Autor Wątek: [Akcesoria] Stelaż i szpilki  (Przeczytany 27457 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mrpawcio

Odp: [Akcesoria] Stelaż i szpilki
« Odpowiedź #25 dnia: Czerwiec 13, 2011, 16:15:59 »
A nie możesz po prostu wymienić tych haczyków? W sensie teraz jak dają radę z rurkami 8,5mm to je zostawić, ale gdyby się ułamały to wymiana nie powinna być niewykonalna.

Offline atanor

« Odpowiedź #26 dnia: Czerwiec 13, 2011, 16:27:39 »
a może po prostu namiot wymień ??? ;D bo wiesz za cenę 20zł x 6m?= 120zł powoli zbliżasz się do ceny Spokey Cirrus, który można wyhaczyć za 200zł i nawet miał cieńsze stelaże jakbyś koniecznie chciał wymieniać ;D

co do wytrzymałości to masz stelaż wewnętrzny, więc na haczyki jakoś szczególnie nie będą obciążone podczas wiatru, bo opór stawia tropik. bardziej bym się obawiał mocno ujemnych temperatur, ale raczej z tym Bizamem nie będziesz się pchał zimowo.

Offline Dominik

« Odpowiedź #27 dnia: Czerwiec 13, 2011, 16:31:55 »
No haczyki chyba można by wymienić, jasne, ale... to trzeba pruć sypialnie, wyciągać te taśmy, na których te haczyki się trzymają, potem to zszywać. Wiesz ile z tym pierd#*%nia? ;D Oczywiście jakaś szwaczka mogłaby to pewnie zrobić, ale ja chciałbym wiedzieć, co sądzicie - czy jest realna szansa na to, że one się nie połamią przy pierwszym lepszym, silniejszym wietrze? Na ołówku nie wykazywały takich oznak, więc skłaniałbym się ku zakupowi stelaża 8,5. Ołówek na jednym haczyku jest raczej niemiarodajny, więc pytam jak to widzicie?

Jak się haczyki połamią, to wiązałbym na sznurek to stelaża, a jak ilość złamanych haczyków przekroczy unijne normy bezpieczeństwa, to wtedy wiadomo, trzeba będzie je wymienić ;D

Nie no atanor, jak Ty mnie dobrze znasz ;D Jasne, że od razu pomyślałem o nowym namiocie, ale celuję bardziej w Hilleberga albo Wechsela niż w Spokey Cirrusa (nie umniejszając wcale temu zacnemu namiotu? namiotowi? ;D)

No i ja potrzebuję prawie 8m tego stelaża ;D

ed.
Nie, nie zdecydowanie nie zamierzam z nim zimowo biwakować, bo on nie do tego stworzony. Chociaż podsunąłeś mi teraz myśl, aby jednak to zrobić, sprawdzić wytrzymałość haczyków w ujemnej temp. licząc na to, że trachną, aby mieć pretekst do kupna nowego namiotu ;D
'Besides my own design fanciness, it is part Fender Jazz Bass, Precision, Rickenbacker 4001, Carl Thompson, Jaguar E-Type (yes, the car) and a bit of Dr. Suess.'

'I'm reading a history of the word 'motherfucker'. I'm actually in it as one of the great purveyors of the word.'

Offline madmun

« Odpowiedź #28 dnia: Czerwiec 13, 2011, 16:59:12 »
No haczyki chyba można by wymienić, jasne, ale... to trzeba pruć sypialnie, wyciągać te taśmy, na których te haczyki się trzymają, potem to zszywać. Wiesz ile z tym pierd#*%nia? Duży uśmiech Oczywiście jakaś szwaczka mogłaby to pewnie zrobić, ale ja chciałbym wiedzieć, co sądzicie - czy jest realna szansa na to, że one się nie połamią przy pierwszym lepszym, silniejszym wietrze? Na ołówku nie wykazywały takich oznak, więc skłaniałbym się ku zakupowi stelaża 8,5. Ołówek na jednym haczyku jest raczej niemiarodajny, więc pytam jak to widzicie?

nikt Ci nie odpowie, ot mogą sobie same tryknąć..
Na moje, daj se siana i nie baw się, bo zabawa wyniesie Cię pewnie koło 150 zł, a to już sporo..
R.T.F.M
outdoor to nie rurki z kremem

