Autor W▒tek: [Akcesoria] Filtry po┬│├│wkowe i ich zastsowanie  (Przeczytany 8764 razy)

0 u┐ytkownikˇw i 1 GoŠ przegl▒da ten w▒tek.

Offline Shwarc

• Pom├│g┬│: 208

Odp: [Akcesoria] Filtry po┬│├│wkowe i ich zastsowanie
« Odpowied╝ #25 dnia: Pa╝dziernik 31, 2017, 10:47:11 »
Pono├Ž te wszystkie chi├▒skie przystawki daj┬▒ spoko rad├¬, ale filtry???

Mnie bardziej chodzi o sens w og├│le taszczenia (zawsze to 50g wagi) i u┬┐ywania po┬│├│wkowego szarego (a raczej szaro-niebieskawego :D ) na wyjazdach wielodniowych w g├│ry. Nakr├¬cany to nie jest jaka┬ tragedia finansowa (~100z┬│ Marumi/Nisi), ale czy to ma sens w og├│le (niezale┬┐nie od systemu) przy mo┬┐liwo┬Âciach Lightrooma i takiej amatorskiej fotografii jak┬▒ uskuteczniamy? Plan├│w z r├│wniutkim, liniowym krajobrazem jest raczej niewiele (5% zdj├¬├Ž?), wi├¬kszo┬Â├Ž to jednak kr├│tsza perspektywa, a wtedy dopasowanie jakiegokolwiek filtra po┬│├│wkowego jest niewykonalne. Tak bynajmniej mi si├¬ wydaje, dla tego pytam tych co maj┬▒. Kupi├Ž, by 5x nakr├¬ci├Ž mija si├¬ z celem, bo w ko├▒cu zaw├¬druje on na dno plecaka i tyle z tego b├¬dzie. Ale mo┬┐e si├¬ myl├¬ i nie jest tak tragicznie i warto takowy u┬┐ywa├Ž cz├¬┬Âciej, nawet przy kr├│tszej perspektywie zaciemniaj┬▒c niekiedy zb├¬dne rzeczy?
Ten filmik widzia┬│em:
https://www.youtube.com/watch?v=MzplfS4dTNc
i kurna, chyba ┬Ârednio jest to przydatne, a raczej wi├¬cej psuje ni┬┐ poprawia, szczeg├│lnie gdy zaniebieszcza g├│ry jak w pierwszych minutach.

Offline misiak76

• Pom├│g┬│: 36

• Co┬ skromnego na Polskich Krajobrazach
« Odpowied╝ #26 dnia: Pa╝dziernik 31, 2017, 12:37:36 »
Og├│lnie to filtr po┬│├│wkowy w g├│rach jest ma┬│o przydatny. Ze wzgl├¬du na to ┬┐e nie ma r├│wnych powierzchni w g├│rach ;) . Po ewentualnym zastosowaniu trzeba potem rozja┬Âni├Ž miejsca zacienione przez filtr. Chyba, ┬┐e filtr stosujemy aby zacieni├Ž tylko samo niebo np.: proporcje 1/3 g├│ry bez nieba, 1/3 g├│ry z niebem, 1/3 niebo. Wtedy przykrycie samego nieba ma sens. Z tym, ┬┐e do takiej zabawy jest ju┬┐ potrzebny filtr cokina lub inne pochodne. W tym wypadku filtr nakr├¬cany si├¬ nie sprawdzi w g├│rach, chyba ┬┐e mia┬│by przyciemnianie 1/3 kadru od g├│ry ale taki widzia┬│em raz na targach a jego kwota mnie lekko zszokowa┬│a i wynosi┬│a 400 - 690 z┬│ w zale┬┐no┬Âci od ┬Ârednicy

