Autor Wątek: [Akcesoria] Stelaz SCANDIUM (Yunan Aluminium - stop aluminum i skandu)  (Przeczytany 5572 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline filemoon

Czy ktos z was mial do czynienia se stelazami opertymi na stopie skandu (wiem ze MH i tatonka uzywa tego w niektorych namiotach).

Mam dwa namioty se stelazem 9mm (DAC) ktore chce sobie usztywnic, wszystkie konstrukcje oparte na carbonie odpadaja ze wzgledu na lamliwosc (jak sie zlamia powstaje sporo ostrych czesci ktore dodatkowo moga rozwalic namiot), akceptuje niewielkie zwiekszenie wagi". Moja uwaga zatrzymala sie na stelazu opartym na stopie aluminium i skandu. Produkcja tych stelazy zajmuje sie koreanska firma (Yunan Aluminium) sciagac tego z Korei nie ma sensu ze wzgledu na wysokie koszty.

W Europie mamy firme Fliegfix. I u nich sa dostepne owe stelaze (ja bym bral 11mm) - na calym namiocie trace 200g (bedzie ciezszy).

Cena z wysylka tej zabawki wyszla by 170e (1 namiot). Wiec troche wiele by testowac to na sobie.

Tutaj link
http://tnij.org/oaoo

Co wy na to?

Tutaj test rozkladania namiotu przy duzym wietrze - http://www.youtube.com/watch?v=kLligRPO4tU

Offline Yatzek

Odp: [Akcesoria] Stelaz SCANDIUM (Yunan Aluminium - stop aluminum i skandu)
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 20, 2011, 15:11:35 »
No ja mam w Rigelu pałąki ze stopu skandu i aluminium, nazywa się to AirHercules (o ile pamięć mnie nie myli) i jest lekkie i wytrzymałe. Co prawda o wytrzymałości się niewiele wypowiem, tyle tylko, że wytrzymały wiatr tak ok. 80 km/h w porywach mocniejszy, ale przy konstrukcji tych pałąków to nic wielkiego. Jakoś zbyt mocno ich nie eksploatuję i nie sprawdzam, przy jakim naprężeniu pękną  ;D
Jeśli cena puszcza, to Scandium jest dobrym rozwiązaniem. Robią z tego elementy ultralekkich rewolwerów (Smith & Wesson) i ramy rowerów do zadań specjalnych i pewnie jeszcze parę innych rzeczy dla twardzieli.
Tyle tylko, że produkty ze skandu nie są ogólnodostępne...
Wędrówką życie jest człowieka...

Offline filemoon

« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 20, 2011, 15:24:27 »
Zobacze - ja sie czaje by wlasnie Allaka usztywnic (mowiac szczerze troche mi na wietrze tanczy tak bym mogl go uzywac w nieco trudniejszych warunkach). To jest taka troche oszczednosc glupiego ale pozwoli mi miejsce w szafie zrobic bo wtedy bym jeden namiot sprzedawal (Hilleberg Tarra) Sama zmiana grubosci z 9 do 11 juz duzo da - Hilleberga mocowania sobie z tym dobrze radza (co jest duzym plusem).

Musze to przeanalizowac przeliczyc i przemyslec :)

Offline Yatzek

« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 20, 2011, 18:59:54 »
Hmmm... Wymiana stelaża na mocniejszy, to jeden sposób, a właściwe kotwienie i naprężanie odciągami, to drugi.
Przy wichurze tak ponaprężałem naciągi, by powłoka namiotu nie łopotała, że namiot był niemal unieruchomiony.
W Allaku masz stelaż zewnętrzny i sporo odciągów, ale zawsze można założyć dodatkowe od nawietrznej i po kłopocie.
Ponadto można (jeśli się da) obłożyć kamieniami przy podłodze żeby nie podwiewało i można spać spokojnie.
No i wychodzi taniej i lżej, chyba że chcesz kamienie nosić z sobą  ;D  8)
Wędrówką życie jest człowieka...

Offline filemoon

« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 20, 2011, 19:24:23 »
Tam odciagi zdaja egzamin - ale moim zdaniem na wiatry 70-90km/h juz nie jest przyjemnie. Mam inny namiot (tez dwoja) on on trzyma ksztalt lepiej.