Offline Dominik

« Odpowiedź #29 dnia: Czerwiec 13, 2011, 20:28:56 »
Przespałem się z pomysłem wymiany stelaża i poszedłem po rozum do głowy ;) Dzięki madmun i atanor! To faktycznie chyba nie ma sensu. Wybulę się na stelaż, potem prawdopodobnie z czasem uszkodzę haczki, dodatkowa kasa i problem. Chyba faktycznie lepiej przemyśleć zakup nowego namiotu :)

A możecie mi jeszcze powiedzieć co tracę? Tzn. jaka jest różnica w wadze między stelażem z włókna, a aluminowym? 200g? 500g? Tak szacunkowo ile to by mogło być przy takim łącznie 8 metrowym stelażu? Niestety nie mam w domu dokładnej wagi i swojego zważyć nie mogę.
'Besides my own design fanciness, it is part Fender Jazz Bass, Precision, Rickenbacker 4001, Carl Thompson, Jaguar E-Type (yes, the car) and a bit of Dr. Suess.'

'I'm reading a history of the word 'motherfucker'. I'm actually in it as one of the great purveyors of the word.'

Offline atanor

« Odpowiedź #30 dnia: Czerwiec 13, 2011, 20:33:37 »
Ogólnie alu stelarz byłby dwa razy lżejszy. od szklanego. Byli namiot lżejszy o jakieś 200-300g

Offline Dominik

« Odpowiedź #31 dnia: Czerwiec 13, 2011, 20:41:49 »
No i wszystko jasne. Aby wyjść na swoje, będę brał po prostu 1l wody zamiast półtora ;D Dzięki!
Atanor, Ty jak piszesz z komórki to wyłącz T9, bo czasem nie idzie Cie zrozumieć ;D

Offline andy

• tato

• pieniądze nie dają szczęścia, krowy nie dają sera

« Odpowiedź #32 dnia: Czerwiec 13, 2011, 20:47:53 »
A możecie mi jeszcze powiedzieć co tracę? Tzn. jaka jest różnica w wadze między stelażem z włókna, a aluminowym? 200g? 500g? Tak szacunkowo ile to by mogło być przy takim łącznie 8 metrowym stelażu? Niestety nie mam w domu dokładnej wagi i swojego zważyć nie mogę.

stelaż 8,5mm długość 4m

alu    240g
fiber  410g

produkcja FN oba

niektórzy ludzie mogliby się zabić, skacząc z poziomu swojego ego na poziom swojego IQ

Life is short. Relax ;) Smile and laugh as much as possible ;D

Offline atanor

« Odpowiedź #33 dnia: Czerwiec 13, 2011, 20:50:40 »
Co chcesz do busa się spieszyłem
 ;D

Offline Dominik

« Odpowiedź #34 dnia: Czerwiec 13, 2011, 20:54:51 »
Dzięki andy! Czyli na 8 metrowym stelażu zaoszczędziłbym jakieś 300g. Ehh, sporo... No nic to, muszę o tym zapomnieć czym prędzej, bo już mi nowy namiot chodzi po głowie ;)

Offline Ivan

« Odpowiedź #35 dnia: Czerwiec 14, 2011, 08:47:34 »
No haczyki chyba można by wymienić, jasne, ale... to trzeba pruć sypialnie, wyciągać te taśmy, na których te haczyki się trzymają, potem to zszywać. Wiesz ile z tym pierd#*%nia? Duży uśmiech

Zamiast wypruwać taśmy z sypialni możesz je przeciąć, włożyć nowe haczyki i zszyć taśmy szwem płotkowym. Mniej estetyczne ale będzie działać.

Offline Ivan

« Odpowiedź #36 dnia: Sierpień 30, 2011, 10:35:28 »
Ponieważ jeszcze chwila i mój szklany stelaż pęknie to postanowiłem go zawczasu wymienić. Alu już przestało być lanserskie i jakby w odpowiedzi na to pojawiły się rurki węglowe w Polsce ;). Tak więc i wysyłka tańsza, co zachęca do zakupu. Np taka rura http://sklep.carboncenter.pl/product.php?id_product=40 nie kosztuje wiele więcej niż alu. Oczywiście trzeba zrobić łączenia itd, ale nie są to już niebotyczne koszty. Potrzebna mi średnica zewnętrzna 8,5mm, więc wziąłbym rurę 8mm. Ale nie wiem ile ma mieć ta dziura w środku? I czy taka rura się w ogóle nadaje (technologia pultruzji)? Nie chcę wtopić kasy jeżeli okaże się, że stelaż jest zbyt wiotki albo w ogóle nie daje się wygiąć. Ktoś robił coś w włókna węglowego kiedyś?