Wys┬│ane z mojego ONEPLUS A3003 przy u┬┐yciu Tapatalka

Offline piterito

• Pom├│g┬│: 55

« Odpowied╝ #27 dnia: Pa╝dziernik 31, 2017, 13:46:41 »
CPL to jedyny przydatny filtr moim zdaniem. Pomiar ┬Âwiat┬│a na niebo lub jasne okolice kadru w wypadku wysokiego s┬│o├▒ca, format RAW a potem lekkie wyci┬▒ganie z cienia. W po┬│udnie przys┬│ona otwarta na max i najlepiej tele kadry albo unikaj nieba.
Po³ówki s± fajne na zdjêcia statyczne, a i tak tylko przy niskim s³oñcu. Nie zawraca³bym sobie g³owy.
Ale Ameryka..., Utah 2013

pijê tylko czyst±, palê tylko Klubowe... zdejm kapelusz

Offline Shwarc

« Odpowied╝ #28 dnia: Pa╝dziernik 31, 2017, 15:39:40 »
Polara ko┬│owego mam cho├Ž ostatnio przesta┬│em go zabiera├Ž nie wiedzie├Ž czemu :D Zreszta to te┬┐ nie jest idealna sprawa, bo on potrafi zaniebieszczy├Ž niebo tylko z jednej strony, a wtedy w og├│le mamy lekk┬▒ kich├¬.

Z tym 1/2 kadru zaciemnienia mo┬┐na by sobie poradzi├Ž, podnosz┬▒c nieco kard w g├│r├¬ by ustawi├Ž +/- p├│┬│ nieba/p├│┬│ g├│r, a potem w LR wyci┬▒├Ž zb├¬dne, co zreszt┬▒ cz├¬sto czyni├¬ i tak. Mo┬┐na te┬┐ po┬│├│wkowy okr├¬ci├Ž, te┬┐ nie ma problemu gorzej z tymi g├│rami, ich nie da si├¬ niekiedy przestawi├Ž.

Ale ok, pomy┬Âl├¬ jeszcze.
Przy okazji, to dobrze, ┬┐e taki po┬│├│wkowy nieco zaniebieszcza niebo? Cz├¬sto ludzie pisz┬▒ o tej po┬Âwiacie, ale mo┬┐e to celowy zabieg?

Offline misiak76

« Odpowied╝ #29 dnia: Pa╝dziernik 31, 2017, 16:15:54 »
Ka┬┐dy filtr powoduje jakie┬ zmiany w kolorze. Najwa┬┐niejsze aby by┬│ jednostajny w ca┬│ym polu u┬┐ycia filtru. Kiedy┬ na rynku by┬│y podr├│bki cokina sprzedawane jak oryginalne. R├│┬┐nica by┬│a taka, ┬┐e robi┬│y totalny zafarb zdj├¬├Ž i to w r├│┬┐nych kolorach

Offline Shwarc

« Odpowied╝ #30 dnia: Pa╝dziernik 31, 2017, 19:37:35 »
Jasne. A pr├│bowa┬│e┬ foci├Ž przyk┬│adaj┬▒c d┬│oni┬▒ sam filtr do obiektywu? Rozumiesz, takie szybkie myk pstryk i idziemy dalej.

Offline misiak76

« Odpowied╝ #31 dnia: Listopad 01, 2017, 12:12:38 »
Jasne. A pr├│bowa┬│e┬ foci├Ž przyk┬│adaj┬▒c d┬│oni┬▒ sam filtr do obiektywu? Rozumiesz, takie szybkie myk pstryk i idziemy dalej.
Tylko 2 razy korzysta┬│em z filtr├│w kolegi i w ten spos├│b zrobi┬│em tak zdj├¬cia. Musz├¬ przyzna├Ž, ┬┐e spos├│b ca┬│kiem niez┬│y na szybkie zdj├¬cia.

Offline Piotrek

• Pom├│g┬│: 79

• Galerjanki
« Odpowied╝ #32 dnia: Listopad 01, 2017, 12:20:07 »
Mam dwa po┬│├│wkowe filtry TianYa szary i niebieski, holder i adapter do obiektywu 67mm (by┬│ na Sigmioku 10-20 f3.5).  Zosta┬│y mi po tym jak u┬┐ywa┬│em Nikona D90. Jakby kto┬ z Katowic chcia┬│ se spr├│bowa├Ž, to mogie udost├¬pni├Ž, albo odda├Ž za trzy zdrowa┬Âki w mojej intencji (wi├¬c atei┬Âci odpadaj┬▒). ;D

Offline Shwarc

« Odpowied╝ #33 dnia: Listopad 01, 2017, 15:55:16 »
Zam├│wi┬│em testowo zestaw ala Cokin od chi├▒czyka. A pobawi├¬ si├¬, 30z┬│ nie maj┬▒tek. Ale chyba w g├│ry jak b├¬d├¬ zabiera┬│  to tylko w opcji z ┬│apki.