Kamienie uzywam (do przyblokowywania sledzi) - namiotu nie obkladam bo lopaczacy tropik moze sie o ostra krawedz kamienia przetrzec (co mi sie ostatnio udalo niejako przypadkowo)  :), o dodatkowych odciagach nie pomyslalem. Analizowanie wiatru mi jakos na wyspiarskich gorach nie wychodzi. Tam wiatr lubi sie zmieniac podobnie jak sama pogoda (4sezony w jeden dzien). Co do podwiewania to hille ma naprawde fajny tropik do samej ziemi. Malo wiatru lapie.

Wydaje mi sie ze odpuszcze, moze wroce za jakis czas do tego pomyslu, chyba ze poleci mi rurka w Allaku wtedy juz bede wiedzial co dalej (ale ja go raczej blisko szczytow pagorkow nie uzywam - bo to na wypady z psem i zona) - moze Lexowi uda sie przetestowac to pierwszemu.

Jesli jakims cudem sie zdecyduje wowczas dam znac jak sie poprawily wlasciwosci namiotu.

Offline atanor

« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 21, 2011, 14:47:16 »
kiedyś wyczytałem, że stelaże Al-Sc w niektórych parametrach przewyższa włókno węglowe.

Offline filemoon

« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 21, 2011, 15:10:08 »
Dla mnie generalnie aluminium na ciezkie warunki nadaje sie bardziej jak carbon. Z powodu tego ze jak sie wygnie lub odksztalci to mozna zakombinowac podprostowac itd. A jak carbon osiaga punkt krytyczny potrafi sie rozpasc na sporo kawalkow ktore moga byc ostre i rozpieprzyc namiot.

Ja mam jeden "stelaz" carbon w Akto i na lato go uzywam jak nie ma w prognozach duzych wiatrow. Ale do innych moich namiotow nie chce sie pchac w carbon.

Skand fajna sprawa troche ciezsze wychodzi od aluminiowych DAC i "sporo" (no wlasnie tutaj nie jestem pewien) mocniejsze (ale tez trzeba swoje zaplacic). Chodz jak bym mial wymieniac polamanego DAC to te stelaze ze skandu kosztuja to samo co taki stelaz z DAC'a

Offline Shwarc

« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 21, 2011, 18:53:34 »
A tak z ciekawości, to co jest ukryte pod skrótem DAC? i czym różni się on od zwykłego alu?

Offline crimson

• rocznik '89

• Status GG
    • Mój stan Skype
    • www.outdoor.org.pl
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 21, 2011, 19:05:25 »
system DAC ogólnie rzecz ujmując większa trwałość przy niższej wadze
nie jestem całkowicie bezużyteczny, przecież zawsze mogę służyć za zły przykład

stormbringer coming time to die

Offline madmun

« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 21, 2011, 19:06:55 »
Dongah Aluminum Corporation, http://www.dacpole.com/html/main.htm

NIe ma czegoś takiego jak zwykłe Alu, ot stopy lepszej jakości, wytrzymałości + samo mocowanie pojedynczych elementów ;D
R.T.F.M
outdoor to nie rurki z kremem

Offline Shwarc

« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 21, 2011, 19:18:39 »
nie, no wiem, że zwykłe alu w stelażach to stopy, chciałem tylko wiedzieć czym wyróżnia się DAC od pozostałych, że warto w niego inwestować.

Wspomniałeś o samym mocowaniu elementów. W moim Taurusie końcówki segmentów mają w środku wciśniętą małą tulejkę z mosiądzu lub podobnego metalu. Pytanie po co? Dla wzmocnienia przed uszkodzeniem? To jest pewnie to

Offline filemoon

« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 21, 2011, 20:37:08 »
Dongah Aluminum Corporation - DAC - osiaga nizsza wage od konkurencyjnych aluminiowych stelazy przy zachowaniu tej samej wytrzymalosci (badz wiekszej) - niejako stelaz podstawowy w namiotach wyzszej klasy.
Yunan Aluminium - dodaje skandu w stopie aluminium co ma powodowac spory przyrost wytrzymalosci w porownaniu do DAC'a (niekotrzy producenci uzywaja go w namiotach ekspedycyjnych)

mam nadzieje ze nieco to rozjasnilo wam obraz.

Dziekuje madmun za rozwiniecie nazwy firmy.

Offline kolanito

« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 21, 2011, 20:46:04 »
PTB w ostatnim poscie na tej stronie ładnie opisał technologię DAC:
http://www.forum.outdoor.org.pl/namioty-geodezyjne/(namioty-ekspedycyjne)-marmot-grid-2/