Offline Shwarc

« Odpowiedź #37 dnia: Sierpień 30, 2011, 15:07:51 »
Generalnie wygląda to na fajny pomysł i drogo by nie wyszło ale nasuwają mi się takie same pytania jak tobie. No i waga? Ze śr. 8mm nie ma zbyt dużego wyboru, albo 8x6, albo 8x3. Ta 8x3 wydaje mi się, że może być dość ciężka i że ścianka 2,5mm nie jest potrzebna. S kolei 8x6 to już cieniutka ścianka ale chyba taka sama jak w stelażach Alu. Inaczej sprawa ma się ze średnicą 9mm. Tam jest ścianka 1,5mm, a więc coś pośredniego i nie wiem czy to nie było by najlepszym kompromisem.
Jak byś wybrał 8x6 to do środka na łączenie ewentualnie bym radził dać 6x3 by dzięki grubszej ściance ten element był wytrzymalszy.

Offline Ivan

« Odpowiedź #38 dnia: Sierpień 30, 2011, 18:10:16 »
Drogo by nie wyszło, ale tylko w przypadku rurek wykonanych techniką pultruzji, tzn włókna weglowe ułożone wzdłuż są zalewane żywicą. Natomiast te rurki o widocznej fakturze tkaniny

które znamy z ram rowerowych to już naprawdę droga sprawa
http://sklep.carboncenter.pl/product.php?id_product=104
I nie mam pojęcia, czy jako stelaż namiotu wystarczą te zwykłe, robione metodą pultruzji, czy muszą być te drogie wykonane techniką owijania. Nie wiadomo ile to waży ani jakie ma właściwości. Do poczytania o technikach wykonania rur http://carboncenter.pl/pl/rury-z-wlokna-weglowego Są też jakieś programy do symulacji właściwości laminatów http://carboncenter.pl/pl/the-laminator i jak znajdę czas to może się z nimi zapoznam. Trudna sprawa i potencjalnie można wtopić sporo kasy jeżeli by się nie udało :(

Offline madmun

« Odpowiedź #39 dnia: Sierpień 30, 2011, 21:38:31 »
Kup jedną rurkę i sprawdź :) będzie dla przyszłych maniaków odchudzania
a rurka w środku musi mieć ze 3 mm aby dało się przewlec gumkę
R.T.F.M
outdoor to nie rurki z kremem

Offline Ivan

« Odpowiedź #40 dnia: Sierpień 31, 2011, 09:15:16 »
Jedna rurka tania, ale za wysyłkę 40 zł chcą :o Tak więc najpierw pobawię się programami do symulacji. A może lex wrzuci dokładną fotkę struktury rurki od swojego węglowego stelaża? Oraz średnicę zewnętrzną i wewnętrzną jeżeli można.

Offline Ivan

« Odpowiedź #41 dnia: Wrzesień 06, 2011, 08:05:03 »
Spojrzałem na swój nienowy już namiot... i postanowiłem odpuścić na razie zabawę z drogim carbo. Za to zamówiłem w Pietrosie alu
http://pietros.pl/stela%C3%82%C5%BC-85mm-fjord-nansen-p-1526.html
Do 10 września jest tam promocja 2+1, więc zamówiłem 18 segmentów, zapłaciłem za 12. Teraz czeka mnie zabawa z cięciem i dopasowywaniem, tym ciekawsza, że przysłali mi 14 rurek 8,5 mm i 4 rurki 9,5 mm >:( Ale dam radę.
Skorzystałem z sugestii Atanora i z pręta alu 6 mm wygiąłem piękne szpileczki

Różnica jest znaczna, bo stare, stalowe ważyły 28 g/szt, natomiast takiej samej długości alu wyszły 15 g/szt. Duża grubość w stosunku do poprzednich stalowych jest bardziej komfortowa przy wbijaniu i wyciąganiu szpilek ręką.

