg?

Offline misiak76

• Status GG
« Odpowiedź #29 dnia: Październik 31, 2017, 16:15:54 »
Każdy filtr powoduje jakieś zmiany w kolorze. Najważniejsze aby był jednostajny w całym polu użycia filtru. Kiedyś na rynku były podróbki cokina sprzedawane jak oryginalne. Różnica była taka, że robiły totalny zafarb zdjęć i to w różnych kolorach

Offline Shwarc

« Odpowiedź #30 dnia: Październik 31, 2017, 19:37:35 »
Jasne. A próbowałeś focić przykładając dłonią sam filtr do obiektywu? Rozumiesz, takie szybkie myk pstryk i idziemy dalej.

Offline misiak76

• Status GG
« Odpowiedź #31 dnia: Listopad 01, 2017, 12:12:38 »
Jasne. A próbowałeś focić przykładając dłonią sam filtr do obiektywu? Rozumiesz, takie szybkie myk pstryk i idziemy dalej.
Tylko 2 razy korzystałem z filtrów kolegi i w ten sposób zrobiłem tak zdjęcia. Muszę przyznać, że sposób całkiem niezły na szybkie zdjęcia.

Offline Piotrek

• Galerjanki
« Odpowiedź #32 dnia: Listopad 01, 2017, 12:20:07 »
Mam dwa połówkowe filtry TianYa szary i niebieski, holder i adapter do obiektywu 67mm (był na Sigmioku 10-20 f3.5).  Zostały mi po tym jak używałem Nikona D90. Jakby ktoś z Katowic chciał se spróbować, to mogie udostępnić, albo oddać za trzy zdrowaśki w mojej intencji (więc ateiści odpadają). ;D

Offline Shwarc

« Odpowiedź #33 dnia: Listopad 01, 2017, 15:55:16 »
Zamówiłem testowo zestaw ala Cokin od chińczyka. A pobawię się, 30zł nie majątek. Ale chyba w góry jak będę zabierał  to tylko w opcji z łapki.