Offline Ivan

« Odpowiedź #42 dnia: Wrzesień 08, 2011, 14:52:01 »
No, w moim namiocie Cavery Hideway S, bardzo podobnym do tego Hannaha

jest 8,5 m stelaża. Oryginalne włókno szklane ważyło ok 0,9kg. Alu kupione w Pietrosie kosztowało z przesyłką 135 zł + godzina składania i waży 0,55 kg. Szpilki były stalowe, aż 13 szt i ważyły 0,36 kg. Zmieniłem na 8 szt. szpilek alu, 0,12 kg. Pręt na nie kosztował 2 zł + 2 godziny pracy żeby je powyginać i naostrzyć. Tak więc za niecałe 140 zł + 3h pracy mój namiot z 3,05 kg zmienił się w 2,46 kg. Całkiem nieźle, jak na coś z foliową podłogą 1,5x2,1m i sypialnią z pełnego materiału. Przepraszam, musiałem się pochwalić ;D

Offline Photon

« Odpowiedź #43 dnia: Wrzesień 08, 2011, 14:57:32 »
bardzo dobrze, ze się chwalisz ;)

Offline KnockeR

• Zombie Zone
« Odpowiedź #44 dnia: Lipiec 01, 2012, 14:57:14 »
Odkopuję temat :) Dziś przeżyłem kosmiczną burzę w namiocie w pośpiechu wbijałem kamieniem w gliniaste, kamieniste podłoże  szpilki. Prosto udało się wbić tylko 2 reszta się pokrzywiła. Szpilki były chyba aluminiowe waga 14g (namiot Hannah Serak S). Jeśli wiecie gdzie można kupić lekkie, mocne szpilki to z góry dziękuję za pomoc. Przeszukałem forum ale większość linków jest nieaktywna a może weszło coś nowego na rynek.
Zombie Zone - mój blog survivalowo outdoorowy :)

misio

« Odpowiedź #45 dnia: Lipiec 01, 2012, 15:23:01 »
A zobacz te od Marabuta: całkiem lekkiem i całkiem wytrzymałe.

Offline Doczu

• Cham nikczemnego wzrostu

• Status GG
« Odpowiedź #46 dnia: Lipiec 01, 2012, 15:39:06 »
A zobacz te od Marabuta: całkiem lekkiem i całkiem wytrzymałe.
Normalne szpilki. Ani lekkie, ani jakoś szczególnie wytrzymałe.
Chcąc coś naprawdę lekkiego i mocnego to celowałbym jednak w te TNF, które polecałem na poprzedniej stronie. Niestety cena jest dość wysoka.

Offline KnockeR

• Zombie Zone
« Odpowiedź #47 dnia: Lipiec 01, 2012, 16:15:08 »
Albo nie umiem szukać albo nigdzie w necie nie ma szpilek the north face :/ Mogę prosić o linka?
Zombie Zone - mój blog survivalowo outdoorowy :)

misio

« Odpowiedź #48 dnia: Lipiec 01, 2012, 16:20:59 »
Doczu, dla mnie lekkie a wytrzymałości nie mam nic do zarzucenia: wbijałem je w różne podłoża różnymi gadżetami i jedynie zdarła się z nich farba.

Knocker, wejdź sobie jeszcze na stronę globetrottera i zobacz jakie tam mają szpilki i śledzie: kiedyś miewali dość spory wybór.

Offline Doczu

• Cham nikczemnego wzrostu

• Status GG
« Odpowiedź #49 dnia: Lipiec 01, 2012, 16:56:19 »
Doczu, dla mnie lekkie a wytrzymałości nie mam nic do zarzucenia: wbijałem je w różne podłoża różnymi gadżetami i jedynie zdarła się z nich farba.
Dla kogoś innego stalowe mogą być lekkie. Kwestia względna.
Ja pogiąłem kilka tych szpilek głównie przy wbijaniu butem, oraz po potknięciu się o taką. Nic nadzwyczajnego.
Albo nie umiem szukać albo nigdzie w necie nie ma szpilek the north face :/ Mogę prosić o linka?
Kiedyś były w 8a.pl - nie wiem czy jeszcze są.
tak wyglądają
Cena 100 zł za 10 szt.